• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3877
 • سه شنبه 1386/2/25
 • تاريخ :

سفری به دنیای دختران طلبه(2)

سفری جذاب به دنیای ناشناخته دختران طلبه

 

دوم، جایی برای زندگی!

شرایط عمومی ثبت نام داوطلبان در مقطع سطح 2 (معادل كارشناسی) داشتن دیپلم و سن كمتر از 25 سال است . تازه حوزه حضرت عبدالعظیم(ع) باتوجه به متقاضی بسیار برای ثبت نام و پشت حوزه ای های بسیارتر، از شرایط اختصاصی «بومی بودن و داشتن معدل بالای 14» نیز برای پذیرش استفاده می كند. قبولی داوطلبان در آزمون كتبی، تازه اول قصه است! مصاحبه حضوری یك طرف، تحقیقات محلی هم یك طرف! از نظر پوشش هم شرط خاصی نداریم. اما (خوب گوشات رو باز كن كه اما داره!) بهر حال كسی كه وارد حوزه می شود باید از حداقل هایی برخوردار باشد و علاوه بر آن با كمترین فشاری از ادامه مسیر منصرف نشود. - جمله بندی را عشق است!- راستی برای گرفتن مدرك سطح 2 پایان نامه هم باید بنویسی ، آن هم تا می توانی! به قول رفقا همه آن پنج سال یك طرف و ... اصلاپایان نامه نویسی برای خودش چند طرف است!

از سال 86 حوزه حضرت عبدالعظیم(ع) در دو رشته (علوم قرآن و تفسیر) و (فقه و اصول) متقاضیان سطح سه را نیز می پذیرد كه پس از قبولی در آزمون ورودی ومصاحبه علمی در آینده ای بسیار نزدیك تحصیل خود را آغاز می كنند و خالی از لطف نخواهد بود كه بدانی در كل ایران جز این مركز، تنها دو حوزه دیگر (قم، كرمان) برای مقطع سطح 3 (معادل كارشناسی ارشد) داوطلب می پذیرند. با این همه یادت نرود همیشه اخلاص و اراده توست كه جواب می دهد وگرنه چه بسیار آنها كه همه شرایط حضور را داشته اند، اما سرانجام مشروط شده اند. - از سخنان قصار خودم!- درست است كه به اعتقاد بسیاری برای آغاز سربازی امام زمان(عج) باید خودش تو را بطلبد اما ماندنت ارتباط مستقیمی دارد با اخلاص و تلاش و عشقت.

 

سوم، بعدش چی؟!

حوزه خواهران حضرت عبدالعظیم (ع) (تقصیر ما نیست، به ما می گویند طلبه خواهر یا خواهر طلبه گرچه همه با هم خواهر دینی هم هستیم!) 5-4 سالی است كه دفتر پاسخ به مسایل شرعی- اعتقادی و مشاوره خانوادگی- فقهی و ... به صورت حضوری و تلفنی درحرم حضرت راه انداخته است. این دفتر توسط خانم های فارغ التحصیل خودمان اداره می شود و در دو نوبت صبح و عصر راه های رسیدن به خدا را به ملت آموزش می دهد و دست اندازها را صاف می كند. خواهران (همان خانم ها!) شاغل در دفاتر پاسخگویی، پس از فارغ التحصیلی با شركت در كلاس های مختلف به تقویت علمی و معنوی خود می پردازند تا خدمتی عالمانه تر داشته باشند. از سویی چند سالی است كه در مناسبت های مختلف- به خصوص در ماه های رمضان، محرم و صفر- حوزه حضرت عبدالعظیم (ع) مبلغینی را از بین بروبچ مثبت تربه مدارس مختلف شهری می فرستد كه هم باعث آشنایی دانش آموزان با طلبه ها و مسایل دینی می شود، هم به شبهات آنها پاسخ داده شود و هم مراسم مختلف مدارس پربارتر و مفیدتر برگزار شود! تازه برگزاری كلاس های پاره وقت برای پشت حوزه ای ها كه نتوانسته اند بیایند داخل هم یكی دیگر از فعالیت های بچه های حوزه است.

 

چهارم، كلاً دور تقلب و نمره ناپلئونی خط بكش!

ماجرای درس خواندن درحوزه، ماجرای غریبی است. واقعاً كمتر كسی می داند كه چقدر درس خواندن درحوزه سخت و درعین حال علمی و موثر است.

قدیم ها از كتاب های اصیل و قدیمی استفاده می شد. مثل جامع المقدمات، سیوطی، مغنی اللبیب، شرح لمعه، اصول مظفر و... كه به دلیل عربی بودن والبته سنگینی متون درسی خیلی فاز می داد! به قول ظریفی هم ذهن ها خلاق تر می شد و هم بنیه علمی قویتر. تازه قبل از اتمام یك كتاب هم به سراغ كتاب دیگر نمی رفتند. اما گستردگی كار نیاز به كار كارشناسی داشت ولی متأسفانه این روزها همه جا پر از ترجمه است كه هم كارآمدی طلاب را كمتر می كند و هم بنیه علمی شان را ضعیف تر! با كمی دقت وپرس و جو متوجه می شوی كه شاید تنها كتاب عربی سنگینی كه -به لحاظ محتوایی نه وزنی!- طلاب در طول این پنج سال مطالعه می كنند (آن هم نه بطوركامل!) شرح لمعه شهید ثانی است اصول را هم البته به صورت عربی می خوانند اما سادگی متن اصول آن همه هست كه یكی از اساتید آن را فارسی ال دار- الف و لام- می داند. اصلاً، راستش را بخواهی، این روزها رنگ زیادی از قدیم ها بر دیوارهای رنگ شده حوزه نمانده است و این راه مان ابتدای ورود از آیفون تصویری حوزه می فهمی! نه از آن حجره های قدیمی خبری هست نه از كلاس های بدون میز و صندلی و تخته.

مدیر حوزه- خانم مومنی یا حاج خانوم مومنی- اما معتقد است گرچه تفكر حوزوی قدیم به دنبال بهره وری از امكانات نبود و معتقد بود كه شرایط سخت انسان را می سازد و طلبه با كمترین امكانات باید بیشترین بازدهی را داشته باشد اما استفاده از امكانات برای پیشبرد اهداف خیلی خوب است به شرط آنكه مشغله اضافی برای طلبه نشود كه این بزرگترین آفت برای هر طالب علم است.

 

اینجا نمره قبولی 12 است و اگر 75/11هم بشوی، هیچ استادی آن 25/0 را ارفاق نمی كند.

اصلا خرید نمره والتماس استاد و تبانی و تقلب (استغفرالله) اینجا جایی ندارد. خودت می دانی و خودت. تازه گاهی اوقات خودت می مانی و حوضت -همان حوض ورودی - دو سه هفته امتحانات پایان ترم، پشت سرهم و سخت و بدون عنایت استاد! فاجعه است. رساندن جواب سر جلسه امتحان را هم بی خیال شوید. اكثر طلبه ها، براساس فتوای مراجعشان دور تقلب یك خط قرمز پررنگ كشیده اندو برای همین حتی برخی وقت ها، برخی از اساتید- مثل مدیر حوزه- برگه های امتحان هفتگی را به طلبه ها می دهد تا به منزل ببرند و فردا با پاسخ بیاورند، باور كنید تأثیر این اعتماد، از مراقبت سرجلسه خیلی بیشتر است. خب باور نمی كنید،گیر از خودتونه!

الان حتما می پرسی امتحان هفتگی چیست؟ هفته ای یك ساعت، زنگ امتحان هفتگی است. حجم كمی از یك كتاب به صفحه امتحان تبدیل می شود و امتحانی جدا از امتحانات میان ترم و پایان ترم.

 

ادامه دارد...

منبع:کیهان

لینک مطالب مرتبط:سفری به دنیای دختران طلبه(1)

UserName