• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 231
 • سه شنبه 1386/2/11
 • تاريخ :

آدم تفكر ی جدید به مقوله‌ی مرگ

 

عبدالرضا كاهانی: سعی كردیم تفكر جدیدی به مقوله‌ی مرگ داشته باشیم .

عبدالرضا كاهانی كارگردان «آدم»، فیلم را سلیقه شخصی‌اش دانست و گفت: شاید عده‌ای به این نوع نگرش به سینما منتقد باشند، ولی من فكر می‌كنم دنیای هنر این توانایی را دارد، تا بتواند به واسطه انتخاب سوژه‌های جدید، قوانین آن را زیر پا گذاشت و تماشاگر را با تفكر جدیدی آشنا كرد.

این فیلمساز كه در جلسه‌ی نقد و بررسی فیلمش در سینما تك سخن می‌گفت ادامه داد: در فیلم «آدم» سعی شده با نگاه جدید به مقوله «مرگ» تفكر جدیدی در ذهن مخاطب شكل بگیرد. زیرا سینما جای سوژه‌ها و مطالب عجیب است.

این كارشناس فرهنگی با اشاره به مضمون فیلم كه به نوعی خیام‌وار زندگی مردم یك روستا را به تصویر كشیده است ادامه داد: وقتی با آدمهای منطقه نیشابور زندگی می‌كنید، واقعا تفكر خیام را در زندگی مردم آن خطه احساس می‌كنید و من در این فیلم سعی كردم به مقوله مرگ با دید بهتری نگاه كنم زیرا وقتی به رنگی و پس از مرگ اعتقاد داریم، نباید به آن بدبینانه نگاه كنیم.

 

كاهانی در پاسخ به سوالی مبنی بر تلخ بودن فیلم اظهار كرد: اگر با كمی دقت به اطراف نگاه كنیم،

درمی‌یابیم كه همه جا را فضایی غم‌انگیز در خود گرفته است، مرگ هم از این قضیه ناراحت است زیرا ما جای عزارئیل را گرفته‌ایم بنابراین فیلم اصلا تلخ نیست.

كاهانی ادامه داد: به دلیل نگرانی از سانسور 20 صفحه از فیلمنامه را حذف كردم، به گونه‌ای كه نمود غم در فیلم بیش از شادی آن شده است، اما چون دوست نداشتم فیلم نمایش داده نشود، فاكتورهایی را در آن رعایت كردم.

وی یادآور شد: نمی‌خواهم همه تقصیر را گردن سانسور بیندازم، چون معتقدم فیلمساز باید با اتكا به توانایی‌ها و مقدوراتی كه دارد نتیجه مورد نظر خود را به مخاطب القا كند.

 

وی با انتقاد از سیاستگذاران و مسوولینی كه در تلاش هستند، سطح سلیقه تماشاگر را پایین بیاورند اظهار كرد: اكثر فیلمهایی كه در گیشه به موفقیتهایی می‌رسند، فیلم‌هایی هستند كه بیشتر در سطح هستند ولی در فیلم «آدم» تلاش شده است تا فیلم در سطح باقی نماند.

وی با اشاره به اشاعه واژه «معناگر» در فیلمهای چند سال اخیر افزود: در زمان نگارش، فیلمنامه‌نویس نمی‌نویسد «معناگرا» اما در تقسیم‌بندی سیاستگذاران، فیلم در این دسته‌بندی‌ها قرار بگیرد، مسلما بیشتر دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، كاهانی در بخشی از این جلسه گفت: در سینمایی كه قرار است «رئالیسم» باشیم، دوست دارم نابازیگر در كنار بازیگر قرار گیرد، تا تفاوتها حس شود. ضمن اینكه حضور بازیگران حرفه‌ای و شناخته شده می‌تواند به اكران فیلم كمك كند.

 

فیلم «آدم» نخستین ساخته بلند سینمایی عبدالرضا كاهانی است كه در بیست و پنجمین دوره مسابقه جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

«آدم» روایت روستایی در خراسان رضوی «بین نیشابور و سبزوار» است. روستایی كه 20 سال است در آنجا كسی نمرده و مردمانش با مرگ آشنا نیستند. فرشته مرگ در هیبت زنی سوار بر یك جیپ خشن وارد روستا می‌شود. آدم پیرمردی است كه در بین مردم هویتی مقدس پیدا كرده است و با ورود «فرشته مرگ» نخستین مرگ در این روستا اتفاق می‌افتد.

فیلمنامه این فیلم توسط عبدالرضا كاهانی و حسین مهكام نوشته شده است. دیگر عوامل فیلم عبارتند از:

بازیگران: مهتاب كرامتی،‌ فرشته صدرعرفایی، حامد بهداد، مهران احمدی و جمعی از بازیگران بومی منطقه نیشابور.

 

مطالب مرتبط:

آدم

گالری عکس فیلم آدم

 

UserName