• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2950
 • شنبه 1386/1/18
 • تاريخ :

نظامیان انگلیسی حرف دیگری زدند!

نظامیان بازداشت شده انگلیسی

نظامیان آزاد شده انگلیسی در یک برنامه تلویزیونی با سناریوی از پیش تعیین شده، مدعی شدند که در آب های عراق توسط نیروهای ایرانی دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس در این برنامه تلویزیونی که توسط شبکه بی بی سی ترتیب داده شده بود، چند تن از نظامیان انگلیسی در بیانیه ای که توسط یک نفر از آنان از روی دست نوشته قرائت می شد، ادعا کردند که هنگام دستگیری، با چشمان بسته و جدا از هم نگهداری می شدیم.

نظامیان بازداشت شده انگلیسی

این در حالی است که نظامیان متجاوز انگلیسی پس از آزادی و ورود به لندن اجازه نیافتند تا با خبرنگارانی که در فرودگاه حاضر شدند گفتگو کنند و با دو فروند هلی کوپتر ارتش انگلیس به پایگاه دیوون منتقل شدند تا در آنجا مورد بازجویی قرار بگیرند.

همچنین به گزارش واحد مرکزی خبر، از مجموع پانزده نظامی انگلیسی آزاد شده فقط شش نفر در این کنفرانس خبری شرکت داشتند و غایب بزرگ کنفرانس فی ترنی نظامی زن انگلیسی بود که در طول اقامت در ایران بارها نسبت به رفتار خوب و حسن نیت ایرانی ها ابراز عقیده کرده و به تجاوز نیروهای انگلیسی به آب های سرزمینی ایران اعتراف کرده بود.

نظامیان بازداشت شده انگلیسی

فلیکس کارمن و کریس ایر نفرات اصلی و ارشد نیروهای انگلیسی بودند که اکثر مطالب خود را از روی متن از پیش تهیه شده قرائت کردند. بقیه افراد از جمله آبل بچلر، کم سن ترین نظامی انگلیسی دخیل در ماجرای تجاوز به آب های ایران در پاسخ به سوالات خبرنگاران با کلماتی بریده بریده و مقطع فقط از رفتار خوب ایرانی ها و وعده های غذایی و امکاناتی که در اختیار آن ها قرار گرفته بود، سخن گفت.

چهره بچلر در این کنفرانس خبری کاملاً حاکی از این بود که طی بیش از 24 ساعت توجیه فشرده اطلاعاتی- امنیتی از سوی مقامات فوق خود ساعات خوبی را سپری نکرده است. تحلیل گران مسائل سیاسی، پیش از آزادی نظامیان انگلیسی، پیش بینی کرده بودند که دولت انگلیسی این نظامیان را پس از آزادی تحت فشار قرار خواهد داد تا خلاف آنچه در ایران اعتراف کرده اند را بگویند.

ادعاهای نظامیان انگلیسی در حالی صورت می گیرد که شبکه اسکای نیوز در خبر اختصاصی خود اعلام کرد، تفنگداران دستگیر شده توسط ایران به کارِ شناسایی و جمع آوری اطلاعات در مورد ایران مشغول بوده اند.

نظامیان بازداشت شده انگلیسی

به گزارش الف، کریس ایر، فرمانده دستگیر شده های انگلیسی در ایران در گفتگویی که 5 روز قبل از دستگیری توسط این شبکه ضبط شده بود صریحاً اعلام کرده بود که آنها جزو گروه شناسایی هستند، گفتنی است این مصاحبه پس از بازگشت نظامیان دستگیر شده که قبلاً "ملوان" خوانده می شدند منتشر شده است. به گفته مقامات این شبکه به دلیل اینکه ممکن بود انتشار این مصاحبه برای دستگیر شده ها در ایران مشکل ساز شود، این شبکه انتشار آن را تا بازگشت نظامیان به انگلیس به تعویق انداخت. 

***

فرمانده کریس ایر در گفتگو با جاناتان ساموئلز، خبرنگار اسکای نیوز:

فرمانده کریس ایر: این چیزی است که به نام IPAT یا گروه تراکنش خوانده می شود. ما در کنار یا همراه لنج ها حرکت می کنیم و با آنها ارتباط دوجانبه داریم.

کار ما با قلب ها و مغزهاست. ما با خدمه آنها حرف می زنیم. برای معرفی خود، از مشکلات آنها جویا می شویم و به آنها می گوییم که برای محافظت از آنها، حفاظت از ماهیگیریشان و متوقف کردن تروریسم و راه زنی این جا هستیم.

در وهله دوم، این کار برای جمع آوری اطلاعات است. آنها - خدمه لنج ها - چندین روز در آنجا هستند، اگر اطلاعاتی داشته باشند، می توانند به ما بگویند، خواه این اطلاعات در مورد راه زنی دریایی باشد و خواه در مورد هرگونه فعالیت ایرانی ها. چرا که ما در منطقه حفاظتی با ایران هستیم.


لینک مطالب مرتبط:

فیلم جدید اعتراف نظامیان انگلیسی

فیلم نظامیان انگلیسی بازداشت شده

فیلم نظامیان انگلیسی

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه