• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 755
 • دوشنبه 1386/3/7
 • تاريخ :

بودجه ندهند، فاتحه هنرهای تجسمی كشور را بخوانند

بودجه ندهند، فاتحه هنرهای تجسمی كشور را بخوانند

رییس مركز هنرهای تجسمی می‌گوید، اگر بودجه تزریق نشود فاتحه هنرهای تجسمی كشور خوانده است.

حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر در گفت وگوی درباره مشكلات حوزه هنرهای تجسمی كشور سخن گفت.

كمبود بودجه ما را از بی‌ینال ونیز بازداشت

حبیب‌الله صادقی درباره بازماندن ایران از شركت درمعتبرترین دوسالانه تجسمی دنیا گفت: برای شركت در دوسالانه ونیز از چند سال پیش پیگیری‌های لازم را انجام دادیم و مذاكراتی هم با چند هنرمند صورت گرفت و آثار این هنرمندان توسط شورای علمی ارزیابی شد ولی به دلیل عدم اختصاص بودجه مورد نظر متأسفانه از این بی‌ینال بازماندیم.

وی افزود: جشنواره ونیز یكی از چندین جشنواره‌ای است كه به دلیل عدم اختصاص یافتن بودجه لازم از شركت در آن بازماندیم. ردیف‌های در اختیار بخش تجسمی كشور بسیار اندك است و با توجه به استعدادی كه در این بخش از هنر كشور وجود دارد باید بودجه اختصاص یافته به این حوزه 20 برابر شود.

بودجه ندهند، فاتحه هنرهای تجسمی كشور را بخوانند

وی در ا دامه با اظهار تأسف از غیبت ایران در دوسالانه ونیز گفت: من بسیار متأسفم كه در دوران مدیریت من در مركز هنرهای تجسمی، توفیق همراهی و همكاری با جامعه تجسمی كشور و امكان حضور هنرمندان در این دوسالانه را نیافتیم و نتوانستیم بودجه هایی كه برای شركت در دوسالانه ونیز احتیاج داشتیم در اختیار بگیریم و این در حالی است كه هنرمندان ما در دوره‌های قبلی این دوسالانه بسیار خوش درخشیدند.

نسبت به بودجه اندك حوزه تجسمی كشور گله‌مندم

صادقی گفت: حوزه تجسمی كشور كمتر از سینما و موسیقی و تئاتر نیست و هنرمندان این حوزه بدون هیچ تعصبی نقش مؤثرتری در دنیا داشته‌اند ولی متأسفانه سازمان‌هایی كه ارزش گذاری مسائل مالی كشور را بر عهده دارند، كمترین رقم را به حوزه تجسمی كشور اختصاص داده‌اند كه من به عنوان یك هنرمند و مدیر نسبت به آن گله‌مندم.

این گلایه تنها متوجه وزارت ارشاد نیست

صادقی با تاكید براین كه گلایه‌اش تنها متوجه وزارت ارشاد نیست گفت: این گلایه به سازمان‌ها و دستگاه‌هایی نظیر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی،شورای عالی انقلاب فرهنگی و ... مربوط است كه برنامه ریزی بخش تجسمی را در دستور كار خود دارند و باید برنامه‌ریزی برای حضور در بی‌ینال ونیز و سایر دوسالانه‌های تجسمی نیز در دستور كار مدیران فرهنگی كشور قرار بگیرد و به بخش هنرهای تجسمی كشور به عنوان یك رسانه ملی و جهانی بنگرند.
بودجه ندهند، فاتحه هنرهای تجسمی كشور را بخوانند

پرونده بودجه هنرهای تجسمی باید بازخوانی شود

رییس مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با تاكید بر بازخوانی پرونده بودجه هنرهای تجسمی از سوی مسئولین فرهنگی كشور گفت: مسئولین فرهنگی كشور باید بازخوانی جدی در ردیف‌های مالی در اختیار بخش تجسمی كشور داشته باشند و كسانی كه تقسیم این بودجه را در اختیار دارند باید این بودجه را در اختیار اشخاص واقعی قرار دهند تا بتوان به موقع و با اختیار تام برای هنر كشور هزینه كرد.

صادقی تصریح كرد: من به مسئولان فرهنگی كشور گوشزد می‌كنم كه برای اطمینان از سلامت و دقت در هزینه كردن بودجه بخش هنرهای تجسمی، متخصصینی را در كنار ما بگمارند تا به سلامت هزینه كردن این بودجه اطمینان حاصل كنند.

سكوت در برابر درخواست افزایش بودجه هنرهای تجسمی

حبیب‌الله صادقی با اشاره به سهم اندك هنرهای تجسمی از بودجه كشور گفت: جای سؤال است كه چرا در سینما باید 20 برابر حوزه تجسمی كشور بودجه اختصاص یابد ولی درخواست افزایش بودجه برای بخش هنرهای تجسمی كشور از مجلس و سازمان‌های مربوطه در سكوت گذشته است.

اگر مرا باور ندارید بركنارم كنید

رییس مركز هنرهای تجسمی كشور تصریح كرد: اگر مدیران فرهنگی كشور باور دارند كه حبیب صادقی هنرمند انقلاب، خدمتكار وبیرق دار این هنر انقلابی ا ست پس باید با احترام به ا و یاری برسانند تا مشكلات جامعه تجسمی كشور برطرف شود. اگر مرا و افكارم را باور ندارند لطفاً من را بركنار كنند.

وی افزود: من تمام تلاش خودم را كردم و امروز جامعه تجسمی كشور تمامی این مشكلات را از چشم من می‌بیند.

اگر مسئولین كشور با حضور من مشكل دارند به صراحت و شفافیت اعلام كنند شاید اشتباه اصلی، انتخاب من به عنوان مدیر مركز و موزه هنرهای معاصر بوده است كه می‌توان با بركناری من این اشتباه را جبران كنید.

بودجه ندهند، فاتحه هنرهای تجسمی كشور را بخوانند

به چه حقی سهم نیم درصدی ما از بین رفت؟

حبیب‌الله صادقی در ادامه به طرح چند سؤال پرداخت و گفت: چرا نباید بتوانیم اكسپوی ملی را برگزار كنیم؟ چرا نمایندگان مجلس بدون آنكه با هیچ مدیر و هنرمندی در میان بگذارند سهم یك درصدی فروش آثار هنری را به نیم درصد و سپس به هیچ تبدیل كردند آن هم با این توجیه كه بیم رانت می‌رفته است؟

چرا نمایندگان مجلس هنرمندان را به بحث و بررسی این مسئله دعوت نكردند و ما هیچ پاسخی ازسوی آنان دریافت نكردیم؟

چرا ردیف‌های بودجه در اختیار هنرهای تجسمی كشور پرداخت نمی‌شود؟

چرا گنجینه موزه هنرهای معاصر نباید تكمیل شود؟ چرا نتوانستیم در دوسالانه بزرگ ونیز شركت كنیم؟ چرا در بحث خرید آثار هنری و برگزاری اكسپو سهم ما از یك درصد به نیم درصد و سپس در سكوت گذشت؟

وی افزود: باید از نمایندگان مجلس سؤال شود كه شما به چه حقی با این توجیه كه بیم رانت می‌رود حق جامعه تجسمی كشور را نادیده گرفتید؟

كدام هنرمند با شهرام جزایری مذاكره داشته است؟ سیاسیون بیشتر مذاكره داشتند یا هنرمندان؟ چرا به اهل فرهنگ وهنر توهین روا می‌دارید؟

چرا بدون هیچ صحبتی با اهالی فرهنگ و هنر سهم نیم درصدی ما را برای فروش آثار هنری از بین بردند؟

سهم وزارت ارشاد همین گونه بسیار اندك است چه برسد كه سهم نیم درصدی هم نداشته باشیم.

من از وزارت ارشاد طلبكار نیستم

من از وزارت ارشاد طلبكار نیستم چرا كه مسئله ما ارشاد نیست بلكه موضوعی ملی است كه در عطف انقلاب درحال وقوع است و من به عنوان یك مدیر تجسمی از نظام جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی، مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری ایران می‌خواهم كه وضعیت آشفته هنرهای تجسمی كشور را بررسی كنند.

ردیف بودجه اختصاص یافته به ارشاد غلط است

صادقی گفت: ردیف بودجه‌هایی كه در اختیار وزارت ارشاد قرار گرفته است غلط است و باید بازخوانی پرونده ردیف پرداخت‌ها در وزارت ارشاد مشخص شود.

وی در ادامه خطاب به رییس جمهور ایران خواستار تشكیل شورایی مركب از نمایندگان مجلس،شورای عالی انقلاب فرهنگی،شواری فرهنگ عمومی و شورای هنر و ارشاد، برای بررسی و بازشناسی مسائل جامعه تجسمی كشور شد.

بودجه ندهند، فاتحه هنرهای تجسمی كشور را بخوانند

پیش از تبدیل این بحران به فاجعه، اقدام كنید

حبیب الله صادقی تاكید كرد: دوستان من مكدر نباشند رسیدگی به مسائل هنرهای تجسمی كشور وظیفه دولت، ارشاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی است كه مسئولینی را به كار بگمارند تا این رنج و بحران های فرهنگی واقتصادی مربوط به جامعه تجسمی كشور را برطرف كنند.

وی افزود: من حبیب صادقی نقاش انقلاب اسلامی هستم، اگر سخن و باورهای مرا قبول دارید مدیرانی را به كار بگمارید تا پیش از آن كه این بحران عمومی در جامعه تجسمی كشور تبدیل به فاجعه شود، برای صیانت از آن اقدام كنند.

هنرمندان اعزامی به بی‌ینال ونیز مشخص شده بودند

رییس مركز هنرهای تجسمی در پاسخ به این سؤال كه گفته می‌شود مركز هنرهای تجسمی اسامی هنرمندان اعزامی به بی‌ینال ونیز را مشخص نكرده است، گفت: این گونه نیست ما حدود پنج شش هنرمند را انتخاب كرده و مذاكراتی نیز با آنها انجام شده بود ولی ردیف بودجه مورد نیاز به ما پرداخت نشد.

وی از فرشید مثقالی به عنوان یكی از این هنرمندان نام برد و گفت: یكی از هنرمندانی كه در این رابطه با او مذاكره شد آقای فرشید مثقالی است كه آثار ایشان نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت ولی هیچ پولی نداشتیم كه بتوانیم محلی را برای هنر ایران در دوسالانه ونیز اجاره كنیم.

تا به امروز حفظ آبرو كرده ا یم

صادقی گفت: من به عنوان حافظه تاریخی انقلاب و چشمی كه مسائل فرهنگی را رصد می‌كند بسیار رنج می‌كشم و خطر بزرگی را برای هنرهای تجسمی كشور احساس می‌كنم.

وی افزود: ما تا به امروز فقط حفظ آبرو كرده‌ایم و اگر پرونده بودجه تجسمی كشور بازخوانی نشود اوضاع كنونی از این بدترهم خواهد شد.

سهم هنرمندان ایران ازفروش نفت كشور چقدر است؟

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به سهم هنرمندان از فروش نفت ایران گفت: سهم هنرمندان از فروش 70 دلاری هر بشكه نفت ایران كجاست؟

وی افزود: با توجه به بودجه دو میلیارد و سیصدی هنرهای تجسمی در ایران چنین استنباط می‌شود كه سهم هنرمندان امروز ایران با فروش هر بشكه نفت به قیمت 8 دلار محاسبه شده است.

این در حالی است كه بودجه پیشنهادی ما به دولت برای بخش هنرهای تجسمی رقمی معادل 8 میلیارد تومان بود.

سفر مطالعاتی هنرمندان به فرانسه به دوماه تقلیل یافت

صادقی با اشاره به سفر مطالعاتی هنرمندان به فرانسه گفت: تنها برنامه‌ای كه با وجود تنگناهای مالی برای هنرهای تجسمی كشور انجام می‌شود، سفرمطالعاتی هنرمندان به كشور فرانسه است كه البته این سفرهم قبلاً سه ماهه بود كه به دلیل مشكلت مالی به دو ماه كاهش یافت ولی به هر ترتیب هر ساله بین 20 تا 25 نفر به این سفر اعزام می‌شوند.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران همچنین درپاسخ به كسانی كه نسبت به اعزام هنرمندان به این سفر مطالعاتی انتقاد می‌كنند، گفت: اگر بپذیریم كه ما موزه‌ای به نام موزه هنرهای معاصر داریم و نماینده هنرمعاصر ایران در دنیا هستیم پس باید بودجه‌ای به این منظور اختصاص یابد و در بخش علمی نیز به معلومات روز خود بیافزاییم و از هنر معاصر دنیا عقب نیفتیم.

در مدت مدیریتم شاهد پژمردگی هنرمندان تجسمی بودم

حبیب‌الله صادقی گفت: حدود یك سال و اندی است كه در موزه هنرهای معاصر كار می‌كنم و از نزدیك شاهد پژمردگی و پریشان‌حالی هنرمندان تجسمی كشور هستم.

وی همچنین با اظهار تأسف از تلاش هنرمندان برای برپایی نمایشگاهی در كشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: چرا هنرمند ایرانی باید آرزوی برپایی نمایشگاهی در كشورهای حاشیه خلیج فارس را داشته باشد. كشورهایی كه درحوزه هنر تجسمی و همچنین از نظر فرهنگی و تاریخ و تمدن هزاران سال از ایران عقب‌تر هستند.

با ادامه اوضاع كنونی، فاتحه هنرهای تجسمی كشور خوانده است

رییس مركز هنرهای تجسمی كشور در پایان تأكید كرد: اگر وضعیت هنرهای تجسمی كشور به همین وضع پیش رود فاتحه آن خوانده است.

وی همچنین گفت: من اعلام استعفا نمی‌كنم ولی اگر وزیر ارشاد عذر من را بخواهد خواهم رفت.

ماندن من مشروط به پرداخت بودجه است

حبیب‌الله صادقی درپایان ماندن خود را در مركز هنرهای تجسمی مشروط به پرداخت بودجه مورد نیاز هنرهای تجسمی كشور اعلام كرد و گفت: تاكنون ایستاده‌ام تا از كیان هنرهای تجسمی كشور دفاع كنم. اگر به افكار من باور ندارند اعلام كنند خواهم رفت در غیر این صورت ماندن من شرط دارد كه آن هم تزریق بودجه مورد نیاز به بدنه هنرهای تجسمی كشور است.

مطالب مرتبط:

هنر

هنرهای تجسمی

نقاشی

 

UserName