• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1519
 • سه شنبه 1386/3/1
 • تاريخ :

مراكز داده‌ داخلی همچنان در انزوا؛

بررسی علل عملكرد ناموفق دیتاسنترهای داخل كشور

 

خبرگزاری دانشجویان ایران

دیتاسنترهای داخلی(مراکز داده) از زمانی که مجوز عملیاتی به آن‌ها اعطا شد با مسایل و چالش‌های متعددی روبه‌رو بودند و میزان موفقیت آن‌ها و اینكه چه اقداماتی برای جذب مشتری داخلی و توان رقابت با دیتاسنترهای خارجی انجام دادند، سوالاتی است كه در این مدت از سوی كارشناسان مطرح شده است.

به گزارش خبرنگار فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تمام نقاط دنیا دیتاسنترها برای اثبات كیفیت كار خود اعلام می‌كنند كه فرضا به چند خدمت‌دهنده ارتباط اینترنتی ماهواره‌یی و فیبرنوری متصل و دارای SLA (توافقنامه سطح خدمات) بالا بوده و قطعی ندارند، در حالی كه این بحث درباره‌ی دیتاسنترهای داخل كشور صدق نكرده و سرویس‌های مراكز IDC در كشور آنطور كه باید رواج نیافته و فرهنگ‌سازی مناسبی نیز در این زمینه انجام نشده است.

راه‌اندازی و تقویت مراکز داده‌ی داخلی با توجه به وجود سابقه‌ی مسدود شدن سایت‌های ایرانی توسط هاست‌های خارجی و این كه در صورت هاست شدن سایت تمامی شرکت‌ها و ارگان‌ها در داخل هزینه‌ای برای استفاده از پهنای باند خارجی پرداخت نمی‌شود و به این ترتیب ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیاز به خرید پهنای باند نیز کاهش می‌یابد از مزیت‌های وجود دیتاسنترها برای کشور به‌شمار می‌رود.

با وجودی كه چندی پیش دبیرخانه‌ی شورای عالی فن‌آوری اطلاعات كشور اعلام كرد كه بر اساس مصوبه‌ی كمیسیون راهبردی دبیرخانه‌ی این شورا و در راستای تدوین سیاست‌های حاكم بر مراكز داده دیتاسنتر از این پس نگه‌داری اطلاعات پایگاه‌های اینترنتی متعلق به دستگاه‌های دولتی صرفا در داخل كشور مجاز شناخته شد اما سه شركت داخلی كه مجوز ایجاد و راه‌اندازی دیتاسنتر به آن‌ها اعطا شده از وضعیت موجود ناراضی هستند و نبود حمایت دولت، ظهور رقبای دولتی، هزینه‌ی بالای پهنای باند، قطعی اینترنت، دیربازده بودن سرمایه‌گذاری، نبود زیرساخت‌های ارتباطی مورد نیاز، کمبود اطمینان برای مشتری به‌ویژه دولتی‌ها و قیمت تمام شده‌ی بالا را از جمله مشکلات خود عنوان می‌كنند.

بر اساس این مصوبه همچنین دستگاه‌های دولتی هر استان به لحاظ حساسیت ذخیره‌ی اطلاعات و سامانه‌های كاربردی ( APPLICATION) می‌توانند پس از اخذ مجوز نسبت به ایجاد یك مركز داده دولتی در استان خود و با مسوولیت استانداری اقدام كنند و وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مستقل نیز در مورد چگونگی نگه‌داری اطلاعات حساس تولید شده می‌توانند نسبت به تاسیس یك مركز داده دولتی اقدام كنند.

مدیر یكی ازدیتاسنترهای داخلی به خبرنگار ایسنا گفت: مشكلی برای هاست و میزبانی سایت‌های دولتی در داخل كشور از نظر فنی وجود ندارد و از لحاظ امكانات فنی آمادگی كامل آن موجود است و از نظر اجرایی نیز سازمان‌هایی در این زمینه فعالیت‌هایی را آغاز كردند.

محمود صرافی نحوه‌ی خدماتی كه مخابرات به IDCها می‌دهد را از جمله مهم‌ترین مشكلات این شركت‌ها در این زمینه برشمرد و گفت: مخابرات به شركت‌های ISP و ISDP فرم‌هایی را برای دریافت پهنای باند ارایه كرده اما هنوز این فرم‌ها به شركت‌های ارایه‌دهنده‌ی سرویس IDC به صورت رسمی‌ داده نشده است و این خود مشكلات این گونه شركت‌ها را افزایش می‌دهد.

صرافی گفت: در دو ماه اخیر به دلیل مصوبه‌ی دولت تعدادی از سازمان‌ها برای ایجاد ‌هاستینگ از ما استعلام كردند و یا تقاضای خود را ارایه دادند اما به طور كلی باید ضرورت این كار و از طرفی فرهنگ سازی مناسب نیز در این زمینه انجام شود.

مدیر فنی یكی دیگر از دیتاسنترهای داخلی هم معتقد است كه محدودیت خاصی از نظر فنی در مورد میزبانی سایت‌های دولتی در داخل كشور وجود ندارد.  فرزاد پارسی اظهار كرد‌: این امكان به لحاظ فنی در دیتاسنتر‌ها وجود دارد و از نظر فنی محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد و تجهیزاتی كه در این زمینه نیاز است را نیز دارا هستیم.

 

با قانون نمی‌توان ضعف دیتاسنترها را توجیه كرد

معاون فن‌آوری اطلاعات دانشگاه شهید بهشتی گفت: دیتاسنترهای یا مراكز داده‌ی دانشگاهی و سازمانی تنها برای رفع نیاز داخل مجموعه است و تعهد رقابت با دیتاسنترهای داخلی را ندارند.

دکتر علی‌رضا طالب‌پور با تاكید بر این كه دیتاسنترهای داخلی باید خود را با ارایه‌ی سرویس مناسب به اثبات برسانند تصریح كرد: با قانون نمی‌توان ضعف دیتاسنترها را توجیه كرد بلكه با ایجاد فضای مطمئن سازمان‌ها به آن‌ها روی خواهند آورد؛ در فرهنگ ایران بهترین شیوه‌ی جوابگویی ارایه‌ی كار با كیفیت خوب برای اثبات توانایی‌ها است.

وی خاطر نشان كرد: در حال حاضر توان به حدی نیست كه دانشگاه‌ها به راحتی با دیتاسنترهای داخلی همكاری كنند و ترجیح می‌دهند با صرف هزینه‌ی خود به ایجاد IDC اقدام كنند.

                         

مخابرات از دیتاسنترهای داخلی حمایت نكرده‌است

‌هادی قنبری - كارشناس IDC در یكی از دیتاسنترهای داخلی- نیز در این باره با تاكید بر این كه متاسفانه مخابرات از دیتاسنترهای داخلی حمایت نكرده است، گفت: ما در صورتی می‌توانیم سرویس‌دهی مناسبی داشته باشیم كه پهنای باند با قیمت بهتر و ارزان‌تری در اختیار ما قرار بگیرد زیرا یكی از بزرگ‌ترین مشكلات ما در این زمینه این است كه پهنای باند با قیمت گرانی در اختیار ما قرار می‌گیرد.

وی با بیان این كه مخابرات همزمان با بخش خصوصی شروع به راه‌اندازی دیتاسنتر كرد اما در این زمینه عقب مانده و عملكرد موفقی نداشته است، گفت: به دلیل گران بودن هزینه‌ی پهنای باند قیمت ‌هاست كردن سایت‌ها در داخل كشور بالاتر از پشتیبانی آن‌ها در خارج از كشور است بنابراین هم چنان تمایل بیشتری به‌ هاست سایت‌ها در خارج از كشور وجود دارد.به اعتقاد او دولت باید با قیمت ارزان‌تری پهنای باند را در اختیار شركت‌ها قرار دهد تا دیتاسنترها بتوانند در این زمینه به‌خوبی فعالیت كنند زیرا در حال حاضر این پهنای باند با قیمت بالایی به ما داده می‌شود و می‌توان گفت كه چند برابر گران‌تر از كشورهایی مثل آمریكا است؛ از طرفی در این‌گونه كشورها سرمایه‌گذاری مناسب نیز می‌شود.

وی ادامه داد: مخابرات قرار بود بودجه‌ی ‌5/1 میلیارد‌ تومانی به شركت‌های خصوصی برای این كار اختصاص بدهد كه این بودجه هنوز به ما اختصاص داده نشده و به این دلیل ما هنوز نتوانسته‌ایم دیتاسنتر اصلی خود را راه‌اندازی كنیم.

 

امكان هاست تمام سایت‌های دولتی در داخل كشور از نظر فنی وجود دارد

مدیر یكی دیگر از دیتاسنترهای داخلی گفت: قرار بود به شركت‌های دارای مجوز IDC تا دو سال، پهنای باند رایگان داده شود اما بعدها مشخص شد كه این پهنای باند برای اینترانت رایگان است و نه برای اینترنت، به همین دلیل هزینه‌ی میزبانی سایت‌های ما در داخل كشور بیش‌تر خواهد شد.

عبدالله فاتح اظهار كرد: امكان هاست تمام سایت‌های دولتی در داخل كشور از نظر فنی وجود دارد و ما نیز مشكلی در این زمینه نداریم و حتی در محاسبه‌ی ظرفیت‌هایمان نیازها را فراتر از چند سایت خصوصی دیدیم و این توان وجود دارد كه سایت‌های دولتی البته آن‌هایی كه تمایل دارند را میزبانی كنیم.

به گفته‌ی وی متاسفانه دولتی‌ها و سازمان‌های دولتی تمایل چندانی برای میزبانی سایتهایشان در داخل كشور ندارند و علی‌رغم سرمایه‌گذرای‌های عظیمی كه در این رابطه انجام شده است، توسط سازمان‌های دولتی رغبتی به این كار نشان داده نمی‌شود.

او با اشاره به بحث هزینه در این رابطه و با تاكید بر این كه هزینه‌ی استفاده از این امكان قابل مقایسه با خارج از كشور نیست گفت: به عنوان مثال هزینه‌ی دو مگ پهنای باند در خارج از كشور، 40 دلار است اما همین میزان در داخل كشور به حدود دو میلیون تومان بودجه نیاز دارد.

عضو هیات علمی‌ دانشگاه یزد گفت: گریزان بودن مشتریان دولتی در همكاری با IDC در حال حاضر همراه با دلایل منطقی امنیتی است، اما در فن‌آوری اطلاعات با رمزنگاری و مدیریت امنیتی داده‌ها مشكل مرتفع خواهد شد؛ جدید بودن بحث حضور بخش خصوصی در IDC به ایجاد بستر فرهنگی نیاز دارد.

محمد مهران لسان صدق گفت: بیش‌ترین معضل در كشور وجود داده‌های پراكنده و تكراری در سازمان‌هاست كه سرباری را ایجاد كرده است اما وجود دیتاسنترهای داخلی باعث تجمیع و حفظ داده‌ها در داخل كشور است.

 

وجود دیتاسنتر دولتی برای منابع دولتی ضرورت دارد

مدیر گروه فن‌آوری‌های نوین پژوهشكده‌ی مجلس گفت: عواملی چون تحریم باعث می‌شود بزرگ‌ترین دیتاسنتر داخل كشور تنها سرور تحت سیستم عامل لینوكس را سرویس دهد، در حالی كه بیش‌تر كاربران داخلی از ویندوز استفاده می‌كنند.

رضا باقری گفت: وجود دیتاسنتر دولتی برای منابع دولتی ضرورت دارد و دیتاسنترهای خصوصی اولویت بعدی میزبانی اطلاعات برای ارگان‌های دولتی نسبت به مراكز خارجی است.

باقری ادامه داد: برای ایجاد دیتاسنتر 12 تا 16 میلیارد تومان هزینه صرف می‌شود كه به شرایط فیزیكی و پهنای باند خاص نیاز دارد و توجیهی برای پرداخت این هزینه توسط هر سازمانی وجود ندارد.

 

اصطلاح عام است و تعریف مرز مشخصی برای آن سخت است

استاد دانشگاه صنعتی شریف معتقد است: مشكل در خصوص دیتاسنترها در مفهوم كلان كشور است و دولت نباید دوباره كاری كند، اگر هدف رشد بخش خصوصی است نباید با بخشی كه تازه در حال قدرتمند شدن است رقابت كرد، زیرا نتیجه‌ی این رقابت ناعادلانه همیشه متوجه دولت خواهد بود.

محمد پاكروان با اشاره به این كه اگر دولت می‌خواهد سیاست‌گذاری كلان در IT را توسعه دهد باید تلاش كند از منابع خصوصی در حوزه‌های موجود استفاده كند، اظهار كرد: وضعیت دیتاسنتر یا IDCها در كشور مانند وضعیتی است كه سال‌های گذشته در خصوص ارایه‌ی سرویس‌های اینترنت بوجود آمده بود و نهادهای دولتی در عرصه‌ی ارایه‌ی خدمات اینترنتی وارد شدند اما به تدریج عرصه را رها كردند.

 

‌هاست كرن تمام سایت‌های دولتی در داخل كشور امری ضروری بود

یك عضو هیات علمی ‌دانشگاه، با تاكید بر این كه ایجاد دیتاسنتر و ‌هاست كرن تمام سایت‌های دولتی در داخل كشور امری ضروری بود گفت: با توجه به مصوبه‌ی شورای عالی IT و الزام این موضوع طبیعتا بسیاری از اطلاعات مهم و حساس به ویژه در برخی سازمان‌ها در داخل كشور هاست شده و این خود از بسیاری از مشكلات جلوگیری می‌كند.

ناصر یزدانی اظهار كرد: در دیگر كشورها فعالیت در این حوزه بر اساس مشتری‌مداری است و مشتری خود انتخاب می‌كند كه به چه صورتی اطلاعاتش هاست شود و اگر این توانایی را داشته باشد، خود‌ هاستی برای آن ایجاد می‌كند.

در هر حال نظر كارشناسان درباره‌ی لزوم وجود دیتاسنترهای داخلی و بررسی علل عملكرد ناموفق این مراكز در داخل كشور با توجه به این كه در ایران تجربه‌ی ایجاد دیتاسنتر با همه‌ی این پشتوانه‌ها وجود نداشته است و شركت‌هایی كه مجوز گرفتند به قوت عمل نرسیده‌اند بر این است كه هیچ قانون و قاعده‌ی مشخصی برای ایجاد دیتاسنتر در كشور وجود ندارد و حتی برای كنترل و نوع خدمات، قراردادها و نوع استاندارد جزو آیین‌نامه‌ی مختصر در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درج شده است و در حال حاضر قانون مدونی درباره‌ی دیتاسنتر دولتی وجود ندارد كه این مساله باید از سوی مسوولان مربوطه مورد توجه واقع شود.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName