• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 885
 • سه شنبه 1386/1/21
 • تاريخ :

در پی به تعویق افتادن بازسازی تئاتر شهر

نمایی از تئاتر شهر

تعدادی از اهالی تئاتر با تغییر برنامه‌ی بازسازی مجموعه‌ی تئاتر شهر خواستار مشخص شدن وضعیت اجراهای این مجموعه‌ی نمایشی شدند.

پری صابری درباره‌ی مشخص نبودن برنامه‌های تئاتر در نیمه‌ی اول امسال گفت: در حال حاضر تئاتر را بسیار بی‌رمق، بی‌جان و غم‌انگیز می‌بینم و گویی بعد از یك دوره‌ی درخشان، تئاتر ما دچار ركودی چند ساله شده است.

وی با اشاره به برنامه تعمیرات تئاتر شهر ادامه داد: تعمیر یك سالن نباید منجر به تعطیلی یك پدیده‌ی هنری شود و نمی‌توان به خاطر تعمیرات، فعالیتهای تئاتر كشور را چندین ماه متوقف كرد.

صابری ادامه داد: این روزها نوعی بلاتكلیفی در برنامه‌های تئاتر وجود دارد و مسوولان امر هم یا دلایل آن را نمی‌دانند یا نیازی به توضیح دادن در این‌باره بر خود احساس نمی‌كنند.

این كارگردان تئاتر متذكر شد: باعث خوشوقتی است كه فردی مانند بهروز غریب‌پور، مدیر بازسازی تئاتر شهر می‌شود ،اما انجام این كار نیازمند امكاناتی است كه تا فراهم نشود كاری از پیش نمی‌رود.

مائده طهماسبی كه به همراه فرهاد آییش از سال گذشته در انتظار گرفتن سالن به سر می‌برند، گفت: هیچ خبری از وضعیت اجرای نمایش خود نداریم و در حالی كه همه چیز برای اجرای نمایش ما آماده است، هم‌چنان منتظر پاسخ مسوولان اداره كل هنرهای نمایشی هستیم.

وی ادامه می‌دهد: از وضعیت كنونی تئاتر بی‌اطلاعیم و گویی حتی خود مسوولان هم تكلیف برنامه‌ها را نمی‌دانند تا بتوانند تكلیف هنرمندان را روشن كنند.

به اعتقاد این بازیگر تئاتر، در حال حاضر نوعی سیاست روز به روز بر امور تئاتر حاكمیت دارد و در سایه همین سیاست روزانه است كه هنرمندان تئاتر هر لحظه باید منتظر اعلام برنامه‌های جدید باشند.

طهماسبی با تاكید بر لزوم مشخص شدن سیاست‌گذاری‌های تئاتری گفت: با این‌كه حدود دو سال از تغییرات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد هنوز تدابیر و سیاست‌گذاری‌های این وزارتخانه درباره‌ی تئاتر مشخص نشده است و متاسفانه در طول این مدت به جای این‌كه حركت رو به رشدی در تئاتر داشته باشیم شاهد ایستایی تئاتر بوده‌ایم.

امیر جعفری بازیگر تئاتر هم كه سال گذشته اعلام كرده بود تمام تمركز خود را در سال 86 بر تئاتر می‌گذارد، گفت: هیچ گروهی تكلیف خود را نمی‌داند و در این حالت بلاتكلیفی، همه باید منتظر بمانیم تا تكلیفمان روشن شود.

اما نادر برهانی مرند، نمایشنامه‌نویس و كارگردان تئاتر نیز با اشاره به وضعیت نامعلوم برنامه‌های تئاتر شهر، گفت: با توجه به شرایط خطرناك و رو به تهدید مجموعه‌ی بزرگ تئاتر شهر، حتی اگر شش ماه هم صرف بازسازی و مرمت آن شود و هیچ نمایشی در این مدت به صحنه نرود، ارزش دارد.

وی اضافه كرد: اگر برنامه‌ی بازسازی و مرمت مجموعه‌ی تئاتر شهر یك برنامه‌ی هدفدار، منجسم و با چشم‌انداز بلند مدت باشد كه كار كارشناسی بر روی آن انجام شده، اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی و توقف در مسیر آن قابل قبول است، اما اگر این برنامه مثل خیلی از آزمون و خطاهای مركز هنرهای نمایشی باشد، جای تحلیل و بررسی دارد، چون لطمه‌ی آن به بدنه تئاتر كشور وارد می‌شود.

كارگردان نمایش مرگ فروشنده، معتقد است: كه تعطیلی و ركورد تئاتر شهر در جهت سالم سازی و نظم دادن به آن ارزش یك ركورد چند ماهه و اجرا نشدن نمایشها در این مدت را دارد و از طرفی اقدامی در جهت تمركز زدایی از بزرگترین مجموعه‌ی تئاتری نیز محسوب می‌شود و فرصت را برای خودنمایی دیگر سالنهای نمایشی فراهم می كند.

منیژه محامدی، كارگردان با سابقه‌ی تئاتر نیز معتقد است كه به تاخیر افتادن تعمیرات و بازسازی مجموعه‌ی تئاتر شهر وقفه در اجرای عمومی گروه‌های نمایشی در نیمسال اول، تنها مربوط به مركز هنرهای نمایشی نیست.

وی در این رابطه، گفت: قبلا قرار بود تعمیرات تئاتر شهر به صورت فشرده آغاز شود و به همین دلیل وضعیت اجرای گروه‌های نمایشی را به بعد از خرداد موكول كردند ولی امروز كه به دلیل مشكلات مختلف این مسئله با تاخیر صورت می‌گیرد، باید منتظر بود كه چه اتفاقی می‌افتد. 

محامدی خاطرنشان كرد: اگر شورای انتخاب متون و مسوولان مركز تا اردیبهشت وضعیت اجراهای این مجموعه را مشخص كردند، اتفاق خوبی است ولی از الان نمی‌توان تحلیلی بر عملكرد آنها ارائه داد چون هنوز هیچ چیز شفاف نیست و در این میان فقط مركز مقصر ندارد.

محمد یعقوبی، نمایشنامه‌نویس و كارگردان تئاتر نیز با اعتقاد بر اشتباه بودن طرح تعطیلی كلی اجراهای تئاتر شهر و انجام تعمیرات،‌گفت: این طرح از ابتدا هم تفكر اشتباهی بود، چون بزرگترین و اصلی‌ترین فعالیتهای تئاتری تهران در تئاتر شهر متمركز است، پس تعطیلی چند ماهه‌ی آن به سود هیچ كس نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر و به دلایل مختلف،‌تعمیرات و بازسازی این مجموعه به تعویق افتاده است و مسوولان مربوطه بالاخره به این نتیجه درست رسیدند كه اجراها و كار بازسازی همزمان با هم انجام شود. كارگردان نمایش "ماه در آب" ، بی‌برنامگی را یكی از نتایج این دیر كرد دانست و افزود: قطعا با این تغییر برنامه‌ها، مجموعه‌ی تئاتر شهر با یك بی‌برنامگی مواجه می‌شود، چون برای متقاضیان اجرا در این ماهها هیچ فراخوان و آیین نامه‌ای منتشر نشده است و از طرفی قرار است شورای انتخاب متون كارها را مورد گزینش قرار دهند كه معلوم نیست این گروه بر اساس كدام تقاضا این كار را انجام خواهد داد.

یعقوبی تصریح كرد: با این شرایط قطعا در چند ماهه‌ی اخیر شاهد اجرای نمایش توسط كسانی هستیم كه از قبل در جریان این اتفاق بوده‌اند و مثل همیشه خود را برای اجرا آماده كرده‌اند و وقتی هم كه صحبت از چگونگی انتخاب این گروه‌ها می‌شود، جوابهای مختلفی را از سوی مسوولان خواهیم شنید، در حالی كه در سال گذشته حداقل بر اساس وفراخوانی كه اعلام شده بود، اكثر گروه‌ها وضعیت خود را برای اجرادر طول سال می‌دانستند.

نویسنده‌ی نمایشنامه‌ی «گلهای شمعدانی» در پایان،‌ گفت: در این شرایط خیلی نباید نگران ركود و خالی ماندن سالنهای تئاتر شهر بود، چون همواره افرادی كه از این بی‌برنامگی‌ها اطلاع داشته باشند وجود دارد ولی مشكل اصلی عدم اطلاع‌رسانی صحیح، پنهان كردن اطلاعات و دسترسی عده‌ی محدودی به این اطلاعات و سوء استفاده از آن است، كه این مسئله‌ همان مشكل همیشگی است كه سالها است در كشور ما در حال انجام است.

 

لینک :

سالنهای تئاتر شهر تهران

UserName