• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1976
 • يکشنبه 1386/2/23
 • تاريخ :

مرفاوی در تبیان (2)

عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم استقلال تهران در تبیان

اگر قسمت اول مصاحبه ی مفصل تبیان با عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران را خوانده اید ، میتوانید  اینجا بخش دوم را بخوانید

تبیان: آقای مرفاوی چند تا کلمه هست به شما می‌گویم سریعترین کلمه‌ای که به ذهنتان می‌رسد بگوئید؟

امام خمینی ره : اسطوره

شهیدان: شهیدان نبودند ما الان این جا نبودیم

خرمشهر: خونین شهر

آبی: عشق

قیمه امام‌حسین (ع) : لذت بخش- حرف ندارد

دروازه‌ی خالی: گل

زیرآب زدن: نابود کردن

کارت قرمز: اخراج

حذف استقلال از آسیا: هدر رفتن سه سال وقت

علی دایی: کاپیتان تیم سایپا

احمد عابدزاده: دروازبان بزرگ

شهیدان نبودند ما الان این جا نبودیم

آفساید: -

دربی: استرس

امیر قلعه‌نوعی: معروف به ژنرال

هواداران آبی: عاشق

عینک: برای من که چشمم ضعیف است

آسانسور: بالابر

کافی‌شاپ: تا حالا نرفتم

بهترین غذا: قورمه سبزی و سبزی‌پلو

حسین رضازاده: قهرمان ملی

آرزوی سال 86: قهرمانی استقلال در لیگ 85 و 86

تبیان: کدام یک از شعارهایی را که هواداران برای استقلال می‌خوانند بیشتر از همه دوست دارید؟

- استقلال محبوب قلب‌ها

تبیان: در مورد آوردن یونگ با شما مشورت کردند؟

- بله هنگام آوردن یونگ به من گفتند

عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم استقلال تهران

تبیان: از کار کردن با کدام مربی حالا چه در زمان بازیکنی و چه در زمان لذت می‌برید؟

- آقای پورحیدری و آقای قلعه نوعی

تبیان: نقش عبدالصمد مرفاوی را در رسیدن استقلال به جایگاه فعلی یعنی مدعی قهرمانی لیگ برتر تا چه حد می‌بینید یعنی فکر می‌کنید خودتان چقدر دخیل بودید؟

- والا این را که من نمی‌توانم بگویم .این را باید کارشناسان نظر بدهند ولی من فکر می‌کنم که ما یک مجموعه‌ای بودیم که با تمام مشکلات مبارزه کردیم.

تبیان: برخی از هواداران استقلال چون از سوابق عبدالصمد مرفاوی اطلاعی ندارند ، فکر می‌کنند که سرمربی‌گری استقلال برای مرفاوی بسیار بزرگ است به همین دلیل هم هست که بردهای استقلال ‌را زیاد به خاطر سرمربی‌گری شما نمی‌دانند چه جوابی دارید به این هواداران؟

- ببینید من که بازیکن استقلال بودم. به اندازه کافی استقلال را می‌شناختم در استقلال بزرگ بودم در زمان بازیگری ام  را می‌گویم و الان هم اگر در استقلال مشکلاتی هست از بی ثباتی باشگاه است نه از صمد مرفاوی.

اگر در استقلال مشکلاتی هست از بی ثباتی باشگاه است نه از صمد مرفاوی

تبیان: آقای قلعه‌نوعی برای قهرمانی استقلال برنامه‌ی سه ساله‌ای تنظیم کرده بودند شما چی شما چه برنامه‌ای داشتید برای این که بتوانید استقلال را قهرمان کنید؟

- والا مسئولین باشگاه حتی از من برنامه یک ماه هم نخواستند فقط من را به عنوان سرمربی تیم استقلال انتخاب کردند و گفتند که چون ما می‌خواهیم این ساختار را حفظ کنیم و شما با این چارچوب آشنا هستید ، می‌خواهیم همین روند را ادامه دهیم

من هم چون با این چارچوب به خوبی آشنا بودم و از همه چیز اطلاع داشتم و از همه مهم‌تر انتظار داشتم که یک ثبات خوب در مدیریت باشگاه باشد - ولی خوب از شانس بد من چنین چیزی مهیا نشد - با توکل به خدا کارم را آغاز کردم و الان هم خدا را شکر می‌کنم که چنین جایگاهی در جدول لیگ برتر داریم.

عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم استقلال تهران در تبیان

تبیان: شما در مقطعی  مربی تیم امید استقلال بودید نسل طلایی فوتبال ایران این جوان‌هایی که الان خیلی مطرح هستند از جمله آندو تیموریان- مجتبی جباری- پیروز قربانی این‌ها همه شاگردان شما بودند در مورد این نسل توضیح بدهید؟

- ببینید با یک جوان‌هایی کار کردم که میزان سطح هوش آن‌ها بسیار بالا بود. مثل آقای جباری، خسرو حیدری و.... که این‌ها بازیکنانی بودند که مطمئن بودم روزی مطرح می‌شوند.

نه فقط بازیکنانی که در این مقطع با من بودند بلکه زمانی که من در نوجوانان هم بودم قصد داشتم بازیکنان دیگری را هم به استقلال بیاورم که الان هم بازیکنان بزرگ لیگ برتر هستند.

تبیان : چه بازیکنانی ؟

-  بازیکن سپاهان آقای نوری و ...

البته الان درست حضور ذهن ندارم که نام ببرم ولی در کل  بازیکنانی مد نظرم بودند که به دلایلی  از جمله قرارداد بازیکن با باشگاه و ... نشد ولی خدا رو شکر می‌کنم که این بچه‌ها موفق شدند و به آن چیزی که من فکر می‌کردم رسیدند .

مهم‌تر از همه این است که ما به تیم‌های پایه‌ بیشتر برسیم. شما نگاه کنید الان همین وحید طالب‌لو یا امیرحسین صادقی این بازیکن در جوانان مقاومت بهنام فوتبال بازی می‌کرد که من آوردمشان به استقلال و یا همین امینی فر که الان در ابومسلم بازی می‌کند این‌ها بازیکنانی بودند که می‌توانستند بازیکنان خیلی خوب و آینده‌داری باشند.

تبیان: اگر قرار باشد  در مباحث فنی فوتبال آقای حجازی و پورحیدری در کنار شما باشند کدام یک از آنها را برای مشورت انتخاب می‌کنید؟

- ببینید این دو جزء بزرگان و پیشکسوتان استقلال هستند ولی من با آقای پورحیدری راحت‌تر هستم با هم  یک ارتباط عاطفی خوبی داریم و من از همه نظر به ایشان خیلی نزدیک هستم ولی خوب اگر هم روزی لازم باشد که با آقای حجازی مشورت کنم حتماً چنین کاری را می‌کنم چون ایشان از پیشکسوتان هستند و برای من خیلی قابل احترام اند.

تبیان: آیا از آقای قلعه‌نوعی در ارنج تیم کمک گرفته اید  یا خیر؟

- ببینید من اول جواب این سوالتون را بدهم که ما کلاً همیشه با آقای قلعه‌نوعی در مورد مسائل فنی تیم در ارتباط هستیم و صحبت می‌کنیم و اصلاً در مورد بازیکن خاص یا چیدن و ارنج در آن تیم زیاد باهم صحبت نمی‌کنیم و گفتیم بیشتر در مورد تیم و مسائل کلی با هم مشورت می‌کنیم.

تبیان: ایشان خودشان در مورد تیم و ارنج کردن صحبت نمی‌کنند یا این که اصلاً خود شما نمی‌خواهید؟

- نه ببینید خوب چون ایشان دور از تیم ما هستند یعنی در تمرینات ما نیستند . به دلیل مشغله فراوان در تیم ملی دیگر خودشان نخواستند که در مورد بازیکنان با هم صحبت کنیم و الان هم اگر همدیگر را ببینیم باز هم در مورد مسائل فنی تیم مشورت می‌کنم نه تنها با آقای قلعه نوعی بلکه با آقای پورحیدری و  آقای مظلومی به عنوان یک پیشکسوت و استقلالی مشورت و همفکری می‌کنم.

هشدار  داده بودم که  باید جام باشگاه‌ها را جدی بگیریم

تبیان: پیروزی شما در مقابل تیم پرسپولیس چقدر می توانست در قهرمانی استقلال موثر باشد؟

 برای من تمام بازی‌هایمان مثل بازی با پرسپولیس می‌ماند . از اولین بازیمان که با راه‌آهن بود گرفته تا آخرین بازیمان که با پاس است . همه بازی‌ها برای من مثل حکم بازی با پرسپولیس را دارد ولی بازی با پرسپولیس از قدیم ایام یک بازی دو  تیم پر طرفدار است که حساسیت بازی خودش را دارد

البته در دور رفت ما دغدغه‌ی فکری دیگری هم داشتیم از جمله رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا و جام حذفی ولی الان با از دست دادن این جام‌ها دیگر امیدمان به لیگ برتر است و بنابراین بیشترین حواس خودمان را روی  لیگ برتر متمرکز کردیم تا به قهرمانی برسیم.

تبیان: در  حذف استقلال از جام باشگاه‌های آسیا چه کسی را مقصر اصلی می‌دانید؟

- وقتی که از اول سال من مسئولیت فنی این تیم را گرفتم و وقتی که آقای قریب بعد از دو هفته استعفا دادند و رفتند یعنی این که یک نوع بی‌ثباتی در مدریت ما بود و عدم  پشتیبانی کامل در تیم . پیش بینی می‌کردم که به این جاها برسیم و به خاطر همین من اوایل فقط به فکر امتیاز تیم بودم و فکر می‌کردم بی‌ثباتی یک روزی کار دست ما بدهد که دیدید به حذف آسیا منجر شد این مشکل به دلیل همان بی‌ثباتی- تصمیم  قاطع در مدیریت و هرج مرج به وجود آمد .

من پیش‌بینی کرده بودم و حتی سه ماه پیش از زمانی که قرعه‌کشی انجام  شد این هشدار را داده بودم که ما باید جام باشگاه‌ها را جدی بگیریم . چرا ما نباید یک نماینده در جام باشگاه‌های آسیا از استقلال نداشته باشیم ؟  من نمی‌گویم می‌توانستیم که در قرعه بازی‌ها دست ببریم ولی آن جاها می‌توانستیم شخصیت تیمی‌مان را نشان بدهیم که ما استقلال هستیم یعنی قهرمان چند دوره جام باشگاه‌های آسیا و ایرانیم و آمده‌ایم در مراسم قرعه‌کشی شرکت کنیم . با این کار شخصیت تیمی خودمان را نشان می‌دادیم ولی متأسفانه می‌خواهم بگویم که اگر ما حذف شدیم فقط بخاطر بی‌ثباتی‌هایی بود که در اول فصل گریبان‌گیر استقلال شد.

تبیان: می‌خواهیم یک مقدار سوال‌های شخصی‌تر بپرسیم؟ برای اولین سوال این که شما با توجه به تمرین و مشکلات تیم چه مقدار از وقت خودتان را در اختیار خانواده می‌گذارید؟

-  زمان آقای قلعه نوعی من وقتم آزادتر بود و بیشتر می‌توانستم در اختیار خانواده‌ام باشم ولی الان اصلاً و خیلی کم در اختیار خانواده‌ام هستم. عید  بیشتر 2 الی 3 روز تعطیلی نداشتم

آشپزی بلد نیستم!

تبیان: برخورد طرفداران و هواداران پرسپولیس در کوچه و خیابان با شما چطور است؟

-  برخورد خاصی که با هواداران پرسپولیس نداشتم و اگر هم برخورد داشتم بد نبوده خوب بوده.

تبیان: چه مقدار وقت خودتان را صرف مطالعه و کتاب خوانی می‌کنید؟

- بیشتر در مورد مسائل فنی فوتبال مطالعه می‌کنم . سعی می‌کنم بیشتر آنچه که به کارم مربوط است مطالعه کنم حالا چه از طریق کتاب یا فیلم  و ... بیشتر وقت‌ها هم راجع به مسائل فنی تیم تحقیق می‌کنم.

تبیان: ورزش مورد علاقه شما به غیر از فوتبال چیست؟

-  بیشتر به کشتی و والیبال توجه دارم.

تبیان: اهل فیلم و سینما چی هستید؟

- نه نه- اصلاً چون وقتش رو ندارم.

تبیان: آشپزی چی می‌کنید؟

- آشپزی نه نمی‌کنم!

تبیان : چرا دوست ندارید یا این که بلد نیستید؟

- نه اصلاً بلد نیستم و اگه هم در خانه تنها باشم همسرم غذایم را آماده می‌گذارد!

عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم استقلال تهران در تبیان

تبیان: این درست است که می‌گویند عبدالصمد مرفاوی آدمی مظلوم و کم حرفی ست؟ خود شما این را قبول دارید؟

- بالاخره باید بعضی اوقات یعنی بعضی از جاها آدم کم حرف بزند و بیشتر عمل کند . من هم بیشتر ترجیح می‌دهم که به جای حرف ، عمل کنم.

تبیان: فرق شما در مدیریت و مربی‌گری‌تون با آقای قلعه‌نوعی در چیست؟

- آقای قلعه‌نوعی پشتیبان خیلی خوبی داشتند ولی مدیریت زمان ما تزلزل داشت . همیشه سعی می‌کنم مثل آقای قلعه‌نوعی عمل کنم هم در قاطعیت و کارهای دیگر ولی شرایط طوری ایجاب کرده که ما یک مقدار با احتیاط عمل کنیم.

تبیان: شما فاصله ی 9 امتیازی با سایپا را جبران کردید فکر می‌کنید قهرمان می شوید ؟

-  در مجموع من به تیم امیدوار هستم و خدا را شکر می‌بینم که بچه‌های ما فعل خواستن‌ را بهتر صرف کرده اند و انگیزه بالایی دارند برای این کار و به آینده خیلی خوش‌بین هستم و همیشه می‌گویم که ان شا ا... و به امید خدا قهرمان می‌شویم.

تبیان: شیرین‌ترین و تلخ‌ترین اتفاق شما در سال 85 چه بود؟

- باختمان در مقابل پرسپولیس بود که واقعاً نمی‌دانم چه طور به خانه رفتم  وقتی به در منزل رسیدم اصلاً تو خودم نبودم . واقعاً از لحاظ فکری خیلی اذیتم کرد و دومی هم یک مسئله خصوصی با هواداران بود که اگه الان نگویم خیلی بهتر است. این را  فکر می‌کنم در آخر فصل بگویم بهتر باشد.

تبیان: آقای مرفاوی راستش را بگوئید از باخت پرسپولیس بیشتر ناراحت شدید یا از حذف استقلال در جام باشگاه‌ها؟

- باور کنید از باخت مقابل پرسپولیس ، چرا که حذف استقلال را پیش‌بینی کرده بودم.

تبیان: راه نجات استقلال فعلی را در چی می‌بینید؟

- یک مدیریت قوی و همدل و صمیمی که همه آنها یک حرف بزنند.

ما رنج می بریم که  چرا  نرفتیم دنبال آدم‌هایی دل‌سوز و استقلالی

تبیان: به نظر شما باید همه ی اعضای هئیت‌ مدیره استقلال از پیشکسوتان استقلال باشند؟ 

- ببینید بعضی مواقع انسان نباید حرف بزند. ولی چرا باید در هئیت مدیره کسانی باشند که از ما نباشند همین افراد باعث شدند که ما متزلزل شدیم و متاسفانه الان هم هر چه می‌کشیم از همان بی‌ثباتی ها بوده است . ما رنج می بریم که  چرا  نرفتیم دنبال آدم‌هایی دل‌سوز و استقلالی ؟

در کل عقیده‌ی من این است که یک هئیت مدیره یک دل. صمیمی و دلسوز و یک مدیر عامل هم بیاید که واقعاً مدیر باشد و ضمن مدیریت مسائل مالی ورزشی و رفاهی را در این باشگاه را بوجود بیاورد و این‌طور نباشد که وقتی نشست پشت میز باشگاه استقلال فکر کند که دیگر همه‌چیز تمام شده‌اند این‌طور نباید باشد روز اولی که من پیراهن استقلال را بر تن کردم احساس مسئولیت سنگینی را برخودم داشتم چرا که گفتم من دیگر متعلق به خودم نیستم و مال استقلالم پس باید بیشتر کار کنم تا به خاطر مردم هم که شده من بشوم عبدالصمد مرفاوی .

الان هم برای این که استقلال موفق باشد باید مدیریتی قوی داشته باشد . به  عبارت دیگر مدیر عامل و هئیت مدیره هم باید از افرادی سرشناس و بزرگ باشند.

تبیان: اگر استقلال در فصل بعد قهرمان شود آیا شما دوباره در استقلال می‌مانید یا خیر؟

- من استقلالی هستم و هر کمکی از دستم برای استقلال بر بیاید انجام می‌دهم چون می‌خواهم خانواده استقلال موفق باشد ولی راجع به آینده فکر نکردم و فقط به فکر این هستیم که بتوانیم در لیگ برتر قهرمان شویم و بتوانیم دوباره به جام باشگاه‌ها راه پیدا کنیم.

عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم استقلال تهران در تبیان

تبیان: فرض را بر این می‌گیریم که استقلال در سال 85- 86 قهرمان لیگ شود و امیر قلعه‌نوعی بخواهد دوباره به عنوان سرمربی‌گری به استقلال برگردد آیا شما حاضر هستید که به عنوان مربی و کمک با ایشان همکاری کنید؟

- ببینید من با آقای قلعه‌نوعی آنقدر خوب و دوست هستیم که رابطه‌یمان مثل دو تا برادر می‌ماند چرا که استقلال هم خانه‌ی من هست و هم خانه آقای قلعه‌نوعی.

تبیان : نه منظور من این است که بعد از این که حالا شما تیم را قهرمان کردید ، اگر آقای قلعه‌نوعی برگشت دوباره به‌عنوان کمک مربی با او کار میکنید؟

- باید ببینیم که آینده چه اتفاق می‌افتد الان نمی‌توان چیزی گفت.

از هواداران می‌خواهم که ما را در قهرمانی و موفقیت استقلال دعا کنند

تبیان:  آیا قول قهرمانی را می‌‌دهید؟

- برای قهرمانی تلاش می‌کنم هم بازیکنان و هم خود من . مهم‌تر از همه از هواداران می‌خواهم که ما را در قهرمانی و موفقیت استقلال دعا کنند چرا که آن‌ها جوان‌ هستند و دل‌ پاکی دارند و دعا یشان ان شا ا...  مستجاب خواهد شد.

تبیان: از فرزندانتان بگوئید

- من دو تا دختر دارم که یکی از آن‌ها 13 سال دارد که سوم راهنمایی و دیگری هم 6 سال  دارد و اول دبستان.

تبیان: دوست داشتید یک پسر هم داشتید که روزی یک فوتبالیست بزرگ شود؟

- نه هر چه که قسمت باشد و الانم که خداوند به من دو دختر داده است بسیار راضی هستم و خدا را شکر می‌کنم .

تبیان: دخترانتان بازی‌ها را پی‌گیری می‌کنند ، علاقمند به فوتبال هستند؟

- نه زیاد اهل فوتبال نیستند ولی به خاطر من نتایج و بازی‌هایمان را دنبال می‌کنند.

تبیان: همسرتان چطور؟  ایشان هم بازی‌های شما را پی‌گیری می‌کنند؟

- امسال همسرم من‌ را خیلی کمک کرده ؛  با توجه به این که سرمربی استقلال شده‌ام دیگر وقت خیلی کم‌تری برای به رسیدگی امور منزل دارم و بیشتر همسرم به این امور می‌رسند  که جا دارد از این ایشان همین جا تشکر کنم . مهم‌تر از همه یک مشاوره و تسلی‌بخش خوب برای من بودند.

تبیان: به فوتبال آشنا هستند؟

- در این 13 الی 14سال زندگی‌ مشترک مان  بالاجبار به سمت فوتبال کشیده شده و همیشه در شکست‌ها و پیروزی‌ها با من سهیم بوده

تبیان: با کدام یک از بچه‌های استقلال رفت و آمد خانوادگی دارید؟ (با مربیان و بازیکنان قدیمی)

- بیشتر با حمید بابازاده رفت و آمد خانوادگی داریم

تبیان: چه پیغامی برای جوانان که تازه می‌خواهند وارد عرصه فوتبال شوند ،  دارید ؟

-  آ‌ن‌هایی که از سن پایین می‌آیند داخل فوتبال نقش پدر و مادرها خیلی مهم است . زمانی که فرزندان خود را به کلاس یا اردوی آموزشی فوتبال می فرستند باید درنظر بگیرند که این کلاس از همه نظر خوب و ممتاز باشد علاوه بر آموزش فوتبال مسائل اخلاقی و خیلی چیزهای مهم‌تر دیگر را آموزش دهند.

تبیان: در فوتبال ایران خیلی ها  معتقدند باند بازی و رابطه‌ است و به کمتر کسانی که استحقاق دارند به جایگاه واقعی شان می رسند.  سرتمرین استقلال صمد مرفاوی ایستاده و یک جوان می‌آید و از شما می‌خواهد از او تست فوتبال بگیرید ، با او چه بر خوردی می کنید؟

- ببیینید اول از همه چیز ادب ایجاب می‌کند که خیلی خوب و با احترام با او برخورد کنیم و دوم من باید مقررات و قوانین و شرایط تیم را در نظر بگیرم چرا که خود من هم یک آدم مقرراتی هستم و دنبال نظم و انضباط هستم. اگر در آن زمان شرایط تیمی ایجاب کرد بله حتماً من از ایشان تست می‌گیرم ولی اگر شرایط تیم مهیا نبود من نمی‌توانم مقررات و قوانین تیم را زیر پا بگذارم و تمرین یک روز تیم را بهم بزنم تا از یک نفر تست بگیرم ایشان را راهنمایی می‌کنم تا در یک وقت مناسب بیاید و سر فرصت از او تست می‌گیرم.

تبیان: در خط حمله ی چند سال اخیر استقلال نفراتی مثل عنایتی- اکبرپور و سامره بوده اند فکر می‌کنید کدام از این‌ها ترکیب بهتری بوده و فکر می‌کنید نوع بازی کدام از آنها نزدیک به بازی شما بوده؟

- زوج رضا عنایتی و سیاوش اکبرپور . فکر می‌کنم نوع بازی عنایتی نزدیک‌تر به بازی کردن من بود.  بیشتر بخاطر خصوصیات سرزنی و جای‌گیری‌ها و توپ‌هایی که به خوبی از روی سرمدافعان قطع می‌کند. فکر می‌کنم بیشتر به فوتبال من نزدیک باشد.

در بازی با اردباسی ، محمود فکری پاس گل به من داد

تبیان: در مورد کادر فنی حال حاضر استقلال توضیح دهید که رابطه‌ی شما و تعامل تان با دیگر اعضای کادر فنی چگونه است؟

- رابطه‌ی بسیار خوبی دارم هم با آقای بابازاده هم با آقای حسن‌زاده

تبیان: در مورد دروازه بان استقلال تصمیم نهایی را خود شما می‌گیرید یا به پیشنهاد آقای بابازاده اکتفا می‌کنید؟

- نه تصمیم نهایی را که خودم می‌گیرم ولی بالاخره آقای بابازاده هم در مورد آمادگی دروازه‌بان هم با من صحبت می‌کنند و خود من هم دروازه بانها رو به‌خوبی زیرنظر دارم.

تبیان: می‌خواهیم بدانیم به همکارانتان چه مقدار اختیار می‌دهید و یا اعتماد می‌کنید؛ وقتی آقای بابازاده می‌گوید رحمتی شما هم چشم بسته عمل می‌کنید و یا باز هم نظر خودتان را اعمال می‌کنید؟

- نظر آن‌ها برای من خیلی مهم است ولی من نظراتشان وشرایط بازی را در نظر می‌گیرم و بعد تصمیم می گیرم که آقای رحمتی باشد یا طالب‌لو ضمن این که این دو از آماده‌ترین و بهترین دروازه بانهای حال حاضر هستند و انتخاب بین آنها  واقعاً سخت است.

تبیان: شخصاً از وجود بازیکنان با تجربه و قدیمی در تیم  راضی هستید

-  نقش آن‌ها بسیار مفید است  و به عبارتی عصای دست تیم هستند.

تبیان: چه مقدار از کاپیتان تیم کمک می‌گیرید؟

- من واقعاً از آقای محمود فکری خیلی کمک می‌گیرم و در خیلی شرایط من را کمک کرده است.

تبیان: نزدیکی سن شما با آقای منصوریان و فکری مشکلی در تیم ایجاد نمی‌کند؟

-  نه درست است که من با آقای منصوریان و فکری همبازی بوده‌ام و حتی در بازی با اردباسی ، محمود فکری پاس گل به من داد ولی آنها  به خوبی شرایط خودشان را می‌دادند و می‌دادند که من عنوان مربی و برادر بزرگتر آنها هستم و این همکاری را خیلی خوب با من انجام می‌دهند.

 همین جا از این عزیزان تشکر می‌کنم هم از آقای فکری و هم آقای منصوریان و بقیه‌ی بچه‌ها چرا که بچه‌های تیممان واقعاً بچه‌های با شخصیت و خوب و کسانی هستند و با تمامی مشکلات ساختند البته من نمی‌گویم که سه سال پیش ما هیچ مشکلی نداشتیم ولی امسال واقعاً از هر جهت مشکل داشتیم.

عبدالصمد مرفاوی سرمربی تیم استقلال تهران

تبیان: به نظر شما با وجود  باند بازی ها  و دلال‌ها ،  شرایط فعلی فوتبال طوری هست که یک جوان با استعداد به آینده اش امیدوار باشد؟

- بستگی به خود بازیکن دارد. ببینید خود من در زمین خاکی با پای برهنه فوتبال بازی می‌کردم و افتخار هم می‌کنم که توی زمین‌های خاکی و زمین‌های ماسه خوزستان بازی کردم و فکر نمی‌کردم که روزی به این جا برسم ولی با زحمت و تلاش بازیکن تیم ملی و بازیکن تیم باشگاهی بزرگی مثل استقلال شدم، این‌ها همه برمی‌گردد به خود آدم ، به یک زندگی صحیح ، برنامه درست و تلاش و در نهایت گوش کردن به حرف بزرگترها و احترام به پدر و مادر که باعث می‌شود یک جوان به آن مرحله بزرگی برسد ؛ مثل نکونام‌ و  یا آندو تیموریان ؛

 الان شما نگاه کنید زمانی که من مربی جوانان استقلال بودم آندو را که در تیم نوجوانان آرارات بازی می‌کرد به من معرفی کردند. او آن موقع یک جوان لاغراند‌ام بود و اصلاً هافبک بازی نمی‌کرد بلکه دفاع راست بود .

ما کم کم در وسط از او استفاده کردیم طوری بود که وقتی ما با دو هافبک دفاعی به میدان می رفتیم ، او یکی از هافبک‌ها بود . ما همچنین  کمی جلوتر یک مجتبی جباری آزاد و با هوش داشتیم که به‌خوبی کار خودش را انجام می‌داد و یک خسرو حیدری  که او هم تقریباً آزاد بازی می‌کرد.

زمانی که  آندو را  به من معرفی کردند.  یک جوان لاغراند‌ام بود و اصلاً هافبک بازی نمی‌کرد

 

خب ببینید آیا این‌ها یاری داشتند و یا فامیل من بودم ؟ این‌ها که فامیل من نبودند من نه پدر و مادر آن‌ها را می‌شناختم و نه آشنایی با آنها داشتم بلکه فقط به فقط تلاش و زحمت خودشان بود. این هم بگویم که من کاری نکردم بلکه همش تلاش و ریاضت و انگیزه ی خودشان بود پس یک بازیکن اگر درست برنامه‌ریزی کنند ، درست تلاش کنند می‌تواند به راحتی به آن چیزی که می‌خواهد برسد.

تبیان:  خطه جنوب  فوتبالیست‌های خوبی معرفی کرده ، بازی کدام بازیکن جنوبی را خیلی می‌پسندید؟

- از بازی آقای قاسم‌پور خیلی خوشم می‌آمد.

تبیان : در استقلال زمان خودتان بازی چه کسی را می پسندید؟

- در استقلال‌ چنگیز و شاهرخ بیانی واقعاً بازیکنان که از لحاظ کلاس فوتبالی خیلی بالا بودند .

تبیان: عبدالصمد مرفاوی بیشترین گل‌هایش را  با ضربه ی سر به ثمر می رساند ؛ پاسهای کدام بازیکنان بهترین موقعیت ها را برای شما فراهم می کرد.

-  مجید نامجومطلق ، جواد زرینجه و امیر قلعه نوعی ؛ ما واقعا هماهنگی خوبی با هم داشتیم .

تبیان: و صحبتهای پایانی شما را می شنویم

- وقتی که ‌آمدم اینجا و این همه نیروهای جوان را دیدیم واقعاً خوشحال و خیلی علاقمند شدم. از این به بعد این سایت را خیلی دنبال می‌کنم چون امروز که با شما بودم و  سایت را به من  نشان دادید واقعاً می‌بینم که خیلی چیزها در این سایت وجود دارد.

از این که این وقت را به من دادید که بتوانیم از گذشته ها و حال صحبت کنیم تشکر می‌کنم ولی حرف‌های ناگفته هنوز هم هست...

از مرفاوی قول گرفتیم که بعد از لیگ هم او را ببینیم و ناگفته هایش را بشنویم

 

مطالب مرتبط :

مرفاوی در تبیان (1)

UserName