• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 999
 • چهارشنبه 1386/2/19
 • تاريخ :

پلی‌آف لیگ برتر ؛  چه کسی خوشبخت می شود؟

دیدارهای برگشت مرحله پلی‌آف لیگ دسته اول فردا در شهرهای كرمانشاه و رشت برگزار می‌شود.

تیم تراكتورسازی تبریز مغلوب بزرگ دور رفت كه امتیاز بازی برابر 65 هزار تماشاگر را نادیده گرفت و تن به شكست داد، برای اینكه بتواند رویاهای هواداران را تحقق بخشد، چاره‌ای جز پیروزی ندارد.

در دیگر دیدار این مرحله، پگاه رشت هم با یك امتیازی كه در خانه حریف كسب كرد، این شانس را دارد تا در خانه و برابر هوادارانش با رسیدن به یك پیروزی، جشن صعود بگیرد؛ البته مشروط بر آنكه مثل دیدار رفت پر اشتباه ظاهر نشود.

* شیرین فراز كرمانشاه- تراكتورسازی تبریز

بازی رفت:  دو بر یك به سود شیرین فراز

شیرین فراز كرمانشاه در خانه و برابر هواداران متعصب خود میزبان تراكتورسازی تبریز است؛ تیمی كه قدمتی طولانی دارد و بعد از استقلال و پرسپولیس، پرطرفدارترین تیم كشور به شمار می‌آید.

فراز كمالوند، سرمربی شیرین فراز در بازی رفت و در خانه حریف مقابل 65 هزار هوادار تبریزی بسیار حساب شده برنامه ریزی كرد تا تیمش با دل بستن به ضدحملات، از فشار ورزشگاه خارج شود و در نهایت هم به این مهم رسید؛ دقیقا بر عكس میزبان كه حصور تماشاگرانش را مانع پیروزی می‌دید و بسیار پر اشتباه بازی كرد.

در دیدار برگشت تراكتورسازی زیر فشار هوادارانش قرار ندارد و می‌تواند با تكیه بر مهره‌هایی همچون پورمند، كریمی، سلطانی، خیری و ... با سیستم 2-5-3 میانه میدان را در اختیار بگیرد و با استفاده از پاس‌های عمقی، ضمن روی آوردن به بازی مستقیم، به خط دفاعی حریف خود فشار آورد تا بلكه پیوس راه نجاتی پیدا كند؛ در غیر اینصورت شیرین فراز فاكتورهای لازم را جهت صعود به لیگ برتر در اختیار دارد. مهره‌هایی نظیر نشاط جول، بیگدلی، محمدپور، عطایی، زعفرانی، اكرامی و ... كه در دیدار رفت عملكرد ایده‌آلی داشتند و باعث پیروزی شیرین فراز شدند. كمالوند تیمش را به سیستم 2-5-3 روانه میدان می‌كند، آن هم با فوتبالی شناور و رو به جلو. او باید بداند كه تیمش هنگام از دست دادن توپ، دیر جمع می‌شود؛ مشكلی كه ممكن است در دیدار برگشت كار دست او بدهد.

نكته دیگر اینكه به احتمال بسیار پیوس در دیدار برگشت از حسین عبدی، بهترین گلزن فصل گذشته صنایع اراك و لیگ دسته اول كه در بازی رفت فقط دقایقی در میدان حضور داشت، استفاده كند چرا كه مهاجم خطرناكی است كه راه دروازه را به خوبی می‌داند.

تراكتورسازی در این دیدار هافبك خوب خود فرشیدی جعفری را به دلیل اخراج در بازی رفت در كنار نخواهد داشت كه خلاء او به ضرر این تیم خواهد بود.

* پگاه رشت- شهردار ی بندر عباس

بازی رفت: تساوی بدون گل

دیگر دیدار برگشت روز پنجشنبه در رشت برگزار می‌شود و در آن پگاه میزبان شهرداری بندرعباس خواهد بود.

پگاه با مجید جهانپور اگرچه در بازی رفت به نتیجه دلخواهش رسید؛ اما باید بداند اگر بخواهد مثل بازی رفت ظاهر شوند، در خانه در دردسر خواهند افتاد. او دلیل آن بازی تدافعی و بی‌اثر را گرمای نفس گیر بندرعباس می‌داند. آنها باید در خانه و در هوای مطلوب شهر باران كه با پیش بینی سازمان هواشناسی، در آن روز بارانی یا حداقل زمین آن شبیه مرداب خواهد بود، كار را یكسره كنند و جشن صعود را بر پا دارند.

در آن سوی میدان، نادر دست نشان، سرمربی مازندرانی شهرداری كاملا به بازی در شمال آشنا است و راه مقابله با آنها را می‌داند. او با بهره‌مندی از بازیكنان باتجربه‌ای استفاده می‌كند كه همگی تجربه بازی در تیم‌های بزرگ و حرفه‌ای را یدك می‌كشند. بنابراین دست بسته نخواهند بود؛ مشكل اصلی اینجا است كه هنوز دست نشان نتوانسته شاگردانش را هماهنگ كند.

هر دو تیم با سیستم 2 - 5 - 3 و با فوتبال مستقیم بازی می‌كنند. پگاه و شهرداری در خط دفاعی عملكرد قابل قبولی داشته‌اند؛ البته در خط میانی بندرعباس تحرك بیشتری دارد؛ فقط اگر هنگام حمله به حمایت منطقی از مهاجمان بپردازند.

یكی از دلمشغولی‌های دست نشان در بازی برگشت عدم حضور سعید وثوق، مدافع كار سازش است كه به دلیل اخراج در بازی رفت محروم است. به همین دلیل ممكن است هماهنگی لازم در خط دفاعی و با حضور بازیكن جدید به چشم نیاید كه در آن صورت پگاه می‌تواند شوك‌ نهایی را وارد آورد؛ به ویژه با توپ‌های مستقیم كه بلای جهان مدافعان ناهماهنگ است.

حال باید دید چه کسی می تواند با برتری در مجموع دو بازی رفت و برگشت مزد زحمات خود را در لیگ ماراتن گونه دسته اول بگیرد و راهی لیگ برتر شود.

مطالب مرتبط :

بوى لیگ برتر در ساحل بندر

UserName