• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1233
 • سه شنبه 1386/4/5
 • تاريخ :

 

سفره احسان فاطمه(س) همچنان در مساجد پكن گسترده است

 

مسلمانان

 

 

با توجه به این كه مراسم روز فاطمه(س) درپكن، پایتخت چین به ترتیب درطول چند هفته در مساجد برگزار می‌شود، امروز نیز در یكی از مساجد شهر پكن و درشهرهای دیگر این مراسم برگزار شد

 

صالح، پژوهشگر فعال در زمینه علوم قرآنی و اسلامی در مصاحبه‌ای با خبرنگار خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)‌، ضمن بیان این مطلب افزود: بیش از هزار سال از زیباترین ایثار تاریخ در كوچه‌های مدینةالنبی می‌گذرد. آن روز كه حسنین بیمار شدند و اصحاب برای عیادت به خانه علی و فاطمه (علیهما السلام) آمدند و به امیرالمومنین(ع) گفتند; یا اباالحسن خوب است برای شفای امام حسن (ع) و امام حسین(ع) نذری كنید و آنگاه امام علی و فاطمه زهرا(علیهما السلام) برای شفای حسنین سه روز روزه نذركردند اما در هر سه روز هنگام افطار نیازمندی در خانه فاطمه را به صدا در آورد و تقاضای كمك كرد. روزی مسكینی و روز دیگر یتیم و روزسوم نیز اسیری آمد.

وی ادامه داد: این خانواده نبوت است. این‌جا شیوه چگونه زیستن در عمل برای تاریخ ترسیم می‌شود و فاطمه(س) در هر سه روز در عین نیاز خود و فرزندان عزیزتر از جانش گرده نانی كه برای افطار آماده كرده بود، برای سیر شدن این نیازمندان بدون انتظار هیچ اجر و سپاسی و فقط برای رضای خداوند ایثار كرد و خداوند برای این‌كه انسان‌ها درطول تاریخ راه چگونه زیستن را بیاموزند این واقعه را در آخرین كتاب آسمانی خود قرآن كریم ثبت كرد و این زیباترین تابلو ایثار را كه در خانه فاطمه (س) ترسیم شده بود با آیات زیبای قرآنی ابدیت بخشید.

پژوهشگر فعال در زمینه علوم قرآنی و اسلامی با اشاره به آیه‌های 8و9 سوره انسان(و یطعمون الطعام علی حبه مسكینا و یتیما و اسیرا* انما نطعمكم لوجه الله لا نرید منكم جزاء و لا شكورا) گفت: آری آن روز یك سفره ساده درمدینه برای رضای حضرت دوست پهن شد و امروز این سفره در همه عالم همچنان گسترده است. در بسیاری از كشورها مسلمانان به یاد فاطمه (س) سفره اطعام می‌گسترانند و برای تبرك از آن تناول می‌كنند. در كشور چین نیز بر اساس یك سنت دیرینه روز فاطمه (س) در مساجد شهرهای مسلمان‌نشین و شهر پكن كه دارای هفتاد مسجد است، برگزار می‌شود.

صالح یادآورشد: این مراسم از هفته گذشته شروع شده و به ترتیب در هر هفته در یكی از مساجد، مسلمانان به برگزاری مجلس فاطمه (س) اقدام می‌كنند. امروز نیز در یكی از مساجد پكن به نام مسجد ریتن این مراسم با شكوه خاصی برگزار شد.

وی در پایان گفت: زنان و مردان مسلمان از چند روز مانده به این روز با حضور در مساجد به تهیه مواد غذایی لازم برای برگزاری چنین روزی در مساجد پكن پایتخت چین و سایر شهرها حضور پیدا می‌كنند. مسلمانان برای توسل به این بانوی دو عالم نذر می‌كنند و پول و مواد غذایی به مسجد هدیه می‌دهند. در صحن ورودی مسجد میزی گذاشته شده و مسلمانان به مقدار توانایی خود به مجلس فاطمه (س) كمك می‌كنند. درمراسم روز فاطمه، روحانی مساجد كه در چین از آن‌ها با كلمه فارسی آخوند یاد می‌شود، درباره سیره و شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) سخنرانی می‌كند.

 

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه