• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1484
 • سه شنبه 1386/1/28
 • تاريخ :

تلاش اعراب برای دستیابی به فناوری هسته ای

 

سفر رییس جمهور روسیه به عربستان

کشورهای منطقه خاورمیانه به ویژه کشورهای عربی تا چند سال پیش هیچ علاقه ای به فعالیت هسته ای نداشتند، اما امروز در یک گردش 180 درجه ای، اغلب کشورهای عربی در اندیشه دستیابی به فناوری هسته ای هستند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه نیویورک تایمز چاپ آمریکا با بیان این مطلب، تیتر اول صفحه نخست خود را به تلاش کشورهای عربی  منطقه خاورمیانه برای دستیابی به فناوری هسته ای اختصاص داد و در تحلیلی نوشت : با وجود اینکه کشورهای عربی منطقه خاورمیانه نیمی از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارند، به چه دلیلی تمایل دارند تا از انرژی هسته ای نیز استفاده کنند؟

این روزنامه در پاسخ به این سوال به نقل از کارشناسان عربی افزود: دلیل سران کشورهای عربی برای استفاده از انرژی هسته ای اندیشه برای آینده و زمانی است که ذخایر نفت تمام شده باشد.

این روزنامه در ادامه نوشت : اما تمام آگاهان سیاسی می دانند که دلیل اصلی اعراب برای دستیابی به انرژی اتمی رقابت با جمهوری اسلامی ایران و عقب نماندن از این کشور است، از همین رو تلاش می کنند تا با برقراری ارتباط نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای صاحب نام در استفاده از انرژی هسته ای از قبیل روسیه به هر نحو ممکن به انرژی هسته ای دست پیدا کنند.

 

در ادامه این تحلیل آمده است : بر همین اساس علاوه بر کشورهای عربی منطقه، ترکیه نیز هم اکنون در اندیشه

راه اندازی اولین نیروگاه هسته ای خود است و در کنار آن مصر نیز اعلام کرده که قصد دارد یک نیروگاه هسته ای در سواحل مدیترانه احداث کند، علاوه بر آن اردن نیز در ماههای اخیر ارتباط نزدیکی را با آژانس بین المللی انرژی اتمی

برقرار کرده است، به طوری که "محمد البرادعی" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم اکنون در امان بوده و در حال مذاکره با مقامهای اردنی به منظور اهدای کمک های آژانس به این کشور در زمینه ساخت نیروگاه هسته ای است.

به نوشته این روزنامه، علاوه بر تمایل کشورهای عربی برای رقابت با ایران، تسلیحات هسته ای "اسرائیل" نیز از دیگر دلایلی است که کشورهای عربی را به دستیابی به فناوری هسته ای مشتاق کرده است.

تاسیسات هسته ای اسراییل

نیویورک تایمز درادامه نوشت : هم اکنون قوانین حاکم بر جهان عرب تغییر یافته و سران این کشورها بر خلاف عقاید خود در سالهای گذشته گام بر می دارند به نحوی که چندی پیش "عبدالله دوم" پادشاه اردن در مصاحبه با هاآرتص گفته بود : امروز هر کسی در اندیشه راه اندازی برنامه های هسته ای است.

بر اساس این گزارش، کشورهای عربی می گویند فقط در اندیشه دستیابی به انرژی هسته ای هستند، اما آمریکا و برخی از تحلیگران سیاسی معتقدند این کشورها فقط به منظور رقابت با یکدیگر به ویژه ایران در پی راه اندازی برنامه های هسته ای هستند.

به نوشته این روزنامه، "مارک فیتز پاتریک" یکی از مقامهای ارشد موسسسه بین المللی مطالعات استراتژیک لندن پا را فراتر گذاشته و همسو با دولتمردان آمریکایی و انگلیسی در مصاحبه با نیویورک تایمز ادعا کرده است : ترس از اینکه تهران در آینده اندیشه ساخت سلاح های هسته ای را در سر داشته باشد،

 سبب هوشیاری کشورهای همسایه ایران شده و به همین دلیل است که شما می بینید تمام کشورهای خاورمیانه در فکر استفاده از انرژی هسته ای هستند.

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه