• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1562
 • يکشنبه 1386/3/27
 • تاريخ :

امواج رسانه‌های اسلامی در فضا

                       معرفی کانال‌های ماهواره‌ای شیعی کشورهای اسلامی

اینترنت

در این پژوهش به بررسی رسانه‌های شیعی موجود در خاورمیانه پرداختیم . این تحقیق صرفاً اینترنتی انگلیسی و عربی بوده و در برخی موارد از اطلاعات استادانی چون دکتر اشکوری استفاده کرده‌ام که جای دارد در همین‌جا از ایشان تشکر و قدردانی بکنم.

 

1- شبکه ماهواره‌ای اهل‌البیت:

نشانی: http//www.ahlubayt.com/index.htm

مستقر روی ماهواره‌های: Bard4 و Eurobrid2

چشم انداز: طرح کانال ماهواره‌ای اهل‌البیت یک طرح غیر اقتصادی و غیرسیاسی است. پایه اصلی این سازمان در شهر مقدس کربلا گذاشته شده است. علت این که مرکزیت اصلی فرماندهی هدایت این کانال در کربلا گذاشته شده است فقط به این دلیل که کربلا شهری است دارای بار زیاد احساساتی یا  مجاورت آن در کنار اماکن مقدس نبوده، بلکه انتخابش از این نظر بوده که کربلا مادر شهر جهان تشیع به حساب می‌آید و ما را در راستای مرکزیت رهبری مذهبی قرار می‌داده است. این شبکه به وسیله سید محمد تقتی و سید هادی مدرسی اداره می‌شود و رویکرد آن غیرمتعدلانه (در قبال دیگران) است. اعضای این سازمان متشکل از کارشناسان مجرب و متخصصان مذهبی است که از اقصی نقاط دنیا به اینجا آمده‌اند و موافقت رهبران مذهبی ما را نیز با خود به همراه آورده‌اند.

این طرح در ذات خود کاملاً به صورت کلان طراحی شده و در فاز اول قابلیت جذب و مخاطب قراردادن 200 میلیون نفر را دارد و در حکم 140 هزار مسجد پر از مردم است.

زمینه: با جمعیت حداقل 300 میلیون نفر در سراسر جهان، جهان تشیع زمان مدیدی است که تحت حملات سهمگین و ممتد ماشین تبلیغاتی رژیم‌های ستمگر قرار دارد، بنابر این در طول تاریخ خود بارها مورد هجوم علیه نمادهای مذهبی آن قرار گرفته است. بارقه‌های امید از زمانی که محیط‌های آزاد  مثل اینترنت و البته شبکه‌های ماهواره‌ای تلویزیونی ابداع شدند در آن شروع به تابش کرد.

 

اهداف

آموزش همگانی: ما به دنبال تأسیس شبکه سخن پراکنی هستیم تا صدای واقعی اسلام را از زاویه  قرآن مجید، پیامبر اکرم(ص) و ائمه(ع) بدون در نظر گرفتن هر گونه تعصب و دنبال کردن اهداف سیاسی  و دولتی به گوش جهانیان برساند.

معرفی اهل‌البیت به توده‌ها: شبکه ماهواره‌ای اهل‌البیت همواره کوشیده است معارف نبی‌اکرم و خانواده پاکش را بسط دهد و بهترین تصویر را از شخصیت والای ایشان ارائه کند. در این زمینه تاکید ویژه‌ای بر جایگاه اهل‌البیت و مقام رفیعشان و برگزاری یادواره‌ها و دیگر مراسم از جمله مراسم ولادت و شهادت ایشان شده است.

وعظ مدارایی (تبلیغ در کنار مدارا با دیگر عقاید): یکی از اهداف ای اس سی معرفی صحیح چهره با شکوه اسلام به جهان و همچنین ارتقای فعالانه تحمل یکدیگر میان مسلمانان از مذاهب گوناگون است؛ در حالی که ما قصد داریم عقیده و دکترین اسلامی اهل‌البیت را به مردم درس بدهیم، می‌خواهیم این کار را در جوی سرشار از عشق و علاقه بر پایه اصول احترام متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز انجام دهیم. این کار به وسیله معرفی اسلام به صورتی که از سوی دیگر عقاید به مثابه حمله به عقیده‌شان تلقی نشود انجام شده است.

ساختن مجرایی برای ارتباط: این کانال همچنین به مثابه پلی عمل می‌کند که در یک طرف آن شیعه قرار دارد و در طرف دیگر غیر شیعه و سازمان‌های فرهنگی و با هدف ایجاد فضایی برای گفتگو بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها طراحی شده است.

زدودن تصورات غلط: در دنیایی که پر از تبلیغات منفی و اسلام گریزی شده، این مساله ضروری است که ای اس سی تمام تلاش خود را برای زدودن تصور غلط از اسلام و تصحیح نگاه به شیعه را بر اساس ارائه تصویر واقعی از آن به همراه تاکید بر اصل تنش‌زدائی، قاعده انصاف، کمال تجربه بشری و حق بهره‌مندی به کار بندد.

اینترنت

2- شبکه المنار

نشانی: http://www.manartv.com.lb

مستقر روی ماهواره‌های Arabsat 2B   و Bard 3  و Nilesat 102

آشنایی با المنار: المنار یک ایستگاه تلویزیونی لبنانی است. اولین سیگنال زمینی آن سال 1991 فرستاده شد و نیز پخش برنامه‌های آن از طریق ماهواره در سال 2000 به وقوع پیوست. این کانال توانسته از طریق به کارگیری زبان یکسان و باز، خود را به اعراب و مسلمانان در سراسر دنیا نزدیک کند.

این کانال بر خود فرض می‌داند که از طریق تمرکز روی دامنه ارزش‌های اسلامی و ارتقای فرهنگ گفتگو و همکاری میان پیروان ادیان آسمان و تمدن‌های بشری برای ساختن آینده‌ای بهتر برای نسل جدید اعراب و مسلمین مشارکت خوبی داشته باشد. این کانال روی ارزش‌های برجسته بشری به عنوان مرکز و محور پیام‌های الهی متمرکز شده و می‌کوشد کرامت و آزادی و پیشرفت روحی و ابعاد معنوی شخصیت بشر را حفظ کند.

المنار از به کارگیری محرکات سبک در ارتباط با پیشرفت‌ها و فعالیت‌هایش اجتناب ورزیده و تمام فشارهای خود را هدفمندانه برای پذیرش منصفانه و عادلانه همه ملت‌ها به کار برده است.

المنار در مدت کوتاهی توانست به شبکه ماهواره‌ای پیشتاز میان دیگر شبکه های ماهواره‌ای عربی تبدیل شود و مخاطبان بیشماری را در جهان عرب و اعراب مهاجر در دیگر کشورها به سوی خود جذب کند و به منعکس کننده واقعی آنچه اعراب و مسلمین و مومنین می‌اندیشند تبدیل شود. المنار به یک عضو فعال در اتحادیه سخن پراکنی دولت‌های عربی تبدیل شده و بخشی از جامعه عربی به شمار می‌رود (یعنی توانسته در درون جامعه عربی هضم شود).

این کانال به عنوان کانال رسمی حزب الله لبنان مشغول به فعالیت است و در خلال جنگ 33روزه لبنان توانست بر جنگ روانی با اسرائیل هم غلبه پیدا کرده؛ به گونه‌ای که حتی توانست اعتماد شهروندان اسرائیلی را نیز به سوی خود جلب کند و امروزه به بسط معارف عالیه تشیع و همچنین انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک الگوی نجات بخش در جهان اهتمام دارد.

 

3- الفرات

نشانی:   http://www.alforattv.com

مستقر روی ماهواره: Nilesat 102

 این شبکه متعلق به مجلس اعلای شیعیان در عراق است و رویکرد آن کاملاً شیعی و طرفدار عبدالعزیز حکیم است. این شبکه در محکومیت هر گونه صحبتی که بر ضد تشیع شود صراحت لهجه‌ دارد که یکی از بیانیه‌های تند آن علیه یوسف قرضاوی به علت اتخاذ مواضع ضد شیعی بود. مقر این شبکه در شهر بغداد است.

اینترنت

4- الانوار

نشانی:   http://www.alanwartv.com

مستقر بر روی ماهواره: Nilesat 102

این شبکه شیعی متعلق  به کویت است و گردانندگان آن را قائلین به  مرجعیت سید محمد شیرازی تشکیل می‌دهند. رویکرد این شبکه مذهبی و اندکی غیرمعتدل است.

از اهداف این شبکه می‌توان به انتقال آزادانه فکر و فرهنگ نبوی و شیعی با روش‌های جدید، بسط روحیه آزادگی و برادری میان مسلمین و غلوزدایی از تشیع، تاکید بر وحدت میان فرق مذهبی اسلامی و تاکید بر انتقال مفاهیم شیعی به کودکان و جوانان و ... اشاره کرد.

 

5- الفیحاء

نشانی:  

http://www. Alfayhaatv.net/3.htm

مستقر روی ماهواره‌های: AtlanticBird4، HotBird6

این شبکه عراقی شیعی، رویکردی سکولار مآبانه را اتخاذ کرده و به شدت ضد صدام و سیاست‌های وی و بعثی‌ها است و مربوط به گروهی است که هسته مرکزی آن در شهر بصره قرار دارد. این شبکه تا جایی که توانسته سعی کرده به معیارهای غربی یک شبکه تبدیل شود و ضوابط اسلامی در اجرای برنامه‌های آن رعایت نمی‌شود. این شبکه به دلیل شیعی بودن موضعی بر ضد جمهوری اسلامی ایران نگرفته است.

 

6- الزهراء

نشانی:  http://www.alzahra.tv

مستقر روی ماهواره:Hot Bird 8 

این شبکه شیعی که مقر آن در لبنان است، در پی شناساندن ائمه‌(ع) به خصوص حضرت صدیقه کبری(ع) به مخاطبان است و هدف آن تربیت شیعیان با روحی پاک و فکری سالم مبتنی بر تعلیمات شیعی است. همچنین این شبکه در پی دفع هجوم تبلیغاتی و ایدئولوژیکی به شیعه است که اعتقاد دارد باید پاسخ این شبهات را به مخاطبانش برساند، بنابراین خود را دژی محکم و سدی بلند و منبری صادق معرفی می‌کند. این شبکه بیشتر شبکه‌ای تربیتی است تا سیاسی و ...

اینترنت

تأثیرات اتحاد شبکه‌های ماهواره‌ای اسلامی

اکنون که رهبر معظم انقلاب امسال را سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامیده‌اند جای دارد بیشتر به اتحاد رسانه‌ای در جهان اسلام بیندیشیم و نگارنده معتقد است بهترین نقطه شروع برای آغاز اتحادیه شبکه‌های ماهواره‌ای اسلامی، بسیج کردن شبکه‌های ماهواره‌ای شیعی می‌باشد و سرانجام باید پس از ایجاد اتحاد بین شبکه‌های شیعی به  انسجام و همنوایی با شبکه‌هایی بپردازیم که توسط برادران اهل سنت اداره می‌شوند. بی‌شک در دورانی که می‌توان از آن به نام دوران سیطره صهیونیست‌ها بر رسانه‌ها یاد کرد ایجاد یک کارتل متشکل از رسانه‌های اسلامی در همه سطوح است که می‌تواند به سد محکمی تبدیل شود که از خاصیت تدافعی و تهاجمی در قبال هجمه‌هایی که از سوی رسانه‌های صهیونیستی به اسلام می‌کنند برخوردار باشد.

 

                                                                                                                                                کسری صادقی‌زاده

 

UserName