• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1284
 • چهارشنبه 1386/3/23
 • تاريخ :

 

 

ناگفته‌های گفت و گوی ایران و آمریكا

 گفت و گوی ایران و آمریكا

 

گفت و گوی اخیر بین ایران و آمریكا كه جزو مهم‌ترین اخبار سال 86 به شمار می‌رود ناگفته‌هایی دارد كه برخی آنها را در گفت و گوی یك منبع نزدیك به این مذاكرات می‌خوانیم.

 

یك منبع نزدیك به مذاكرات  ایران و آمریكا در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: این گفت و گو در شرایط بسیار قابل تحلیلی انجام شد. از سویی آمریكا در عراق به شدت درگیر شده و نه امكان رهایی دارد و نه توان حل مشكلات خود در عراق را ضمن اینكه به بخش زیادی از اهدافش هم نرسیده است و از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران دوران اقتدار و ثباتی كم سابقه را سپری می كند.

به گفته این منبع كه خواست نامش فاش نشود، تیم مذاكره كننده آمریكایی تلاش زیادی داشت كه فضای گفت و گو به هیچ عنوان تلخ نشود تا گفت و گوها ادامه یابد.

وی با اشاره به اینكه طبق برنامه چارچوب مذاكرات صرفاً در باره عراق بود و آنهم بیان وظایف اشغالگران، تأكید كرد طرف آمریكایی منتظر خروج گفت و گوها از این مسیر و طرح درخواست‌های ایران بود اما گروه مذاكره كننده ایران این انتظار آنها را بی‌پاسخ گذاشت و جز در چارچوب تعیین شده هیچ مطلبی مطرح نشد.

به گفته این منبع آگاه ، هیأت ایرانی پس از خوش آمد گویی نوری المالكی، نظرات خود را در باره چگونگی بازگشت امنیت به عراق ارائه كرد. به اعتقاد تیم مذاكره كننده ایرانی، مشكل ناامنی در عراق ریشه درحضور نیروهای اشغالگر، بی اعتنایی اشغالگران به مفاد قانون اساسی، اعتقادات مذهبی مردم مسلمان عراق، تضعیف جایگاه دولت مالكی توسط اشغالگران ، كند بودن روند بازسازی تاسیسات زیربنایی ،میدان ندادن به نیروی پلیس و ارتش در تامین امنیت، عدم تجهیز و آموزش نیروهای انتظامی و امنیتی عراق دارد.

گفتگوی چهار ساعته ایران، آمریكا و عراق كه با سه وقت استراحت كوتاه جهت رایزنی اعضای تیم ایرانی و آمریكایی با پایتخت هایشان همراه بود در برهه هایی به صحنه تلاش آمریكائیان جهت كشانیدن دامنه مذاكرات به حیطه هایی تبدیل گردید كه با استنكاف و هوشیاری طرف ایرانی، این تلاش ها نافرجام ماند.

به گفته وی، تیم مذاكره كننده آمریكایی كه تا یك روز قبل از آغاز مذاكرات به دلیل تهدید ایران مبنی بر لزوم لغو هر گونه مانور نظامی در منطقه به عنوان پیش شرط مذاكرات، با اضطراب عدم تشكیل جلسه دست و پنجه نرم می كرد از ورود هیات ایرانی در روز هفتم خرداد به بغداد به شدت خوشحال شده بودند كه این خوشحالی را در تایم اوت استراحت جلسه مذاكره با نزدیك شدن به تیم ایرانی و فشردن دست آنان ابراز می كردند. آنان همچنین با بی صبری خواستار تعیین زمان نشست بعدی از سوی مقامات ایرانی بودند.

این منبع افزود: نكته دیگری كه تیم آمریكایی بر آن اصرار داشت بالا بردن سطح تیم مذاكره كننده و امید بستن به ملاقات رایس و متكی در نشست های بعدی بود كه هیات ایرانی نشست های بعدی را منوط به مواضع و رفتار آمریكائیان پس از مذاكرات دانست.

 گفت و گوی ایران و آمریكا

این منبع با تصریح به اینكه استیصال آمریكا در طول مذاكرات كاملاً مشهود بود، افزود تیم آمریكایی بااشاره به همكاری جمهوری اسلامی ایران با آمریكا در افغانستان، پس از حادثه 11 سپتامبر، خواهان تكرار این نوع همكاری‌ها در عراق بود.

این منبع در پاسخ به این پرسش كه آمریكایی‌ها قبل از مذاكرات به اسنادی كه تصمیم دارند در این جلسه ارایه كنند اشاره كرده بودند و پس از مذاكرات نیز گفتند به ایران اعلام كرده‌اند كه باید رفتار خود را تغییر دهد واز تجهیز، كمك ‌مالی، و آموزش شبه ‌نظامیان عراق دست بردارد گفت: این اظهارات كاملاً تبلیغاتی و برای سرپوش گذاشتن بر استیصال آمریكا در عراق مطرح می‌شود؛ چرا كه دولتمردان آمریكا هم باید پاسخگوی افكار عمومی داخلی آمریكا باشند خصوصاً با توجه به انتخاباتی كه در پیش دارند و هم افكار عمومی منطقه و جهان.

وی تصریح كرد: دراین گفت وگوهای چهارساعته هیچ سندی از سوی آمریكایی‌ها ارایه نشده و چنین اظهاراتی نیز نداشتند.

این منبع افزود: پیش از مذاكرات در باره تمام جوانب این گفت و گوها بحث‌های كارشناسی زیادی صورت گرفته بود و تیم گفت و گو كننده ایرانی آمادگی كاملی برای این مذاكرات داشت.

گفت و گوی سه ‌جانبه ایران، آمریكا و عراق پس از درخواست‌های مكرر شفاهی و بالاخره تقاضای كتبی دولت آمریكا از ایران در تاریخ 7 خرداد سال جاری در عراق و در حضور مالكی نخست‌وزیر عراق انجام شد.

رایان كروكر سفیر امریكا در عراق و كاظمی قمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز مسئولیت گروه‌های مذاكره كننده آمریكا و ایران را بر عهده داشتند.

 

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه