• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1071
 • يکشنبه 1386/4/3
 • تاريخ :

قالیباف :  نتوانستیم گام‌های جدی در زمینه فرهنگی در تهران برداریم

 

همایش اجرای برنامه‌های اوقات فراغت تابستان 86

شهردار تهران با تأكید بر اینكه در زمینه فعالیت‌های فرهنگی در كلان شهر تهران اشتباه كرده‌ایم، گفت: نتواستیم گام‌های جدی و اساسی در زمینه فرهنگی در تهران برداریم.

محمدباقر قالیباف امروز در همایش اجرای برنامه‌های اوقات فراغت تابستان 86 با بیان این‌كه در شهرداری تهران 3 مأموریت در دستور كار شهرداری تهران قرار دارد، گفت: كار و فعالیت، تعلیم و تربیت و حوزه مربوط به اوقات فراغت و آسایش از مأموریت‌های اساسی در شهرداری تهران است.

وی ادامه داد: دیگر نمی‌توان به شهرداری تهران به عنوان یك نهاد خدماتی نگاه كرد، بلكه شهرداری تهران با برنامه‌ها و فعالیت‌های كه در حال اجرا دارد، به یك نهاد خدماتی ـ اجتماعی تبدیل شده است.

به اعتقاد شهردار تهران، موضوع فرهنگ اساس حركت و فعالیت‌ها در شهرداری تهران است.

قالیباف تصریح كرد: امروزه سرعت تغییرات در كلان شهر تهران غیرقابل توصیف است و یكی از چالش‌های مهم و جدی نداشتن تدبیر برای رویارویی با این تغییرات است. اگر تدبیر مناسبی نداشته باشیم با وجود تغییرات سریع نمی‌توان شهر را اداره كرد. به اعتقاد قالیباف، تدبیری كه در حال حاضر در تهران برای تغییرات اعمال می‌شود، یا بسیار كم است و یا اصلاً وجود ندارد.

شهردار تهران با اشاره به این‌كه در حوزه فرهنگ كار در 2 سطح انجام می‌شود، گفت: سطح اول تولید فكر، اندیشه و روشنفكری است و سطح دوم ایجاد فرهنگ عمومی و شهری است كه باید به آن‌ها توجه شود.

وی اضافه كرد: در شهرداری تهران باید به ایجاد فرهنگ عمومی و شهری توجه كنیم و برای این موضوع نیز باید بسترسازی‌های لازم انجام شود.

شهردار تهران اضافه كرد: مهم‌ترین چالش، برای اداره یك جامعه موضوع مدیریت است.

قالیباف با تأكید بر این‌كه فقط رئیس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری و معاونت اجتماعی شهرداری تهران یك نفر خواهد بود، گفت: ساختارهای سازمانی این 2 نهاد جدا از یكدیگر است و برای جلوگیری از موازی‌كاری و هدر نرفتن هزینه این تصمیم گرفته شده است.

وی معضل بافت فرسوده، ترافیك، جذب سرمایه‌گذار و حضور بخش خصوصی برای توسعه در شهر را از مهم‌ترین دغدغه‌های شهرداری تهران عنوان كرد و گفت: هر كدام از اینكه مشكلات قبل از آنكه معضل فنی باشد یك معضل فرهنگی است.

همایش اجرای برنامه‌های اوقات فراغت تابستان 86

شهردار تهران با اشاره به این‌كه بافت فرسوده یكی از مهم‌ترین چالش‌های در كلان شهر تهران است، گفت: هنوز نتوانسته‌ایم یك رابطه منطقی برای رفع این معضل با مردم ایجاد كنیم و مردم ما را دشمن خودشان در زمینه بافت فرسوده می‌دانند و فكر می‌كنند شهرداری تهران در این موضوع به دنبال منفعت جویی است.

قالیباف خاطرنشان كرد: اگر صدها میلیارد تومان هم در این زمینه هزینه شود تا زمانی كه نگاه مردم به این مشكل تغییر نكنند، هیچ اتفاقی در زمینه احیای بافت فرسوده در تهران ایجاد نخواهد شد.

شهردار تهران با اشاره به فعالیت یك سال و 2 ماه خود در زمینه بافت‌های فرسوده گفت: الان به این نتیجه رسیده‌ایم كه باید به در تك‌تك خانه‌های مردم برویم و برای هر خانوار یك نسخه جداگانه بپیچیم، چرا كه رفع این معضل با خانه و خانواده مردم در ارتباط است و باید به آن توجه كرد. وی با اشاره به اینكه باید در كلان شهر تهران از طریق جمع‌آوری زباله‌های بالای 100 میلیارد تومان سالانه درآمد كسب كنیم، گفت: شهرداری در حال حاضر سالانه فقط 60 الی 70 میلیارد تومان برای جمع‌آوری زباله‌ها هزینه می‌كند منهای هزینه دفن و مشكلات زیست محیطی كه باید برای رفع این مشكلات در تهران فرهنگ‌سازی جدی صورت گیرد.

قالیباف گفت: واقعا كجا معاونت اجتماعی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دست ما را در زمینه رفع این مشكلات گرفته‌اند.

به اعتقاد شهردار تهران، در سازمان فرهنگی هنری، معاونت اجتماعی شهرداری و روزنامه همشهری آن طور كه باید كار و فعالیت انجام نشده است و كارها و فعالیت‌ها در این سازمان‌ها هدفمند نبوده است.

وی با بیان اینكه شهرداری تهران با پول مردم اداره می‌شود، گفت: این پول كلانی است و باید برای رفاه مردم هزینه شود.

به گفته شهردار تهران، تقریباً حدود 100 میلیارد تومان در بخش فرهنگی طی یك سال گذشته در شهرداری تهران هزینه شده است‌ ولی ورودی و خروجی مشخصی نداشته است.

به اعتقاد قالیباف، در شهرداری‌ تهران باید وظایف هر فرد مشخص و در حركت‌های افقی و عمودی هر فرد در جای خودش قرار ‌گیرد.

همایش اجرای برنامه‌های اوقات فراغت تابستان 86

وی اضافه كرد: در حال حاضر رویكرد خودمان در حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی نسبت به سال گذشته تغییر داده‌ایم و برنامه‌های خود را در راستای نیازهای شهروندان تعریف كرده‌ایم.

شهردار تهران تأكید كرد: نتوانسته‌ایم گام‌های جدی در زمینه فرهنگی در كلان شهر تهران برداریم.

وی با اشاره به بحث كارتن خواب‌ها در تهران كه واقعاً در سال گذشته به درستی انجام شد، گفت: ولی آن طور كه باید در بخش فرهنگی، هنری و اجتماعی در تهران فعالیت نكرده‌ایم. 

به اعتقاد شهردار تهران، هنوز در شهرداری تهران برخی مجمع الجزایری و پراكنده كاری می‌كنند و این به ضرر شهرداری تهران است.

وی گفت: امروز اعتراف می‌كنم كه در حوزه ‌فرهنگی، هنری ‌و اجتماعی در شهرداری تهران اشتباه كرده‌ام و باید خودم قدری نزدیك‌تر و ملموس‌تر با مسایل این حوزه برخورد می‌كردم و البته سعی می‌كنیم امسال این مشكلات را برطرف كنیم.

به خبرنگاران روز گذشته اطلاع دادند، كه امروز بعد از ‌مراسم همایش اجرای برنامه‌های اوقات فراغت تابستان 1386، مراسم معارفه نوریان و تودیع علی عسگری رئیس سابق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است ولی قالیباف وقتی در برابر پرسش خبرنگاران قرار گرفت‌ كه چرا عسگری ‌امروز حضور نیافته است، گفت: این برنامه ارتباطی به ایشان نداشته است.

وقتی خبرنگاران گفتند به ما خبر داده بودند امروز مراسم تودیع ایشان است‌، گفت: اصلاً این طور نبوده و از یك هفته گذشته حكم آقای نوریان زده شده و ایشان در حال فعالیت هستند و مراسم تودیع و معارفه‌ای بدین منظور گرفته نخواهد شد.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName