• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2146
 • دوشنبه 1386/1/6
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(6فروردین86)

امروز ، ششم فروردین ماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 6 ربیع الاول 1428 هجری قمری و 26 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


درگذشت سیف الدوله حمدانی

1072 سال پیش در چنین روزی در سال 356 ه ق ، سیف الدوله حمدانی یکی از بر جسته ترین امیران دولت حمدانی در گذشت .

او قهرمانی از بزرگترین قهرمانان جهان اسلام در همه ادوار تاریخ اسلام بود که البته باید قهرمانیش را در تاریخ جهان با دیگر قهرمانان بزرگ جهان که در تاریخ همه ملتها معرفی شده اند مقایسه کرد .

او در زمانی رهبر دولت حمدانی بود که رومیان ، با هدف سیطره یافتن بر جهان اسلام تصمیم داشتند که سرزمین های خود را از مسلمانها باز پس گیرند . در واقع سیف الدوله با لشگری که داشت ، در برابر سیل آنها مقاومت کرد . سیف الدوله فقط در قسمت شمال سوریه حکومت می کرد و پایتختتش شهر حلب بود. وقتی مقایسه کنیم بین کمبود قلمروی را که حمدانیان داشتند و وسعت عظیم جهانی که رومی ها مسلط بر آن بودند ، می بینیم که فرق عظیمی میان این دو بوده است ، ولی سیف الدوله با نیروی اندکش توانست با حملات شنیع و شدید رومیها که به رهبری «فکفر فکاس» بود مقابله کند و به مقاومت بر خیزد.

سیف الدوله موفق شد این جمعیت عظیم را از جهان اسلام بیرون کند. او خود شخصا در چهل نبرد شرکت کرد و طلایه های لشگریانش به قلب آناتولی در ترکیه برسد ، چیزی نمانده بود که به قسطنطنیه راه یابد . جنگهای سیف الدوله سرودهائی در دهان شعرا بود . او دوست می داشت که شعرا با او همراه باشند تا با چشم خود میدان نبرد را ببینند ، قصائد متنبی در جنگهای سیف الدوله که بیش از 80 قصیده است از عالیترین ادبیات عرب برای نشان دادن جنگهای قهرمانانه حمدانیان محسوب می شود. در کنار آن ، حلب پایتخت شعر و ادب و اندیشه و دانش عربی بود و سیف الدوله با وجود گرفتاریهای جنگی که داشت از اینکه دولتش یک دولت شیعی اصیل باشد، منصرف نگردید و وظیفه دولت شیعی اصیل را در توجه ویژه ای که به نگهداری دانشمندان و عنایت مخصوص به متفکران و توجه مخصوص به شعراء کوتاهی نکرد. از این دانشمندان، فیلسوف هایی چون فارابی و ابن خالویه و دانشمندانی مثل متنبی و صدها از این قبیل مردان در کنار این دولت زندگی کردند.

***


تولد مولوی

824 سال پیش درچنین روزی در سال 604 هجری قمری ، « مولانا جلال الدین محمد مولوی» عارف، متفكرو شاعرپرآوازه ایرانی در بلخ متولد شد.

چون محمد خوارزمشاه با مشایخ از راه کم لطفی پیش می‌رفت، پدرش بهاءالدین تاب نیاورده و در سال 609 با خانوده‌اش خراسان را ترک نمود. مدتی در وخش و سمرقند بسر برد. آن‌گاه از راه بغداد به مکه رفت و پس از نه سال اقامت در الجزیره به دعوت کیقباد سلجوقی که صوفی‌مشرب بود به قونیه پایتخت سلجوقیان روم رفت.

جلال‌الدین پس از مرگ پدرش در سال 628 قمری، نزد برهان‌الدین ترمذی که از شاگردان پدرش بود شاگردی کرد و مدتی هم‌نشین شمس تبریزی شد . بعد ازآشنایی با شمس تبریزی روحش پریشان و آشفته شد و تدریس را رهاكرد. مردم قونیه و شاگردان مولانا شمس را ازقونیه بیرون راندند اما باردیگر برپریشانی مولانا افزوده شد. سرانجام شمس به قونیه بازگشت اما درسال 645 هجری قمری ناپدید شد و تا ابد داغ هجراو بردل محزون مولانا نشست. ازآن پس مولوی به تهذیب نفس پرداخت و سرودن مثنوی را آغازكرد. مولانا به سال 672 دیده از جهان فرو بست و در همان قونیه دفن شد. آثار وی به بسیاری از زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده‌اند و در اروپا و امریکا شهرت بسیار دارند.

از آثاراین شاعرپرآوازه «مثنوی معنوی ، فیه مافیه ، كلیات شمس و مجالس سَبعِه» را می توان نام برد.

مولوی خطاب به خویش چنین سروده است:

هوسی است در سر من که سر بشر ندارد * من از این هوس چنانم که ز خود خبر ندارم

دو هزار ملک بخشد شه عشق هر زمانی * من از او به جز جمالش طلبی دگر ندارم

***


درگذشت اَبهری سَمَرقندی

765 سال پیش درچنین روزی در سال 663 هجری قمری ، « اَبهری سَمَرقندی» دانشمند بزرگ و ریاضیدان مشهورایرانی درگذشت. ابهری صاحب چندین اثرمهم است كه ازمیان آنها« ایساغوجی» و« هِدایةُ الحِكمه» معروفترین كتابهای او بشمارمی روند. براین دو اثر شرحهای فراوان نوشته شده است اما شرح« شمسُ الدین احمد فناری» بر«ایساغوجی» و شرح« میرحسین میبدی» بر«هدایة الحكمه» ازدیگرشرحهای ارزشمندتراست. ابهری سمرقندی سه رساله درهیئت و نجوم نیزازخود به یادگارگذاشته است.

***


تصرف بمبئی توسط استعمار انگلیس

339 سال پیش در چنین روزی در سال 1668 میلادی ، انگلیسی ها که در حال تصاحب و استثمار مشرق زمین بودند، منطقه بمبئی را در هند تصرف کردند. پس از این اقدام ، این شهر در حدود یک قرن تحت نفوذ حکم اشغالگران انگلیس بود. بمبئی همچنین در دوران قدیم یکی از پایگاههای اشغالگران برتغالیها بوده‌است.

بمبئی پایتخت ایالت ماهاراشترا و پرجمعیت‌ترین شهر کشور هند است. نام جدید این شهر مومبای است. این شهر در ساحل غربی کشور هندوستان واقع شده‌است.

***


محاصره یافا توسط ناپلئون

208 سال پیش در چنین روزی در سال 1799 میلادی ، ناپلئون بناپارت در جریان لشکر کشی خود به شرق ، با هدف کوتاه کردن دست انگلیسی ها - رقیب و دشمن فرانسه -از مشرق زمین، در این روز منطقه " یافا " در فلسطین را تصرف کرد.

***


نابودی کاراکاس در اثر زلزله ای مهیب

195 ساال پیش در چنین روزی در سال 1812 میلادی ، بر اثر زلزله ای شدید در کاراکاس ، پایتخت کنونی ونزوئلا ، نود درصد این شهر نابود شد و حدود بیست هزار نفر بر اثر این زلزله جان باختند. مقامات شهر این زلزله را مجازات الهی برای عصیان در برابر پادشاهی اسپانیا در حین جنگ استقلال ونزوئلا قلمداد کردند.

***


تولدرابرت فراست

133 سال پیش در چنین روزی در سال 1874 میلادی ، رابرت فراست شاعر مشهور آمریکایی در شهر سانفرانسیسكو متولد شد .

فراست در ابتدا به کار مزرعه داری مشغول بود . پدرش روزنامه نویس بود و رابرت نیز اولین شغل اجتماعی خود را از روزنامه نویسی شروع كرد . وی پس از مدتی حضور در انگلستان به شعر روی آورد و نخستین کتاب شعر خود را در سال 1894 در این کشور منتشر نمود ، که عنوان آن " اراده یك پسرك " بود . او بعدها به آمریکا مهاجرت نمود و در آن دیار به یکی از قدرتمندترین شاعران بدل شد . وی موفق شد در طول زندگی ادبی اش چهار بار جایزه معتبر ادبی پولیتزر را در یافت دارد.

از مهمترین آثار او می توان به ؛ جاده ساخته نشده ، فاصله های کوهها ، درخت بیننده ، و شال بستن و فاصله كوه ، اشاره کرد .

وی در سال 1962 میلادی ، در سن 88 سالگی ، در بیمارستان" بوستون "بدرود حیات گفت .

***


درگذشت والت ویتمن

115 سال پیش در چنین روزی در سال 1892 میلادی ، والت ویتمن شاعر آمریکایی در سن 72 سالگی در گذشت.

ویتمن به سال 1819 در "لانگ آیلند" جزیره ای که وی به پیروی از سرخ پوستان آن را «پاناموک» مینامد، در خانوادهای نسبتاً فقیر و کم سواد زاده شد. پدرش کشاورز و نجار بود. خانواده ی والتر تا هنگامیکه او چهارساله بود در لانگ آیلند زندگی می کردند و سپس به بروکلین رفتند. صحنه ی بسیاری از شعرهای ویتمن گوشه های دور افتاده ی "جزیره ماهی شکل پاناموک" و «بروکلین» و «نیویورک» است، و با وجود اینکه به نواحی دیگر امریکا سفرهائی کرده است منبع اصلی اندیشه و احساش همین نقاط است. سیزده ساله بود که ناچار شد مدرسه را ترک کند و به کار در چاپخانه و روزنامه ها مشغول شد. سرانجام روزنامه نویسی حرفه ی او شد و از پادوئی یکی از روزنامه ها شروع کرد و پله پله به خبرنگاری و نقد کتاب و سردبیری رسید.

تا قبل از انتشار کتاب خود، که آن را به خرج خود چاپ کرد و قسمت عمده ی کار حروفچینی آن را هم به دست خود انجام داد، شهرتی نداشت . اما پس از انتشار شعرهای انقلابی مخالفت با وی به فزونی گذاشت. شاعر سودازده از هر دری رانده می شد و ناشران از تجدید چاپ کتابش وحشت داشتند. با اینهمه در همان اوان کار شاعر، مردانی چون امرسون به هواداری اش برخاستند. امرسون پس از خواندن نخستین چاپ شعرش به او نوشت: «در آستانه ی زندگی بزرگت بر تو درود میفرستم»

اما پس از آن که کار مخالفت با ویتمن بالا گرفت، امرسون تصمیم گرفت گه قبل از چاپ سوم مجموعه اشعار ویتمن او را قانع کند که پاره ای از اشعار تند و زننده را حذف کند. ولی والت که در دامن فلسفه ی "اعتماد به نفس" امرسون پرورده شده بود پیشنهاد او را نپذیرفت. در این ایام ویتمن در وزارت کشور امریکا سمت منشی گری داشت و در سال 1865 به اتهام انتشار یک کتاب ناشایست، از سمت خود معزول شد.

ویتمن پنجاه و چهار ساله بود که یکباره در واشنگتن احساس غربت و تنهائی کرد، به یاد خانه و زادگاه خود افتاد و سایه ی مرگ چنان او را فرا گرفت که وصیت نامه ی خود را نوشت و به نزد مادرش آمد اما دیری نگذشت که مادرش درگذشت و این ضربه ی روحی او را شکسته تر و افسرده تر ساخت.

پس از آن یکباره سالخورده و بیمار گشت و تشنجات عصبی اش شدت گرفت. در سال 1877 منبع درآمدی نداشت و تنها دری که برای او باز مانده بود فروش کتابهایش بود که آنها را در زنبیلی به خیابان ها میبرد و میفروخت.

پس از یکی دو سال ویتمن سلامتی خود را تا حدی باز یافت و دست کم بعضی از شعرهایش مورد توجه قرار گرفت. منظومه ی «آنگاه که گلهای یاس آخرین بار در آستانه ی خانه شکفت» رفته رفته به عنوان یک اثر فناناپذیر مورد قبول گروه کثیری واقع شده بود. خطابه ای هم که در همین ایام درباره ی آبراهام لینکلن ایراد کرد رونق تازه ای به کارش بخشید و نیویورک تایمز درباره اش نوشت: "هرچند بیشتر شعرهای ویتمن شعر واژگونه است، خطابه ی او سرشار از آتش و بلاغت و نیرو بود."

مرگ توماس کارلایل که ویتمن به وی ارادت فراوان داشت، به سال 1881 و در گذشت لانگ فلو و امرسون در سال بعد ویتمن را سخت منقلب ساخت و شاعر آزاده اندیش در رثای لانگ فلو عقده ی کهن دل خود را یکسره باز کرد: " او شاعری بود که بی شک در این اجتماع مادی، خودپسند و پول پرست ما، در میان نژاد آنگلوساکسون و خاصه در دوران اخیر اجتماع امریکا-که کارخانه داران و بازاریان و سوداگران و رباخواران و سیاست بازان، ستمگران محترم آنند- بیش از هر چیز مورد نیاز است."

ویتمن در سن شصت و پنج سالگی در خانه ای دخمه مانند، در کنار راه آهن میزیست و تنها کمکهای مادی پاره ای از دوستانش او را از گرسنگی نجات میداد.

وی سرانجام بعد از ابتلا به سل و یک دوره طولانی فلج در سال 1892 درگذشت .

***


تولد جوزف کمپل

103 سال پیش در چنین روزی در سال 1904 میلادی ، جوزف کمپل اسطوره شناس مشهور انگیسی به دنیا آمد . «تصاویر اسطوره ای » عنوان مهمترین اثر مکتوب اوست. این جمله از وی نقل شده است :

فرصت یافتن شکوفای قدرتهای عظیم تر در درون خود، زمانی از راه می رسد که دشواری زندگی از همیشه بیشتر است.

***


تولد تنسی ویلیامز

96 سال پیش در چنین روزی در سال 1911 میلادی ، تنسی ویلیامز نمایشنامه نویس برجسته آمریکایی ، در کلمبیا به دنیا آمد . ویلیامز بعد از تحصیلات دانشگاهی بنوشتن نمایشنامه پرداخت. نمایشنامه‌های وی مورد توجه فیلمبرداران قرار گرفت در نتیجه از روی آنها فیلمهائی تهیه شد. پرنده شیرین، جوانی، گربه روی شیروانی داغ، اتوبوسی به نام هوس، ناگهان تابستان گذشته، شب ایگوانا، ترول اورفه از آنجمله است.

درواقع هنگامی که نخستین موفقیت خود را در سال 1946 با نمایشنامه « باغ وحش شیشه ای » به دست آورد ، هیچ کس فکر نمی کرد که او بتواند موقعیت خود را با نمایشنامه هایی چون « اتوبوسی به نام هوس » ، « خاک گل سرخ » ، « گربه روی شیروانی داغ » و « نزول ارفئوس » تثبیت کند . وضع انسان آمریکایی در این میان ویژگیهای ضمنی جامعه آمریکایی ، بن مایه آثار تنسی ویلیامز به شمار می رود .

شخصیتهای ویلیامز در وضعی بحرانی و دشوار گرفتارند و می کوشند گذشته خود را به نوعی جبران کنند یا بر آنند تا با آینده ای بهتر از ورطه مبتذل روز مرگی کنونی نجات یابند . قدرت ویلیامز در آفرینش شخصیتهایش نهفته است . قهرمان آثار او غالباً پس از یک شکست جسمی یا اخلاقی از شخصی تبهکار یا سنگدل ، به تدریج از خیالات واهی خود دست می شویند . «گربه روی شیروانی » جایزه ادبی پولیتز را در سال 1955 نصیب ویلیامز کرد .

***


تولد کریستیان بی آنفینسن

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1916 میلادی ، آنفینسن شیمیدان مشهور آمریکایی متولد شد . او در حوزه فیزیولوژی تحقیقات بسیاری به انجام رسانده است . وی به سال 1972 میلادی جایزه نوبل شیمی را از آن خود کرد.

***


تولد ناصر مسعودی

72 سال پیش در چنین روزی درسال 1314 ه.ش ، ناصر مسعودی خواننده توانمند ایرانی در شهر رشت متولد شد . او در طی 50 سال كار هنری خود ضمن همكاری با هنرمندان بزرگی چون "حسن كسایی" ،" جلیل شهناز"و... در رادیو و تلویزیون ملی ایران و برنامه گل ها همکاری داشته وآثار ماندگاری را خلق كرده است .

اورا سلطان آواز گیلان می نامند . صدای گیرا و نغمه خوانی در خانواده ناصر موج می زد به طوری که همگی آنها از صدای خوش و دلنشین بر خوردار بودند ولی مشکلات گذران زندگی مجالی برای شکوفایی به آنها نمی داد پس ناصر هم نمی توانست از محضر و مکتب استادی برخوردار شود و تنها الگوی او در هنر آواز، امکانات متفرقه ای بوده که در اطرافش وجود داشته است.

ناصر مسعودی در سال 1328 بنا به اقتضای وضع خاص خود به تهران آمد. جدایی از زادگاهش برای وی بسیار مشکل بود لیکن در تهران به واسطه امکانات مختلف بهتری می توانست تلاش کند در همین اوقات با یکی از همشهری های مقیم تهران که مشغول تحصیل در دبیرستان بود آشنا می شود و توسط وی که در کلاس موسیقی علی اکبر خان شهنازی در خیابان ناصرخسرو درس مویسقی می گرفت به کلاس استاد راه یافت، در این کلاس با آقای بحرینی معلم ویولون آشنا می شود و صدای وی مورد پسند بحرینی قرار می گیرد و توسط او به استاد شهنازی معرفی می شود و ناصر بسیار نیاموخته ها را در محضر شادروان شهنازی آموخت و عشق و علاقه به موسیقی سبب شد که ناصر گاهی چند روز هفته را در کلاس باشد ولی باز مشکلات زندگی مانع از ادامه این کار وی شد. مسعودی در سال 1332 با محمودی خوانساری آشنا شد. در سال 1334 ناصر به زادگاهش رشت رفت و ساکن شد. در همان سال با هنرمندانی کم نظیر چون : شادروان امیر عطایی ، کیهان دیوان بیگی ، رکن الدین نژند ، اسداله سمیعی، علی اکبرپور، رضا نیکوروان، غلامرضا امانی ، حسین آمنین ، تحویلداری و ... آشنا شد.

در سال 1336 که رادیو گیلان افتتاح شد، ناصر مسعودی جزو اولین خوانندگانی بود که در این رادیو برنامه اجرا کرد و تا سال 1338 کنسرت هایی که در مدارس و مراکز فرهنگی و هنری دیگر اجرا کرد با شرکت و همکاری همین هنرمندان تئاتر و رادیو گیلان بود ولی همین ترانه ها را از سال 1340 تا 1357 به شکلی زیباتر در رادیو و تلویزیون خواند.

ناصر مسعودی در طول 18 سال تلاش در رادیو و تلویزیون با هنرمندان بزرگی مانند: اصغربهاری( کمانچه ) ، مهدی خالدی( ویولون) ، رضا ورزنده(سنتور) ، حبیب اله بدیعی( ویولون) ، محمد میر نقیبی ( ویولون) ، عباس شاپوری( ویولون) ، جلیل شهناز ( تار) ، لطف اله مجد ( تار) ، فرهنگ شریف ( تار) ، فریدون حافظی ( تار) ، امیر ناصر افتتاح ( تنبک) ، عباس زندی( سنتور) ، ابراهیم سرخوش( تار) ، شاپور حاتمی( تار) ، مجید نجاحی ( سنتور) ، بزرگ لشگری ( ویولون) ، جواد لشگری ( ویولون) ، جهانگیر ملک ( تنبک) ، محمد موسوی ( نی) ، سلیم فرزان ( قره نی ) ، مرتضی حنانه ( پیانو) ، جواد معروفی ( پیانو) ، فریدون ناصری ( پیانو) و فرهاد فخرالدینی ( ویولون) همکاری داشته است.

از آثار معروف او میتوان به نوارهای «کوچک جنگلی »«کورا شیم »«پرچین »و«قلندر» اشاره کرد .

***


اعتراض به پیمان کمپ دیوید

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1358 هجری شمسی، مردم ایران در تظاهراتی ، نسبت به امضای پیمان کمپ دیوید ( صلح میان مصرو رژیم صهیونیستی ) خشم و انزجار خود را نسبت به مفاد این پیمان به نمایش گذاردند .

در ضمنِ این قرارداد که با میانجگری ایالات متحده آمریكا دقیقا یك سال پیش از انقلاب ایران میان انور سادات و مناخیم بگین نخست وزیر فقید اسرائیل به امضا رسید ، مصر به ریاست جمهوری انور سادات به نوعی رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت .

توافقنامه كمپ دیوید 3 موضوع عمده را در بر می گرفت؛

- صلح مصر با اسرائیل به عنوان نخستین کشور اسلامی كه تل‌آویو را به رسمیت شناخت.

- تخلیه صحرای سینا و استرداد آن از سوی اسرائیل به مصر که در طی جنگ شش روزه توسط اسرائیل به غنیمت گرفته شده بود.

- آغاز مذاكره جهت خودمختاری کشور فلسطینی، در كرانه باختری رود اردن و نوار غزه كه به دنبال این قرارداد دو كشور اقدام به تبادل سفیر و آغاز عادی سازی روابط دیپلماتیک كردند.

پس از انعقاد این پیمان ، بنیاد نوبل جایزه صلح خود موسوم به جایزه صلح نوبل را در سال 1978 به طور مشترک به انور سادات از مصر و مناخیم بگین از اسرائیل تقدیم کرد.

به غیر از ایران اکثر کشورهای مسلمان نسبت به عقد این قرارداد اعتراضات گسترده ای از خود نشان دادند .

***


آغازعملیات بیت المقدس چهار

19 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1367 هجری شمسی ، عملیات بیت المقدس چهار در منطقه در بندیخان ، در استان سلیمانیه عراق آغاز شد . این عملیات به فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بارمزیا اباعبدالله (ع) آغاز شد. هدف ازاجرای این عملیات آزادسازی بخشی ازارتفاعات منطقه عمومی سلیمانیه عراق بود و درنتیجه این عملیات چندین ارتفاع مهم و چندین روستا نیزازوجود دشمن پاك شد.

نتایج عملیات

- تصرف کامل ارتفاعات شاخ شمیران و شاخ سورمر

- تصرف قسمتی از دشت تولبی و ارتفاعات برددکان

- کشته و زخمی شدن حدود 5000 تن و به اسارت درآمدن 498 تن از نیروهای دشمن

- انهدام بیش از 15 تانک و نفربر و 50 خودرو

- اغتنام 11 تانک، 54 خمپاره، یک دستگاه مهندسی، 5 قبضه سلاح پدافند هوایی، 14 تیربار، یک دستگاه خودرو حامل تفنگ 106 و دو قبضه آرپی‌جی - یازده.

***


به ریاست جمهوری رسیدن ولادیمیر پوتین

7 سال پیش در چنین روزی در سال 2000 میلادی ، ولادیمیر پوتین که از سوی یلتسین ، نخست وزیر و بعدا کفیل ریاست جمهوری روسیه فدراتیو شده بود ، در یک انتخابات عمومی رئیس جمهوری این کشور شد. وی قبلا افسر امنیتی ( کا. گ. ب. ) شوروی و عضو حزب کمونیست بود که پس از فروپاشی شوروی معاون شهرداری سن پترز بورگ ( لنینگراد ) شده بود. پوتین در مارس 2004 برای دومین بار به ریاست جمهوری روسیه انتخاب شد.

***

منابع:

مهر

ویکی پدیا

صداوسیما

سالنامه موسیقی ایران :ج1و2

روزنامک

روزنامه قدس

مطالعات شیعه شناسی

سایت ساجد

سایت هشت

مرکز پژوهشهای مسیحی

ماهنامه الکترونیکی رونا

UserName