• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1804
 • شنبه 1386/1/18
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(18فروردین86)


امروز ، هیجدهم فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 18 ربیع الاول 1428 هجری قمری و 7 آوریل 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


مصلوب شدنحضرت مسیح ( ع )

1977 سال پیش در چنین روزی ، در سال 30 میلادی ، به نوشته بر خی از تواریخ و بنابر اعتقاد بر خی از مسیحیان حضرت مسیح (ع ) توسط گروههای از یهودیان بر دار شد .

بنابر برخی روایات اسلامی ایشان در هفت یا هشت سالگی به مقام بلند نبوت نایل آمدند . ذکر شد که قرآن عیسی مسیح را به عنوان پیامبری از سوی خدا، و بدون تفسیر بعنوان کلام (کلمه) خداوند می‌شناسد . این اعتقاد فراتر از اعتقاد برخی یزدان‌ شناسان مسیحی مدرن است که مسیح را تنها به عنوان یک مصلح اجتماعی می‌شناسند. ایشان در طول عمر گرانبهای خود معجزات بسیاری داشتند که از میان آنها می توان به صحبت کردن در گهواره و زنده کردن مردگان و شفای بیماران صعب العلاج اشاره کرد . پیروان اولیه وخاص ایشان را حواریون می خوانند . حواریون جمع حواری به معنی شستن و سفید کردن است و گاهی به هر چیر سفید اطلاق می شود . در باب ششم انجیل متی و لوقا اسامی حواریون این چنین ذکر شده است : پطرس ، اندریاس ، یعقوب ، یوحنا ، فیلویس ، برتولوما ، توما ، متی ، یعقوب ، شمعون ، یهودا برادر یعقوب و یهودای اصخریوطی . کتاب مقدس ایشان انجیل نام دارد . در میان پیروان حضرت مسیح ، انجیل ها و رسایل بسیاری تدوین شد که در قرن چهارم میلادی شمار آنها به 160 عدد رسید . پس ازآن که کنستانین امپراطور روم به آیین مسیح در آمد، غیر از چهار انجیل بقیه غیر معتبر شناخته شد که انجیل های چهارگانه معتبر عبارتند از انجیل متی ، انجیل مرقس ، انجیل لوقا و انجیل یوحنا . چهارده رساله نیز از پولس به آن ضمیمه شد که همگی به نام عهد جدید نامیده شد . حضرت مسیح ع ، سرانجام پس از عمری ترویج روحیه ایثار و جوانمردی در میان مردم و متخلق کردن آنان به اخلاق الهی مورد حسادت حاسدان قرار گرفت و بنا به دستور خاخام بزرگ یهود ، حكمران رومی فلسطین ، دستور توقیف عیسی صادر گشت . یکی از دوازده حواری( یهودا اصخریوطی) با دشمن همکاری کرد و ایشان را دستگیر و به رسم رومیان مصلوب کردند . از نظر اسلام یهودیان نتوانستند حضرت عیسی را دستگیر سازند بلکه خدای تعالی ایشان را به آسمان برد و شخص دیگری که شبیه حضرت عیسی بود دستگیر و به دار آویخته شد . پیام آور مسیحیان هنگام مصلوب شدن 33 ساله بود.

***


شکست اسلاوهای مهاجر از روم شرقی

1317 سال پیش در چنین روزی در سال 690 میلادی ، اسلاوهای مهاجر كه از روسیه و اوكراین به حركت در آمده و وارد بالکان شده بودند و قصد تصرف قسطنطنیه را داشتند ، در شرق مقدونیه ( مكدونیا ) از حكومت

روم شرقی شكست خوردند و موقتا به عقب رانده شدند. البته مرور زمان نشان داد كه این شكست مانع استقرار اسلاوها در بالكان نشد.

اسلاوها كه پس از استقرار در اراضی شمال شرقی آدریاتیك ( از جمله اسلونیای امروز ) با ایتالیا همسایه شده بودند از طریق اسلواكی خط اتصال خود را با مناطق اسلاو نشین (لهستان ، اوكراین ، روسیه و بلاروس) امروز قطع نكردند و به پیشروی خود در اروپای جنوبی ادامه دادند كه صربستان اینك بزرگترین سرزمین اسلاو نشین در این منطقه است .

اسلاوهای جنوبی در پایان جنگ جهانی اول كشور واحدی در جنوب اروپا برای خود تاسیس كردند كه در سال 1929 نام یوگوسلاوی بر خود نهاد. تیتو پس از جنگ جهانی دوم یوگوسلاوی را به صورت یك كنفدراسیون سوسیالیستی در آورد كه در دهه دوم پس از مرگ او به تدریج تجزیه شد و قدرتهای بزرگ كه منافعشان در تقسیم كشورها به قطعات كوچكتر است به این فروپاشی كمك كردند. جاه طلبان محلی كه با تقسیم كشورها به مقام و منزلت می رسند ، با كمك خارجی ، عامل عمده تجزیه كشورها هستند.

قرنها بود كه كشورهای اسلاو نشین به ویژه روسیه در صدد ایجاد یك كنفدراسیون بودند كه با گسترش « ناتو » و عضویت چند كشور اسلاو در آن، به نظر می رسد كه تحقق اندیشه وحدت اسلاوها در دهه اول قرن 21 دشوارتر از هر زمان دیگر شده است.

***


تولد ویلیام وردزورث

237 سال پیش در چنین روزی در سال 1770 میلادی ویلیام وردزورث شاعر مشهور انگلیسی به دنیا آمد . او یک دوره ملک الشعرای کشور بر یتانیا بود . وی یکی از شاعران رئالیست انگلیسی به شمار می رود .در بر خی از اشعار وی نیز نوعی رمانیسیسم ابتدایی به چشم می خورد . عرفان در بیشتر آثار او مشهود است و منتقدین ادبی انگلیسی به هنگام ایراد مثال در خصوص اشعار عرفانی شعر های او را شاخص می دانند . «پرلود» عنوان مهمترین اثر اوست .

***


تولد " گوستاو لاندائوور" ، فیلسوف و نویسنده آلمانی

137 سال پیش در چنین روزی در سال 1870 میلادی ، « گوستاو لاندائوور» فیلسوف و نویسنده چپگرای آلمان به دنیا آمد. وی بر افكار « كروپتكین » و « باكونین » با كمی پالایش تعریف نوشت و به صورت اصول درآورد. او دركتاب خود تعریف تازه ای از سوسیالیسم به دست داده و نوشته است كه سوسیالیسم ، تنها برآورده ساز عادلانه نیازهای مادی افراد و به عبارت دیگر « عدالت مادی ( اقتصادی ) » نیست، بلكه باید عدالت معنوی میان مردم را هم برقرار سازد تا روح و روان آنان ارضاء و اقناع شود. «آرزوی زندگانی در محیط عدالت عمومی» طبیعت مشترك بشر است و برای رسیدن به آن آمادگی اتحاد و بستن پیمان و بذل مساعی دارد، و این دولتها و حاكمان هستند كه به خاطر باقی ماندن در قدرت، قدرتی كه به داشتن آن عادت كرده اند و طبیعت ثانوی شان شده است با توسل به دستاویزهای گوناگون مانع از این اتحاد و مساعی می شوند و سنگ اندازی می كنند؛ بنابراین قدرت دولت باید به شوراها كه شرط عضویت در آنها انساندوستی و معنویت باشد سپرده شود. « لاندائوور » نوشته است: هرجا كه طبقه زحمتكش ( وركینگ كلاس ) احساس استثمار شدن كند، وقوع انقلاب قابل پیش بینی است و نمی توان با توسل به زور برای مدتی طولانی مانع از وقوع آن شد . بشر كارگر می داند كه چه كسانی از دسترنج او برخوردار می شوند و كینه استثمار شده نسبت به استثمارگر روز افزون است و روزی به انتقام تبدیل می شود. در نظر كارگر، سرمایه با زحمتی كه او تحمل می كند قابل مقایسه نیست. وی نوشته است كه خواست عدالت عمومی ( به زعم لاندا ئوور؛ سوسیالیسم ) واقعیتی است در نهاد هر انسان ، و تنها گروهی كم با نیروی زیاد هستند كه نمی گذارند بشر برای رسیدن به آن آرزو با هم متحد شود. این گروه كوچك دست به هر اقدامی می زند تا این نیروی زیاد ( از جمله حكومت ) را از دست ندهد.

« لاندائوور » كه افكار فلسفی خود را به صورت داستانهای كوتاه هم برای درك مردم عادی می نوشت دوم مه 1919 در مونیخ آلمان در پی یك تظاهرات به دست نظامیان كشته شد.

***


آغاز حمله ایتالیا به آلبانی

68 سال پیش درچنین روزی در سال 1939 میلادی ، حمله دولت فاشیستی ایتالیا به كشورآلبانی آغازشد. ایتالیا برای تحكیم موقعیت خود دردریای مدیترانه و تسلط بردریای آدریاتیك و همچنین فراهم كردن مقدمات حمله به یونان و دیگراهداف راهبردی به آلبانی حمله كرد. از دیگر بهانه های حمله ایتالیا به آلبانی این بود که قرنها پیش ، آلبانی گوشه ای از امپراتوری روم بوده است . میهن پرستان آلبانی سرسختانه مقاومت كردند اما سرانجام ازقوای ایتالیا شكست خوردند و این كشور به تصرف ایتالیا درآمد.

در آن زمان جامعه ملل نتوانست مانع این تهاجم شود و این ضعف نقطه پایان كار این جامعه بود . پس از آن ، پیشنهاد تاسیس سازمان ملل به جای جامعه ملل ارائه و در واقع جایگزین آن شد .

***


دستور انتقال یک لشکر از هند به سوی بصره ، از طرف چرچیل

66 سال پیش در چنین روزی در سال 1320 شمسی ، چرچیل نخست وزیر وقت انگلستان دستور انتقال یك لشكر از هند را به بصره صادر کرد . بهانه اعزام این لشكر كه عده نفرات آن به چهار هزار تن هم نمی رسید محافظت از حوزه های نفتی بیان شده بود ، ولی ماموریت این نیرو در واقع اشغال نظامی ایران در فرصت مناسب بود ؛ زیرا كه دولت تهران عمیقا متمایل به آلمان شده بود . چرچیل از دو جهت هراس داشت؛ یكی سقوط شمال آفریقا و رخنه نیروهای آلمان به شرق سوئز و دیگری عبور نیروهای آلمانی از قفقاز و سرازیر شدن به مناطق نفتی خاورمیانه و تصرف منطقه با كمك ارتش ایران. چرچیل می دانست كه تصرف خاورمیانه توسط آلمان ، بدون كمك ایران امكان پذیر نیست، و به این دلیل ایران را هدف قرار داده بود و به تطمیع و خرید برخی مقامات نظامی و سیاسی ایران و اطرافیان رضا شاه دست زده بود تا ارتش كه برای تجهیز آن 20 سال سرمایه گذاری شده بود وارد عمل نشود.

چهار ماه و دوهفته بعد ( شهریور 1320) لشكر اعزامی چرچیل از هند ، پس از مرخص كردن سربازان پادگانهای ایران ، بدون برخورد با مانع چشمگیر وارد ایران شد و در اشغال « ایران بی دفاع! » مشاركت جست.

***


درگذشت هنری فورد ، مخترع اتومبیل

60 سال پیش درچنین روزی در سال 1947 میلادی ، هنری فورد مخترع اتومبیل و ازمحققان اِمریكایی در84 سالگی درگذشت. هنری در30 ژوئیه 1863 ، درخانواده ای تنگدست در" گیرین فیلد " متولد شد و ازهمان كودكی به امورفنی و صنعتی علاقمند بود. فورد درسال 1896 میلادی نخستین اتومبیل را اختراع كرد و به هنگام مرگ ثروتی هنگفت بجای گذاشت.

وی بنیان‌گذار کارخانه خودروسازی فورد بود. او اولین کسی بود که برای تولید خودروی ارزان‌قیمت خط تولید را به کار گرفت. او نه تنها انقلابی در صنعت اروپا و آمریکا ایجاد کرد، بلکه ترکیب تولید انبوه، دستمزد بالا و قیمت پایین پیشنهادی او چنان تأثیری بر اقتصاد و جوامع قرن بیستم ایجاد کرد که آن را فوردیسم نامیدند. هنری فورد به یکی از مشهورترین و متمول‌ترین مردان تاریخ تبدیل شد. او پس از مرگ همه ثروتش را به بنیاد فورد بخشید ولی ترتیبی داد که خانواده‌اش برای همیشه کنترل آن را در دست داشته باشند.

***


تولد جکی چان

53 سال پیش در چنین روزی در سال 1954 میلادی جکی چان بازیگر مشهور هنک کنگی به دنیا آمد .وضع مالی خانوده شان به قدری نامناسب بود که پدر و مادرش می‌خواستندجكی‌ 5 ساله‌ را در برابر 1500 دلار به‌ یك‌ دكترانگلیسی‌ بفروشند، اما از كارشان‌ منصرف‌ شدند وتصمیم‌ گرفتند برای‌ یافتن‌ كار بهتر به‌ استرالیامهاجرت‌ كنند. اما جكی‌ را در سن‌ هفت‌ سالگی‌ به‌یك‌ پانسیون‌ در هنگ‌ كنگ‌ فرستادند. او از هفت‌سالگی‌ به‌ مدت‌ ده‌ سال‌، نزداستادی‌ به‌نام‌ «یوشان‌ یوان‌» عملیات‌ آكروبات‌،كونگ‌فو، اپرای‌ چینی‌، پانتومیم‌ و آواز راآموخت‌. اولین‌ تجربه‌ بازیگری‌ وی‌در بزرگسالی‌ در سال‌ 1971 بود كه‌ فیلم‌ «ببركوچولوی‌ كانوتن‌» نام‌ داشت‌.

او در سال‌ 1972 در فیلم‌ «مشت‌ خشم‌» كه‌یكی‌ از فیلم‌های‌ مشهور بروس‌لی‌ بود، به‌عنوان‌بدل‌ كار بازی‌ كرد. البته‌ درصحنه‌ای‌ كه‌مرتفع‌ترین‌ سقوط سینمایی‌ آسیا بود، جان‌ سالم‌ به‌در برد.سال‌ 1978، سال‌ اوج‌ موفقیت‌ جكی‌ چان‌بود. او در این‌ سال‌ در فیلم‌ پرفروش‌ «مار در سایه‌عقاب‌» و كمدی‌ كونگ‌فوی‌ «استاد هست‌» رابازی‌ كرد و خود را به‌عنوان‌ مشهورترین‌ ستاره‌هنرهای‌ رزمی‌ آسیا پس‌ از بروس‌لی‌ تثبیت‌ كرد.در سال‌ 1980 برای‌ اولین‌ بار در یك‌ فیلم‌آمریكایی‌ به‌ نام‌ «دعوای‌ بزرگ‌» ظاهر شد. درسال‌ 1986 سومین‌ فیلم‌ پرفروش‌ دهه‌ 80 هنگ‌ كنگ‌ را با نام‌ «زره‌ خدا» بازی‌ كرد.

او تاكنون‌ در بیش‌از 150 فیلم‌ بازی‌ كرده‌ است‌. این‌ مرد 175 سانتی‌ و 68 كیلویی‌ با 50 سال‌ سن‌ و هیكلی‌عضلانی‌، هنوز قدرت‌ حركات‌ رزمی‌ را دارد ومانند یك‌ جوان‌ به‌حركات‌ «كونگ‌ فو»می‌پردازد جكی‌ چان‌ هنرپیشه‌ فیلم‌های‌ اكشن‌ سینمای‌آمریكا، از سوی‌ سازمان‌ ملل‌ متحد به‌عنوان‌ سفیرحسن‌ نیت‌ صندوق‌ حمایت‌ از كودكان‌بی‌سرپرست‌ (یونیسف‌) و انجمن‌ كمك‌ به‌ كودكان‌مبتلا به‌ بیماری‌ ایدز این‌ سازمان‌ انتخاب‌ شد. او كه‌ یكی‌ از موفق‌ترین‌ هنرپیشه‌های‌ آسیایی‌حاضر در هالیوود به‌ شمار می‌رود، سفیر حسن‌نیت‌سازمان‌ ملل‌ شده‌ است‌.

وی در فیلمهای " ظهرشانگهای " و" 80 روزدوردنیا "، « پلنگ نترس » خوش در خشیده است .او که عمدتا در فیلمهای اکشن شرقی ( هنر های رزمی ) بازی می کند ،به همین دلیل از طرفداران بسیاری در میان عامه مردم بر خوردار است .

***


زاهدی رفت ، علاء آمد

52 سال پیش در چنین روزی در سال 1334 شمسی ، فضل الله زاهدی نخست وزیر كودتا پس از دوسال و هفت ماه و 20 روز حكومت كنار رفت و ازهمین روز حسین علاء برجای اونشست . علاء نیز در همین روز در سال 1336 جای خود را به دكتر منوچهر اقبال داد كه در بیشتر كابینه ها عضویت داشت.با نگاهی كوتاه به فهرست مقامات دولتی ایران از زمان سلطنتت فتحعلی شاه قاجار در می یابینم كه در بیشتر اوقات مهره ها صرف نظر از تخصص آنان ، صحنه را ترك نكرده و تنها جا به جا شده اند. اگر بعضی از آنان در دوره ای تحت تعقیب قضایی و یا مورد بی مهری قرار گرفتند در دوره های بعد دوباره برمسند نشستند !

***


آغاز عملیات کربلای 8

20 سال پیش در چنین روزی سال 1366 هجری شمسی ، عملیات كربلای 8 با رمزعملیاتی یا صاحب الزّمان(عج) در منطقه شلمچه و توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغازشد. هدف ازاجرای این عملیات، انهدام نیروهای دشمن ، پاسخگویی به شرارت های ارتش رژیم بعثی در منطقه شرق بصره و تحكیم مواضع بدست آمده در عملیات كربلای 5 بود كه درمنطقه عملیاتی شرق بصره صورت گرفت. . در پایان این عملیات شصت دستگاه تانک و نفربر دشمن و دهها دستگاه خود رو از دشمن بعثی نابود شد . همچنین بر اثر این عملیات چندین تیپ پیاده ، زرهی و کماندویی دشمن بعثی به نابودی کشیده شد . در پایان این عملیات پنج روزه علاوه بر این پنج هزار نفر از افراد دشمن کشته یا زخمی شدند .

***


توافق در خروج نیروهای شوروی از افغانستان

19 سال پیش در چنین روزی در سال 1988 در پی مذاكرات و قول و قرار های پنهانی مسكو و واشنگتن، دولت شوروی اعلام داشت كه نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد ساخت. این نیروها كه شمارشان از 119 هزار تجاوز نكرده بود 9 سال پیش از آن وارد افغانستان شده بودند تا افغانستان كه گرفتار كودتای داخلی كمونیستهای این كشور شده بود تحت نفوذ آمریكا قرار نگیرد.

***

منابع:

مهر

روزنامک

صدا و سیما

ویکی پدیا

سایت شهید آوینی

UserName