• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1998
 • چهارشنبه 1386/1/15
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(15فروردین86)


امروز ، پانزدهم فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 15 ربیع الاول 1428 هجری قمری و 4 آوریل 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


کناره گیری الهیار صالح به نشانه اعتراض به اختیارات دکتر میلسپو

685 سال پیش در چنین روزی در سال 1322 شمسی ، الهیار صالح وزیر دارایی وقت، و شخصیتی مورد احترام و علاقه مردم، به نشانه اعتراض به اختیارات فراوانی كه مجلس به دكتر میلسپو مستشار مالیه ایران داده بود و روش كار او، از سمت خود كناره گیری كرد و پس از رسیدن این خبر به بازار تهران، بازاریان و كسبه پایتخت دست از كار كشیدند و در میدان بهارستان اجتماع كردند و نمایندگان خود را برای مذاكره با مجلسیان معرفی و خواهان لغو اختیارات میلسپو شدند و تهدید كردند كه تا این كار صورت نگیرد و «صالح» اعلام رضایت نكند بازار و مغازه ها را باز نخواهند كرد. در آن زمان ایران تحت اشغال نظامی متفقین بود.

***


تولدساموئل مورس ، نقاش و مخترع تلگراف

216 سال پیش درچنین روزی در سال 1791 میلادی، «ساموئل مورس » نقاش و مخترع تلگراف متولد شد. ا و ابتدا نقاشی می كرد ولی بعدها در دانشكده ییل به تحصیل فیزیك مشغول شد و درباره الكتریسته تحقیقاتی كرد. مورس در سال 1835 میلادی نخستین دستگاه مورس را ساخت و الفبای مخصوصی برای فرستادن پیام ابداع كرد كه به الفبای مورس مشهور است؛ گفتنی است نخستین پیامی كه مورس با تلگراف مخابره كرد این بود : «چنین بود خواست خدا » .

***


تولد تریستان تزارا، شاعر فرانسوی

111 سال پیش در چنین روزی در سال 1896 میلادی ، تریستان تزارا یا با نام اصلی ساموئل روزنفلد، شاعر فرانسوی دیده جهان گشود .« انسان همانند» عنوان مهمترین اثر ادبی او نام دارد. او را واضع مکتب دادا در جهان هنر و ادبیات می شناسند.

دادائیسم در واقع زاده اضطراب و ناامیدی ناشی از جنگ جهانی دوم انسان معاصر است. پیروان این مکتب، قصد داشتند که بر ضد هنر و اخلاق و اجتماع قیام کنند. آندره برتون، لویی آراگون و پل الوار از مهمترین نمایندگان این نگرش ادبی هنری اند .

***


تولدمارگریت دوراس ، نویسنده فرانسوی

103 سال پیش در چنین روزی در سال 1914 میلادی مارگریت دوراس نویسنده مشهور فرانسوی متولد شد . دوراس یکی از مشهور ترین نویسندگان فرانسوی است که آثار او بر ادبیات معاصر فرانسه تاثیر فراوانی نهاده است . می توان در یک نگاه او را چکیده فرهنگ معاصر غرب دانست . او در آثارش نوعی دلتنگی ناشی از زندگی پرتنش امروزی را به لسان داستانی روایت می کند . لسانی که در ادبیات آن را می توان به لسان نو توصیف کرد . دوراس در زمره نویسندگان رمان نو قرار می گیرد بنابراین به رمان - فلسفیدن معتقد است و عمدتا در داستانهای خود با بیان مشکلات عدیده انسان معاصر به نوعی به تفلسف درباره شخصیت انسان روی می آورد . به نظر وی انسان معاصر انسانی است در بند و توانایی ایجاد ارتباط با اطرافیان را ندارد و به همین دلیل موجودی شایسته بررسی است .

از وی آثار بسیاری به جای مانده است . درد ، عشق ، عاشق ، زندگی آرام، سدی بر اقیانوس آرام، مدراتوکانتابیله، ساعت ده ونیم شب تابستان، میدان، هیروشیما عشق من ، شیدایی لل و اشتاین و... عناوین مهمترین آثار اویند .

***


تولد ریچارد رایت ، نویسنده بزرگ سیاهپوست

99 سال پیش درچنین روزی در سال 1908 میلادی ، «ریچارد رایت» نویسنده بزرگ سیاهپوست امریكایی در یكی از شهرهای ایالت می سی سی پی در خانواده های فقیرزاده شد. سراسر زندگی او در رنج سختی سپری شد و حاصل دوران نویسندگی اش كتبی چون « پسرك سیاه، رانده شده ، شكم ماهی و اطفال عمو توم » است .

***


قتل امیر لشکر عبدالله خان

79 سال پیش در چنین روزی در سال 1307 شمسی ، امیرلشكر عبدالله خان وزیر وقت فواعد عامه كه امور راهها را هم زیر نظر داشت هنگام بازدید از جاده های لرستان و در مسیر از خرم آباد به بروجرد هدف سه گلوله قرارگرفت و كشته شد. مقامهای دولتی وقت راهزنان را مسئول این قتل كه انگیزه آن هنوز به درستی روشن نشده اعلام داشتند.

***


در گذشت بنز ، طراح اتوموبیل

78 سال پیش در چنین روزی در سال 1929 میلادی کارل فردریش بنز طراح و مهندس اتوموبیل دیده از جهان فروبست . وی خودروی مرسدس را طراحی نمود و آن را به نام همسر خود نامگذاری کرد . بنز در هشتاد و چهار سالگی در گذشت . در حال حاضر خودروسازی بنز به نام وی در تمامی جهان مشهور شده است .

***


در گذشت ولادیمیر مایاکوفسکی

77 سال پیش در چنین روزی در سال 1930 میلادی ولادیمیر مایاکوفسکی شاعر روس دیده از جهان فروبست . او را یکی از بزرگترین شاعران روس در عصر حاضر دانسته اند . هنوز نیز اشعار او در میان افواه جوانان روس رد و بدل می شود .

***


درگذشتپروین اعتصامی

66 سال پیش درچنین روزی در سال 1320 شمسی ، رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی ، شاعر گرانقدر ایرانی در 35 سالگی در گذشت.

وی در روز 25 اسفند 1285 خورشیدی در تبریز بدنیا آمد. تحصیلات ادبی و عربی را نزد پدر آموخت و به تحصیلات عالیه خود در دانشگاههای معتبر ادامه داد. در جشن فارغ التحصیلی خود خطابه زن و تاریخ را ایراد كرد (خرداد سال 1303 خورشیدی) كه بسیار مورد توجه و تشویق واقع گردید. پروین همواره به تكمیل فنون مختلف نزد پدر خود اشتغال داشت و از آنجا كه اعتصام الملك (پدر وی) از دانشمندان و ادیبان نامور بود در راه پرورش استعداد وی، كه از هفت سالگی شروع به سرودن نموده بود، كمك شایانی كرد. این شاعره پر احساس در سال 1313 ازدواج كرد ولی این وصلت دیری نپائید و منجر به جدایی گردید.

بعد از آن واقعه تأثیرانگیز پروین مدتی در كتابخانه دانشسرای عالی تهران سمت كتابداری داشت و به كار سرودن اشعاره ناب خود نیز ادامه می داد. تا اینكه دست اجل گریبان او را در 35 سالگی گرفت در حالی كه بعد از آن سالها می توانست عالی ترین پدیده های ذوقی و فكری انسانی را به ادبیات پارسی ارمغان نماید. بهرحال در شب 15 فروردین سال 1320 خورشیدی به بیماری حصبه در تهران زندگی را بدرود گفت و پیكر او را به قم بردند و در جوار قبر پدر دانشمندش در مقبره خانوادگی بخاك سپردند.

قریحه سرشار و استعداد خارق العاده پروین در شعر همواره موجب حیرت فضلا و دانشمندانی بود كه با پدرش محشور بودند. به همین جهت برخی بر این گمان بودند كه آن اشعار از او نیست. پروین اعتصامی بی تردید بزرگترین شاعر زن ایرانی است كه در طول تاریخ ادبیات پارسی ظهور نموده است. اشعار وی پیش از آنكه بصورت دیوان منتشر شود در مجله دوم مجله بهار كه به قلم پدر والا گهرش مرحوم یوسف اعتصام الملك انتشار می یافت چاپ می شد (1302 ـ 1300 خورشیدی) دیوان اشعار پروین اعتصامی كه شامل 6500 بیت از قصیده و مثنوی و قطعه است تاكنون چندین بار به چاپ رسیده است.

مقدمه دیوان به قلم شادروان استاد محمد تقی ملك الشعرای بهار است كه پیرامون سبك اشعار پروین و ویژگیهای اشعار او نوشته است.

عمر پروین بسیار كوتاه بود، كمتر زنی از میان سخنگویان اقبالی همچون پروین داشت كه در دورانی این چنین كوتاه شهرتی فراگیر داشته باشد. پنجاه سال و اندی است كه از درگذشت این شاعره بنام می گذرد و همگان اشعار پروین را می خوانند و وی را ستایش می كنند و بسیاری از ابیات آن بصورت ضرب المثل به زبان خاص و عام جاری گشته است. شعر پروین شیوا، ساده و دلنشین است. مضمونهای متنوع پروین به باغ پرگیاهی مانند است كه به راستی روح را نوازش می دهد. اخلاق و همه تعابیر و مفاهیم زیبا و عادلانه آن چون اختری تابناك بر دیوان پروین می درخشد چنانكه استاد بهار در مورد اشعار وی می فرمایند در پروین در قصاید خود پس از بیانات حكیمانه و عارفانه روح انسان را به سوی سعی و عمل امید، حیات، اغتنام وقت، كسب كمال، همت، اقدام نیكبختی و فضیلت سوق می دهد. سرانجام آنكه او دیوان خوبی و پاكی است.

او در مدرسه آمریكایی ها تحصیل كرد اما همواره یك زن شرقی باقی ماند ،پروین از چنان تبحری در تكلم زبان انگلیس برخوردار شد كه پس از فراغت از تخصیل به مدت دو سال ادبیات انگلیسی و فارسی را در همان مدرسه تدریس كرد .اشعار پروین عموما در سه قلب قصیده ، قطعه و مثنوی اند و آنچنان یكدست سروده شده اند كه گویی شاعر مهم را در یكروز در قالب شعر ریخته است . شعر پروین بیش از آنكه شخصی باشد و افكار واحساسات او را بیان كند حاكمان و زور مداران را مخاطب قرار می دهد . « قدرت طبع اودر شرح و وصف طبیعت و نمایش احساسات انسانی» به خوبی در اشعارش مشهود است. «دیوان اشعار پروین» ارزشمندترین اثر اوست .

از زبان پروین برای سنگ مزارش:

اینكه خاك سیهش بالین است اختر چرخ ادب پروین است

*

گرچه جز تلخی از ایام ندید هرچه خواهی سخنش شیرین است

*

صاحب آنهمه گفتار امروز سائل فاتحه و یاسین است

*

دوستان به كه ز وی یاد كنید دل بی دوست دلی غمگین است

*

خاك در دیده بسی جان فرساست سنگ برسینه، بسی سنگین است

*

بینید این بستر و عبرت گیرد هركه را چشم حقیقت بین است

*

هر كه باشی و ز هرجا برسی آخرین منزل هستی این است

*

آدمی هرچه توانگر باشد چو بدین نقطه رسد مسكین است

*

اندر آنجا كه قضا حمله كند چاره تسلیم و ادب تمكین است

*

زادن و كشتن و پنهان كردن دهر را رسم و ره دیرین است

*

خرم آن كس كه در این محنت گاه خاطری را سبب تسكین است.

*

***


تشکیل دولت مارشال دو گل در تبعید

63 سال پیش در چنین روزی در سال 1944 میلادی مارشال دو گل ، دولت در تبعید خود را به همراه کمونیست ها تشکیل داد . شارل دو گل فرانسوی درسال 1890 میلادی به دنیا آمد . دوگل بین سالهای 1959 تا 1969 بر کشور فرانسه حکومت کرد . پدرش مدرس فلسفه و ادبیات بود.ژنرال شارل دو گل سیاستمدار بر جسته فرانسوی نقش حساسی در مراحل پایانی جنگ جهانی دوم برای کشورش ایفا کرد . او علاوه بر خد مات سیاسی خود توانست با بر خورد واقع بینانه مساله الجزایر را حل کند . دو گل در انتخابات سال 1965 میلادی دگر باره به ریاست جمهوری فرانسه برگزیده شد و با وجود پیروزی سال 1968 بر مخالفان خود و با همه محبوبیتی که در میان هموطنان خود داشت در اثر شکست درهمه پرسی معروف سال 1969 از ریاست جمهوری کناره گیری کرد . وی در نهم نوامبر 1970 دار فانی را وداع گفت

***


ورود نخستین میهمان رسمی جمهوری اسلامی

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1358 ه ش و پس از تثبیت نظام جمهوری اسلامی ایران، اسقف کاپوچی به عنوان نخستین میهمان رسمی جمهوری اسلامی وارد تهران شد و در محل حزب جمهوری اسلامی با آیت الله شهید دکتر محمد حسین بهشتی دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار طی سخنانی گفت:

« من به ایران آمده ام تا به نام همه برادران عرب و برادران فلسطینی از شما به خاطر موضعگیری صحیح و انقلابیتان در قبال مساله فلسطین تشکر کنم و آن را به جهانیان اعلام نمایم. .... انقلاب شما به یک معجزه شبیه تر است و من دست خدا را در انقلاب شما می بینم. یک امپراطور عظیم را با آن همه قدرت و ریشه در تاریخ و برخورداری از پشتیبانی اکثر کشورهای قوی دنیا و صهیونیسم و امپریالیسم با سلاح ایمان شکست دادید و بدون اسلحه و فقط با سپر کردن سینه های خود در برابر تانک ها و توپها مقاومت کردید. مبارک باد بر شما این پیروزی. »

***


عملیات موفقیت آمیزحضرت مهدی در محور کرخه- دزفول

26 سال پیش درچنین روزی در سال 1360 شمسی ، عملیات حضرت مهدی در محور كرخه –دزفول ، توسط سپاه و ارتش و با موفقیت به پایان رسید . در این عملیات سپاهیان اسلام چندین كیلومتر ازمنطقه را از لوث وجود دشمن پاك كردند و گره كثیری از افراد دشمن را به اسارت گرفتند .

***

منابع:

مهر

صدا و سیما

روزنامک

ویکی پدیا

شهید آوینی

IRIB

UserName