• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1179
 • دوشنبه 1386/3/7
 • تاريخ :

آمریکا امروز توسط ایران تفهیم اتهام می شود

آمریکا.ایران

شاید برای اولین بار در تاریخ است كه یك ابر قدرت در حالیكه درصدد برخورد با یك كشور بوده برای رفع مشكل خود در یك كشور دیگر با آن كشور وارد گفت وگو می شود.  به گزارش کیهان آمریكایی ها پس از اشغال عراق بارها اعلام كردند مقصد بعدی ایران است و رئیس جمهور آن برای مقدمه چینی این مقصد، ایران را -به همراه عراق و كره- یكی از سه محور شرارت نامید ولی اینك 4 سال پس از آنكه پایتخت عراق را به تصرف خود درآورد با سفیر ایران در كشور اشغال شده به پای میز مذاكره می نشیند!

آمریكایی ها البته برای اینكه قافیه را نبازند و از عنوان ابرقدرتی خود مراقبت كرده باشند فهرست اتهاماتی را در آستانه دیدار قمی و كروكر متوجه ایران كرده اند كه در راس آن دخالت ایران در عراق و ارسال سلاح برای گروههایی است كه با اشغالگران در حال نبرد می باشند، در حالیكه همه می دانند این ادعا برای كشوری كه 140هزار نظامی آمریكایی را وارد عراق كرده است و در همان حال از ارائه یك سند برای دخالت ایران در عراق عاجز مانده قابل قبول نمی باشد. ارسال سلاح ایرانی به عراق نیز معنا و مفهومی ندارد چرا كه تهیه اسلحه توسط گروههای عراقی در كشوری كه به دلیل اشغال فاقد نهادهای مردمی امنیتی است كار دشواری نیست و از این رو انواعی از سلاح های مختلف كه متعلق به قدرت های میلیتاریستی- از جمله آمریكا، چین، روسیه، فرانسه و انگلیس پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل- است در دست تروریست ها می باشد.

امروز دیدار حسن كاظمی قمی با رایان كروكر در فضایی انجام می شود كه به تعبیر واشنگتن پست روزنامه نزدیك به محافل كاخ سفید، دست برتر با ایران است و آمریكایی ها علیرغم فهرست ادعایی خویش ناچارند به یك چارچوب قابل قبول برای ایران تن بدهند وگرنه خود می دانند گفت وگو پیش از آنكه آغاز شود به پایان می رسد.

حسن كاظمی قمی در دوران سه ساله مسئولیت خود در عراق سه سفیر آمریكایی را تجربه كرده است، زلمای خلیل زاد و رایان كروكر و بطور طبیعی به نسبت همتای آمریكایی اش از تجربه و پختگی بیشتری برخوردار می باشد این در حالی است كه رایان كروكر در حین مذاكره خود را در موضع كشوری می بیند كه طی یكی- دو سال آینده ناچار است عراق را ترك كند در حالیكه قمی كشورش را همسایه دائمی عراق می داند و به قول وزیر خارجه عراق همسایگی ایران و عراق واقعیتی غیرقابل تغییر است.

 

گفت وگوی امروز ایران و آمریكا در بغداد در صدر خبر رسانه های آمریكا قرار دارد و این البته به خاطر مفاد گفت وگوها نیست بلكه از این روست كه ایران در طول 28 سال گذشته- و هنوز نیز- مذاكره با آمریكایی ها را نفی كرده است و اینك نیز در قالب عراق به گفت وگو برای تفهیم مواضع خود به طرف آمریكایی و یادآوری مسئولیت های حقوقی اشغالگران رضایت داده است. با این وصف پر واضح است كه سایه ای از تردید متن و حاشیه این گفت وگوها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

مدت زمانی طول خواهد كشید تا چارچوب گفت وگوی ایران و آمریكا در بغداد مشخص شود و به نظر نمی آید دو طرف در دیدار مقدماتی به توافق درباره موضوعات مورد بحث در گفت وگو دست یابند. طبیعت مناسبات سرد و خصومت آمیز دو كشور حكایت گر تطویل گفت وگو برای حتی توافق پیرامون موضوعاتی كه در دستور كار قرار می گیرند خواهد بود.

در همان حال رایان كروكر در یك تنگنای زمانی قرار دارد و به لحاظ روانی سفیر دولتی است كه از سوی ملت خود و كنگره و حتی فرماندهان ارشد ارتش برای پایان دادن به اشغال عراق تحت فشار است. سفیر آمریكا می داند كه میزبانان! او هم در مجلس خود خواستار ارائه جدول زمانی خروج نظامیان از سوی مقامات آمریكا شده اند؛ مضمون بیانیه پایانی اجلاس اخیر همسایگان عراق و بخصوص تأكید عربستان و مصر بر لزوم ارائه جدول زمانی خروج نظامیان آمریكایی از عراق بر این نكته تأكید می كند كه هیچكس موافق حضور نظامیان آمریكا در عراق نیست. او امروز موضع ضعیفی دارد و حسن كاظمی قمی می تواند با اقتدار به تفهیم موارد مشترك ایرانی ها و عراقی ها به طرف مقابل خود بپردازد.

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه