• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 15937
 • دوشنبه 1385/12/28 ساعت 19:51
 • تاريخ :

فتوكپی

آیا تا كنون متوجه شده اید كه صفحه تلویزیون چقدر سریع گرد و خاكی می شود؟ بارهای الكتریسیته ساكن روی صفحه ذرات گرد و غبار هوا را جذب می كند و آنها به صفحه می چسبند. اساساً، دستگاه فتوكپی به روش مشابه ای از مدارك كپی می گیرد. دستگاه از الكتریسیته ساكن بهره گیری می كند تا پودر سیاه (كه تونر نامیده می شود) به ورق كاغذ بچسبد و یك كپی سیاه و سفید از مدرك شكل بگیرد. سپس تونر به كاغذ چسبانده می شود تا همانند گردوغبار از صفحه تلویزیون پاك نشود.

كپی رنگی به روش مشابه ای كار می كند، با این تفاوت كه از سه تونر به رنگ های بنفش (قرمز_آبی)، نیلی (سبز_آبی) و زرد (قرمز _سبز) استفاده می كند. این سه تصویر اضافی (كه از این سه رنگ حاصل شده) به تصویر سیاه یك كپی رنگی كامل را بوجود می آورند.

 

بادكنك كپی كننده

به كمك بادكنك و پودر تالك، نشان دهید كه دستگاه فتوكپی چگونه كار می كند. به كمك مالش یك دایره باردار (الكتریسیته ساكن) بر روی بادكنك ایجاد كنید و سپس مركز آن را از بار تخلیه كنید. بادكنك پودر را جذب نموده و حرفO را تشكیل می دهد، قرار است شما این حرف را به كاغذ منتقل كنید. داخل یك فتوكپی واقعی، یك غلتك باردار نقش بادكنك را ایفاء می كند و پودر سیاه را جذب نموده و یك تصویر از مدرك بر روی آن شكل می گیرد، سپس این تصویر به كاغذ منتقل می شود و بدین ترتیب یك كپی ایجاد می شود.

 

وسایل مورد نیاز

كاغذ رنگی تیره، مداد سیاه، پودر تالك، سینی، ٢ بادكنك، خودكار، دستكش پشمی

 

فوتوكپی

١- با قلم ضربدری بر روی بادكنك بكشید. با دستكش پشمی، بادكنك (اطراف ضربدر) را به شكل دایره وار مالش دهید. سطح بادكنك را محكم مالش دهید تا یك دایره الكتریسیته ساكن ایجاد گردد.

 

فوتوكپی

 

٢- مقداری پودر تالك روی سینی بریزید. از دوستتان بخواهید تا سینی را شدیداً تكان دهد تا ابری از پودر روی سینی ایجاد گردد. بادكنك را روی سینی بگیرید تا قسمت باردار یك دایره از پودر را جذب كند.

 

فوتوكپی

 

٣- هنگامی كه پودر به بادكنك جذب شد، به دقت بادكنك را روی یك ورق كاغذ قرار دهید. بادكنك را روی كاغذ بغلتانید، تا پودر به كاغذ منتقل شده و دایره بر روی كاغذ چاپ شود.

 

فوتوكپی

 

٤- مرحله ١ را با یك بادكنك جدید تكرار كنید. به محض اینكه بادكنك باردار شد، مداد سیاه را نزدیك علامت ضربدر (روی بادكنك) بگیرید. ممكن است صدای تیك تیك ضعیفی را بشنوید كه این به معنی تخلیه بار الكتریكی است.

 

فوتوكپی

 

٥- حال مراحل ٢ و ٣ را تكرار كنید. وسط دایره باردار بوسیله مداد سیاه تخلیه شده است. باقی دایره باردار پودر را جذب می كند و حرف O روی كاغذ چاپ می شود.

 

 فوتوكپی

 

چگونه دستگاه فتوكپی سیاه و سفید كار می كند؟

وقتی یك مدرك سیاه و سفید روی شیشه دستگاه كپی قرار داده شده و كلید كپی زده می شود یك لامپ (از زیر شیشه) تمام متن را مرور (اسكن) می كند. نواحی سفید مدرك نور لامپ را بازتاب نموده و این نور از مجموعه ای آینه و عدسی عبور می كند. در حالی كه نواحی سیاه هیچ نوری را بازتاب نمی كند. عدسی ها تصویری از مدرك را روی غلتك باردار می اندازند. در هنگامی كه مدرك اسكن می شود غلتك می چرخد و نور بازتابی از نواحی سفید مدرك پس از برخورد به غلتك بارهای روی آن را از بین می برند. بدین ترتیب غلتك با نواحی بار داری باقی می ماند كه متناظر قسمت های سیاه مدرك است. این نواحی باردار پودر تونر سیاه را از غلتك تونر جذب می كنند و یك كپی از مدرك بر روی غلتك شكل می گیرد. كاغذ (كه به شدت) بار دار است تونر را از غلتك جذب می كند. سپس كاغذ گرم می شود تا تونر بر روی آن پخته شود و كپی دائمی بدست آید. اگر مدرك رنگی یا دارای نواحی خاكستری باشد، نواحی رنگی یا خاكستری نور را متناسب میزان تاریكی شان بازتاب می كنند.

فوتوكپی

 

در مدل سازی زیر مراحل مختلف فوتوكپی را مشاهده می كنید. برای عبور از هر مرحله بر روی كلید سبز کلیک کنید.

 

 

فوتوكپی رنگی

تصویر رنگی كامل به كمك چهار رنگ : بنفش، نیلی، زرد و سیاه چاپ می شود. در یك چاپگر رنگی، غلتك چهار بار می چرخد، یك بار برای هر رنگ . در هر چرخش، كپی رنگ های مختلف مدرك از غلتك به همان ورق كاغذ منتقل می شود.

 

 بنفش

اسكن های رنگ های مختلف

بنفش

مراحل چاپ رنگی

 نیلی

بنفش

نیلی+ بنفش

بنفش

 زرد

نیلی

نیلی + بنفش + زرد

نیلی+بنفش

 سیاه

سیاه

 نیلی + بنفش+ زرد + سیاه

نیلی + بنفش+ زرد + سیاه

 

برای كپی های بنفش، نیلی و زرد، ابتدا نور سفید از فیلتر سبز، قرمز و آبی عبور داده شده و سپس از مدرك بازتاب می كند. كپی نهایی با نور سفید (غیر فیلتر شده) و جوهر سیاه ایجاد می گردد. چهار رنگ با تركیب های متفاوت با یكدیگر ادغام می شوند و كپی رنگی كاملی از مدرك را بدست می دهند.

 

بازگشت

UserName
عضویت در خبرنامه