• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1486
 • پنج شنبه 1386/3/31
 • تاريخ :

اوقات فراغت و رسانه‌ی ملی

اوقات فراغت و رسانه‌ی ملی

تلویزیون در تابستان هر روز یک فیلم جدید پخش می‌کند

نشست خبری معاون سیما و مدیران شبکه‌های تلویزیون برای تشریح برنامه‌های تابستانی سیما بعد از ظهر امروز با حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی در سالن مذاکرات مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

در این نشست مرتضی میرباقری معاون سیما، مهدی فرجی مدیر شبکه دو، اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سه، مجید رجبی معمار مدیر شبکه تهران، کامبیز اخوان مدیر تامین برنامه شبکه یک، جهانگیر بیابانی مدیر شبکه آموزش، دکتر حسین ساری مدیر شبکه قرآن سیما، حسام پور مدیر تامین برنامه شبکه تهران حضور داشتند و مدیر شبکه چهار غایب بود.

معاون سیما با اشاره به اینکه صدا و سیما همچون سال های قبل برای اوقات فراغت مخاطبان در تابستان برنامه هایی متنوع طراحی کرده، گفت: "بر اساس آخرین آمار که جمعیت 70 میلیون اعلام شده، مخاطبان کودک، نوجوان و جوان 30 میلیون نفر هستند، به همین دلیل باید برنامه های اوقات فراغت ساماندهی شود تا شاهد ظهور استعدادها هم باشیم. صدا و سیما نیز اصرار دارد تا برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که بچه ها به تماشای تلویزیون بنشینند."

وی در ادامه تاکید کرد: "به همین دلیل از ساعت 9 صبح تا 19 برنامه های ویژه و متنوعی را برای نسل جوان تدارک دیده‌ایم. از ساعت 19 تا نیمه شب هم برنامه های روتین متناسب با شرایط تابستان پخش می‌شود. برای تابستان امسال چند شبکه مجازی تهیه کرده‌ایم. شبکه مجازی فیلم های سینمایی و مجموعه ها از ساعت 9:30 صبح تا ساعت 19 است. در این ساعات غیر از باکس های ثابت، فیلم سینمایی و سریال پخش می‌شود. همچنین در شبکه های مجازی برنامه های کودک و برنامه جنگ گونه و ترکیبی هم داریم."

اوقات فراغت و رسانه‌ی ملی

معاون سیما در کنار سه شبکه مجازی از دو شبکه که به صورت ویژه برنامه هایی را برای ایام تابستان تهیه کرده اند، خبر داد و گفت: "شبکه آموزش یکی از این دو شبکه است که در زمینه‌های رایانه، مهارت های فنی و ... در ایام تابستان برنامه دارد و شبکه دیگر، شبکه قرآن سیماست که انس با قرآن محور برنامه های این شبکه است. همچنین به موضوع استاد مطهری توجه کرده ایم. پنج ویژه برنامه درباره استاد مطهری پخش می‌شود. مسابقات متنوعی هم برای پخش در نظر گرفته ایم."

میرباقری در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره اینکه چرا سریال هایی ویژه ایام تابستان تهیه نمی شود یا اکثر فیلم های سینمایی تکراری است، گفت: "ما سعی کرده ایم برنامه های متنوعی در زمینه های آموزش، قرآن، کودک و ... انتخاب و در ایام تابستان پخش کنیم. ما این گرایش را نداریم که حجم برنامه های نمایشی جدید خود را در تابستان بالا ببریم. البته برای این ایام مجموعه های متنوعی در نظر گرفته ایم. شبکه یک یک برنامه نمایشی کوتاه دارد."

معاون سیما ادامه داد: "ما برای تابستان شش سریال پخش می‌کنیم. شبکه دو هم آمادگی پخش مجموعه "سیاووش" را دارد که البته احساس نیاز برای پخش این سریال در تابستان نمی‌کنیم، ولی این آمادگی را شبکه دو دارد. هر روز یک فیلم سینمایی جدید پخش می‌شود. به عنوان نمونه روزهای شنبه شبکه تهران، روزهای یکشنبه شبکه دو و ... فیلم های جدید پخش می‌شود. دلیلی هم نمی بینیم باکس تمام فیلم های سینمایی ما جدید باشد، بلکه فیلم های درخواستی مردم پخش می‌شود."

میرباقری افزود: "برنامه های ماه رمضان امسال با فیلمنامه های آماده و پیش تولید مناسب کلید خواهند خورد. مجموعه شبکه تهران کلید خورده و مابقی شبکه ها هم به زودی کلید می‌خورند. همچنین در برنامه ها سعی کردیم به هویت و کتابخوانی هم توجه کرده باشیم. مجموعه های برجسته هم غیر از مناسبت ها در طول سال تهیه و پخش می شود."

وی درباره سرمایه گذاری در انیمیشن های داخلی گفت: "انیمیشن دو تا چهار میلیارد تومان بودجه اش بود که امسال به هشت تا ده میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و قصد داریم به لحاظ کمی و کیفی تولید انیمیشن ها رشد خوبی داشته باشد."

معاون سیما در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درباره برنامه های شبکه چهار سیما گفت: "این شبکه برنامه های جامعی در زمینه مستند، سینمایی، موسیقی و تئاتر تهیه کرده است. هر روز یک تله تئاتر از این شبکه پخش می‌شود و برنامه های سرگرم کننده ای هم درباره موسیقی از این شبکه روی آنتن می‌رود."

مدیر شبکه قرآن سیما گفت: "یکی از محورهای اصلی برنامه های تابستان در شبکه قرآن با محوریت قرآن کریم است. این برنامه ها با طرح چندرسانه ای 1441 به سوره زمر اختصاص دارد. این برنامه از ابتدای تابستان تا اواسط شهریور ادامه دارد و این طرح شامل مسابقات متعددی همچون روانخوانی، روخوانی، حفظ سوره زمر و ... است. مسابقه اس ام اس، انتشار کتابی به قلم حجت الاسلام قرائتی و مسابقات کتبی از دیگر بخش های این طرح است. در این زمینه دارالقرآن، وزارت ارشاد، بسیج، نیروهای مسلح و وزارت دفاع فعالیت چشمگیری دارند."

حسین ساری ادامه داد: "تمام این برنامه ها از شبکه قرآن سیما به تصویر کشیده می شود. شبکه های دو و چهار هم خلاصه‌ای از برنامه ها را نشان می‌دهند. همچنین شبکه قرآن سیما سعی دارد در زمینه تولید برنامه های کودک و نوجوان هم فعالیت داشته باشد."

منبع : خبرگزاری مهر

 

UserName