• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1130
 • سه شنبه 1386/2/11
 • تاريخ :

حجت الاسلام موسوی هوایی :

جشنواره کتاب دین زمینه ای برای توسعه فرهنگ دینی در جامعه است

 

خبرگزاری مهر

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی صبح امروز در آستانه 12 اردیبهشت و برگزاری جشنواره کتاب دین، با اشاره به اینکه گسترش معارف دینی و تحقیقات فرهنگی، حمایت از محققان، مؤلفان و پژوهشگران به ویژه جوانان و تشویق آنها، از اهداف جشنواره کتاب دین است، گفت: این حرکت فرهنگی منجر به توسعه فرهنگ دینی و شناخت جامعه نسبت به کتابهای برتر می شود.

حجت الاسلام سید جواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در نشست خبری جشنواره کتاب دین که دوشنبه 10 اردیبهشت برگزار شد، با اشاره به اینکه از مهمترین مأموریتهای معاونت آموزشی و پژوهشی، پشتیبانی علمی و تحقیقاتی از مجموعه فعالیتهای سازمان تبلیغات اسلامی است، اظهار داشت: دستیابی به راهکارهای صحیح و تأثیرگذار، گسترش معارف دینی و تحقیقات فرهنگی، حمایت از محققان، مؤلفان و پژوهشگران در حوزه نشر دین، مطرح کردن کتابهای فاخر و با ارزش در اندیشه دینی، توسعه و اشاعه دین در گستره دین و معرفی کردن آن به سازمان از دیگر مأموریهای معاونت به شمار می رود. 

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه جشنواره کتاب دین با ویژگی فوق دو سال پیش برگزار شد و بازتاب خوبی در فضای کشور و نخبگان کشور داشت، امسال 12 اردیبهشت ماه همزمان با سالگرد شهادت استاد مطهری برگزار می شود، تصریح کرد: این حرکت فرهنگی منجر به توسعه فرهنگ دینی، شناخت جامعه نسبت به کتابهای برتر، معرفی آن به جامعه و تشویق محققان، مؤلفان و پژوهشگران دین می شود.

پیمان ملازاده مدیر کل دفتر تهیه و تألیف متون و نشریات سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر جشنواره نیز با اشاره به اینکه آثار خارجی در این جشنواره وجود ندارد و تمام آثار ایرانی است، به سلسله اهدافی که این همایش دنبال می کند، اشاره کرد و گفت: ملاکهایی که برای انتخاب کتاب جشنواره در نظر گرفته ایم این است که باید بر فرهنگ عمومی جامعه تأثیر جدی داشته و بر عام گرایی تأکید کند نه بر خاص گرایی، البته نه به این معنا که سطحی باشد بلکه کار مهم و کار پژوهشی جدی را شامل شود و چون مخاطبان آن طبقه متوسط جامعه هستند، همه بتوانند از آن استفاده کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه کتاب منتخب باید پاسخگوی یکی از مهمترین نیازهای جامعه باشد، اظهار داشت: هر محققی که دست به قلم می زند،برداشتی خاص از وضعیت فکری جامعه دارد و سعی می کند دانش علمی خود را با اهدافی که دارد تطبیق دهد. حجاب یکی از مسائل است که طی چند سال اخیر شاهد کتابی جدی در این زمینه نبوده ایم. اما امسال یکی از بهترین و تخصصی ترین کتابها با توجه به نیازهای جامعه در زمینه حجاب توسط یک جامعه شناس ایرانی و یک زن فرانسوی نوشته و عرضه می شود.

دبیر جشنواره کتاب دین با اشاره به اینکه ملاک دیگر این جشنواره بر جوان گرایی تأکید دارد، افزود: امروزه اندیشمندانی هستند که رسانه ها و مراکز فرهنگی فعالیتهای آنها را تبلیغ نمی کنند، یکی از کارها معرفی آنها به جامعه است. از دیگر ملاکها به طور کلی می توان به نوآوری انجام شده در مباحث نظریه پردازی و تدوین جدید از کتابی خاص اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در این جشنواره دو سطح کتاب معرفی خواهند شد، گفت: یکی سطح کتابهای برتر که به ملاکهای مذکور نزدیک هستند و دیگری سطح کتابهای قابل تقدیر که نسبت به این معیارها فاصله دارند که به معنای سطح پایین بودن آنها نیست، بلکه تخصصی و بسیار مهم هستند.

مدیر کل دفتر تهیه و تألیف متون و نشریات سازمان تبلیغات اسلامی افزود: کتابها در حوزه دین در 5 قالب طبقه بندی می شوند که علوم قرآن و علوم حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه، کلام و عرفان اسلامی، تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامی، دین و علوم انسانی از آنها به شمار می رود .

ملازاده با بیان اینکه در این جشنواره 11 نفر و 12 عنوان کتاب برتر و همچنین 5 کتاب قابل تقدیر معرفی خواهند شد، افزود: در سال 1385 تعداد 12 هزار و 65 کتاب تولید شد که از این تعداد حدود 40 درصد با عنوان کتاب قرآن و کتب ادعیه از رده خارج شدند و حدود 3 هزار و 545 عنوان کتاب از 4 مرحله عبور کردند.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName