• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3378
 • پنج شنبه 1382/8/8
 • تاريخ :

روح « فهمیده » نیاز امروز نوجوان ما !

چرا 8 آبان به نام روز بسیج دانش آموزی ملقب شده است ؟ بهتر است سری به بهشت زهرا بزنیم . قطعه 26 ، ردیف 44 ، شماره 11 . جایی كه بقایای پیكر متلاشی شده دانش آموزی غیور به خاك سپرده شده است ! بله . محمدحسین فهمیده نوجوان 13 ساله ایی كه چنان از 13 سالگی خود پر كشیده و اوج گرفته بود كه بسیاری بزرگان را در بزرگی خویش  به اعجاب واداشت . محمدحسین هویت گمشده نوجوانی خود را در جبهه ها جست و در شهادت یافت و به این ترتیب نامش در زمره تاریخ سازان كم سال به ثبت رسید . به راستی تاریخ ما ، چند تاریخ ساز نوجوان دارد . جز آنانكه برای ارضای قدرت طلبی اطرافیان در خردسالی ، كودكی و نوجوانی بر تخت سلطنت می نشستند آیا تاریخ ساز دیگری در این رده سنی وجود دارد . مطمئناً نام محمد حسین فهمیده با افتخار ، آگاهی ، ایمان و شجاعت و فداكاری در تاریخ ثبت شده است. چرا كه وی حضور پر رنگ دانش آموزان را در جبهه های دفاع مقدس از زاویه به در آورد و در نور قرار داد تا همگان ببینند كه غیرت در این مرزو بوم تنها مختص بزرگسالان نیست و كودكان و نوجوانان نیز از این موهبت بهره های فراوان برده اند.

در دوران دفاع مقدس به هیچ روی معیار كوچك و بزرگی،  اندازه قامت و جثه و كمی و زیادی سن نبود.هر آنكه دلی رهاتر از قیود داشت بزرگتر از همه بود و مقامی بالاتر داشت : چنانكه رهبر فقید انقلاب ( قدس سره ) در پیامی به مناسبت شهادت محمدحسین فهمیده این نوجوان را "رهبر انقلاب" نامیدند .

شاید اكنون پس از گذشت قریب به 15 سال از دفاع مقدس برای بسیاری از نوجوانان و جوانان كه آن دوران را درك نكرده اند این سوال پیش آید كه چگونه این فوج عظیم از جوانان و نوجوانان ، بزرگسالان و پیران جان بر كف نهاده عازم جبهه ها می شدند ؟ چگونه دانش آموزی كه باید به فكر تحصیل و كسب علم باشد با و یا بی اجازه والدین و با مشقات فراوان راهی مناطق جنگی می شود؟ این همه را باید در سحر كلام امام جست. امام از مردم ، با مردم و در كنار مردم بود. با زبان مردم  با ایشان سخن می گفت . امام به نوجوانان و جوانان به عنوان كسانی كه هنوز تجربه كارهای خطیر را نداشته و خام هستند نمی نگریست بلكه ، با چشم جان بین ، ایمان شگرف آنان را نظاره می كرد از اینروست كه در پیام سالروز تشكیل بسیج مستضعفان اعلام كردند : " شما عزیزان و جوانان بزرگوار باید بدانید كه حفظ و حراست اسلام و كشور اسلامی و دین حق از بزرگترین طاعاتی است كه از صدر عالم تاكنون انبیا معظم و اولیاء بزرگ صلوات ا... علیهم اجمعین در راه آن كوشش توانفرسا نموده و از هیچ فداكاری دریغ ننموده اند و تربیت و تعلیم فنون نظامی در راه این هدف ارزنده ترین ارزشهاست و تا شما جوانان بیدار ..... با این شور و شعور در صحنه حاضرید ، به كشور و جمهوری اسلامی آسیب نخواهد رسید. "

امام حفظ و حراست از نظام را در اولین گام مسئولیت جوانان می دانستند نه مسئولین و نیروهای مسلح و .... و در كلامی دیگر از ایشان : " .... امروز جمهوری اسلامی ودیعه ای است كه از جانب خداوند متعال به ملت ایران سپرده شده و همه جا از زن و مردو پیر و جوان در حفظ این ودیعه مسئول هستیم .... "

این جملات كه اشاره شد تنها قطره ایی از دریای اعتمادی است كه امام به جوانان و ملت داشتند . آنان را صاحبان كشور و نظام می دانسته ، از آنان هم می خواستند كه در حفظ آن بكوشند . اینها همه سبب می شد كه محصلان نیز خود را در بطن این جریان بیابند . آنان خود را جدای از ملت و جوانان نمی دانستند . امام دفاع از كشور و نظام را از اهم واجبات می خواندند و كدام مسلمانی بود كه اهم واجبات را فرو گذاشته و به واجبات بی خطر شخصی پناه برد. اینچنین است كه محمد حسین فهمیده ، نماینده نوجوانان و دانش آموزانی است كه در جبهه ها حضور یافتند ، یا چون خود او و بسیاری دیگر در زمره روزی خوران خوان گسترده خداوند در آمدند و یا چون بعضی دیگر خاك جبهه ها را به اهداء عضوی از بدن مطهر خود متبرك ساختند.

امید آنكه شور و شعور آن بزرگان كوچك ، جریان دائمی باشد و دانش آموزان امروز و فردای این خاك را سیراب نماید .

منابع 1 و 2 : پیام امام به مناسبت سالروز بسیج مستضعفان در تاریخ 4/ 9/ 60

3. اشاره به آیه : بل احیاء عند ربهم یرزقون  ( سوره آل عمران ، آیه 169)

مرا خفه کن تا عملیات لو نرود!

مرا خفه کن تا عملیات لو نرود!

مرا خفه کن تا عملیات لو نرود!
مردان بی ادعا در روزهای خوب خدا

مردان بی ادعا در روزهای خوب خدا

مردان بی ادعا در روزهای خوب خدا
اولین بار که رهبری به جبهه رفتند

اولین بار که رهبری به جبهه رفتند

اولین بار که رهبری به جبهه رفتند
سوالی که خواب از سرتان می‌پراند

سوالی که خواب از سرتان می‌پراند

سوالی که خواب از سرتان می‌پراند
UserName
عضویت در خبرنامه