• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1434
 • چهارشنبه 1386/1/29
 • تاريخ :

امروز در تاریخ (29فروردین86)

امروز ، بیست و نهم فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 29 ربیع الاول 1428 هجری قمری و 18 آوریل 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

دستور شاپور دوم مبنی بر تبعید اعراب

1676 سال پیش در چنین روزی در سال 331 میلادی ، شاپور دوم شاه ساسانی وقت  ، پس از سركوب شورشیان عرب در بحرین كه در ایام طفولیت او از صحرای عربستان به این جزیره مهاجرت كرده بودند، دستور داد كه هزاران تن از آنان به روستاهای دور دست كرمان و مكران (بلوچستان امروز و غرب رود سند) تبعید شوند.

 وی پسر هرمز دوم بود.او را در کودکی و پس از بر کناری برادرش آذرنرسه بر تخت نشاندند. داستانی درباره او هست که می‌‌گوید درباریان زمانی که مادرش وی را باردار بود بر او تاج شاهی نهادند و به دیگر سخن او پیش از زایش شاه شده بود. پیش از رسیدن شاپور دوم ، به سن رشد، اعراب از خلاء قدرت در تیسفون استفاده كرده و از جمله دست به مهاجرتهای غیر مجاز به قلمرو ایران زده بودند كه وی بعدا آنان را به سخت ترین شكلی مجازات كرد. نوشته اند كه به تصمیم شاپور دوم، كتف عرب ها را سوراخ كردند و آنان را به ریسمان كشیدند و به همین دلیل، اعراب وی را ذوالاكتاف خوانده اند. مورخان رومی نوشته اند كه شاپور به خاطر شانه های پهن و گردن ستبر به «ذوالاكتاف» معروف شده است. وی در طول حكومت خود چند بار رومیان را نیز شكست نظامی سخت داده بود. 

***

مرگ معاویه 

1327 سال پیش در چنین روزی در سال 680 میلادی معاویه موسس سلسله امویان در 78سالگی مرد و پسرش یزید برجایش نشست.

معاویه بنیانگذار سلسله اموى ،  فرزند ابى سفیان و  هند دختر عتبة بن ربیعة بن عبد الشمس است  . گفته اند معاویه در سال دهم هجرى مسلمان شد .وی  در زمان خلیفه اول ودوم به منصب حکومتی در  شام منصوب شد و این آغاز حرکت او برای حرکت در مسیر قدرت بود .

زمانی که امام علی ( ع ) به خلافت رسید  معاویه  را از حکومت شام عزل کرد. و معاویه نیز در این مسیر ساز مخالف می نواخت و هر از گاهی جنگی با مولای متقیان به راه می انداخت . در جنگ صفین  که سپاهیان معاویه در مقابل سپاهیان على علیه السلام قرار گرفتند در نهایت امر به حکمیت کشیده شد و نهایتا وی با اتخاذ خدعه ای هم از شکست فیزیکی  دوری جست و هم با روش های مکارانه عمر و عاص نتیجه حکمیت را به نفع خویش تمام کرد .

پس از شهادت امام علی (ع) و زمانی که مردم گرد حضرت امام حسن مجتبی (ع) متحد گردیده بودند ، معاویه آرام ننشست . وی بسوى عراق لشكر كشید با حسن بن على بجنگ بپردازد  .

او با دسیسه هاى مختلف و دادن پولهاى گزاف تدریجا یاران و سرداران امام حسن (ع)  را فاسد كرد . در نتیجه  امام حسن (ع) در تصمیمی ، صلح با معاویه را بر جنگ با او ترجیح دادند ، لیکن با شرایطی که امام تعیین نمودند .

 در سال چهل هجرى معاویه بر خلافت اسلامى استیلا یافت و بلافاصله بعراق آمده درسخنرانى كه كرده به مردم اخطار نموده و گفت من با شما سر نماز و روزه نمیجنگیدم بلكه میخواستم بر شما حكومت كنم و به مقصود خود رسیدم و نیزگفت پیمانى كه با (امام) حسن بستم لغو و زیر پاى من است.  معاویه با این سخن اشاره می كرد كه سیاست را از دیانت جدا خواهد كرد و نسبت به مقررات دینى ضمانتى نخواهد داشت و همه نیروى خود را در زنده نگهداشتن حكومت خود بكار خواهد بست و البته روشن است كه چنین حكومتى سلطنت و پادشاهى است نه خلافت و جانشینى پیغمبر خدا .

سختترین زمان براى شیعه در تاریخ تشیع همان زمان حكومت بیست ساله معاویه بود كه شیعه هیچگونه مصونیتى نداشت و اغلب شیعیان اشخاص شناخته شده بودند .

معاویه كه دمشق را پایتخت قرار داده بود از سال 661 تا سال 680 میلادی حكومت كرد. سرانجام و پس از سالها ظلم و فساد و دشمنی با اهل بیت (ع) در سال شصت هجرى قمرى معاویه مردو پسرفاسدش یزید طبق بیعتى كه پدرش از مردم براى وى گرفته بود زمام حكومت اسلامى را در دست گرفت .

***

سالروز نشست ورمز

486 سال پیش در چنین روزی در سال 1521 میلادی ، «نشست ورمز» مارتین لوتر كشیش آلمانی را كه دست به انجام اصلاحات در مسیحیت زده بود مورد تحقیق قرارداد و در این جلسه پرسشهای متعدد از او بعمل آمد و از او خواسته شد كه درستی نظراتش را اثبات كند.

لوتر در پایان جلسه كه نوعی بازپرسی بود تاكید كرد كه به اصلاحات ادامه خواهد داد و به تكفیر پاپ كه دستگاه سلطنتی برای خود ایجاد كرده و برای كلیساها و كشیش ها قیود زائد از جمله ممنوعیت ازدواج به وجود آورده اعتناء نخواهد كرد و به این ترتیب یك شاخه از مذهب پروتستان پا گرفت. 

لوتر در خانواده اى كارگرى بدنیا آمد. پدرش كارگر معدن بود. زندگى لوتر به شیوه معمول هر خانواده فقیر مى گذشت . او براى تامین معیشت به كار پرداخت . فرد نیكوكارى مخارج تحصیل او را بر عهده گرفت . لوتر فلسفه و حقوق و ادبیات و موسیقى را تحصیل كرد. او در 22 سالگى دچار حادثه طوفان در دریا شد و نذر كرد اگر جان سالم به در ببرد، ((راهب )) خواهد شد.

در سال 1505 میلادى راهب صومعه ((اوگوستن )) شد و در آنجا پنج سال در لباس راهبان درآمد و معلومات مذهبى كسب كرد. او به مقام كشیشى دست یافت . وی مردى حساس و داراى فكرى بلند بود و پیوسته از گناه و شیطان و عدل خداوند بیمناك بود. كشیشى كه اعترافات او را گوش  مى داد، كوشش مى كرد كه خاطر شوریده او را آرامش بخشد.

مارتین لوتر علاوه بر ترجمه تورات ، در سال 1523 میلادی، کتابی با عنوان «مسیح یهودی متولد شد»، به چاپ رسانید.

در اكتبر 1517 اعلامیه رسمى خود را كه اعتراض نامه او علیه آمرزش و خرید گناهان و دیگر بدعتهاى كلیساى كاتولیك بود، صادر كرد. این اعلامیه اعتراضى در نود و پنج ماده بر بالاى دروازه كلیساى شهر وتین برگ آلمان آویزان شد. اعلامیه او در تمام مواد مستند به كتب مقدسه عهد عتیق و جدید بود. پاپ از این اعتراض به وحشت افتاد و او را در هفتم اوت 1518 میلادى به وسیله نامه اى ، فراخواند. ولى لوتر این دعوت را نپذیرفت . ((پاپ )) در شوراى مذهبى ((لایپ زینك )) در حضور امپراطور آلمان ((شارل كن )) و اساقفه كاتولیك وى را به ارتداد و كفر محكوم كرد.

امپراطور آلمان كه تازه به قدرت رسیده بود و از انقلاب لوتر مى ترسید، دستور پاپ را اجرا كرد. پاپ از لوتر خواست كه تا پایان فرصت 60 روزه مى تواند توبه كند و از عقاید اعتراضى خود دست بردارد. ولى لوتر نپذیرفت . پیروان او با جان و مال از وى حمایت مى كردند. لوتر نامه پاپ را به آتش كشید. پاپ او را مهدور الدم اعلام كرد و كتابهاى او از طرف اولیاء كلیسا و پاپ تحریم شد.

لوتر با سى سال فعالیت مداوم ، كلیساهاى پروتستان را در اروپا بنیاد نهاد و به اصلاحات عمیق مذهبى پرداخت .

مذهب پروتستانی که او بنیان نهاد ، در اروپاى غربى و در بسیاری از نقاط دنیا مقبول شد. لوتر در سن 62 سالگى در سال 1546 میلادى درگذشت .

***

اعلام استقلال بلغارستان

98 سال پیش درچنین روزی در سال 1909 میلادی ، بلغارستان استقلال كامل خود را اعلام كرد. مساحت بلغارستان 110.912 کیلومتر مربع می‌‌باشد، جمعیت این کشور بالغ بر 8775.198 (1995 ملل متحد) نفر است.

در شمال این کشور جمهوری رومانی با مرز مشترک 608 کیلومتر قرار دارد. در غرب با جمهوری‌های سابق یوگوسلاوی (صربستان با طول مرز 318 کیلومتر) و (مقدونیه با مرز مشترک 148 کیلومتری) واقع می‌‌باشند.

در جنوب با کشور یونان هم‌مرز بوده که طول این سرحد 498 کیلومتر و همچنان کشور ترکیه نیز در بخش جنوبی نقشه? سیاسی این کشور افتاده با مرز مشترک ??? کیلومتر. در شرق جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

85? جمعیت بلغارستان را بلغارها و 9? را کولی‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور بسر می‌برند. زبان رسمی کشور زبان بلغاری است. گرچه جوانان بلغاری امروزه تكلم به انگلیسی را ترجیح می دهند. 85? جمیعت پیرو آئین مسیحیت نوع ارتدوکس بوده و 13? جمیعت را مسلمانان تشکیل می‌دهند

. در بلغارستان هشتاد هزار شیعه وجود دارد. گسترش استلام در بلغارستان را می توان در تصرف این كشور توسط امپراطوری عثمانی ریشه یابی كرد.

این كشوردرسال1878میلادی ازدولت عثمانی جدا شد و برطبق پیمان سَن اِستفانو امیرنشینی خودمختاروقسمتی ازمقدونیه شد.

این پیمان دركنگره برلین مورد تجدید نظرقرارگرفت و بدین ترتیب بلغارستان تقسیم شد و هرسه ناحیه به نحوی تحت نفوذ دولت عثمانی قرارگرفتند.

سرانجام نخستین شاه بلغارستان، روملیای شرقی را تصرف كرد و جانشین او فردیناند كوبورگ كوتا درسال1909میلادی استقلال كامل این سرزمین را اعلام كرد. پایتخت این کشور شهر

صوفیه می‌‌باشد.

***

درگذشت یاماموتو

64 سال پیش در چنین روزی در سال 1943 میلادی ، دریاسالار ژاپنی «یاماموتو» طراح حمله به ناوگان آمریكا در «پرل هاربور» كه خود تحصیل كرده آمریكا بود ، در جریان سركشی به پایگاههای ژاپن در منطقه جزایر سلیمان بر اثر سقوط هواپیما كشته شد.

ایسروكو یاماموتو قبلا در جنگ «میدوی» از ناوگان آمریكا شكست خورده بود و با این شكست برتری دریایی ژاپن در اقیانوس آرام به پایان رسیده بود.

***

گشایش دادگاه لاهه

59 سال پیش در چنین روزی در سال 1948 میلادی ، دادگاه بین الماللی لاهه در شهر لاهه هلند گشایش یافت . این دیوان 15 قاضی دارد که آن‌ها را مجمع عمومی ملل متحد و شورای امنیت ، مشترکا برای نه سال انتخاب می‌کنند. هر سه سال پنج کرسی قضاوت خالی می‌شود و پنج قاضی دیگر به جمع قضات اضافه می‌شوند.

اساسنامه دیوان جزء لاینفکی از منشور ملل متحد است.  این دادگاه به عنوان نخستین دادگاه بین المللی دارای صلاحیت های خاص خود است که طرفین دعوی در صورت پذیرش و صالح دانستن دادگاه ، پرونده خود را در دادگاه طرح می نمایند .

***

استقلال ایرلند

امروز در تاریخ (29فروردین )

58 سال پیش درچنین روزی در سال1949میلادی ، جمهوری ایرلند به موجب قانون این جمهوری مستقل اعلام شد .

جزیره ایرلند در شمال غربی اروپا قرار دارد و شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. پایتخت ایرلند دوبلین است. گاه از این کشور به صورت "جمهوری ایرلند" نام برده می‌شود تا با ایرلند شمالی اشتباه نشود.

 این کشور پس از یک دوره  مبارزات گسترده میهن پرستان ایرلندی  علیه انگلیسیها به نتیجه رسید و سرانجام ایرلند به استقلال کامل دست یافت .

این جمهوری مبارزات 800 ساله ای درتاریخ خود برای كسب استقلال ازانگلستان ثبت كرده است. شایان توجه است كه هنوز بخشهایی ازایرلند برای بدست آوردن آزادی با عوامل انگلیسی مبارزه می كنند.

جمهوری ایرلند 80 درصد كل مساحت جزیره ایرلند را دربر می گیرد. آب و هوای این كشور سرد و مرطوب بوده و وجود مزارع و مراتع حاصلخیز، شرایط بسیار مساعدی برای دامپروری مهیا نموده است. مراكز صنعتی ایرلند، عمدتاً در اطراف دوبلین كه پایتخت و بند اصلی كشور است، مستقر می باشند . ذخایر معدنی ایرلند عبارتند از : نفت – گاز – زغال سنگ – سرب و روی .

وضع حکومت ایرلند :

در ایرلند مردم سالاری پارلمانی وجود دارد. طبق قانون اساسی، قوانین آن مبتنی بر عرف و مصوب مجلس است. قانون اساسی شكل دولت، وظایف هر یك از قوا، رییس جمهور و مجلسین شورا و سنا را مشخص و تعریف می كند.

مجلس شند (سنا) متشکل است از 60 عضو – 11 نفر را نخست وزیر ‌تعیین می‌کند، 6 نفر را دانشگاهها انتخاب می‌کنند و 43 نفر غیر مستقیم انتخاب می‌شوند تا برای دوره‌ای پنج ساله به نمایندگی منافع ویژه و صنفی بپردازند.

دویل (مجلس نمایندگان) متشکل است از 166 عضو که برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌گردند.

رئیس جمهور برای دوره‌ای هفت ساله مستقیماً انتخاب می‌شود. نخست وزیر و شورای وزیران را مجلس نمایندگان نامزد و رئیس جمهور انتصاب می‌کند.

***

ایجاد جناح در حزب رستاخیز 

29 سال پیش در چنین روزی در سال 1978 میلادی ، و درپی انتقاد محافل خارجی از این كه چرا شاه یك حزب دولتی در ایران به وجود آورده و نیز با توجه به تظاهرات ایام نوروز در شهرهای مختلف، در حزب رستاخیز چند جناح به وجود آمد.

طرح حزب رستاخیز كه محمدرضاپهلوی  آن را ” فراگیر“ خطاب می‌كرد، از طرف گروه آموزگار و با شناخت دقیق از خلقیات شاه ارائه شد. گروه آموزگار به قلم و فكر داریوش همایون، طرح این حزب را چنان نوشت كه شاه در دورانی كه در صدد ایجاد پایه‌های ایدئولوژیك برای رژیم خود بود، قانع گردد كه این تنها راه حركت دادن به جریان از تحرك افتاده و بی تفاوت سیاسی مملكت است. 

طبق اساسنامه، حزب رستاخیز دارای پنج ركن بوده است كه ” كنگره بالاترین ركن حزب“ و ”شورای مركزی“، ” هیئت اجرایی“، ” دفتر سیاسی“ و ” دبیركل“ ، اركان دیگر حزب را تشكیل می‌دادند.

” شورای روستا“ ، ”شورای بخش“ ، ” شورای شهر“ ، ” شورای شهرستان“ و ” شورای استان” ، شوراهای حزب محسوب می‌شدند.

داشتن 18 سال تمام از شرایط عضویت در حزب بوده است و افراد كمتر از18 سال عضو وابسته حزب به حساب می‌آمدند و مركز اصلی حزب رستاخیز در تهران بوده است.

در سال 1978 میلادی جناههایی  در حزب بوجود امد که هماهنگ كننده جناح پیشرو عبدالمجید مجیدی بود و سخنگویی جناح سازنده را هوشنگ انصاری برعهده گرفته بود.

    ***

روز ارتش

امروز در تاریخ (29فروردین )

28 سال پیش درچنین روزی در سال1358ه.ش ، ارتش جمهوری اسلامی ایران برای بیعت با حضرت امام خمینی(ره) و تأكید بروفاداری خویش به انقلاب اسلامی رژه كم سابقه و شورانگیزی درسراسركشوربرگزاركرد.

پیكره اصلی آن را جوانان برومند خانواده های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشكیل می داد، و در جهت تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران تلاشهای خستگی ناپذیر و مستمری را با فداكاری و ایثار و در ابعاد مختلف آغاز كردند.

اصل 143 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می گوید:

"ارتش جمهوری اسلامی ایران، پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی كشور را بر عهده دارد."

اصل 144 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح دارد كه:

"ارتش جمهوری اسلامی ایران، باید ارتشی مكتبی و مردمی باشد و از افراد شایسته استفاده كند تا به اهداف انقلاب اسلامی مؤمن و در راه تحقق آن فداكاری كنند."

پس از  پیروزى انقلاب اسلامى  و به دلیل بر خی ظلم ها که نظامیان رژیم پهلوی و فرماندهان نظامی علیه مردم روا داشته بودند از گوشه و کنار زمزمه انحال ارتش شنیده می شد . در این میان امام خمینی (ره)  با درک هوشمندانه اوضاع سیاسی روز نسبت به طرد نقشه دشمنان اقدام نمودند و بر حفظ ارتش به عنوان یکی از نهادهایی که در خدمت انقلاب و مردم خواهد بود ، تاکید

 کردند  .

فرمان تاریخى حضرت امام خمینى ره درباره  ارتش  به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف و مبارز ایران  وفقهم الله تعالى . با اهداء سلام و سپاس از مجاهدت خستگى ناپذیر شما ملت شجاع که اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پیروزى رساندید و دست خیانتگران داخلى و خارجى را به خواست خداى بزرگ قطع کردید؛ لازم است به تذکرات زیر توجه نمایید.

1 - روز چهارشنبه 29 فروردین روز ارتش اعلام مى شود. ارتش محترم در این روز در شهرستانهاى بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیبانى خود را از جمهورى اسلامى و ملت بزرگ و حضور خود را براى فداکارى در راه استقلال و حفظ مرزهاى کشور اعلام نمایند.

2 - ملت ایران موظفند از ارتش اسلامى استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند. اکنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامى است و ملت شریف لازم است آن را به این سمت رسما بشناسند و پشتیبانى خود را از آنان اعلام نمایند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى که حافظ استقلال و نگهبان آن است جایز نیست . ما و شما برادرانه باید براى حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم . و به شرارت اشرار و اخلال مفسدین خاتمه دهیم .

3 - افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند. توجه نمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامى مى شود و نظام را از هم مى پاشد. سربازان و درجه داران و افسران موظفند با ارتش به طور محبت و برادرى رفتار نمایند و از دیکتاتورى که در رژیم طاغوت بود اجتناب نمایند. ارتش اسلامى باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامى و اطاعت کامل زیردست از مافوق و رعایت کامل مافوق از زیردست ، اداره شود تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مؤ اخذه خواهد بود...

***

استقلال زیمباوه

امروز در تاریخ (29فروردین )

27 سال پیش درچنین روزی در سال1980میلادی ، «زیمبابوه» به استقلال رسید. این سرزمین ازمستعمرات انگلستان دراِفریقا بود اما درپی نهضتهای استقلال طلبانه ملل اِفریقایی بعد ازجنگ جهانی دوم مستقل شد.

زیمباوه را پرتقالى‏ها برای نخستین بار در آفریقا کشف کردند . بیشترین افراد این کشور  مسلمانند. اسلام  از طریق مهاجرت مسلمانان زنگبار به سرزمین زیمبابوه راه یافته است

درسال1980میلادی نیزرابرت موگابه دررأس حزب اتحاد ملی اكثریت كرسی های مجلس را بدست آورد و اولین دولت مستقل سیاهپوست زیمبابوه را تشكیل داد.

***

درگذشت آیت الله حسین شاهرودی

18 سال پیش در چنین روزی در سال 1410ه ق ، آیت الله حاج  حسین شاهرودی دیده از  جهان فروبست . از آن عالم ربانی آثاری گرانبها در حوزه علوم فقه و اصول به جای مانده است .

***

منابع :

1-مهر

2- صداوسیما

3- روزنامک

4- ویکی پدیا

5- سایت رشد 

6- سایت مرکز توسعه تجارت کیش

7- سایت شیعه در اسلام

8 سایت امام جواد (ع)

9- /www.parset

10سایت باشگاه اندیشه

11 سایت موسسه مطالعات و تحقیقات ایران

 12-irib

UserName