• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1711
 • دوشنبه 1386/2/31
 • تاريخ :

دکتر طالب پور (مدیرعامل موسسه تبیان) :

 قرآن ؛ سابقه‌دارترین موضوع در استفاده از ابزار آموزش‌الكترونیكی است

 

منبع : خبرگزاری قرآنی ایران

رویكرد آموزشی قرآن در نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای به عنوان ابزارهای آموزشی الكترونیكی از باسابقه‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته در كشور ما ‌است.

دکتر علیرضا طالب‌پور معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشكده شهید بهشتی و مدیرعامل مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) با اشاره به این مطلب كه پیشرفته‌ترین و با سابقه‌ترین فعالیت‌هایی كه در فضای مجازی برای آموزش آن از ابزار تكنولوژی‌ استفاده شده، مقوله دین بوده بیان كرد : اولین محصولاتی كه در بحث مالتی‌مدیاها تولید شده محصولات قرآنی و مربوط به آموزش قرآن كریم و مفاهیم قرآنی بوده‌است.

وی كارایی اینترنت را در انتقال و آموزش مفاهیم تمام قرآنی و دینی كامل دانست و تأكید كرد: آموزش‌های الكترونیكی مقوله‌ای است كه تقریباً به موضوع آن بستگی ندارد هر چند كه با تفاوت موضوع این تكنولوژی شدت و ضعف پیداكرده و بهره‌وری آن كاهش یا افزایش می‌یابد.

طالب‌پور مزایایی را برای آموزش دینی در فضای مجازی قائل شد و گفت: در آموزش الكترونیكی دینی به‌دلیل انجام‌شدن این آموزش در فضایی غیر از كلاس درس و شناخته‌نشدن فرد، كاربر این امكان را دارد كه راحت‌تر اشكالات و شبهات خود را مطرح كند و آموزش بهتری برای كاربر حاصل شود.

وی در ادامه با بررسی نقاط ضعف و قوت این نوع آموزش‌ها تصریح كرد: نكته‌ دیگری كه در این زمینه می‌توان به آن اشاره كرد، نقش تربیتی استاد در فضای واقعی است. به این معنا كه تأثیری كه استاد در آموزش حضوری با موضوع مذهب می‌تواند در دانشجو داشته‌باشد، قابل توجه است. اما این در عین حال كه نقطه قوتی برای آموزش در فضای واقعی است، می‌تواند یك ضعف نیز به حساب‌ آید.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشكده شهید بهشتی در ادامه توضیح داد: این بدان معنا است كه در آموزش الكترونیكی دینی به‌دلیل عدم رؤیت استاد به‌وسیله دانشجو استاد ایده‌آل و بدون هیچ نقطه ضعفی تصور می‌شود و این در آموزش حضوری یك نوع نقص است. بنابراین از جنبه‌های مختلف، آموزش مجازی می‌تواند كه مؤثرتر باشد.

مدیرعامل مؤسسه تبیان، دو نوع آموزش سنتی و مدرن برای E-Learning دینی معرفی كرده و خاطرنشان كرد: آموزش سنتی فقط استفاده از تكنولوژی برای ارائه مطالب دینی و قرآنی است كه این فقط نوعی ارائه مطلب است چرا كه در بخش حوزه علمیه تبیان تمامی دروس حوزه اعم از مقدماتی تا سطوح بالاتر برای كاربران قابل دسترسی است. اما ما توقعی كه از آموزش الكترونیكی دینی داریم بهره‌گیری از ابزار تكنولوژیك و آموزش‌های چند رسانه‌ای برای تولید محتوای قرآنی مختص آموزش در این فضا است.

وی با اعلام این مطلب كه آموزش الكترونیكی‌دینی به معنای واقعی از جایگاه نسبتاً ضعیفی در حال حاضر برخورداراست، گفت: همچنین از امكانات دیگری كه آموزش الكترونیك قرآنی باید داشته‌باشد، امكان به عمق رفتن متناسب با نیاز كاربر و دانش كاربر است كه در حال حاضر وجود ندارد و پیشرفت آن نیز با سرعت كمی جلو می‌رود.

طالب پور ادامه داد: دوره‌هایی كه در دانشگاه‌های مجازی دینی هم ارائه می‌شود، به صورت آئین‌نامه‌ای و مدون موجود نیست. دروسی كه در حال حاضر در این فضا تولید می‌شود، اصلاً قابل مقایسه با حجم درسی كه امكان تولید در این فضا دارد، نبوده و تعداد كسانی كه در این زمینه كار می‌كنند اصلاً قابل مقایسه نیستند با كسانی كه تولید محتوا می‌كنند.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشكده شهید بهشتی، جلب‌ توجه‌ به این مسئله و ایجاد بسترهای مناسب را پیشرفت مهمی در این زمینه خواند و این اقدام را جای امیدواری دانست.

وی نبودن دانش عمومی امكان استفاده از فضای مجازی در این امر و همین‌طور نبود احساس نیاز به بهره‌گیری از این تكنولوژی را دلیل اصلی ضعف در این فضا معرفی كرد و افزود: برای ترقی در این فناوری فقط نیاز به ایجاد اراده‌ای مستحكم در ابتدای راه و شروع اولیه مناسب است، چون پس از شروع اولیه و اطلاع كافی از این شیوه این نوع آموزش راه‌ خود را پیدا كرده و توسعه می‌یابد.

طالب‌پور آسیب‌هایی كه این نوع آموزش را تهدید می‌كند، بحث امنیت اطلاعات و دست بردن در اطلاعات دانست كه البته قابل جبران بوده ولی ضرری كه امكان دارد از نشر اطلاعات نادرست شامل خیلی از افراد شود، به‌دلیل كپی كردن افراد از روی مطالب وبلا‌گ‌ها و سایت‌های مختلف، گسترده است.

وی در ادامه به راهكارهایی برای ایجاد امنیت در این فضا اشاره كرد و گفت: محافظت از اطلاعات اصلی هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ شیوه‌كاری و مدیریتی و محتوایی یكی از راه‌كارهای جلوگیری از این آسیب‌ها است. كه برای تحقق این موضوع وارد بحث ایجاد Data Center مركزی خواهیم شد كه یكی از راه‌كارهایی است كه ما امروزه درصدد دستیابی به آن هستیم و انشاء‌الله در آینده‌ای نزدیك موفق به ایجاد تنها Data Center مركزی در ایران می‌شویم.

وی افزود: ایجاد Data Center مركزی از دسترسی افراد به اطلاعات اصلی جلوگیری كرده و مانند یك مهر استاندارد عمل می‌كند و مطلب از آسیب در امان می‌ماند.

طالب‌پور همچنین از رسالت دولت در حمایت از آموزش الكترونیكی قرآنی حمایت‌های مالی نام برد و خاطر‌نشان كرد: حمایت‌های مالی دولت امكان رشد و پیشرفت زیادی را از این نوع آموزش‌ها فراهم می‌آورد. اگر افراد بخواهند این نوع آموزش‌ها را به صورت داوطلبانه انجام دهند، دو حالت پیش می‌آید.

اول اینكه یا این حركت باید برای فرد جنبه اقتصادی داشته‌باشد، كه در بحث E-Learning دینی این ممكن به این زودی میسر نمی‌شود و راه‌دیگر در صورت نداشتن جنبه اقتصادی این‌است كه دولت حمایت جدی كند.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName