• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2062
 • يکشنبه 1386/3/27
 • تاريخ :

زندگی‌نامه‌ی علمی

حضرت آیت الله فاضل لنكرانی

فاضل لنكرانی
   تحصیل

آیة الله العظمى حاج شیخ محمد فاضل موحدى لنكرانى در سال 1310 شمسی، مطابق با سال 1350 قمری در شهر قم دیده به جهان گشود.

پدر بزرگوارشان حضرت آیة الله فاضل لنكرانى یكى از روحانیون جلیل القدر و از محترم‌ترین بزرگان و اساتید حوزه علمیه قم به شمار مى رفت و ارتباط نزدیكى با آیة الله بروجردى داشت و یكى از اصحاب استفتاء ایشان و مورد اعتماد وى بود، همچنین از دوستان امام خمینى بود. وی در همان اوان با یكى از خاندان هاى اصیل وصلت كرده و از این ازدواج فرزندان نیكوتبار به دنیا آمدند و آیة الله حاج شیخ محمد فاضل موحدى لنكرانى، چهارمین فرزند آن خاندان و تنها فرزند روحانى پدر به شمار مى‌رود كه در خانواده علم و تقوى و روحانیت تولد یافت ایشان از همان سالهاى كودكى، سخت تحت تأثیر جاذبه معنویت پدر قرار گرفته و دلباخته راه او شد و در آن عوالم پاك و بى آلایش كودكى تصمیم گرفت راه و روش زندگى پدر را سرمشق خود قرار دهد و به عالم روحانیت بپیوندد.

آیة الله العظمى حاج شیخ محمد فاضل موحدى لنكرانى در سال 1310 شمسی، مطابق با سال 1350 قمری در شهر قم دیده به جهان گشود

ایشان پس از پایان شش سالگى به مدرسه ابتدایى وارد شد و به محض آنكه دوره شش ساله تحصیل ابتدایى را به پایان برد، با آنكه در تحصیلات جدید، رشد و توفیق زیادى بدست آورد و هوش و استعداد فراوان از خود بروز داده بود، از ادامه تحصیل در مدارس جدید صرفنظر كرد و باتوجه به علاقه شدیدش به تحصیل علوم دینى به جمع طلاب پیوست.

شروع دروس حوزوى ایشان زمانى بود كه 13 سال از عمرشان مى گذشت كه از یك سو شور و علاقه وافر ایشان به طلبگى و از سوى دیگر آشنایى و رفاقت ایشان با مرحوم آیة الله حاج سید مصطفى خمینى فرزند بزرگ امام راحل، زمینه‌اى را به وجود آورد تا سختى‌هاى این راه را به خوبى پشت سر گذارد و به موفقیت دست‌یابد.

شور و علاقه بى‌حد ایشان نسبت به درسها موجب شد كه دوره هاى ادبیات و سطح را در مدت 6سال سپرى نماید.

بدین ترتیب در حالى كه فقط 19 سال از عمر خود را پشت سر گذاشته بود وارد آخرین مرحله تحصیلات حوزه یعنى درس خارج گردید.

ایشان با هوش و استعداد سرشارى كه داشتند بسیار زود به درجه اجتهاد رسیده و در حالیكه جوانى 30 ساله بودند، دیگر نیاز به تقلید نداشتند

براى اولین بار در درس خارج فقه آیة الله بروجردى شركت كرد و با شوق و علاقه تمام درس را از استاد مى گرفت و به منظور عدم فراموشى مطالب درس، و حفظ آنها، درس هر روز را در پایان روز به زبان عربى مى نوشت و این نشان مى داد كه نه تنها درس را درك كرده است بلكه به مفاهیم آن نیز احاطه هم پیدا كرده است.

این امر موجب تعجب استادشان، آیت الله بروجردى شده و مورد تشویق ایشان قرار مى گیرند

مدت حضور ایشان در درس آیة الله بروجردى پانزده سال به طول انجامید كه قسمت عمده آن بحث «صلاة» بود، همچنین بحث «خمس» نیز در این مدت تدریس شد.

در همین زمان بود كه آشنایى و رفاقت ایشان با مرحوم آیة الله حاج سید مصطفى خمینى فرزند بزرگ امام راحل، زمینه‌اى را به وجود آورد تا سختى‌هاى این راه را به خوبى پشت سر گذارد و به موفقیت دست‌یابد

ایشان علاوه بر درس هاى فقه و اصول، چند سال از عمر خود را در درس حكمت و فلسفه گذرانید و با حضور در درس مرحوم علامه طباطبایى، مباحث منظومه سبزوارى و كتاب اسفار ملاصدرا را استفاده كردند.

البته در كنار این دروس در مباحث دیگرى همچون مسائل عقیدتى و نیز درس اخلاق شركت مى كرده و از استادان دیگر هم به طور پراكنده كسب فیض مى‌نمودند.

آشنایى و رفاقت ایشان با مرحوم آیة الله حاج سید مصطفى خمینى فرزند بزرگ امام راحل، زمینه‌اى را به وجود آورد تا سختى‌هاى این راه را به خوبى پشت سر گذارد و به موفقیت دست‌یابد

ایشان با هوش و استعداد سرشارى كه داشتند بسیار زود به درجه اجتهاد رسیده و در حالیكه جوانى 30 ساله بودند، دیگر نیاز به تقلید نداشتند و پس از وفات آیت الله بروجردى، به استنباط خود متكى شده و غوامض امور و رموز مسائل دینى و مذهبى را به اجتهاد خویش از پیش پاى برداشت.

  

فاضل لنكرانی
   تدریس

آیت الله فاضل لنكرانى از نخستین سالهاى بعد از ورود به حوزه علمیه قم، همواره در كنار تحصیل به تدریس پرداخته و به این امر اهتمام خاصى داشتند.

ایشان در حالیكه هنوز بیش از 16 سال نداشتند و با شور خاصى مشغول تحصیل علم از محضر اساتید بودند، خود نیز شاگردانى را پرورش می‌دادند و تعلیم و تعلم را همزمان پى می‌گرفتند. بعد از سالها تدریس كتابهاى ادبیات، منطق و اصول و تربیت صدها نفر از فضلا، ایشان در ردیف اساتید سطح عالى حوزه قرار گرفته و به تدریس رسائل و مكاسب پرداختند. این مدرس عالى‌مقام حوزه، پس از آنكه 5 دوره مكاسب را تدریس كردند به عنوان یكى از شناخته شده ترین اساتید كفایة الاصول مورد مراجعه فضلاى حوزه علمیه قم بودند. حوزه درس كفایه آیة الله فاضل لنكرانى دربرگیرنده صدها طلبه فاضل و جوان بود كه تعداد آنها را تا 700 نفر نیز گفته‌اند.

ایشان علاوه بر درس هاى فقه و اصول، چند سال از عمر خود را در درس حكمت و فلسفه گذرانید و با حضور در درس مرحوم علامه طباطبایى، مباحث منظومه سبزوارى و كتاب اسفار ملاصدرا را استفاده كردند

در اواخر دهه 1340 آیت الله فاضل لنكرانى به خواهش جمعى از شاگردان سطح عالى خود، درس خارج فقه را آغاز كردند و از آن پس تاكنون یعنى به مدت 3دهه به تدریس خارج فقه و اصول اشتغال دارند و شاگردان زیادى را كه بسیارى از آنها به درجه اجتهاد نائل شده اند تربیت كرده‌اند.

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
فیضی از شاگرد به استاد

فیضی از شاگرد به استاد

فیضی از شاگرد به استاد
گپ و گفتی با بهلول زمان

گپ و گفتی با بهلول زمان

گپ و گفتی با بهلول زمان
امان از تخم مرغ نیم پزها!

امان از تخم مرغ نیم پزها!

امان از تخم مرغ نیم پزها!
آب دادن اسب در حال نماز

آب دادن اسب در حال نماز

آب دادن اسب در حال نماز
UserName
عضویت در خبرنامه