• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 366
 • سه شنبه 1387/5/29
 • تاريخ :

مهرداد فخيمي براي هميشه همسفر «مسافران» شد

فخيمي

سينماگران از فيلمبردار «ناخدا خورشيد»، «كمال ‌الملك» و... گفتند

مهرداد فخيمي فيلمبردار پيشكسوت سينماي ايران هم23 مرداد ماه از دنيا رفت.

اين فيلمبردار كه از چند ساله قبل از عارضه‌بيماري رنج مي‌برد، در 69 سالگي درگذشت.

فخيمي كه متولد 1318 تهران است، كارش را با فيلم‌برداري فيلم «غريبه و مه» آغاز كرد و فيلم‌برداري فيلم‌هايي همچون «كلاغ»، «چريكه‌ي تارا»، «مرگ يزدگرد»، «حاجي واشنگتن»، «كمال‌الملك»، «تيغ و ابريشم»، «مأموريت»،«دستفروش»، «ناخدا خورشيد»، «پرنده‌ي كوچك خوشبختي»، «پاييزان»، «جيب‌برها به بهشت نمي‌روند»، «مسافران»،«رواني»، «دختري به نام تندر»، «بانوي من»، «به من نگاه كن» و «چه كسي امير را كشت» را در كارنامه‌ي هنري‌اش ثبت كرد.

او فيلمبردار شاخص اغلب كارهاي بهرام بيضايي است و به خاطره فيلم «مسافران» سيمرغ بلورين بهترين فيلمبرداري جشنواره‌ي فيلم فجر را گرفت و همچنين فيلم‌هاي شاخصي از علي حاتمي، ناصر تقوايي، رسول صدرعاملي، محسن مخملباف در قاب دوربين او ثبت شده است.

فخيمي فارغ‌التحصيل رشته‌ي فيلمبرداري از آلمان بود.

پس از درگذشت اين فيلمبردار پيشكوست سينماي ايران، جمعي از هنرمندان در گفت‌وگوهايي با خبرنگار ايسنا از او گفتند.

تورج منصوري گفت: با رفتن مهرداد فخيمي يكي از ريشه‌هاي محكمي كه در خاك بود، بريده شد.

اين فيلم‌بردار سينماي ايران از مهرداد فخيمي به عنوان استاد همه فيلم‌برداران سينما ياد كرد و به ايسنا اظهار داشت: با اين‌كه او مدتي مريض بود؛ اما شنيدن اين خبر درگذشت او، حس بسيار بدي به من داد و هنگامي كه شنيدم حس كردم ريشه‌اي كه ما احساس مي‌كرديم داريم، قيچي شد.

يداله صمدي هم كه در دو فيلم «دمل» و «بانوي من» با مهرداد فخيمي همكاري داشته است با اظهار تأسف از درگذشت اين فيلم‌بردار با سابقه سينما اظهار داشت: در هنگام فيلم‌برداري «كلانتري غيرانتفاعي» بودم كه اين خبر را شنيدم و كار را متوقف و يك دقيقه سكوت اعلام كردم.

كارش را با فيلم‌برداري فيلم «غريبه و مه» آغاز كرد و فيلم‌برداري فيلم‌هايي همچون «كلاغ»، «چريكه‌ي تارا»، «مرگ يزدگرد»، «حاجي واشنگتن»، «كمال‌الملك»، «تيغ و ابريشم»، «مأموريت»،«دستفروش»، «ناخدا خورشيد»، «پرنده‌ي كوچك خوشبختي»، «پاييزان»، «جيب‌برها به بهشت نمي‌روند»، «مسافران»،«رواني»، «دختري به نام تندر»، «بانوي من»، «به من نگاه كن» و «چه كسي امير را كشت» را در كارنامه‌ي هنري‌اش ثبت كرد.

جمشيد مشايخي هم گفت: مهرداد فخيمي فيلم‌برداري بود كه هميشه به بهتر بازي‌كردن بازيگر مقابل دوربينش كمك مي‌كرد.

اين بازيگر كه در «هزاردستان»، «كمال‌الملك» و «بانوي من» مقابل دوربين او رفته بود، با ابراز تأسف از درگذشت او اظهار داشت: فخيمي يكي از شخصيت‌هاي برجسته فيلم‌برداري بود كه بسيار مودب، معقول بود و به راحتي از كنار كارش نمي‌گذشت و سعي مي‌كرد آن را به بهترين شكل انجام دهد.

وي ادامه داد: من هميشه مقابل دوربين او انرژي مي‌گرفتم و خاطرات خوبي با او دارم.

مشايخي درگذشت مهرداد فخيمي را ضايعه‌اي براي سينما دانست و اين مصيبت را به خانواده او، هنرمندان و هنردوستان تسليت گفت.

احمدرضا گرشاسبي در پي درگذشت مهرداد فخيمي گفت: هنرمندي را از دست داديم كه از جهت اخلاق حرفه‌اي و تعهد به حرفه‌اش از هر جهت شاخص و الگو بود.

اين كارگردان از همكاري لذت پخش و فراموش نشدني‌اش با مهرداد فخيمي در فيلم «باني‌ چاو» ياد كرد و به ايسنا گفت: او كارش را خيلي‌خوب بلد بود و از نظر زيبايي‌شناسي در حد بالايي كارش را مي‌شناخت. از جهت نوع رفتار و تعاملي كه با بقيه عوامل داشت، فكر نمي‌كنم نمونه آن را در ايران داشته باشيم.

وي ادامه داد: فخيمي با عوامل ديگر از جمله طراح صحنه، چهره‌پرداز، جلوه‌هاي ويژه و بازيگر، بسيار اثرگذار، مثبت، ارتباط علمي و تكنيكي داشت.

محمد متوسلاني هم كه در فيلم «باني‌چاو» مقابل دوربين مهرداد فخيمي به ايفاي نقش پرداخته است، هم به ايسنا گفت: او از فيلم‌برداراني بود كه كارش را بسيارجدي مي‌گرفت و وسواس زيادي براي نوع انتخاب فيلم‌هايش داشت كه سوابق كاري او هم همين موضوع را نشان مي‌دهد. در واقع با حساسيتي كه روي كيفيت كار داشت مي‌خواست كار ماندگاري انجام بدهد، بنابراين پرونده كاري خوبي از خود به‌جا گذاشت.

 

منبع : ايسنا

 

UserName