• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1660
 • چهارشنبه 1386/3/23
 • تاريخ :

 

مجازات مفسدفی‌الارض برای تولید‌كنندگان آثار مستهجن

 آثار مستهجن

 

 

با تصویب مجلس تولید‌ كنندگان آثار مستهجن برای سوء استفاده جنسی از دیگران و عوامل اصلی در تولید آثار مستهجن، از مصادیق مفسدفی‌الارض دانسته شده و به مجازات مفسدفی‌الارض محكوم می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی سه شنبه مجلس كلیات طرح اصلاح قانون نحوه مجازات اشخاصی كه در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیرمجاز می‌نمایند با 148 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر به تصویب رسید.

نمایندگان سپس در بررسی جزئیات این طرح مصوب كردند عوامل تولید، توزیع، تكثیر و دارندگان آثار سمعی و بصری غیر مجاز اعم از این كه مجوز فعالیت‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و یا بدون مجوز باشند، با توجه به محتوای اثر حسب مورد علاوه بر ابطال مجوز به یكی از مجازات‌ مشروحه ذیل محكوم خواهند شد.

الف- عوامل اصلی تكثیر و توزیع عمده آثار سمعی و بصری مستهجن در مرتبه اول به یك تا سه سال حبس و ضبط تجهیزات مربوط و یكصد میلیون ریال جریمه نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت هفت سال و در صورت تكرار به 2 تا 5 سال حبس و ضبط تجهیزات مربوط و دویست میلیون ریال جزای نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت 10 سال محكوم می شوند و در هر حال چنانچه از مصادیق افساد فی‌الارض شناخته شوند به مجازات آن محكوم می‌گردند.

بر اساس مصوبه مجلس تولید‌كنندگان آثار مستهجن با عنف و اكراه،‌ تولید‌كنندگان آثار مستهجن برای سوء استفاده جنسی از دیگران و عوامل اصلی در تولید آثار مستهجن از مصادیق مفسدفی‌الارض می‌باشند و به مجازات مفسدفی‌الارض محكوم می‌شوند.

بر این اساس عوامل اصلی تولید آثار سمعی و بصری عبارت از تهیه‌كننده (سرمایه‌گذار) ،‌كارگردان، فیلمبردار، بازیگران نقش‌های اصلی است.

تعداد نوار یا لوح فشرده و مانند آن كه بیش از 10 نسخه باشد به عنوان "عمده" تلقی می‌گردد و تكثیر و توزیع‌كنندگان آثار سمعی و بصری كمتر از 10 نسخه حسب مورد به جریمه نقدی از یك تا 10 میلیون ریال و 30 تا 74 ضربه شلاق محكوم خواهند شد.

با تصویب نمایندگان مجلس سایر عوامل تولید، تكثیر و توزیع موضع بند الف، به مجازات شلاق از 30 تا 74 ضربه و جزای نقدی از 10 میلیون تا پنجاه میلیون ریال و محرومیت اجتماعی از  5  تا 10 سال محكوم می‌شوند.

بر اساس مصوبه مجلس آثار سمعی و بصری مستهجن به آثاری گفته می‌شود كه محتوای آنها نمایش برهنگی زن و مرد و یا اندام تناسلی و یا نمایش آمیزش جنسی باشد.

ب- تهیه و توزیع و تكثیر كنندگان نوارها و دیسكت‌ها و لوح‌های فشرده شو و نمایش‌های مبتذل در مرتبه اول به سه ماه تا یك سال حبس و یا دو میلیون تا 10 میلیون ریال جزای نقدی و در مرتبه دوم به تحمل یك سال تا سه سال حبس و یا پنج میلیون ریال تا 30 ‌میلیون ریال جزای نقدی و در صورت تكرار به سه تا 10 سال حبس و یا 10 میلیون تا پنجاه میلیون ریال جزای نقدی و ضبط همه تجهیزات مربوط بنا به مراتب به عنوان تعزیر محكوم می‌شوند.

بر این اساس آثار سمعی و بصری "مبتذل"‌ به آثاری اطلاق می‌گردد كه دارای صحنه‌ها و صور قبیحه بوده و مضمون مخالف شریعت و اخلاق اسلامی را تبلیغ و نتیجه‌گیری كند.

با تصویب مجلس دارندگان نوارها و دیسكت‌ها و لوح‌های فشرده مستهجن و مبتذل موضوع این قانون به جزای نقدی از پانصدهزار تا پنج میلیون ریال و نیز ضبط تجهیزات محكوم می‌شوند و نوارها و دیسكت‌ها و لوح‌های فشرده مكشوفه امحاء می‌گردد.

براساس مصوبه مجلس استفاده از صغار برای نگهداری، نمایش، عرضه، فروش و تكثیر نوارها و لو‌ح‌های فشرده غیرمجاز موضوع این قانون موجب اعمال حداكثر مجازات‌ مقرر برای عامل خواهد بود.

ج- عوامل تهیه، تكثیر و توزیع نوارها و لوح‌های فشرده سمعی و بصری كه برابر قانون باید دارای پروانه و مجوز عرضه و فروش باشند، در صورت نداشتن پروانه نمایش و مجوز عرضه و فروش ولو آنكه فاقد صحنه‌های مستهجن و مبتذل باشند، به دو میلیون تا 10 میلیون ریال جزای نقدی و در صورت تكرار به پنج میلیون تا پنجاه میلیون ریال جزای نقدی و ضبط همه تجهیزات مربوط به عنوان تعزیر محكوم می‌شوند.

 

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه