• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 12174
 • سه شنبه 1382/7/29
 • تاريخ :

 هنر نزد ایرانیان است و بس

" گزارشی از بافته های نو و معرق چوب"

مقدمه:

 وقتی برای اولین بار به گوشمان خورد كه نمایشگاهی با نام " بافت تاب" و " معرق چوب" گذاشته اند، هیچ ذهنیت خاصی به مغزمان خطور نكرد. با توجه به اینكه پیش از این شاهد برگزاری انواع و اقسام نمایشگاههای هنری در كشور بودیم، این عناوین، نام های غریبی در میان دیگر عنوان ها بودند.

در این نگارخانه آثار بسیارزیبایی به چشم می خورد،به گونه ای كه شاید هر كدام از آنها قابل تقدیر و ستایش بود.یك لحظه تنوع رنگ ها چنان ما را در میان فضای نگارخانه غرق كرد كه ماندیم با خالق مهربان و بسیار خونگرم این آثار سخن بگوییم و یا اینكه محو تماشای تابلوها شویم.چیزی كه بسیار برای ما جالب بود ابتكار پدید آورنده بود كه توانسته است از وسایل اضافی و حتی دورانداختنی منزل، نمایشگاهی زیبا ترتیب دهد.و این هما ن چیزی است كه ماهها به دنبالش بودیم. خلاقیتی كه فقط از عهده روحیه ظریف و ریز بین یك زن بر می آید.

خانم" فیروزه اشرفی" دیپلم اقتصاد و متولد سال 1343 در تهران است . وی با كمك ذوق و سلیقه خود، همراه با ابتكاری نو، تابلوهای زیبایی را با استفاده از وسایلی چون: گونی، مهره های چوبی، خرده كامواهای فانتزی در قطرها و رنگ های مختلف، خرده موكت، مرواریدهای ریز و درشت، منجوق، ملیله، پولك، قیطان، یراق های تزئینی لباس، روبان، نخ، كاغذ، مقوا، میخ و... پدید آورده است.

اسامی این آثار نیز چون خود آنها زیبا و خیال انگیز هستند، عناوینی چون: گیاهان رؤیایی ، سنت و مدرنیسم، گل روبانی ، مرداب آب، ماهی و دریا، زاویه ها، گل مربعی ، سنتی دوزی، ماهی ها در نوروز، پروانه و ...

سوال- خانم اشرفی! در نحوه ابداع بافته های نوی خود چه می گویید؟

- از كودكی با بافتنی آشنا بودم اما تنها از بافت لباس راضی نبودم و به دنبال چیز تازه ای می گشتم. در ابتدا برای لباسهای بافتنی و تولیدی های لباس، طرح می دادم و سپس كاملاً به خیاطی و بافتنی روی آوردم؛ اما همیشه دلم می خواست كاری را اختراع كنم. همیشه فكر می كردم چه كاری انجام نشده است و چه چیزی وجود دارد كه هنوز ذهن بشر به آنها نرسیده است. در اطراف خودم دقت می كردم تا ببینم با چه ابزار جدیدی می توان كاری هنری خلق كرد. در نهایت به ساخت تابلوهای بافت تاب و معرق چوب رسیدم كه تا به حال كسی شبیه به آن را ارائه نكرده است.

برای اینكه طرح و بافت ، ماندگارتر شود و فقط به لباسی كه تاریخ مصرف معینی دارد منتهی نشود، شروع به بافتن كردم و با تركیب انواع بافت ها، با كامواهای مختلفی كه درخانه داشتم و سپس كامواهای متنوعی كه در بازار وجود داشت؛ توانستم" بافته های نو " را به وجودآورم. اولین ایده ام را هم از گبه گرفتم و سپس طرح ها و شكل های هندسی را نیز در كارم اضافه كردم.

سوال - این بافته های نوی شما به چه شكل آماده می شوند و چه كاربردی در منزل دارند؟

- این كار احتیاج به فضای كارگاهی ندارد و خانم ها می توانند حتی در هنگام تماشای تلویزیون، این بافتنی را  ببافند. بافت به شكل ساده و با دو میل و یك میل است. هنر بافنده فقط در پیاده كردن طرح های مختلف و رنگ آمیزی آنها و همچنین ایجاد بافت های متفاوت با استفاده از كامواهای مختلف است. برخی از این كاموا موهای بلندی دارند، برخی نخ های رنگی و زری های متفاوتی از درونشان رد شده و بعضی دیگر آویزه های كوچكی را در میان خود دارند .همین شكل و فرم مختلف نخ ها باعث می شود كه ذهنیت خاصی در آدم ایجاد شود و تابلوهایی دلخواه را ببافد.

البته روی تمامی آثار بافته های نو، رودوزی نیز انجام می شود. دوخت های سنتی جلوه جدیدی به كار می دهند و آن را زیباتر می كنند.

اما علاوه بر زیبایی و استفاده به صورت تابلو، می توان از این آثار به صورت قالیچه، زیرپایی، روتختی، پرده، پاراوان، رومیزی، دیواركوب و ... نیز استفاده كرد . پس هم از لحاظ تزئینی به درد خانه می خورد و هم از لحاظ كاربردی . به فرض، در آشپزخانه و یا اتاق خواب می توان تمام سرویس را با بافتنی های مختلف و در طرحی ثابت تزئین كرد. حتی می توان تابلویی از همان رنگ و مدل نیز برای تزئین دیوارها بافت و طراوتی تازه به اتاق های مختلف منزل بخشید.

سوال - دوام و رنگ این بافته ها به چه صورتی است؟

تمامی این آثار قابل استفاده در منزل و قابل شستشو هستند. البته برای بافته هایی كه به صورت تابلو می باشد بااستفاده از موكت، زیرسازی انجام می شود. همچنین آثاری كه روی زمین انداخته می شوند با استفاده از چسب موكت و چرم پشت نمدی، آستر ایجاد می شود تا فرم بافته در زیر پا تغییر نكند. در ضمن در بافته هایی كه به صورت زیرانداز می باشد نباید از مهره و دیگر تزئینات برجسته استفاده كرد، تا راه رفتن روی آنها آسان باشد.

سوال - كمی  از انتخاب  عناوین بر روی آثار ابداعی خود بگویید.

 بافته های نو را " بافت تاب" نامگذاری كرده ام، یعنی بافته هایی كه حالت تابیده دارد؛ همچنین این اصطلاح مخفف " بافته تابلو" می باشد." معرق چوب" هم به نظرم تنها اسمی بود كه می توانست با كلاژی كه روی چوب انجام می دهم، مناسبت باشد.

سوال - كمی هم درمورد كار معرق چوب توضیح بدهید.

در ابتدا باید بگویم كه 6 سال پیش، یك دوره گرافیك در آموزشگاه آزاد نزد مرحوم استاد" علی كوثر احمدی"، گذراندم. مدتی نیز بامقوا و رنگ و پاستل كارهای گرافیكی انجام دادم، اما همان طور كه گفتم چون دلم میخواست كار جدیدی انجام بدهم ابتدا آمدم وطرح های گرافیكی مدرن را با بافته های سنتی مخلوط كردم.

بعد از این كار مقداری كاموای خرد شده روی دستم ماند و كلی چیزهای مختلف كه در خانه بود و ظاهراً هیچ كاربردی نداشت. به ذهنم رسید كه از این خرده كامواها كلاژ درست كنم و سپس خرده موكت و  چیزهایی دیگر را نیز به آن اضافه كردم و طرح های سنتی را با طرح های مدرن روز تلفیق كردم. به طور مثال طرح بته جقه را كه نمادی سنتی است به صورت مدرن اجرا كردم.

سوال - روش كارتان هنگام درست كردن معرق چوب به چه صورت است؟

ابتدا طرح مورد نظرم را روی چوب می كشم و آن را برش می دهم، سپس با استفاده از وسایل دورریز منزل، طرحم را تزئین می كنم. مثلاً خرده كامواهایی را كه از گوشه و كنار كارهای " بافت تاب" قیچی كرده ام، پوش می دهم و در گوشه ای از كار می چسبانم و یا اینكه با تكه های خیلی كوچك موكت، بافت ایجاد می كنم. درنهایت وقتی كار، چیزی كه میخواستم شد، آن را رنگ می كنم.

سوال - تابلوی " یا علی" شما نیز بسیار جالب است. ازتركیب تكه های مختلف موكت و برش آنها در اندازه های متفاوت، خط بسیار زیبایی خلق كرده اید.آیا كار خطاطی این اثر و دیگر آثاری كه در آنها از خوشنویسی بهره گرفته اید از خودتان است؟

این تابلو را برای سال امام علی و نمایشگاه مربوط به آن درست كردم. البته خط آن، متعلق به همسرم" مصطفی اشرفی تبریزی" است. ایشان خوشنویس می باشند و تا به حال 5 بار قرآن كریم و2 بار مفاتیح را نوشته اند در كل 50 كتاب از جمله دیوان حافظ و دیوان پروین اعتصامی را خوشنویسی كرده اند.

سوال - به نظرتان انجام چنین كارهایی در منزل صرفه اقتصادی دارد؟

من معتقدم كه نباید در خانه چیزی را بیرون ریخت. من حتی از سطل ماست ، گلدان درست می كنم. همان طور كه در یكی از تابلوها دیدید، پوسته های پسته را جمع كرده و با آنها بافت یكی از تابلوها  را درست كردم.

ساخت این تابلوها و بافتن وسایل مختلف،علاوه بر اینكه وسایل دورریز خانه را تبدیل به احسن می كند، می تواند با كاربردی كه دارد زنان را تشویق كند تا برخی از تزئینات خانه را خودشان درست كنند.

به عنوان مثال من خرده ریزهای كوچك كاموا را با چسب چوب مخلوط می كنم و از آنها خمیر كاموا درست می كنم. این خمیر روی سطح گلدان، سطح زباله ، جا كفشی و... را می پوشاند و سپس آن را رنگ و تزئین می كنم و هر كس كار را ببیند فكر می كند كه آن وسیله چوبی است.

سوال - چقدر توانسته اید با این هنرهای نو، جوانان ، به خصوص دختران جوان  را جذب كنید؟

هدف اصلی من جذب جوانان بوده است. به طور مثال دخترم كه جوان است ، بدون توصیه من خودش به این كار علاقه مند شد و سپس داوطلبانه شروع به كار كرد.

طرح و سبك كار هم طوری است كه دختران جوان و دانشجویان را جذب می كند. دختران جوان اگر كمی حوصله و دقت به خرج دهند می توانند با استفاده از قدرت تخیل خود كارهای زیبایی خلق كنند. آنان می توانند باهزینه كم و آموزش آسان، حتی قسمتی از جهیزیه خودشان را به طریق بافته های نو، تهیه كنند.

اكنون سال هاست كه با گرم تر شدن تدریجی هوا، دیگر كسی بافتنی نمی بافد و به نظر می رسد كه بافتنی فقط برای پیرزن ها است. در عوض لباس های آماده امروزی بین جوانان باب شده است. اما من امیدوارم كه هنر بافت فراموش نشود. همان طور كه اگر خودم تصویری از كار جدیدم به ذهنم بیاید حتی اگر ساعت سه نصف شب هم باشد بلند می شوم و روی آن طرح كار می كنم.

مهم این است كه زنان بدانند باخلاقیت می توانند جلوی بسیاری از خرج های اضافی منزل را بگیرند.

سوال - كلاس های آموزشی هم برای علاقه مندان ترتیب داده اید؟

با توجه به استقبال خانم ها و دختران جوان تصمیم گرفتم در موسسه " فیرا" كه متعلق به خودم می باشد كلاس آموزشی برگزار كنم. برای شروع هم چیزی جز دو میل و یك كلاف كاموا مورد نیاز نیست.

پس از شنبدن گفته های این خانم هنرمند،به این نكته می اندیشیدیم كه واقعاً پدید آوری چنین آثار زیبایی از دشت و دریا و ... احتیاج به وسایل خاصی ندارد و تمامی خانم ها می توانند با خلاقیت و سلیقه خود چون این هنرمند خلاق، وسایل دور ریختنی خانه را حلال كنند .البته اصطلاح حلال كردن لوازم اضافی، چون انتخاب دو عنوان خانم" اشرفی"، برای ابداعاتشان برایمان تازه بود و فكر كردیم واقعاً با این روش و احتمالاً روش های دیگری كه ایشان برای حلال كردن خرده ریزه های بدون مصرف خانه به كار می گیرند، می توان زشتی ها را به محیط زندگی باز گرداند. البته همراه با نوعی زیبایی خاص.

خانم " اشرفی" پس از معرفی خود و آثارش در صدا و سیما، در حال حاضر در یكی از شبكه های تلویزیونی به آموزش بافته های نو می پردازد.

ما نیزامیدواریم بعد از این علاوه بر سه نمایشگاه انفرادی این هنرمند در نگارخانه " سعدآباد" و " آثار"، شاهد كارهای جدید ایشان دردیگر نمایشگاهها باشیم؛ و باز هم جهانگردان و بازدیدكنندگان خارجی در این نمایشگاهها آثار ایشان را بخرند و به عنوان تحفه به كشور خود ببرند و هنر ایرانیان را بستایند.

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه