• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1993
 • پنج شنبه 1386/1/9
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(9فروردین86)


امروز ، نهم فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 9 ربیع الاول 1428 هجری قمری و 29 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


آغاز امامت حضرت ولی عصر(ع)

1168 سال پیش در چنین روزی در سال 260 ه ق ، دوران امامت باعظمت حضرت قائم (عج)آغاز شد . آغاز امامت حضرت صاحب الامر (ع) و غیبت صغرای آن حضرت پس از شهادت امام عسگری (ع) است ، که تنها فرزند آن حضرت بودند .(1)

این روز عید شیعه و اولین روز امامت و خلافت آخرین خلیفه و حجت بر حق و منجی عالم بشریت حضرت بقیة الله الاعظم (ع) در سال 260 ه.ق ، است . (2)

حضرت مهدی (عج)در سال 255 هجری قمری در شهر سامرا ولادت یافتندودر 5 سالگی پدرشان را از دست دادند . بدین ترتیب با شهادت امام حسن عسگری رسالت خطیر امامت حضرت مهدی (عج)دوازدهمین و آخرین ستاره آسمان ولایت و امامت آغاز شد . به علت اوضاع نابسامان آن دوران ایشان تاسال 329 هجری قمری از طریق 4 تن از نواب خاص خویش با امت اسلامی ارتباط یرقرارمی كردند. این دوره در تاریخ اسلام به غیبت صغری شهرت دارد .پس از وفات آخرین فرد از نواب اربعه دوران غیبت كبری آغاز شد وتا ظهور حضرت مهدی (عج) این منجی عالم بشریت ادامه خواهد داشت .

***


درگذشت کسایی مروزی شاعر ایرانی دوره ی سامانیان و غزنویان

1007 سال پیش در چنین روزی در سال 379 هجری شمسی ، ابوالحسن مجدالدین کسایی مروزی شاعر ایرانیدرگذشت .

کسایی مروزی مهمترین و نخستین شاعر شیعه مذهب فارسی زبان است. وی درسال 341 ق زاده شد. درآغاز شاعری مدیحه سرا بود اما در اواخر عمر پشیمان شد و به سرودن مواعظ و اشعار مذهبی پرداخت.

کسایی به طور قطع پیرو شیعه دوازده امامی بوده و این امر غیر از تصریح صاحب کتاب النقض ازاشعار خود اوهم بر می‌آید. احتمالا در آن زمان تعداد شیعیان دوازده امامی در خراسان رو به افزایش نهاده بود است. کسایی با بیان مناقب خاندان پیامبر و سرودن مراثی برای شهدای این خاندان که همواره مورد ستم و آزار بنی امیه و بنی عباس بودند همدردی مردم ایران با آن خاندان بازگفته است.

قصیده مسمط او کهن ترین سوگنامه ی ماجرای کربلاست، هرچند دیوان کامل او اکنون در دست نیست اما ازهمین مقدار بازمانده، اعتقاد کامل او به مذهب شیعه نمودار می‌گردد. دیوان اشعار او تا قرن ششم وجود داشته و عبد الجلیل رازی در کتاب النقص به آن اشاره کرده است. سید ادین عوفی هم تصریح کرده که دیوان کسایی همه در زهد ووعظ و مناقب اهل بیت نبوت است سبک کسایی از نظر اندیشه و بیان همان است که درشعر شاعران شیعی بعد از او چون قوامی رازی وحسن متکلم کاشی وحمزه ء کوچک نمودار شده از این رووی را می‌توان پیش‌کسوت همه شعرای شیعه مذهب زبان فارسی دانست.

***


درگذشت فخر رازی

788 سال پیش در چنین روزی در سال 598 ه ش ، محمدبن عمربن حسین بن علی طبرستانی مشهور به فخر رازی ، مفسر مسلمانِ شافعی مذهب ، در شهر هرات چشم از جهان پوشید .

وی در 25 رمضان 544 و یا 543 قمری متولد شد . وی علاوه بر مطالعات و تحقیقات مذهبی ، طبیعت شعری نیز داشته و اشعار غرایی در عربی و فارسی از خود به یاردگار گذاشته است .

فخر رازی در ری متولد شد و از آنجا در خوارزم و تمام دیار ماوراءلنهر و خراسان جهت تحصیل عزیمت کرد و سپس به هرات رفت.

وی دارای تالیفات فراوانی می باشد که از آن جمله می توان تفسیر وی بر قرآن کریم ، تفسیر سورهء فاتحه، شرح کتاب ابن سینا، شرح عیوان الحکمه ، شرح اسماء الحسنی، شـــرح مفصلی در نحو بالای زمخشری و ... را نام برد .

سر انجام ، در روز 9 فروردین سال 598 شمسی - که مطابق با عید فطر سال 606 قمری بود- در شهر هرات درگذشت و در همان روز وی را در شمال غربی بیرون شهر که آن زمان بنام قریه مزداخان یاد میشد بخاک سپردند.

نمونه ای از رباعی ایشان:

هــــــرگز دل من زعلم محـــــروم نشد

کم مــــــاند ز اسرار کــــــه مفهوم نشد

هفتاد و دو سـال درس گفتم شب و روز

معلــــــومم شد کـــــــه هیچ معلوم نشد

***


درگذشت ابن خیر

583 سال پیش درچنین روزی در سال 575 هجری قمری ، « ابن خیر» محدث ، اغوی وصاحب فهرستی مشهور در قرطبه درگذشت. او از مردم اشبیلیه آندلس بود وبا تحمل رنج سفرهای متعدداز دانش علماو بزرگان سرزمینهای مختلف بهره برد و سر انجام به گستردگی دانش وصف شد. اثار ابن خیر حاشیه برصحیح مسلم را می توان نام برد اما عمده شهرت او به واسطه كتاب فهرسة است . این كتاب حاوی اطلاعات ارزشمندی در باب آموزشهای علمی رایج در اسپانیای اسلامی در قرن 6هجری قمری،مراجع تدریس آن دوران و مكانهای آموزشی است.

***


آغاز جنگ رُزها

546 سال پیش در چنین روزی در سال 1461 میلادی جنگ رزها آغاز شد. این جنگ در نزدیکی منطقه تاوتون میان دول اروپایی در گرفت و بر اثر آن بیش از سی و سه هزار نفر جان خود را از دست دادند.

ماجرای جنگ رزها از این قرار بود . دوخانواده لنكستر و یورك كه عموزاده هاى یكدیگربودند به نوبت و براساس مجموع اتفاقات و نسبت به جلب و جذب افكار عمومى و گاهى دسیسه و خیانت و آدمكشى بر اوضاع انگلستان مسلط شده، زمام امور را به دست گرفتند و این در حالى بود كه نیات استعمارى، جاه طلبانه، تسلط بر سرزمین هاى دیگر ( از جمله ایرلند) و سیر طلایى كه از این طریق عایدشان مى شد، چشم تنگ زراندوزشان را فراخ تر و حریص تر كرده، به فكر دست درازى به اقالیم دیگربودند. از این رو اختلاف و كشمكش و نزاع بر سر قدرت و دستیابى به خزاین بادآورده بیشتر و بیشتر شد و مدت 150 سال جامعه انگلستان را از حالت سكون و آرامش خارج و مردم را به خاك سیاه و فلاكت نشاند. فلاكتى كه به دلیل نزاع با فرانسه مضاعف شده، برگ سیاهى بر تاریخ این سرزمین رقم مى خورد.

در تاریخ از درگیرى این دو خانواده ، تحت عنوان جنگ رزها (گل ها كه نشان هر یك از این دو خانواده است) نام برده شده است . و چنانچه ذکر شد این جنگ بیش از سی هزار کشته بر جای گذاشت .

***


صدور فرمان آزادی پروتستانها توسط شارل نهم

434 سال پیش درچنین روزی در سال 1573 میلادی «شارل نهم» پادشاه فرانسه فرمان تاریخی معروف به فرمان آزادی را به نفع پروتستانها صادركرد. به موجب این فرمان پروتستانهای فرانسه كه درجنگ با كاتولیكها پیروزشده بودند آزادی خود را دربرگزاركردن مراسم مذهبی بدست آوردند. بدین ترتیب چهارمین جنگ مذهبی پروتستانها و كاتولیك های فرانسه پایان یافت. این جنگ كه آخرین درگیری مذهبی درزمان شارل نهم بود ازروز 16 ژوئیه سال 1572 میلادی آغازو به جنگ لاروشِل معروف شد.

***


وثوق الدوله نیروی انگلیسی اس. پی . آر را برسمیت شناخت !

90 سال پیش در چنین روزی در سال 1917 م ، وثوق الدوله ، رئیس الوزراء وقت كه همكاری های او با دولت استعمارگر انگلستان اظهر من الشمس بود ،) تاسیس نیروی انگلیسی « اس . پی . آر S.P.R.» » در منطقه ی تحت نفوذ انگلستان در ایران ( سراسر جنوب و شرق ایران ) را به رسمیت شناخت!. این واحد نظامی به ابتكار ژنرال پرسی سایكس افسر انگلیسی مقیم هند -- كه برای وطن ما هم تاریخ تالیف كرده است !! -- تاسیس شده بود و در حقیقت یك نیروی نظامی و انتظامی به موازات نیروهای ایران بود و به هر كار كه می خواست در منطقه تحت نفوذ انگلستان دست می زد و صاحب اختیار كامل بود.

وی برادر احمد قوام (قوام‌السلطنه) ، و چند دوره هم نخست‌وزیر ایران بود. در جریان کوشش برای تصویب قرارداد 1919 متهم به دریافت رشوه از دولت انگلیس شد و پس از موفق نشدن در تصویب قرارداد 1919 به اروپا رفت.

**


بمباران شبانه بندر« لوبك » آلمان

65 سال پیش در چنین روزی در سال 1942 ، در جریان جنگ جهانی دوم ، بندر « لوبك LUBECK» آلمان كه بیشتر سنگ آهن مورد استفاده كارخانه های فولاد سازی این كشور به آنجا وارد می شد ، مورد حمله صدها بمب افكن نیروی هوایی انگلستان قرار گرفت . در جریان این حمله بیش از یك هزار ساختمان و عمدتا خانه های مسكونی ویران شد و تلفات سنگینی وارد آمد . یكی از ساختمانهایی كه آسیب شدید دید كلیسای تاریخی این بندر بود. متعاقب همین بمباران ، هیتلر دستور داد كه ابنیه تاریخی انگلستان نیز بمباران شود.

**


به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از طرف ترکیه

58 سال پیش در چنین روزی در سال 1949 میلادی ، ترکیه موجودیت رژیم صهیونیستی را مورد شناسایی قرار داد.

رابطه ترکیه با رژیم صهیونیستی در ابتدا روابطی غیر رسمی بود ، اما از سالهای دهه 90 به بعد این روابط جنبه علنی تر و کاملا رسمی به خود گرفت . بطوریکه فرماندهان نظامی آنها یك رشته تمرین ها و موافقت نامه های نظامی را شروع كردند. دولت آنکارا مدتها از مواضع اعراب در مورد فرایند صلح حمایت می كرد، اما این حرکت رنگ و بوی تغییر جانبداری عمده در فرایند صلح عرب _ اسرائیل داشت. امروز روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی در ابعاد مختلفی از جمله تبادل دانش نظامی و تسلیحاتی ، و روابط اقتصادی ادامه دارد .

***


اعتصاب در خوزستان

56 سال پیش در چنین روزی در سال 1320 شمسی ، خوزستان شاهد اعتصاب کارکنان صنعت نفت بود که این اعتصاب تا هفته ها بعد ادامه یافت . در پی تصویب قانون ملی شدن نفت ایران در پایان اسفند 1329 ، مقامات شركت نفت انگلستان با این كه هنوز از آن شركت دولتی خلع ید نشده بود و به بهره برداری از نفت ادامه می داد به منظور تحریك كاركنان نفت و نا آرام كردن خوزستان مزایای این كاركنان را قطع كرد و این اعتصاب نتیجه همین اقدام بود. دولت حسین علاء نخست وزیر وقت در خوزستان حكومت نظامی اعلام كرد ، ولی موفق به برقراری آرامش نشد و تشنج از پنجم فروردین افزایش یافت و در درگیری هایی كه روی داد عده ای كشته و یا مجروح شدند.

**


درگذشت محمد امین خُنجی ، نویسنده معاصر

42 سال پیش درچنین روزی در سال 1344 هجری شمسی ، محمد امین خُنجی نویسنده و محقق معاصربراثرسكته درگذشت و درباغ رضوان مشهد بخاك سپرده شد.خنجی سالیان متمادی دربحرین و خلیج فارس به امورفرهنگی پرداخت سپس به تهران آمد و تحقیق و مطالعه را بطورجدی دنبال كرد.خنجی مقالات بسیاری درمجله فرهنگ ایران زمین منتشركرد. همچنین یادداشتی درباره لارولارستان به قلم اوضمیمه كتاب لارستان كهن تالیف احمد اقتداری چاپ و منتشرشده است. ازمیان تألیفات چاپ شده محمد امین خنجی می توان به تاریخ احزاب سیاسی و تاریخ و جغرافیای خنج یا لارستان و تصحیح و حواشی كتاب عالم آرای امینی تالیف ابوالفضل محمد بن روزبهان خنجی اشاره كرد.

***


سقوط هوئه و پایان حكومت سایگون در ویتنام

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1975 م ، نیروهای كمونیست ویتنام كه حمله نهایی به منظور یكپارچه كردن وطن خود را از دهم مارس 1975 آغاز كرده بودند ، در29 مارس پیروزمندانه وارد شهر باستانی « هوئه » پایتخت قدیمی امپراتوران آنام شدند و آن را متصرف گردیدند. دسته دیگری از این نیروها در همین روز با شكستن خط دفاعی رودخانه « تاش هان » و عبور از آن به سوی سایگون به حركت در آمدند و این شهر یك ماه بعد ( 31 آوریل ) سقوط كرد و مسئله وحدت ویتنام حل شد.

***

منابع :

مهر

صدا و سیما

ویکی پدیا

روزنامک

سایت هرات

تقویم شیعه

روزنامه شرق

سایت ترکیه

UserName