• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1468
 • سه شنبه 1386/1/7
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(7فروردین86)


امروز ، هفتم فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 7 ربیع الاول 1428 هجری قمری و 27 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


ابومنصورمحمّد بن ازهری هِرَوی

1128 سال پیش درچنین روزی در سال 300 هجری قمری ، « ابومنصورمحمّد بن ازهری هِرَوی » ازجمله بزرگترین دانشمندان علم و ادب و لغت درقرن4هجری قمری درشهرهرات بدرود حیات گفت. ازهری هروی بخشی ازعمرخود را درعراق و جزیرة العرب به گردآوری لغت سپری كرد و درهمین دوره بود كه بدست قَرامِطِه چند سالی درعربستان اسیرو زندانی شد. بزرگترین و مشهورترین اثرازهری هِرَوی درباب لغت «كتابُ التَّهذیب» نام دارد.

***


علی بن محمد تَنوخی

1086 سال پیش درچنین روزی در سال 342 هجری قمری، «علی بن محمد تَنوخی» ازفضلا، ادبا و مشاهیرشاعران قرن4 هجری قمری در64 سالگی دربصره درگذشت. او درانطاكیه درعلم نحو، لغت، نجوم، هیئت، هندسه، عروض و علوم ادبی ازمشاهیردوران بود و درفقه، اصول و حدیث ازجمله نوادرآن روزگارمحسوب می شد. او پس ازفراگیری همه علوم به بصره مراجعت كرد و به قضاوت مشغول شد. ازاین رو به قاضی تَنوخی شهرت یافت. تنوخی علاوه بركسب مراتب علمی درسخنوری نیزبیانی بسیارشیرین داشت و خوش گفتارو مجلس آرا بود. ازهمین رو درمیان بزرگان عراق به« ریحانَةُ‌ النُّدَما» و« تاریخُ الظُّرَفا» معروف شده بود. او علاوه بردیوان شعرصاحب كتاب «العَروض و عِلمُ القَواضی» نیزهست.

***


تولد ویلهلم رونتگن، کاشف اشعه ایکس

162 سال پیش در چنین روزی در سال 1845 میلادی ویلهلم رونتگن فیزیکدان آلمانی دیده به جهان گشود.

ویلهم كونراد رونتگن ، فیزیكدان بزرگ آلمانی در سال 1895 اشعه ایكس را كشف كرد كه تا كنون می توان گفت صدها میلیون عكس به روش او از بیماران گرفته شده است كه این عكس ها در تشخیص بیماری آن ها و مداوابشان تاثیر فراوانی داشته است ..

رونتگن در سال 1901 موفق به اخذ جایزه نوبل در فیزیك شد و واحد تشعشعات گاما و ایكس را به نام او (رونتگن ) نامیدند ولی با اینهمه دانشمند بزرگ از اختراع با ارزش خود هیچ استفاده مادی نكرد و همانطور كه سرنوشت برای بسیاری از نوابغ رقم زده است در هفتاد و هشت سالگی در فقر كامل زندگی را بدرود گفت .

***


تولد اتو والاش

160 سال پیش در چنین روزی در سال 1847 میلادی اتو والاش شیمیدان آلمانی به دنیا آمد. وی در سال 1910 میلادی جایزه نوبل شیمی را از آن خود کرد.

***


انتشار روزنامه تهران توسط حاج میرزا حسن تبریزی

102 سال پیش درچنین روزی در سال 1326 هجری قمری ، حاج میرزا حسن تبریزی معروف به رشدیه روزنامه تهران را منتشركرد. حاج میرزا حسن تبریزی ازروحانی زادگان تبریز بود كه درجوانی به بیروت رفت و درآنجا با شیوه جدید آموزگاری و مدارس جدید آشنا شد. او اولین كسی بود كه درتبریزو تهران دراویل سلطنت مظفرالدین شاه مدرسه ابتدایی به سبك جدید تأسیس كرد و چون كلمه رشدیه دراصطلاح عثمانی به معنی مدرسه ابتدایی است به این نام مشهورشد. حاج میرزا حسن تبریزی مدرسه رشدیه تبریزرا درسال 1267 شمسی مقارن با 1305 هجری قمری تأسیس كرد و درآن به شیوه مكتب داران شاگردان را روی زمین نشاند و تخته ای درمقابل آنان قرارداد و الفبا را به شیوه جدید و آسان به آنان آموخت.

***


درگذشت دكترخلیل خان ثقفی

83 سال پیش درچنین روزی در سال 1303 هجری شمسی ، دكترخلیل خان ثقفی ازنویسندگان ایرانی درگذشت و پیکر او درامامزاده عبدالله شهرری به خاك سپرده شد.

ثقفی درزمان عَضُدُ الملك به ریاست اولین بلدیه یا شهرداری قانونی انتخاب شد. خلیل خان ثقفی مردی فاضل، اهل علم و نویسنده ای توانا بود و نثری بسیارروان و دلنشین داشت. «خردنامه جاویدان و هزارویك حكایت »ازجمله آثاردكترخلیل خان ثقفی بشمارمی‎‏رود.

***


دریافت نشان لژیون دونور توسطچارلی چاپلین

76 سال پیش در چنین روزی در سال 1931 میلادی ، چارلی چاپلین عنوان لژیون دونور، بالاترین نشان هنری در فرانسه، را از آن خود کرد .

چارلی چاپلین یکی از نوابغ مسلم سینماست . او در زمانی که در اوج موفقیت بود با اونااونیل ازدواج کرد و از او صاحب 7 یا 8 بچه شد ولی فقط یکی از این بچه ها که جرالدین نام دارد استعداد بازیگری را از پدرش به ارث برده و چند سالی است که در دنیای سینما مشغول فعالیت است و اتفاقا او هم مثل پدرش به شهرت و افتخار زیادی رسیده و در محافل هنری روی او حساب می کنند . چند سال پیش وقتی جرالدین تازه می خواست وارد عالم هنر شود ، چارلی برای او نامه ای نوشت که در شمار زیبا ترین و شور انگیزترین نامه های دنیا قرار دارد و بدون شک هر خواننده یا شنونده ای را به تفکر وادار می کند. بخشی از این نامه این چنین است :

« ... من از تو بسی دورم ، خیلی دور ، اما چشمانم کور باد اگر یک لحظه تصویر تو را از چشمخانه من دور کنند ، تصویر تو آنجا روی میز هم هست ، تصویر تو اینجا روی قلب من نیز هست ... این داستان من است ، من طعم گرسنگی را چشیده ام ، من درد بی خانمانی را کشیده ام و از این ها بیشتر ، من رنج حقارت آن دلقک دوره گرد را که اقیانوسی از غرور در دلش موج می زد اما سکه صدقه رهگذر خودخواهی آن را می خشکاند احساس کرده ام ، با اینهمه من زنده ام و از زندگان پیش از آنکه بمیرند نباید حرفی زد. با همین نام چهل سال بیشتر مردم روی زمین را خنداندم و بیشتر از آنچه آنان خندیدند خود گریستم ....»

سر چارلز اسپنسر چاپلین، از مشهورترین بازیگران و کارگردانان هالیوود و برنده? جایزه اسکار است.

فیلمهای چاپلین کمدی و اکثر آنها صامت و در سبک انجام شیرین‌کاری می‌‌باشند .

***


درگذشتیوری گاگارین

39 سال پیش در چنین روزی در سال 1968 میلادی ، یوری گاگارین فضانورد مشهور روس و نخستین کسی که به کره ماه سفر کرد ، در سن 34 سالگی در جریان یک ماموریت آموزشی بر اثر سقوط هواپیمایش درگذشت .

یوری الکسایویچ گاگارین در سال 1934 میلادی در نزدیکی گاتسک در غرب مسکو به دنیا آمد. او پس از پایان تحصیلات خود و علیرغم كوتاهی قدش (قد گاگارین تنها 157.5 سانتیمتر قد داشت) دوره خلبانی جنگنده میگ -15 را سپری كرد و در سال 1960 همراه با 20 نفر دیگر برای تمرینات فضایی انتخاب شد. شاید در آن هنگام هیچ كس گمان هم نمی‌كرد مرد كوتاه قامتی كه در آن بین حضور دارد افتخار جاودانی نخستین بشر فضانورد را از آن خود كند.

وی که یک سرهنگ مهندس در نیروی هوایی شوروی بود 12 آوریل سال 1961 با سفیه «وستوک ــ 1 » در مدار زمین قرار گرفت و در یک ساعت و 48 دقیقه با سفینه خود کره زمین را دور زد و سپس در قزاقستان به زمین بازگشت و هیجان بزرگی در جهان به وجود آورد و عصر فضانوردی با سفر او آغاز شد.

گاگارین چهار روز پس از باز گشت از فضا ، مشاهدات خود را برای جهانیان شرح داد . با سفر گاگارین به فضا ، شوروی در دانش فضایی و موشکی برتری یافت ، ولی نتوانست از آن استفاده سیاسی و نظامی کند. گاگارین که پس از این سفر شجاعانه که بیم خطر جان در آن بود از مشاهیر جهان شد ، ولی عمری طولانی نکرد و چنانکه ذکر آن رفت ، در 27 مارس 1968 در جریان یک پرواز آزمایشی با هواپیما ، کشته شد.

***


مرحله سومعملیات فتح المبین

25 سال پیش در چنین روزی در سال 1361 شمسی ، سومین مرحله عملیات فتح المبین انجام شد .

در سومین مرحله ی عملیات فتح بزرگ "فتح المبین" مهم ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و دزفول فتح شد. این مرحله از عملیات که ادامه عملیات فتح محسوب می شد، ساعت 22 و 30 دقیقه شب شنبه 7 فروردین با نام فتح المبین و با کلمه رمز "یا زهرا" در شمال غربی شوش آغاز شد و رزمندگان ایران اسلامی موفق شدند ضمن انهدام سه تیپ رزمی عراق، حدود 5000 تن دیگر از قوای دشمن را به اسارت در آورند. در این عملیات سنگین که پیروزی عظیمی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شد، مهم ترین پایگاههای کنترل و دفاع هوایی ایران و حساس ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و دزفول از اشغال عراقی ها خارج شد و حدود 70 تانک و نفربر به دست قوای اسلام افتاد.

رزمندگان ایران مرکب از دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی، جان برکفان سپاه و بسیج با شکستن نخستین خطوط دفاع دشمن پایگاه های رادار و سایت چهار و پنج واقع در حوالی منطقه ابوصلیبی خات را به محاصره در آوردند.

تعداد هواپیمای سرنگون شده دشمن از آغاز عملیات فتح تا پایان مرحله ی سوم عملیات به 14 فروند رسید. در این عملیات تیپ های یک پیاده مکانیزه، تیپ پیاده 93 و تیپ 10 نیروهای ویژه ی ارتش عراق به کلی متلاشی و اکثر نفرات این سه تیپ کشته، زخمی و یا به اسارت ارتش اسلام درآمدند و علاوه بر نابودی تعداد بسیار زیادی تانک و نفربر، خودرو و مهمات، ده ها دستگاه تانک، نفربر و خودرو ارتش متجاوز عراق به همراه مقادیر قابل توجهی مهمات به دست رزمندگان ایران اسلامی افتاد. طی این عملیات هزاران تن از قوای عراق به اسارت درآمدند.

***

منابع:

صدا و سیما

مهر

ویکی پدیا

روزنامک

مشاهیر

شبکه فیزیک هوپا

ایران نگار

شهید آوینی

حیات

روزنامه شرق

UserName