• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1040
 • يکشنبه 1386/2/30
 • تاريخ :

آئین سپاس از کیومرث پوراحمد در فرهنگسرای هنر

آئین سپاس از کیومرث پوراحمد در فرهنگسرای هنر

آئین سپاس از کیومرث پوراحمد به همت موسسه توسعه تصویر شهر و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شب گذشته در فرهنگسرای هنر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم هوشنگ گلمکانی، منتقد سینمایی در مورد پوراحمد گفت: "من امشب با خودم قرار گذاشتم درباره پور احمد قبل از سینما صحبت کنم. درباره کارنامه هنری او همیشه صحبت شده است. من او را از قبل از ورودش به سینما می شناختم. عامل آشنایی من با پوراحمد مطالبی بود که در صفحات نقد خوانندگان مجله ای فرهنگی می نوشت."

وی ادامه داد: " آن زمان در آن مجله افرادی مانند تورج زاهدی، خسرو دهقان هم مطالبی در قالب نقد سینمایی می نوشتند و اسم کیومرث پوراحمد هم در این صفحات دیده می شد. ما هر دو هم زمان با یکدیگر کار حرفه ای را شروع کردیم. او در نشریات سینمایی به عنوان منتقد مطلب می نوشت و من در مجلات اقتصادی کار می کردم. اما از اینکه توانسته بود به عنوان یک فرد حرفه ای در این زمینه کار کند بسیار خوشحال بودم ."

 

 گلمکانی افزود: "آثار پوراحمد ساده، صمیمی و صادق هستند و با نوعی نگاه عاشقانه دنبال می شوند. وقتی "اتوبوس شب" را می ساخت نگران بودم. به این فکر می کردم که او چگونه می خواهد یک فیلم جنگی را به تصویر بکشد، اما پس از دیدن فیلم متوجه شدم مانند فیلمهای دیگر او یک اثر موفق است."

آئین سپاس از کیومرث پوراحمد در فرهنگسرای هنر

این منتقد پیشکسوت سینمای ایران در پایان صحبتهای خود کتاب فیلم "تنگنا" ساخته امیر نادری را که به تازگی نوشته به پوراحمد هدیه کرد و از این فیلم به عنوان عشق مشترک خود با پوراحمد نام برد.

در ادامه مراسم محمد مهدی عسگرپور درباره پروژه ساخت فیلم های مستند از چهره های هنری و مفاخر کشور، گفت: "وقتی کار را شروع کردیم هرگز فکر نمی کردم این پروژه سینمایی با این وسعت و بزرگی ادامه پیدا کند. اما حالا با دیدن این آثار از اینکه توانسته ایم در این راه قدمی برداریم خرسند هستیم."

وی درباره شخصیت پوراحمد، بیان کرد: "آنچه در سینما کمتر اتفاق می افتد شباهت  زندگی با سینماست و یا شباهت زندگی افراد با آثارشان، اما درباره پوراحمد باید بگویم که او میان این دو به خوبی ارتباط برقرار کرده است. او مانند آثارش ساده، صمیمی و صادق است."

این کارگردان سینما در ادامه گفت: "امیدوارم پروژه ساخت فیلم های مستند ادامه پیدا کند و امید است دیگر به شهرداری نگویند‌ وظیفه این سازمان ارائه خدمات شهری است و بهتر است مدیران و مسولین فرهنگی به این کارها بپردازند. نباید راحتی از گنجینه های کشور غفلت کنیم."

در ادامه برنامه کیومرث پوراحمد ضمن تشکر از دوستان و همکاران خود برای شرکت در این مراسم، عنوان کرد: "این بزرگداشت‌ها همیشه فقط به ما ارتباط ندارد. جا دارد از همراهان و دوستانی که من را در ادامه مسیرم کمک کرده اند نیز یادی کنم. نزدیکترین یار و همکار عزیز من همسرم، مهرانه ربی است که تمام این سال ها با بی خوابی ها و زندگی نا متعادل و آشفته من سر کرده و در این مسیر گاهی اوقات همکار من بوده است. تشکر بعدی من برای مهدی اسدی سازنده فیلم "کودکی ناتمام" است که امشب می بینید. البته از دوست و مشاور این پروژه سینمایی احمد طالبی نژاد نیز برای کمک هایش سپاسگذاری می کنم."

وی خاطر نشان کرد:  "از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که ما را از اتهام مرده پرستی تبرئه کرد تشکر می کنم. برنامه های تجلیل این سازمان نوعی یادبود زنده ها است. این مرکز با تولید این آثار اسناد خوبی از نظر تصویری و تحقیقی‌ برای آیندگان به یادگار می گذارد."

آئین سپاس از کیومرث پوراحمد در فرهنگسرای هنر

در ادامه این مراسم با حضور محمد مهدی عسگرپور، هوشنگ گلمکانی، رضا کیانیان و جمشید ارجمند از کیومرث پوراحمد، مهدی اسدی کارگردان فیلم "کودکی ناتمام"، احمد طالبی نژاد مشاور این پروژه، فرشاد محمدی و مهدی گنجی تصویربرداران این مستند تقدیر به عمل آمد.

محمد رضا شرف الدین نیز از طرف انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با اعطا هدیه ای از کیومرث پور احمد تشکر و قدردانی کرد. مدیر عامل این انجمن درباره این مراسم گفت: "این که تجلیل یا نکوداشت یک هنرمند را زمانی بگیرند که او زنده است امری شایسته است، گرچه باید بگویم هنرمندان ما همیشه زنده هستند. تمدن و فرهنگ این سرزمین با تمام ارزش های خود مانند گذشته به قوت خود باقی است. همه این عزیزان متعلق به این تمدن و فرهنگ هستند و وجودشان همانند همین تمدن و فرهنگ برای ما ارزشمند و زنده است."

در پایان مراسم فیلم "کودکی نا تمام" درباره زندگی و دوران فیلمسازی کیومرث پوراحمد برای حاضرین به نمایش در آمد .

در مراسم آیین سپاس کیومرث پوراحمد هنرمندان زیادی از جمله :

بهمن فرمان آرا، تهمینه میلانی، حمید فرخ نژاد، محسن امیریوسفی، اصغر فرهادی، ارحام صدر، حبیب رضایی، بیوک میرزایی، علیرضا شجاع نوری، بهرام دهقانی، فردین خلعتبری، مهتاب کرامتی حضور داشتند.

منبع : خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط :

کیومرث پور احمد برج نشین شد

اتوبوس شب

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت کیومرث پوراحمد

 

UserName