• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1721
 • دوشنبه 1386/2/3
 • تاريخ :
 

ایران در انتخابات فرانسه

 نیكلاساركوزی و خانم سگولن رویال

 

دو نامزد مهم ریاست جمهوری فرانسه در مورد ایران چه موضعی دارند؟

در حالی كه اكثر تحلیل ها و ارزیابی ها از راه یابی نیكلاساركوزی و خانم سگولن رویال به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه حكایت دارد، سوالی كه برای بسیاری مطرح است این كه مواضع هریك از آنان در مورد ایران چیست؟

 به گزارش فارس دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در برخی مناطق ماوراء بحار فرانسه (مانند گوادالوپ) از روز شنبه آغاز شده و در سراسر این كشور از روز یكشنبه برگزار ‌شد.

بی شك با توجه به اهمیت فرانسه به عنوان یكی از مهمترین كشورهای غربی و به ویژه اروپایی كه در تحولات بین المللی نقش حائز توجهی دارد، اینكه چه كسی زمام امور این كشور را در دست گیرد، برای سایر كشورها به ویژه ایران كه مناسبات دیرینه ای با این كشور داشته و دارد، نیز مهم است.

اما در بین 12 نامزدی كه دراین رقابت ها وجود دارند تنها چهارنفر یعنی نیكلاساركوزی (از حزب حاكم اكثریت موسوم به او ام پ) خانم سگولن رویال (از حزب سوسیالیست)، فرانسوا بیرو (از حزب راست میانه او د اف) و ژان ماری لوپن ( از حزب راست افراطی جبهه ملی) بیش از دیگران درنتیجه  انتخابات تاثیرگذارند.

در بین این چهار نامزد نیز تقریبا نتیجه غالب نظرسنجی هایی كه صورت گرفته حاكی است كه نیكلا ساركوزی و خانم رویال دو نامزد محتمل پیروزی خواهند بود كه به دور دوم راه می یابند.

اما این كه برنامه‌های این دو نامزد چه می باشد و به ویژه در مورد ایران چه مواضعی دارند باید گفت شاكله اصلی برنامه ها و شعارهای انتخاباتی این دو رقیب عموما معطوف به مسائل داخلی (بیكاری ،امنیت، افزایش نرخ رشد اقتصادی، اعمال تغییرات اساسی در سیاست ها و ساختار كشور و ... ) بوده است.

با این حال آن ها در برنامه‌های خود از موضوعات بین‌المللی نیز غافل نبوده و به ویژه با توجه به حساسیت برنامه هسته ای ایران در شرایطی كه شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت فشار امریكا و برخی هم پیمانان اروپایی خود به تشدید فشار علیه ایران پرداخته ، مواضعی اتخاذ كرده‌اند.

شاید نخستین موضع گیری در این مورد را نیكلاساركوزی، نامزد حزب او ام پ در زمانی كه هنوز زمام امور وزارت كشور فرانسه را در اختیار داشت، گرفت. وی در یك مصاحبه تلویزیونی تصریح كرد مهمترین پرونده خارجی هر كسی كه رئیس جمهوری فرانسه شود مساله ایران است.

ساركوزی علاوه بر این مصاحبه در مناسبت های دیگر نیز ضمن تاكید بر نقش فرانسه در كمك به تامین امنیت اسراییل، همواره اظهارات رئیس جمهوری ایران درمورد رژیم صهیونیستی همچنین برگزاری سمینار هولوكاست در ایران را محكوم، نقش ایران در لبنان را مورد انتقاد قرار داده و حتی ایران را به مشاركت در تروریسم در منطقه متهم كرده است.

اما در خصوص برنامه هسته ای ایران وی هرگونه تلاش ایران را برای آنچه دستیابی ایران به سلاح اتمی می خواند، به شدت محكوم كرده است. با این حال وی با این كه ایران بتواند از انرژی هسته ای صلح آمیز طبق معاهده ان پی تی و تحت نظارت شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی استفاده كند، مخالفت نكرده و آن را حق ایران می داند و تنها خواستار نظارت شدید برای جلوگیری از انحراف برنامه های هسته ای ایران به سمت برنامه های نظامی است.

اما خانم رویال كه مهمترین نامزد جناح چپ در این انتخابات می باشد، در دو سفر خارجی كه در اواخر سال گذشته به منطقه خاورمیانه (لبنان و سرزمین های اشغالی) انجام داد نشان داد كه از ضعف نگاه و شناخت مسائل بین المللی رنج می برد. موضع گیری‌های متناقض در این سفر (مانند محكوم كردن پروازهای هواپیماهای اسراییلی بر فراز لبنان در مقر نیروهای یونیفیل و تغییر موضع وی در تل آویو یا ملاقات با نمایندگان حزب ا.. در پارلمان لبنان و محكوم كردن اظهارات نماینده این گروه در تل آویو) موجب شد تحلیلگران و ناظران سیاسی مهمترین نقیصه خانم رویال را ضعف وی در مسائل بین‌المللی ذكر كنند.

وی نیز همچون بسیاری از نامزدهای دیگر در خصوص اظهارات رئیس جمهوری ایران، و برگزاری سمینار هولوكاست مواضعی بسیار تند داشته و او نیز ایران را به همكاری با تروریست‌ها متهم كرده است. اما نقطه تمایز وی با دیگر كاندیداها در مورد مساله هسته ای ایران است.

خانم رویال در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بدون توجه به مواضع رسمی فرانسه حتی از دیگر كشورهایی كه امروز خود از مخالفان برنامه هسته‌ای ایران هستند، پا را فراتر گذاشته و برخلاف دیگر كاندیداها موضع بدیعی اتخاذ كرده به گونه‌ای كه با هر گونه برنامه هسته ای ایران مخالفت دارد و معتقد است كه ایران حتی در زمینه صلح آمیز نباید فعالیت هسته ای داشته باشد.

این موضع افراطی وی كه بلافاصله با موضع گیری رسمی وزارت امور خارجه فرانسه همراه بود، دیگر نامزدها را نیز به واكنش وا داشت به گونه ای كه علاوه بر نامزد حزب رقیب، نیكلا ساركوزی كه این موضع گیری را مغایر باروح ان پی تی دانست، دیگر نامزدهای جناح چپ مانند خانم ماری ژرژ بوفه ، نامزد حزب كمونیست یا ژوزه بووه ، نامزد چپ ضد جهانی شدن نیز به موضع گیری پرداختند و در اظهارات خود به صراحت برنامه هسته ای صلح آمیز تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را حق ایران دانستند.

شاید بخشی از تفاوت نگاه ساركوزی با رقیب او در تجربه زیاد وی باشد. ساركوزی كه سیاست را از سنین جوانی آغاز كرده است و زمانی جوانترین عضو شورای شهر فرانسه بود، تاكنون مشاغل مهمی چون نفر دوم هیات دولت و داشتن تجربه دو دوره وزارت كشور، یك دوره وزارت امور اقتصادی، رئیس شورای یكی از مهمترین مناطق حومه پاریس، نمایندگی مجلس، ریاست حزب مهمی چون او ام پ را دارد و در بعد بین المللی نیز ارتباط و اطلاعات وسیعی دارد و از وجود مشاوران مجرب بهره مند است.

این درحالی است كه خانم رویال به جز ریاست شورای منطقه ای در بعد مشاغل دولتی تنها در زمان فرانسوا متیران، رئیس جمهوری اسبق فرانسه، وزیرمشاور در امور خانواده بود كه وازتخانه چندان مهمی نیست.

با این حال بسیاری از ناظران دلیل مواضع افراطی خانم رویال را علیه ایران، تلاش وی برای جلب حمایت محافل یهودی

می دانند و به عنوان نمونه به حضورغیرمترقبه و بدون دعوت وی در بیست و دومین مهمانی شام شورای نمایندگی سازمان های یهودی دراواخر سال گذشته اشاره دارند و معتقدند كه وی غالب موضع گیری های خود در مورد ایران را با این ملاحظه انجام می دهد.

هر چند در آخرین موضع گیری ها پیش از اتمام مهلت قانونی تبلیغات، خانم رویال كوشید با تعدیل برخی نظرات خود در این زمینه بر این نقیصه سرپوش گذارد، مسلم است كه در صورت موفقیت وی در این انتخابات، ضعف در مسائل بین المللی پاشنه آشیل وی خواهد بود.

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه