• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 877
 • سه شنبه 1386/3/8
 • تاريخ :

آمریکا در بغداد تفهیم اتهام شد

نشست سه جانبه بغداد با هدف پرداختن به مسائل عراق ساعت 30 /10 دقیقه صبح دیروز به وقت محلی با حضور هیئت هایی از ایران، عراق و آمریكا در خانه نخست وزیر عراق آغاز شد.

 به گزارش کیهان در ابتدای این نشست، نوری المالكی نخست وزیر عراق در سخنانی ضمن بیان انتظاراتش از نشست مذكور گفت: ما خواهان عراقی با ثبات و به دور از دخالت های خارجی و منطقه ای هستیم.

وی افزود: هرگز عراق پایگاهی برای تهدید علیه كشورهای همجوار دیگر نخواهد بود. المالكی همچنین تأكید كرد: حضور هیئت عراقی در نشست بغداد تشریفاتی نیست.

نخست وزیر عراق پس از این سخنان، محل نشست را ترك كرد و گفت و گوها پشت درب های بسته انجام شد البته موفق الربیعی مشاور امنیت ملی عراق به عنوان رئیس هیئت عراقی در نشست فوق حضور داشت.

در هیئت ایرانی هم علاوه بر كاظمی قمی سفیر كشورمان در عراق، امیری مدیركل شورای عالی امنیت ملی و امیر عبداللهیان رئیس ستاد عراق در وزارت خارجه حضور داشتند.

نشست بغداد پس از چهارساعت گفت وگو میان نمایندگان سه كشور در ساعت 30/14 دقیقه بعدازظهر به وقت محلی خاتمه یافت.

 

 

نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست سه جانبه بغداد خطاب به طرف آمریكایی تأكید كرد: تداوم اشغالگری آمریكا و عملكرد نادرست این كشور مشكلات فراوانی برای ملت عراق فراهم كرده است.

حسن كاظمی قمی سفیر كشورمان در عراق كه به عنوان رئیس هیئت ایرانی در نشست فوق سخن می گفت افزود: هم اكنون ملت فرهیخته عراق به دلیل عملكرد نادرست و طولانی مدت آمریكا در تداوم وضعیت فعلی اشغال عراق با مشكلات فراوانی مواجه گردیده است.

وی اضافه كرد: استمرار فضای ناامنی، كشتار بی گناهان، تخریب كلیه زیربناهای اقتصادی، برق، صنایع و نفت، به دلیل فقدان یك ساختار دفاعی و امنیتی قوی در برابر تجاوزات و اقدامات تخریبی و تروریستی و عدم اختیارات كافی دولت در بكارگیری قوای مسلح وعدم شناخت نیروهای عمل كننده بیگانه از فرهنگ و حساسیت های دینی و برخی شیوه های عملكرد ناصحیح موجب گردیده است تا ضمن ایجاد بدبینی های قومی- مذهبی، تأثیر طرح های امنیتی را در برقراری امنیت تضعیف نماید. ما متعجب هستیم كه چرا می بایست تجهیزات ارتش و پلیس عراق ضعیف تر از گروههای تروریستی باشد و ارتش و پلیس سلاح های لازم برای دفاع از خود و ملت را نداشته باشند؟ چگونه ممكن است نیروهای مسلح عراق بتوانند در چنین شرایطی بر گروههای تروریستی كه مجهزتر شده اند فائق آیند؟ انگیزه عدم تجهیز ارتش و پلیس عراق چیست؟ از سوی دیگر وجود شركت های شخصی امنیتی متعدد كه همچون پیمانكاران ساختمانی عمل می كنند، وضع امنیتی در عراق را پیچیده و این كشور را در لبه پرتگاه سقوط قرار داده است. این امر موجب شده است تروریست ها با خیال راحت مردم عراق را به صورت گروهی به قتل برسانند.

كاظمی قمی تصریح كرد: در چنین شرایط حساسی كه عراق با اشغال طولانی و رفتار ناصحیح اشغالگران از یك سو و ناامنی تروریست ها از سوی دیگر و همچنین درهم شكستن زیرساخت ها و افول وضعیت اقتصادی ملت مواجه است، دولت جمهوری اسلامی ایران برای احقاق حقوق ملت عزیز عراق، هرگونه حمایت از دولت دموكراتیك منتخب عراق به ریاست آقای المالكی را وظیفه خود می داند.

سفیر كشورمان همچنین در بخش دیگری از سخنانش اقدامات انسان دوستانه جمهوری اسلامی ایران به ملت عراق را برشمرد و تصریح كرد: نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم و دولت عراق، نقشی بی بدیل و مهم بوده است.

 

 

سفیر آمریكا پس از نشست بازهم اتهامات واهی كاخ سفید را تكرار كرد

پس از پایان نشست بغداد، رایان كروكر سفیر آمریكا در عراق بلافاصله در جمع خبرنگاران حاضر شد و بازهم اتهامات بی اساس مقامات كاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حمایت كشورمان از گروه های مسلح عراق را تكرار كرد.

وی در عین حال اذعان كرد كه طرف ایرانی با برخی مسائل (اتهامات و ادعاها) كه ما مطرح كردیم، موافق نبود اما ما در این زمینه توافق داشتیم كه برقراری امنیت و ثبات در عراق یك ضرورت است و باید در این زمینه تلاش های مستمری انجام شود.

كروكر درباره این سؤال كه آیا در مذاكرات با كاظمی قمی، مسئله ایرانی های بازداشت شده ازسوی نظامیان آمریكایی ازجمله پنج دیپلمات ربوده شده، مطرح شد؛ با طفره رفتن ازپاسخ درست به این سؤال تنها به این نكته بسنده كرد كه تنها محور مذاكرات امروز مسئله امنیت عراق بود.

سفیر آمریكا در عراق همچنین در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر كوتاهی دهها هزار نظامی اشغالگر خارجی در انجام وظیفه اصلی خود یعنی برقراری امنیت و ثبات در عراق، انگشت اتهامات خود را باردیگر متوجه ایران كرد و مدعی شد: ما می خواهیم كه ایرانی ها سخنانشان با عملشان یكی باشد.

وی درعین حال كه ادعا كرد ایرانی ها در عراق هستند گفت: البته ما در این گفت وگو نیامده بودیم دلایل اثبات كننده ای برای فعالیت ایرانی ها د رعراق ارائه دهیم. ولی ایران باید رفتارش را تغییر داده و كمك به شبه نظامیان را متوقف كند.

كروكر همچنین اظهار داشت: این دیدار چهارساعته دیدار كاری بوده و توافق گسترده ای بر سر سیاست گذاری در عراق صورت گرفت.

رسانه های غربی: نشست بغداد نشانه عقب نشینی آمریكاست

رسانه های غربی برگزاری نشست بغداد را نشانه عقب نشینی آمریكا از مواضعش در قبال ایران دانستند.

شبكه خبری بی بی سی در همین رابطه گزارش داد: آمریكا از شرایطی كه برای نشست بغداد تعیین كرده بود، عقب نشینی كرده است.

این شبكه غربی در ابتدای تحلیل خود به شرایط قبلی بوش برای گفت وگو با ایران اشاره كرد و گزارش داد: ظاهراً نشست بغداد آنچنان برای واشنگتن حایز اهمیت است كه شرایط را كنار گذاشته است زیرا دیگر نمی توان ایران را نادیده گرفت.

در همین راستا خبرگزاری رویترز هم در تحلیلی از نشست بغداد نوشت: مذاكرات رایان كروكر و حسن كاظمی قمی نشانه عقب نشینی واشنگتن است.

این خبرگزاری هم همانند بی بی سی به ادعاهای قبلی آمریكائیها درباره ایران اشاره كرد و برگزاری نشست بغداد را نشانه عقب نشینی آمریكا از آن ادعاها دانست.

روزنامه ایندیپندنت هم در همین زمینه نوشت: گفتگوهای ایران و آمریكا نشان دهنده نرم شدن موضع دولت بوش است كه قبلاً گفت وگو با ایران را رد كرده بود.

از سوی دیگر آسوشیتدپرس از نیویورك هم به نقل از ژنرال ویلیام فالون فرمانده ارشد نیروهای آمریكایی در خاورمیانه گزارش داد: ایران به طور قطع یكی از بازیگران اصلی در منطقه خاورمیانه است و نمی توان نقش آن را نادیده گرفت.

 

اظهارات قمی پس از نشست بغداد

حسن كاظمی قمی سفیر كشورمان در عراق پس از برگزاری نشست بغداد در جمع خبرنگاران تأكید كرد: در این نشست مواضع جمهوری اسلامی ایران را به صراحت و شفافیت اعلام كردیم و به روشنی اشتباهات اشغالگران را گوشزد كردیم.

وی با بیان اینكه در نشست مذكور بر رویكرد نادرست آمریكائیها و ناكامی آنان در ایجاد امنیت تأكید شد افزود: در این نشست همچنین بر ضرورت واگذاری امور و اختیارات عراق به دولت این كشور و نیز تجهیز و آموزش نیروها و دستگاه های امنیتی عراق تأكید كردیم.

قمی در ادامه گفت: طرف عراقی درخواست تشكیل كمیته سه جانبه مشترك امنیتی را ارائه كرد كه قرار شد طرفین درباره این پیشنهاد با دولت هایشان مشورت كنند.

وی افزود: همچنین طرف عراقی خواستار ادامه گفت و گوها شد كه در این رابطه هم مقرر گردید طرفین با دولت های خود مشورت كرده و این درخواست را هم بررسی نمایند.

  

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه