• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1223
 • سه شنبه 1390/12/23
 • تاريخ :

رفع اینترنت لاک پشتی


در حالی که مسئولین دائما از پهنای باند اینترنتی سخن می گویند، "اینترنت لاک پُشتی" یا همان "اینترنت سرعت پایین"، بزرگ ترین مشکل کاربران اینترنتی محسوب می شود که به سختی قابل رفع بوده و مشکلات دیگری را همراه خواهد داشت که البته با گذشت زمان و وعده های داده شده هیچ تغییری نکرده است.

اینترنت ایران

سرعت پایین، سیستم فیلترینگ، نوسانات مختلف؛ اینها مشکلاتی هستند که طی دو سه سال اخیر بیش ار پیش باعث فشار بر کاربران اینترنتی شده اند. فشاری که از بُعدی به سلب آزادی منجر می شود و با وجود انواع مختلف فیلتر شکن ها و سیستم های اینترنتی به اصطلاح پُر سرعت ، هرگز هموار نگشته است. مسئولین نیز در این باب هر روز سخنی گفته و وعده هایی می دهند اما تحقق این وعده ها چه زمانی می باشد؟ مشخص نیست.

در این راستا بار دیگر، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران (مهندس علی ‌اصغر انصاری) در نشست تخصصی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "طبق مصوبه 120کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی محدودیت سرعت در محیط شبکه ملی اطلاعات برداشته شده و کاربران این شبکه می ‌توانند با استفاده از فناوری "فیبر نوری" (Optical Fiber) بدون هیچ‌ گونه محدودیتی به اطلاعات و محتویات شبکه‌ های مختلف درونی و ملی اطلاعات مانند "شبکه علمی کشور"، "شبکه سلامت"، "شبکه ملی فرهنگ"، "شبکه بانکی" و سایر شبکه‌ های خدمات رسانی دسترسی داشته باشند. (به ‌عنوان مثال با راه ‌اندازی فاز تهران برای شبکه ی علمی کشور، دسترسی دانشگاه‌ ها به یک گیگابیت سرعت ایجاد شده است.)

ما اینترنت را به‌ عنوان یک سرویس می ‌شناسیم و به همین منظور قصد داریم زمینه ی استفاده حداکثری کاربران را از خدمات و اطلاعات این شبکه جهانی فراهم کنیم

وی افزود: "ما اینترنت را به‌ عنوان یک سرویس می ‌شناسیم و به همین منظور قصد داریم زمینه ی استفاده حداکثری کاربران را از خدمات و اطلاعات این شبکه جهانی فراهم کنیم." انصاری به تدابیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای فراهم کردن زیرساخت شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: "در آینده ی نزدیک  9دیتا‌سنتر (مرکز داده داخلی) در کشور راه ‌اندازی خواهد شد و به هر اندازه کشور نیاز داشته باشد پهنای باند در اختیار مردم قرار می ‌دهیم. در این راستا 5 راه‌ حل از سوی این وزارتخانه برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و استفاده مدیریت شده از اینترنت پیش‌ بینی شده است که عبارتند از: پالایش هوشمند، استفاده از موتورهای جست ‌و جوی داخلی، استفاده از مخازن داده، استفاده از موتورهای جست‌ و جوی داخلی فرامرزی و تقویت منابع علمی و فرهنگی دیجیتال.

اینترنت ایران

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: "از سال91 یکسری موتور جست ‌و جوی داخلی وارد عرصه وب ایران می ‌شود و ما به‌ دنبال این هستیم که اطلاعات خودمان را متناسب با سیاست ‌های کشور رتبه‌ بندی کنیم و از طریق موتورهای جست ‌و جوی داخلی به مردم ارائه بدهیم چرا که معتقدیم اطلاعات در بسیاری از موتورهای جست ‌و جوی خارجی دستکاری و یا سرقت می ‌شود. البته ما نمی‌ خواهیم مردم را از خدمات اینترنتی مانند موتورهای جست ‌و جوی خارجی محروم کنیم، بلکه می ‌خواهیم بازار داخلی را با موتورهای داخلی تغذیه کنیم و در این راستا از فعالان این حوزه حمایت می ‌کنیم و حتی از ریسلرهای داخلی هم باید پاسخگویی بخواهیم. بسیاری از شرکت ‌ها وب ‌‌سایت‌ های منابع را به داخل کشورها می‌ آورند که با پهنای باند بالاتری قابلیت دسترسی دارد. همچنین ما دیتاهای فراوانی در داخل داریم که می ‌توانیم به خارجی ‌ها سرویس بدهیم. سازمان فناوری اطلاعات ایران حدود10 ماموریت در راستای پیاده‌ سازی‌ طرح دولت الکترونیک در کشور دارد و در این راستا از تمام ظرفیت‌ های فنی کشور از جمله بخش خصوصی استفاده می ‌شود.

در این نشست مهندس میلانی زاده ، مدیر شبکه ملی فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به تشریح وضعیت و اهداف و برنامه‌ های شبکه ملی فرهنگ به‌ عنوان یکی از شبکه های طراحی شده در چارچوب شبکه ملی اطلاعات پرداخت و گفت: "تولید و ارائه نرم ‌افزارهای مولتی مدیا و ارائه شبکه ‌ای آنها به مردم در سطح کشور از طریق مؤسسات فرهنگی، مراکز فرهنگی دیجیتال، مساجد و کانون ‌های قرآنی از جمله فعالیت‌ های این شبکه است و تاکنون 250مرکز فرهنگی دیجیتال ایجاد شده و بین این مراکز شبکه ارتباطی برقرار شده و 14 استان کشور به این شبکه متصل شده ‌اند که شامل 100 نقطه است.

از سال91 یکسری موتور جست ‌و جوی داخلی وارد عرصه وب ایران می ‌شود و ما به‌ دنبال این هستیم که اطلاعات خودمان را متناسب با سیاست ‌های کشور رتبه‌ بندی کنیم و از طریق موتورهای جست ‌و جوی داخلی به مردم ارائه بدهیم

وی گفت: تا خرداد ماه 91 تمام این 250مرکز به این شبکه متصل خواهند شد و درگاه ملی فرهنگ نیز در حال راه ‌اندازی است. "دکتر علی اکبر جلالی"، استاد دانشگاه علم و صنعت نیز اظهار داشت: "با شبکه ملی اطلاعات کاملا موافقم. اگر به لحاظ فنی بتوانیم این سیستم را اجرا کنیم کار مهمی صورت می‌ گیرد مثلا در پروژه شهر‌های الکترونیک ایران به‌ پهنای باندی برابر با 100مگابیت بر ثانیه احتیاج داریم که فقط از طریق شبکه ملی اطلاعات امکان پذیر است نه از طریق اینترنت جهانی و در این راستا باید بخش خصوصی نیز فعال و به آن نقش واگذار شود."

اما آنچه که در میان این وعده مهم است این می باشد که، متولیان امر باید به جِد، با فراهم كردن ظرفیت بالای پهنای باند اینترنت برای كشور، سامان دهی شركت‌ های ارایه ‌دهنده خدمات اینترنتی، كاهش قیمت اینترنت، اِعمال نظارت‌ های موثر از طرف انجمن‌ های ذیربط ، به روز كردن تجهیزات مخابراتی و حذف محدودیت ‌های فعلی به افزایش سرعت و كیفیت اینترنت برای كاربران نهایی بپردازند.

فرآوری:آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: همشهری آنلاین / کلیک نیوز

کارشناسان از شورای عالی فضای مجازی چه می گویند؟

کارشناسان از شورای عالی فضای مجازی...

روز چهارشنبه 17 اسفندماه جاری شورای‌عالی فضای مجازی با حكم رهبر معظم انقلاب تشكیل شد و ایشان ضمن دستور برای تشكیل شورای‌عالی فضای مجازی به ریاست رییس‌جمهور، اعضای حقوقی و حقیقی این شورا را تعیین كردند.
UserName