• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 599
 • شنبه 1386/4/2
 • تاريخ :

 جودو جام فجر: پارس جنوبي الف قهرمان شد

 شانزدهمين دوره رقابت هاي بين المللي جودوي جام فجر با قهرماني تيم پارس جنوبي"الف" به پايان رسيد .

در دومين روز از شانزدهمين دوره رقابتهاي جودوي جام فجرکه در سالن شهيد افراسيابي تهران برگزارشد ، جودوکاران اوزان سبک به ميدان رفتند.

در وزن 60 کيلوگرم وحيد سرلک درميان 23 جودوکار به ديدارپاياني راه پيدا کرد و با شکست داوتيان از ارمنستان به مدال طلا دست يافت. نماينده ارمنستان نقره گرفت. هاتاکي پوکوکا از ژاپن و علي چالاک از ايران نيز به مدال برنز مشترک دست يافتند.

در وزن 66 کيلوگرم اوي هوان چونگ از کره جنوبي با غلبه برمحسن غفارصاحب مدال طلا شد. غفار نقره گرفت ، محسن ذکريا به همراه مياربوتاو از مغولستان به مدال برنز مشترک دست يافتند.

همچنين در وزن 73 کيلوگرم علي معلومات با نتيجه ضربه فني رينات ابراگيموف از قزاقستان را شکست داد و صاحب مدال طلا شد. نماينده قزاقستان نقره گرفت، محمد جمالي از ايران به همراه گورگانف از ازبکستان نيز به مدال برنز مشترک دست يافتند.

به اين ترتيب درپايان شانزدهمين دوره مسابقات بين المللي جام فجر تيم پارس جنوبي "الف" با 4 مدال طلا و 2 برنز به مقام قهرماني دست يافت . تيم کره جنوبي با يک مدال طلا و يک نقره بر سکوي دوم ايستاد و تيم پارس جنوبي "ب" با يک مدال طلا و سه برنز به مقام سومي اين دوره از مسابقات دست يافت . ضمن اينکه تيم ژاپن با يک طلا و 2 برنز در جاي چهارم قرار گرفت .

همچنين درپايان اين رقابتها از سوي کميته فني مسابقات وحيد سرلک به عنوان بهترين جودوکارشانزدهمين دوره رقابتهاي جام فجر معرفي شد .

در حاشيه

* محمدمهرآئين پس ازسالها درجمع جودوکاران حاضر شد. وي که سالها رياست فدراسيون جودو را پيش ازمحمد درخشان برعهده داشت با استقبال خوب جودوکاران حاضردرسالن مواجه شد. فدراسيون جودو ازوي و11 نفرازپيشکسوتان اين رشته تقديربه عمل آورد.

* شکست عباس فلاح ملي پوش وزن 100 کيلو گرمي تيم ملي جودو باعث عصبانيت و ترک محل مسابقات همراه با عصبانيت وي به مربيان تيم ملي بود.

فلاح ملي پوش با سابقه جودوي ايران درمبارزه با يک جودوکار ازبکستاني باخت و حذف شد. فلاح که به دليل عدم کسب مدال در رقابتهاي مختلف زيرفشارانتقادات قرارداشت جام فجر را به عنوان آخرين فرصت براي حضور در اردوي تيم ملي پيش رو داشت که نتوانست از آن بهره ببرد. درمقابل احسان رجبي رقيب فلاح در وزن100کيلوگرم به مدال طلا دست يافت تا شانس خود را براي سفر به برزيل و حضور درمسابقات جهاني افزايش دهد.

* دوعضوتيم ملي تکواندو  نيز درسالن شهيد افراسيابي حضور داشتند. يوسف کرمي و بهزاد خداداد به دليل دوستي نزديکي که با آرش ميراسماعيلي داشتند به سالن آمده بودند و مسابقات را ازنزديک تماشا مي کردند.

* درجريان نخستين روزمسابقات ازمدال آوران اوزان مختلف تست دوپينگ گرفته شد. ستاد برگزاري اين مسابقات با مستقرکردن ماموران ستاد مبارزه با دوپينگ به رسم مسابقات جهاني و آسيايي ازنفرات اول تا سوم اوزان مختلف تست دوپينگ گرفتند.

* قضاوت جام شانزدهم را 27 داور داخلي و خارجي برعهده داشتند . از اين تعداد 16 داور داخلي و11 داورخارجي بودند  

* يک خانم داور از چين تايپه که براي داوري کوراش آمده بود به وي اجازه داوري در مسابقات جودو داده نشد .

* تاکاماتسوجودوکارژاپن که در وزن 81- کيلوگرم به مدال طلا دست يافت، تنها خارجي بود که در روزنخست به مدال طلا دست يافت. وي درترکيب تيم ملي ژاپن و در وزن منهاي 73 کيلوگرم دربازي‌هاي آسيايي دوحه مدال نقره کسب کرده بود. 

 * سالن شهيد افراسيابي براي برگزاري اين رقابتها کوچک بود. رقابتهايي دراين سطح که نزديک به 23 تيم داخلي و خارجي در آن حضور دارند با استقبال خوب تماشگران مواجه شد تا مسئولان ورزش به خصوص رئيس سازمان تربيت بدني که درسالن حضور داشت نيازبه يک سالن بزرگ را بيش ازگذشته احساس کنند.

* در برگزاري اين مسابقه ها نماينده اي از کنفدراسيون جودو آسيا حضور نيافته است .

* در روز نخست مسابقات تيم هاي خارجي نسبت به عدم حضور نماينده داوري فدراسيون آسيايي و جهاني و حضور پي در پي آرش ميراسماعيلي بعنوان مربي در کنار ميز داوران ر معترض بودند.

* آرش مير اسماعيلي براي پنجمين سال متوالي از حضور در جام فجر خودداري نموده و هشت سال متوالي نيز در رقابتهاي قهرماني کشور شرکت نکرده است و اين بار هم بعنوان مربي تيم ملي در قالب تيم هاي پارس جنوبي و منطقه ويژه پارس جنوبي حضور يافته است .

* در اين دوره از رقابتها جودو کاران 17 کشور خارجي شرکت کرده اند .

* هيچيک از کشورهاي خارجي شرکت کننده با ترکيب کامل شرکت نکرده اند به طوريکه پاکستان (يکنفر) ويتنام(دونفر) قزاقستان و ژاپن ( با سه نفر) و در مجموع 138 جودو کار خارجي با 63 جودوکار ايراني در قالب 9 تيم باشگاهي در اين رقابتها مسابقه مي دهند .

* در اين دوره از پيکارها هيچ جودو کار خارجي که دارنده عنوان قهرماني جهان والمپيک باشد شرکت نکرده است و فقط دو مدال آور قاره اي از دو تيم ژاپن و ارمنستان حضور دارند .

* نيمي از اعضاي ثابت تيم ملي جودو بزرگسالان کشورمان از حضور در جام فجر خودداري کرده اند .

* شکست ملي پوشاني همچون فلاح - اميرخاني - چاه خندق، .. مقابل حريفان غير مطرح آينده تيم ملي جودو را در مسابقات جهاني برزيل و المپيک چين بسيار متزلزل نشان داد.

* از رقابتهاي اين دوره گروهي از زنان علاقه مند به ورزش جودو نيز به عنوان تماشاگر در سالن شهيد افراسيابي حضور داشتند .

* تيم هاي خارجي شرکت کننده از عدم استقبال فدراسيون جودو در فرودگاه از انان گله مند بودند.

* نبود مترجم هم يکي از مشکلات جودو کاران خارجي شرکت کننده در اين دوره از رقابتها است .

* پس از ورود محمد علي آبادي به محل مسابقات رئيس فدراسيون جودو با قرار گرفتن پشت ميکروفن براي خوشامدگويي به رئيس سازمان تربيت بدني به اشتباه علي آبادي را مهندس مهر عليزاده خطاب کرد که اين موضوع موجب خنده حاضران در سالن شد .

* حسن قمي در حالي مدال طلاي وزن 90 کيلو گرم را از حريف خود علي نيا گرفت که چند هفته پيش شب قبل از اعزام به مسابقات آسيايي به علت دوپينگ جاي خود را در تيم ملي اعزامي به مسابقات آسيايي به علي نيا داده بود .

مطالب مرتبط :

لباس مانع اصلي بانوان جودوكار در ميادين برون مرزي

حاجي آخوندزاده ستاره آسيا

 

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه