• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2292
 • پنج شنبه 1387/2/12
 • تاريخ :

بازي ژوليت بينوش در اثر به يادماندني سينماي فرانسه

ماجراي سنت پير

به انگيزه‌ي پخش «ماجراي سنت پير»

بازي ژوليت بينوش در اثر به يادماندي سينماي فرانسه

فيلم سينمايي «بيوه سنت پير» با نام اصلي «la veuva de saint - pierre » محصول سال 2000 فرانسه و كانادا، به مدت يكصد و دوازده دقيقه به زبان فرانسوي و با استفاده از سيستم صداي ديجيتال دالبي توسط كمپاني «سينا گينر» تهيه و توليد شده است.

كارگرداني اين اثر بر عهده‌ي «پاتريك لكانت» بوده و فيلمنامه آن را خود پاتريك لكانت بر اساس داستاني از «كلود فرالدو» به رشته تحرير درآورده است.

از جمله بازيگران اين اثر مي‌توان به ژوليت بينوش «در نقش مادام پائولين» دانيل آتيول (ژان)، امير كاستوريكا،‌ مايكل دوچائوسوي، فيليپ گنان، كريستين چارمتانت، فيليپ دو ژانراند، موريس شويت و ... اشاره كرد.

**داستان فيلم:

داستان فيلم در سال 1850 در جزيره‌اي دور افتاده به نام سنت پير در كانادا كه مستعمره فرانسه است، اتفاق مي‌افتد. دو نفر شخصي را به قتل مي‌رسانند. يكي از قاتلان نيز هنگام انتقال از دادگاه بر اثر تصادف مي‌ميرد. نيل اگوست قاتل دوم به اعدام با گيوتين محكوم مي‌شود، اما در آن جزيره، نه گيوتين وجود دارد و نه جلاد و او بايد منتظر تابستان بعد بماند تا از فرانسه گيوتين برسد.

**درباره‌ي فيلم:

داستان فيلم «بيوه سنت پير» داستاني عاطفي از آخرين روزهاي زندگي يك محكوم به اعدام است. محكومي كه در شرايط غير طبيعي شخصي را به قتل رسانده و پس از آن توبه كرده است.

«بيوه سنت پير» در واقع داستاني روانكاوانه است كه احساسات و عواطف اصيل انساني را مورد هدف قرار داده است. كاپيتان و همسرش نمونه‌هاي خوبي براي انسانهاي خوش قلب هستند كه نسبت به نيل مهربان هستند. رابطه‌ي بين كاپيتان و همسرش رابطه‌اي عاطفي است كه بيننده را بيش از پيش به فكر فرو مي‌برد و فضاي غمگين داستان را تاثيرگذارتر از قبل جلوه مي‌دهد.

كارگرداني خوب «لكانت» و بازي روان و تحسين برانگيز بازيگران اين فيلم به ويژه «ژوليت بينوش» اين فيلم را به يكي از به ياد ماندني‌ترين فيلم‌هاي سينماي فرانسه در چند دهه اخير تبديل كرده است.

**نكاتي درباره‌ي فيلم:‌

ـ «بيوه سنت پير» نامزد دريافت جوايز بي شماري از جشنواره‌هاي مختلف بين‌المللي شد و در نهايت عناوين بهترين كارگرداني جشنواره بين‌المللي فيلم موسكو و جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد خارجي جشنواره سنت بوردي به اين فيلم تعلق گرفت.

ـ اين فيلم با بودجه تقريبي صد ميليون دلار ساخته شد.

ـ اين فيلم در شهرهاي فوااسكاتيا و كوبك و سنت پير كانادا و شهرهاي پاريس و ميگولن فرانسه فيلمبرداري شده است.

ـ در ابتدا «الن كورنيو» قرار بود در سال 1997 اين فيلم را كارگرداني كند اما به دليل بروز اختلافاتي از اين امر منصرف شد.

ـ در ابتدا قرار بود تمام فيلم «جزيره سنت پير» فيلمبرداري شود اما بارش شديد برف،لكانت را بر آن داشت تا محل فيلمبرداري را تغيير دهد.

ـ امير كاستوريكا، بازيگر نقش نيل درواقع خود يك كارگردان است. پاتريك لكانت پس از مشاهده يك عكس از كاستوريكا بر روي جلد يك مجله از وي درخواست كرد كه ايفاي اين نقش را بپذيرد.

ـ كلمه «veuve» در زبان فرانسه به معناي بيوه به كار مي‌رود. با توجه به اين نكته كه در فرانسه نام ديگر گيوتين بيوه است، نام فيلم درواقع به نحوي انتخاب شده است كه هر دو معنا را در بر بگيرد.

**درباره‌ي بازيگر نقش اول زن:

«ژوليت بينوش» در نهم ماه مارس سال 1964 در پاريس به دنيا آمد. وي فرزند يك مجسمه‌ساز و يك ستاره سينما بود.

وي كه در سال 1997 به عنوان يكي از پنجاه ستاره زيباي دنيا انتخاب شد از نوجواني به بازيگري روي آورد و اولين بار در سن بيست و سه سالگي توجه منتقدين را به خود جلب كرد.

وي در سال 1997 جايزه اسكار بهترين بازيگر نقش دوم زن را براي بازي در فيلم بيمار انگليسي از آن خود كرد و در سال 2001 نامزد دريافت اسكار بهترين بازيگر نقش اول زن براي بازي در فيلم «شكلات» شد.

وي همچنين جوايزي چون جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن جشنواره بافتا در سال 2001، جايزه خرس نقره‌اي جشنواره بين‌المللي فيلم برلين در سال 1997، جايزه بهترين بازيگر زن جشنواره سزار در سال 1994، بهترين بازيگر جشنواره فيلم‌هاي اروپايي در سالهاي 1992، 1997 و 2001 و ... اشاره كرد.

در كارنامه هنري بينوش بازي در چهل و سه فيلم از جمله پاريس (2008)، چند روز سپتامبر (2006)، ماري (2005)، پنهان (2005)، در سرمزن من (2004)، شكلات (2000)، آليس ومارتين (1998)، بيمار انگليسي (1996)، سه رنگ: قرمز (1994)، سه رنگ: آبي (1993)، سه رنگ: سفيد (1994)، صدمه (1992) و.... اشاره كرد.

منبع : ايسنا

UserName