• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1176
 • دوشنبه 1386/3/7
 • تاريخ :

 

تلاش مسلمانان آمریكا برای معرفی اسلام

مسلمانان آمریكا

حوادث یازده سپتامبر 2001 نقطه تاریكی در تاریخ آمریكا به شمار می‌رود كه نحوست و تاریكی آن بیش از همه دامن مسلمانان، چه در داخل و چه در خارج از این كشور را گرفته است.

به گزارش ایكنا، پایگاه خبری ZeeNews در تحلیلی به تشریح شرایط مسلمانان در آمریكا و مشكلات و فعالیت‌های آنها برای رفع دیدگاه‌های نادرست شكل‌گرفته درباره اسلام، پس از حوادث 11 سپتامبر، پرداخته است.

 

طلا علی، بانوی مسلمان 25 ساله، تجربیات تلخ و شیرینی از زندگی در شهر سین‌سیناتی، قلب آمریكا، با خود دارد. او بارها صدای افرادی را كه سر خود را از پنجره خودرو بیرون می‌آورند و فریاد می‌زنند «به كشور خودت برو تروریست!» را شنیده است. اما در عین حال، بارها نیز با غریبه‌های كنجكاوی كه با دیدن حجاب او، برای آشنایی با اسلام، محترمانه از او سؤال‌هایی می‌پرسند، برخورد داشته است.

او كه بیست سال پیش به همراه پدر اردنی و مادر فلسطینی خود برای زندگی به سین‌سیناتی در ایالت اوهایو آمریكا آمد، درباره كنجكاوی آمریكایی‌ها می‌گوید: «وقتی مردم با دیدن روسری صورتی من برای پرسیدن درباره اسلام با من ارتباط برقرار می‌كنند، نه تنها از این كار آزرده ‌خاطر نمی‌شوم، بلكه كنجكاوی آنها برایم بسیار دوست داشتنی نیز هست.»

طلا درحالی كه پس از اتمام نماز جمعه بیرون مسجدی در سین‌سیناتی منتظر آمدن دوستش است، می‌افزاید: «در شهر من تنها مسلمانی نیستم كه مردم كنجكاو با او تماس می‌گیرند.»

برای طلا و دیگر مسلمانانی كه به دور از شهرهای مهاجرنشین آمریكا زندگی می‌كنند، هر روز زندگی، امتحانی است برای خویشتن‌داری در مقابل افراد شرور و نیز پاسخ‌گویی به سؤال‌های شهروندانی كه پس از حواث یازده سپتامبر به اسلام با دید تردید نگاه می‌كنند.

عنایت مالك،‌ پزشك و عضو شورای اسلامی سین‌سیناتی، درباره دیدگاه مردم شهر نسبت به اسلام می‌گوید: «با وجود همه تلاش‌هایی كه ما در مركز انجام می‌دهیم، برداشت منفی آمریكایی‌ها از اسلام هر روز عمیق‌تر می‌شود.»

شكیلا احمد، هماهنگ‌كننده بازدید‌های شورای اسلامی شهر با بیان اینكه سالانه پنج هزار نفر برای آشنایی با اسلام به شورا می‌آیند، می‌گوید: «هرچند برخی از سؤال‌هایی كه از ما پرسیده می‌شود، بسیار ناخوشایند و توهین‌آمیز است اما برای مردم بسیار مهم است كه امكان پرسیدن سؤال را داشته باشند.»

او درحالی كه بر روی صندلی در سالن ورزشی شورا كه با پرچم برخی از كشورهای تزیین شده است، نشسته است، می‌افزاید: «پرسیدن سؤال‌هایی كه اهانت‌آمیز است بهتر از این است كه با نپرسیدن آنها، دیدگاه منفی همچنان در اذهان غیرمسلمانان باقی بماند.»

دو سال پیش بمبی در مسجدی در سین‌سیناتی منفجر شد. در جنجالی دیگر دانش‌آموزان مسلمان به دلیل آنكه مسئولان آموزشی به آنها اجازه دادند در ماه رمضان در ساعت ناهار در غذاخوری مدارس حاضر نشوند، مورد انتقاد شدید قرار گرفتند. اینها همه نمونه‌های كوچكی از هزاران برخورد تند و خشن با مسلمانان و اهانت به اعتقادات آنهاست و این درحالی است كه موج تهدید به بمب‌گذاری و ارسال ایمیل‌های بیان‌كننده نفرت به شدت رو به افزایش است.

 

 

شكیلا و دیگر اعضای شورای اسلامی سین‌سیناتی، با برگزاری نشست‌های بین ادیان سعی دارند پل‌هایی ارتباطی میان مسلمانان و مسیحیان شهر برقرار كنند و هرچند مشكلات بسیاری در راه رسیدن به این هدف وجود دارد، اما آنها به نتیجه‌بخش بودن تلاش‌های خود، تاحدی امیدوار هستند.

مالك درباره عملكرد رسانه‌های آمریكا در قبال مسلمانان معتقد است كه تبلیغات منفی رسانه‌ها درباره اسلام روزبه‌ورز سنگین‌تر می‌شود و شاید بتوان گفت كه روزنه بسیار كوچكی برای امید وجود دارد.

دو سال پیش بمبی در مسجدی در سین‌سیناتی منفجر شد. در جنجالی دیگر دانش‌آموزان مسلمان به دلیل آنكه مسئولان آموزشی به آنها اجازه دادند در ماه رمضان در ساعت ناهار در غذاخوری مدارس حاضر نشوند، مورد انتقاد شدید قرار گرفتند. اینها همه نمونه‌های كوچكی از هزاران برخورد تند و خشن با مسلمانان و اهانت به اعتقادات آنهاست و این درحالی است كه موج تهدید به بمب‌گذاری و ارسال ایمیل‌های بیان‌كننده نفرت به شدت رو به افزایش است.

خانم كارن دابدوب،‌ كارمند شورای روابط اسلامی آمریكا، بزرگ‌ترین سازمان مدافع حقوق مسلمانان آمریكا، در دفتر خود تلاش می‌كند این آتش روبه گسترش را خاموش كند.

مسلمانان آمریكا

او كه شهروند اصیل آمریكایی است و 16 سال پیش به اسلام مشرف شده است، با بیان اینكه شرایط برای مسلمانان طی سال‌های اخیر بدتر شده است،‌ می‌گوید: «ما راه سختی را در پیش گرفته‌ایم اما باوجود دشواری مطمئن هستم به هدف خود می‌رسیم.»

كارن با ابزار تاسف از سخت‌تر شدن وضعیت مسلمانان آمریكا می‌گوید: «چشم آبی و سفیدپوست بودن، من را از نگاه‌های ناملایمی كه به مسلمانان می‌شود، در امان نگه نداشته است. قبلا مردم بیشتر به من لبخند می‌زدند اما اكنون لبخند به مسلمانان كمتر از گذشته شده است.»

نظرسنجی موسسه تحقیقاتی گالوپ در سال 2006 از هزار شهروند آمریكا نشان می‌دهد؛ 39 درصد آمریكایی‌ها معتقدند باید مسلمانان هویتی مجزا داشته باشند تا بتوان تشخیص داد كه با یك مسلمان در تعامل هستیم یا فرد دیگر. حدود 25 درصد پرسش‌شوندگان نیز نسبت به زندگی در كنار همسایگان مسلمان ابراز بی‌علاقگی كرده بودند.

جامعه 25 هزار نفری مسلمانان سین‌سیناتی، از نظر جمعیتی، نمونه كوچك شده جامعه هشت میلیونی مسلمانان آمریكا است. طبق آمار ارایه شده از سوی شورای روابط اسلامی آمریكا،‌ یك سوم از جمعیت مسلمانان آمریكا، آسیایی، یك سوم سیاهان آمریكایی، یك چهارم اعراب و بقیه مهاجران اروپایی و تازه‌مسلمانان هستند. تقریبا همه مسلمانان آمریكا در پاسخ‌گویی به سؤال‌های غیرمسلمانان و نیز تلاش برای ترمیم وجهه مخدوش شده اسلام از سوی رسانه‌ها در جامعه آمریكا فعالانه تلاش می‌كنند.

صبا حمودا، مدیر مدرسه‌ای اسلامی در شهر كانزاس‌سیتی ایالت میسوری، می‌گوید: «یك‌بار اشرار و خراب‌كارها به مسجد مدرسه حمله كردند و بخش‌هایی از مسجد آسیب دید.

او می‌افزاید: «هرچند اهانت به مسلمانان و اعتقادات و مقدسات آنها در آمریكا شدت یافته است اما هرچه آگاهی مردم از اسلام بالاتر رود،‌ رفتار آنها با مسلمانان دوستانه‌تر می‌شود و با همسایگان مسلمان خود مهربان‌تر برخورد می‌كنند. به همین منظور دانش‌آموزان مدرسه اخیرا در طرح آگاهی غیرمسلمانان نسبت به اسلام شركت كرده‌اند اما هنوز برخی با دانش‌آموزان بد برخورد می‌كنند و حرف‌های آنها درباره اسلام برایشان قابل‌درك نیست.»

 

در جنوب‌غربی آمریكا كه مهاجران آمریكای‌لاتین بیش از مسلمانان حضور دارند، مسلمانان همچون نقاط دیگر، به فعالیت برای معرفی اسلام و رفع دیدگاه‌های نادرست مشغول هستند.

احمد الشقیرات، امام جماعت اردنی‌تبار مركز اسلامی شهر تمپه در ایالت جنوبی آریزونا با 50 هزار مسلمان كه سال گذشته به همراه پنج رهبر اسلامی دیگر از پرواز خطوط هوایی آمریكا به دلیل برپایی نماز در هواپیما منع شده بود، از هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان و مسیحیان ابراز رضایت می‌كند.

او می‌گوید:‌ ‌«ما همواره با همسایگان غیرمسلمان خود دیدار و گفت‌وگو می‌كنیم و روابط خوبی با یكدیگر داریم.»

شیخ اردنی‌تبار اخراج خود و دوستانش را كه با شكایت از خطوط هوایی آمریكا به جنجالی رسانه‌ای تبدیل شد، بیانگر تبعیض‌نژادی و واكنش بی‌مورد و بیش از حد جامعه آمریكا عنوان می‌كند.

الشقیرات می‌افزاید: «اگر آنها نماز خواندن مسلمانان در مسجدها را دیده بودند، اقدام ما برایشان قابل درك بود. خشم و خشونت ما را به جایی نمی‌رساند، آنچه كه ما به آن نیاز داریم، آموزش است و بس.»

 

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه