• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1699
 • پنج شنبه 1386/1/30
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(30فروردین86)

 

امروز ، سی ام فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 1 ربیع الثانی 1428 هجری قمری و 19 آوریل 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

 

فرانك ها فنون جنگی ایرانیان را به اروپا منتقل كردند 

2005 سال پیش در چنین روزی در سال 2 میلادی ، سنای روم تصویب كرد كه برای جنگ قریب الوقوع با ایران ده هزار مرد«فرانك» اجیر شوند و به جای انتقال با كشتی از طریق بنادر ایتالیا، از راه دانوب و دریای سیاه خود را به آسیا برسانند.

 فرانكها كه نام كشور فرانسه از آنان گرفته شده است در آن زمان در جنوب آلمان بسر می بردند كه بعدا به فرانسه سرازیر شدند. بسیاری از آن فرانكها در جنگ با ایران اسیر و یا كشته شدند و تنها چند صد تن از آنان موفق به بازگشت شدند و همین عده تلاش كردند شیوه های جنگی ایرانیان را به فرانكها بیاموزند كه تیراندازی در جهت مخالف تاخت اسب یكی از این فنون بود. این فرانك ها تعریف كرده بودند كه سربازان ایرانی دو دسته اند، یك دسته سواره نظام سبك و دسته دیگر مركب از پیاده و سوار سنگین اسلحه. سربازان سنگین اسلحه ایرانی كلاه خود های فلزی مشابه آنچه كه یونانی ها بكار میبرند بر سر می گذارند. تیغه ای بر فرق كلاه خود تعبیه شده كه سرباز با سر خود هم می تواند اعضای بدن سرباز طرف مقابل را پاره كند (در قرن گذشته نمونه ای از این كلاه خود در ویرانه های نسا، نزدیك اشك آباد به دست آمد كه در موزه این شهر نگهداری می شود ).

باید دانست كه ژرمن ها (اقوام آلمانی) با این كه قرنها زیر سلطه رومیان بودند حاضر نمی شدند كه به صورت «مرسنر رومی» با ایرانیان وارد جنگ شوند. در طول تاریخ، هیچگاه آلمان و آلمانی بر ضد ایران و ایرانی قدمی برنداشته است. ایران در جریان دو جنگ بزرگ قرن بیستم به خاطر داشتن احساس دوستی و همنژادی با آلمانی ها آسیب بسیار دید.

 

تولد هنریش ماریا فون هس

1731 سال پیش در چنین روزی در سال 1798 میلادی ، « هنریش ماریا فون هس» هنرمند تصویرگر آلمانی پا به عرصه وجود گذارد. او به تصویرگران توصیه كرده است كه تاریخ بخوانند و برپایه اطلاعاتی كه به دست می آورند به ترسیم چهره افراد و صحنه های قدیم بپردازند تا گذشته بشر فراموش نشود.

 وی خود به آن چه كه اندرز داد عمل كرد و به ترسیم تصاویر افراد تاریخ ساز و صحنه رویدادهای تاریخی پرداخت.

 

قیام توابین

 1363 سال پیش در چنین روزی در سال 65 ه.ق ، شیعیان كوفه كه پس از شهادت امام حسین (ع) ، در باتلاق گناه و تقصیر فرو رفته و دچار احساس عمیق ندامت و پشیمانی شده بودند، تصمیم گرفتند با انتقام گرفتن از قاتلان آن‌حضرت و جانبازی در این راه، كوتاهی خود را جبران كنند. از این‌رو به رهبری سلیمان‌بن‌صرد خزاعی و برخی دیگر از سران و بزرگان شیعه چون مسیب نَجَبه فزاری، عبدالله‌بن‌سعد ازدی، عبدالله‌بن‌وال تیمی و رفاعه‌بن‌شداد بجلی در تدارك سپاه و نیرو برآمدند.

در روز دوم ربیع الثانی ، از «نخیله » کوفه برای جنگ با ابن زیاد ملعون حرکت کردند . نخیله منطقه‏ای در نزدیكی كوفه بود كه همواره اردوگاه نظامی‏جنگجویان بود. نخیله در مسیر شام قرار داشت. انتخاب نخیله به‏عنوان مركز گردهم‏آیی توابین و وعده ‏گاه شیعیانی كه از تمام عراق‏آمده بودند تا به جنگ قاتلان امام حسین(ع) بپردازند، مشخص می‏كردكه هدف اصلی مبارزان، دمشق است.  در شب جمعه 5 ربیع الثانی از کوفه خارج شدند و روز بعد کنار قبر حضرت اباعبدالله رفتند .

یک یا سه شبانه روز در کربلا ماندند و گریستند و استغفار نمودند و ضجه و ناله کردند ، به طوری که مثل آن روز و به آن اندازه صدای ضجه در آن وادی شنیده نشده بود .

هنگام وداع ، کنار قبر حضرت ماندند ازدحام کنار کعبه شلوغ بود . هر کس با حالتی شعر می خواند و ناله می کرد و با آن حضرت وداع می کرد و خود را برای جنگ باابن زیاد آماده نمودند . (2)

سلیمان از شیعیان علی بن ابی طالب و امام حسن و امام حسین (ع) بود و در جمیع جنگ ها در رکاب امیرالمومنین (ع) حضور داشت . آخر الامر با لشگر ابن زیاد روبه رو شدند . بعد از کشتن عده زیادی از آنان و مبارزات و جانفشانی های فراوان ، سلیمان در سن 93 سالگی در عین الورد به شهادت رسید . (3)

از اصحاب سلیمان هم فقط 27 نفر که مجروح و خسته و تشنه بودند جان سالم به در بردند ، و بقیه همه به شهادت رسیدند . (4)

حصین بن نمین ملعون – که در کربلا دلهای اهل بیت (ع) را سوزاند – در عین الورد به دست ابراهیم پسر مالک اشتر کشته شد و به جهنم واصل گردید . (5)

 

پایان حكومت فاطمیون

 

پایان حكومت فاطمیون

836 سال پیش در چنین روزی در سال 1171 میلادی ، حكومت فاطمیون بر مصر پایان یافت و این كشور به دست ایوبیان افتاد.

در میان مبلغین فاطمیون می توان از ناصرخسرو علوی، شاعر و نویسنده ایرانی نام برد، كه در سال 1061 به مصر مسافرت كرد و سفرنامه ارزشمندی از خود به جای گذاشت كه حاوی اطلاعات اجتماعی و جغرافیایی قابل ملاحظه ای است. بر طبق گفته ناصرخسرو، تعدادی از شاهزادگان دیلمی در دربار سلطان فاطمیون مصر در آن زمان زندگی می كردند. او همچنین در شهر آسیوت كه در ساحل نیل واقع است لباس ابریشمی گرانقیمتی را دید كه از این شهر به ایران آورده شده بود و به عنوان لباس مصری فروخته می شد. توجه به این موضوع در نوشته های ناصرخسرو ، روابط تجاری بین ایران و مصر در آن زمان را تصدیق و تایید می نماید. به دنبال سرنگونی سلسله فاطمیون توسط صلاح الدین ایوبی و تهاجم مغول ها به ایران، روابط مذهبی گسترده ای كه بین ایران و حكومت فاطمیون مصر به مدت قرن ها شایع شده بود به پایان رسید.

حكومت فاطمیون و ممالك در مصر و نواحی شامات به مدتی طولانی، منجر به رشد فرقه ای نزدیك به شیعه در این ناحیه گردید. در حال حاضر تعداد كثیری از علویان، دروزی ها و شیعیان در بخش های مختلف سوریه قدیم، سوریه جدید (سوریه كنونی) و لبنان و نیز مصر زندگی می نمایند.

مؤسس دولت ایوبیان، صلاح الدین یوسف بن ایوب مشهور به صلاح الدین ایوبى است.ایوب و برادرش شیرکوه در اواسط قرن ششم هجرى به خدمت اتابک نور الدین محمد زنگى در آمدند و پس از مدتى شیرکوه و برادرزاده‏اش صلاح الدین، از طرف نور الدین براى سرکوبى با شورشهائى که در مصر بروز کرده بود به آن دیار روان شدند.شیرکوه و صلاح الدین براى اولین بار در سال 559 ه ق و براى دومین بار در سال 562 ه ق  به مصر رفتند تا آنکه العاضد آخرین خلیفه‏ى فاطمى ـ شیرکوه را براى جبران خدماتش به وزارت خود برگزید .پس از مرگ ناگهانى شیرکوه، صلاح الدین در سال 564هجرى وزارت را در دست گرفت و به الملک الناصر ملقب گردید.او بزودى زمام کارها را در دست گرفت و پس از مدتى العاضد را در سال 567 ه  از خلافت خلع کرد و فرمان داد که به نام خلیفه‏ى عباسى المستضى‏ء بالله خطبه بخوانند.با وجود آنکه این تغییر عظیم با آرامش تمام انجام یافت، اما باعث شد که بین صلاح الدین و فرمانده‏اش یعنى اتابک نور الدین اختلافاتى بظهور رسد. اگر نور الدین در سال 569ه  وفات نکرده بود، بدون تردید نبردى میان آندو بوقوع مى‏پیوست.پس از مرگ نور الدین، صلاح الدین ایوبى ظاهرا نسبت به الملک الصالح اسماعیل بن نور الدین اظهار اطاعت کرد ولى پس از مدتى استقلال کامل خود را اعلان نمود.در دوران صلاح الدین مذهب اهل تسنن به جاى تشیع که در دوران خلافت فاطمیان رسمى شده بود شایع شد و مکه و مدینه نیز که قبل از او تحت نظارت و حکومت خلفاى مصر قرار داشت در این دوران همچنان در دست صلاح الدین باقى ماند.در سال 569 ه صلاح الدین، برادرش تورانشاه را به حکومت یمن منصوب کرد و شعبه‏ى ایوبیان یمن به همین ترتیب بوجود آمد  .صلاح الدین پس از آن متوجه‏ى سوریه شد و در سال 570هجرى وارد دمشق گردید و علیرغم وجود خاندان نور الدین زنگى، متصرفاتش را وسعت داد تا آنکه بین سالهاى 570 تا 572 ه (1174 ـ 1176 م) حدود مملکت خود را تا رود فرات تثبیت کرد.صلاح الدین تا قبل از وفات الملک الصالح، پسر نور الدین زنگى در سال 579 ه (1183 م) بر حلب دست درازى نکرد .

 

تولد ژرژ لویی بوفون

300سال پیش درچنین روزی در سال1707میلادی ، «ژرژ لویی بوفون» طبیعی دان و نویسنده فرانسوی متولد شد.

 این محقق اروپایی بیشترایام عمرخود را صرف تحقیق علمی كرد و كتاب تاریخ طبیعی را در44جلد تألیف كرد. این كتاب مجموعه ای ازاطلاعات علمی با ارزش درباره تاریخ طبیعی است كه به سبكی ساده نگاشته شده است.

وی بیشتر عمر خود را صرف تحقیقات علمی كرد و نتایج این مطالعات را در كتاب تاریخ طبیعی در 36 جلد تالیف نمود.

این كتاب مجموعه‏ای از اطلاعات علمی، تاریخ، زمین، گیاهان و جانوران و سنگ‏ها است و به سبكی ساده نوشته شده است. گرچه طرح این دائرة المعارف از بوفون بود اما در واقع با همكاری گروهی از دانشمندان و نویسندگان تحت نظارت وی نوشته شد. در واقع مدیریت بوفون در باغ سلطنتی پاریس و در اختیار داشتن مجموعه‏هایى از موزه تاریخ طبیعی باعث شد تا نقشه این طرح عظیم ریخته شود. بوفون در این مجموعه ابتدا درباره روش مطالعه و بحث پیرامون تاریخ طبیعی سخن گفته و آن‏گاه در موضوع نظریه خود درباره زمین و سپس تاریخ طبیعی انسان مطالبی مطرح می‏نماید و از جلد چهارم مطالعه جانوران آغاز می‏شود. مطالب 11جلد بعدی به زندگی چهارپایان اختصاص دارد. ده جلد از این كتاب نیز به پرندگان و یازده مجلد آخر به كانی‏ها و سنگ‏ها پرداخته است. بوفون در سال 1753م به عضویت آكادمی علوم فرانسه پذیرفته شد و این به خاطر كامیابی و موفقیت وی در ارائه مجموعه تاریخ طبیعی بود. بوفون در سال‏های پایانی عمر شهرتی فراوان كسب كرد به طوری كه به پاسداشت مقام علمی وی، در زمان حیاتش مجسمه‏ای از وی ساختند و در محلی نصب كردند. وی آنچنان مورد تحسین و تشویق در سراسر اروپا قرار گرفت كه برخی وی را "ارسطوی فرانسه" نامیدند.

بوفون درسال1753میلادی درمراسمی به عضویت اكادمی علوم فرانسه پذیرفته شد و نطق او دراین مراسم به نام «گفتاردرسبك» مشهورشد.

 ژرژ لویی لوكلر كنت دو بوفون سرانجام در چهاردهم اوت 1778م در شصت و نه سالگی درگذشت.

 

استقلال بلژیک

 

استقلال بلژیک

168 سال پیش در چنین روزی در سال 1839 میلادی ، بر اساس معاهده لندن کشور بلژیک به عنوان یک پادشاهی مستقل مطرح گردید .  پایتخت آن بروکسل است .

بلژیک کشوری کوچک، صنعتی، با تراکم جمعیت بالا و دارای منابع طبیعی اندک است. در مرکز و شمال، خاک در مجموع حاصلخیز است و آب و هوا موجب بازدهی بالایی از گندم، چغندر قند، چمن و علوفه است. فلز کاری، که در اصل بر اساس ذخایر کوچک مواد معدنی در آردن بود مهمترین صنایع است.

منسوجات، مواد شیمیایی، سرامیک،شیشه ولاستیک نیز جایگاه مهمی دارند ولی به غیر از زغال سنگ، تقریبا تمامی مواد خام مورد نیاز صنایع اکنون باید وارد شود. مشکلات اقتصادی دهه‌های 1970 و 1980 انعکاسی از نقسیم زبانی بلژیک بوده است.

 پادشاهی بلژیک کشوری است در غرب اروپا قرار دارد. نمایندگان متشکل است از 212 عضو که برای دوره‌ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت سیستم تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌شوند.

مجلس سنا 182 عضو دارد، 106 نفر مستقیما انتخاب می‌گردند. 50 نفر منتخب شوراهای محلی هستند، 25 نفر را اعضای مذکور انتخاب می‌کنند و به علاوه ولیعهد.

پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می‌کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس نمایندگان برخوردار است و بر اساس توصیه نخست وزیر دیگر اعضای کابینه را نیز انتصاب می‌کند.

 

درگذشت لویی پاستور

 

 لویی پاستور

 

112سال پیش درچنین روزی در سال1895میلادی ، «لویی پاستور» شیمیدان فرانسوی ازخدمتگزاران بشر، دارفانی را وداع گفت.

لویی پاستور در سال 1822 میلادی در شهر دول فرانسه متولد شد. در دوران تحصیلی بیشتر علاقه اش معطوف به نقاشی بودولی با این حال مرتبا در جلسات درس دوما، شیمیدان فرانسوی شركت می كردو در آتش اشتیاق فرا گرفتن مباحث شیمی می سوخت.مسلما پیدایش این میل و تشدید آن بر اثر نفوذ كلام و قدرت بیان سخنان الهام بخش دوما بوده است،پس از پایان دوران تحصیلی، پاستور اولین رساله علمی خود را منتشر كرد. این رساله از لحاظ تحقیقات علمی چنان با ارزش و جالب بقود كه استعداد فوق العاده او را بر جهان علم مكشوف ساخت.موضوع رساله تحقیق در باره ی بلورهای اسید تارتریك بود كه چند سال قبل از آن میچر لیش، همین بلورهای اسید تار تریك را مورد مطالعه قرار داده و اظهار داشته بود كه همگی با هم مشابه و یكسان هستند،اما پاستور كه در این موقع جوانی بیست و شش ساله بود و هیچ گونه معروفیتی نداشت از اعلام كشف خودنهراسید و نزد بیو،فیزیكدان فرانسوی ر فت تا مسئله ی اختلاف بلورهاو خواص آنها را در برابر دیدگان شیمیدان سالخورده و عالی مقام تكرار كند. بیو اصالت و صحت نظرپاستور جوان را تصدیق كرده و پس از آن مدال انجمن سلطنتی به وی اعطا كرد.

 لویی درپایان تحصیلات مقدماتی درپاریس چندسالی را با معلمی گذراند و در27سالگی موفق به كسب درجه دكتری دررشته علوم شد و ازهمان زمان با سمت استاد شیمی مشغول تدریس شد.

و همزمان با آن مدیریت تحقیقات علمی دانشسرای پاریس را نیزبه عهده گرفت. پاستوردرباره تخمیرو بیماریهای كرم ابریشم و همچنین امراض مُسری بویژه هاری نظریه های جدیدی ارائه كرد.

 و دراین موارد به كشفیاتی بزرگ دست یافت. پاستوردررفع بیماریهای عفونی و مبارزه با میكروبها هم موفقیت های بزرگی كسب كرد.

در سال 1880 لویی پاستور برای ایمن سازی مرغان علیه وبا ، كه در یك همه گیری ،10%طیور فرانسه را از بین برده بود ، روشی ابداع كرد . او باكتری ایجاد كننده این بیماری را جداسازی كرد و با كشت شكل ضعیف شده و تلقیح آن به مرغان ، آنها را نسبت به حمله مرگبار بیماری ایمن ساخت .

درسال 1881 ، پاستور با روی آوردن به سیاه زخم ،كه از بیماریهای گاو و گوسفند است، باسیل آنرا جدا كرد . اواین باكتری را در دمایی بالاتر از دمای بدن حیوان كشت داد تا مایعی برای تلقیح تهیه كند كه موجب حمله خفیف سیاه زخم در جانور شود ، و حیوان را برای روزی كه دچار حمله شدید بیماری می شود ، ایمن سازد .

این شیمیدان محقق اصول معالجه بیماریها و طریقه درمان امراض را تغییر داد و پایه های جدیدی دراین زمینه ها بنا نهاد. گفتنی است كه به پاس قدردانی اززحمات پاستوردولت فرانسه درسال1888میلادی انستیتوپاستوررا بنام وی نامگذاری كرد. این مركزبزرگترین مركزتحقیقاتی طبی است و دراكثركشورهای جهان شعبه دارد.

***

درگذشت كاشف رادیوم دریك حادثه خیابانی 

101 سال پیش در چنین روزی در سال 1901 میلادی ، دكتر پیركوری ،  فیزیكدان فرانسوی كه به اتفاق همسرش رادیوم و پلونیوم را كشف كرد و به فیزیك اتمی اهمیت تازه داد در یك حادثه خیابانی در پاریس كشته شد.

 وی 15 ماه مه سال 1859 در همین شهر به دنیا آمده بود .  دكتر كوری پس از فراغت از تحصیل ، كار در آزمایشگاه و تحقیق و تدریس را در پیش گرفته بود . وی نخست روی كریستالوگرافی و سپس مغناطیس به تحقیق پرداخت و در مبحث مغناطیس قانون كوری را در رابطه تاثیر حرارت بر خاصیت مغناطیس نوشت.

آقای‌ دكتر «پیر كوری» نیز كه‌ بسیار دلباخته‌ علوم‌ تحقیقاتی‌ بود، یك‌ روز در دفترچه‌ خاطرات‌ خود نوشت: «اهل‌ علم‌ در میان‌ زنان‌ كمتر وجود دارد، شاید هم‌ اصلاً وجود نداشته‌ است» اما بعد از آشنایی با مادام کوری عقیده اش عوض شد .

مادام کوری  در  1867  در ورشو  زاده شد  . او دختر ، زن و شوهر معلمی ، به نام اسكلودفسكا بود، بعد از دوره دبستان برای تحصیل به پاریس رفت .  در 1895  با یك استاد شیمی و فیزیك خود ازدواج کرد .

سرانجام پیر کوری  با كمك همسرش در سال 1898 موفق به كشف رادیوم و سپس پلونیوم شد . جایزه نوبل فیزیك سال 1903 به این زن و شوهر دانشمند داده شد.

***

 

  درگذشت دكترعباسعلی خواجه نوری پدر آمار ایران

14 سال پیش درچنین روزی در سال1372ه.ش ، دكترعباسعلی خواجه نوری محقق علم آمارو بنیانگذار روش نمونه گیری آماری درایران بدرود حیات گفت.

وی فارغ التحصیل رشته مهندسی ازدانشكده كشاورزی و كارشناسی ارشد آمارتجربی ازدانشگاه كاروانیای شمالی و دكتری آمار ازدانشكده علوم پاریس بود.

بیشتر مردم با كلمه آمار, به مفهومی كه برای ثبت و نمایش اطلاعات عددی به كار می رود آشنا هستند تعداد بیكاران, قیمت روزانه سهام در بازار بورس, كارمزد حمل كالا در 15سال گذشته, جمعیت نواحی جنوب تهران, مثالهایی از این مفاهیم هستند.

ولی این مفهوم منطبق با موضوع اصلی آمار نیست. آمار, عمدتاً با وضعیت هایی سر و كار دارد كه در آنها وقوع یك پیشامد به طور حتمی قابل پیش بینی نیست.

 دكترخواجه نوری درمشاغل پژوهشی، آموزشی و مشاوره دراموراجرایی وزارتخانه های مختلف فعالیت گسترده ای داشت و درسال1345شمسی مؤسسه آموزش عالی آماررا تأسیس كرد.

 ازاستاد خواجه نوری تألیفات متعددی باقیست كه روشهای مقدماتی آمار، با همكاری چند تن ازكارشناسان آمار، احتمال مقدماتی، روش تحقیق، آمارریاضی چند متغیری و آمارپیشرفته و بیومتری ازآن جمله اند.

 

درگذشت دكتركلیم صدیقی

11 سال پیش درچنین روزی در سال1375ه.ش ، «دكتركلیم صدیقی» متفكر، نویسنده و سیاستمدارمسلمان انگلیسی درگذشت.

 او درپایان دوره تحصیلات عالی به روزنامه نگاری پرداخت و تا معاونت سردبیری روزنامه پرشمارگاردین ارتقا یافت. دكترصدیقی مدیریت انستیتومسلمانان انگلیس را به عهده داشت و همواره برای ایجاد وحدت میان فرق اسلامی تلاش می كرد. وی درسال 1991 میلادی پارلمان مسلمانان انگلیس را به منظورهماهنگ كرن فعالیتهای مسلمانان این كشوربا150عضو پایه ریزی كرد. دكتركلیم صدیقی ازانقلاب اسلامی ایران پشتیبانی می كرد و این انقلاب عظیم را تجسم آرمانهای مسلمانان می دانست. مراحلی ازانقلاب اسلامی آخرین اثرمنتشرشده ازاین مسلمان مبارزو متفكراست.

 

پی نوشت :

1-بحار الانوار:ج 45

2- قلائد النحور :ج ربیع الثانی

3- روضةالصفا و ناسخ التواریخ و قلائد النحور :ج ربیع الثانی

4-قلائد النحور :ج ربیع الثانی

 

 منابع :

1- مهر

2- صداوسیما

3- روزنامک

4- ویکی پدیا

5- رشد

6- سایت هوا

7- تاریخ دولتهاى اسلامى و خاندان حکومتگر ج 1

8- سایت فرهنگی آلبانی

9- سایت میراث آریا

10- سایت پایگاه جامع اطلاعاتی پزشکان ایران

11- خبرگزارى جمهورى اسلامی (ایرنا) 

12- سایت سوال

13- سایت مبلغ

14- سایت مرجع مشاوره و روانشناسی خانواده

15-سایت پایگاه خبری هنر ایران

16- سایت اطلاعات

17- سایت زنان

18- persianarchive

19- hums.ac

20- سایت هوا

21- سایت مطالعات شیعه شناسی

 

UserName