• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1433
 • يکشنبه 1386/1/12
 • تاريخ :

مخالفت غربی ها با اوپك گازی


طرح همكاری كشورهای تولید كننده گاز وفروش در قالب یك سازمان جهانی، بیم كشورهای غربی را بر انگیخته است.

به گزارش موج ، یك مقام رسمی سازمان جهانی انرژی گفت : همكاری كشورهای تولید كننده گاز در غالب یك سازمان جهانی، هر دوی تولید كنندگان و خریداران را با مشكلات متعددی روبرو می كند.

در پی فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، طرح همكاری تولید كنندگان بزرگ گاز جهان جنبه ای جدی و رسمی به خود گرفته است. طی این طرح، ایران به همراه روسیه، قطر و الجزایر در غالب یك سازمان جهانی اقدام به فروش گاز طبیعی به كشورهای مصرف كننده و كنترل بازارهای جهانی خواهند كرد.

چندی قبل آیت الله خامنه ای در سخنان خود فرمودند : ایران و روسیه بیش از نیمی از ذخایر طبیعی گاز جهان را در اختیار دارند و با برنامه ریزی و همكاری نزدیك می توانند سازمانی همچون سازمان كشورهای صادر كننده نفت (OPEC) را تاسیس كنند.

كلود ماندیل مدیر اجرایی سازمان جهانی انرژی اعلام كرد : با توجه به همكاری كشورهای تولید كننده با شركت های غربی و مشاركت غربی ها در بسیاری از پروژه های گازی جهان، تامین و فروش گاز مورد نیاز جهان بدون همكاری غربی ها و در غالب سازمانی با نام اوپك گاز، عملی و كاربردی نیست.

وی در مصاحبه اختصاصی با خبر گزاری رویترز اظهار داشت : قراردادهای همكاری و مشاركت رسمی میان اغلب كشورهای تولید كننده و شركت های غربی به ثبت رسیده و تاسیس چنین سازمانی به معنای نقض قراردادها است. نقض قراردادها نیز واكنش شدید غربی ها را به دنبال خواهد داشت كه به بحران در بازارهای جهانی می انجامد و من امید وارم كسی این فكر را در سر نپروراند.

ماندیل در ادامه گفت : گاز همچون نفت نبوده و به عنوان گزینه ای در میان منابع انرژی های نو پیش روی كشورهای مصرف كننده قرار دارد. گاز نیاز حیاتی یك كشور نبوده و تنها مكمل نیاز یك كشور به منابع انرژی همچون ذغال، انرژی هسته ای و سایر منابع انرژی های نو است.

وی افزود : اگر كشورهای تولید كننده شرائط فروش را سخت كرده و در پی اخذ امتیاز از مصرف كنندگان باشند، بی شك كشورهای مصرف كننده سیاست های خود را تغییر داده و نیاز به گاز را كاهش خواهند داد.

كشورهای غربی در مقابل طرح فروش گاز از طریق سازمانی چند ملیتی و جهانی، به واكنش و مخالفت های جدی پرداخته اند، اما تاكنون دلیلی روشن و منطقی برای مخالفت های خود نداشته اند.

بنابر خبرهای رسمی، الجزایر نیز از این پیشنهاد استقبال كرده و در پی راهكاری برای تاسیس سازمانی چند ملیتی همچون اوپك، جهت فروش گاز به بازارهای جهانی است.

روزنامه لیبرتی – الجزایر به نقل از شكیب خلیل وزیر انرژی اعلام كرد : الجزایر با طرح فروش گاز در قالب یك سازمان جهانی موافق است.

همچنین این روزنامه به نقل از خلیل وزیر انرژی اعلام كرد : ماه آینده مسئولان بلند پایه انرژی كشورهای بزرگ تولید كننده گاز، به منظور تحلیل و بررسی طرح فروش در غالب یك سازمان جهانی و تاسیس سازمانی همچون اوپك برای گاز، در قطر گردهم خواهند آمد.

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه