• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1405
 • چهارشنبه 1387/2/11
 • تاريخ :

داستاني فراطبيعي از روح انسان

فيلم نامرئي

به انگيزه‌ي پخش سينمايي «نامرئي»؛

داستاني فراطبيعي از روح انسان

فيلم سينمايي «نامرئي» با نام اصلي « The invisible» محصول سال 2007 امريكا به مدت نود و هفت دقيقه به زبان انگليسي و با استفاده از سيستم صداي ديجيتال دالبي توسط كمپاني «هاليوود پيكچرز» تهيه و توليد شده است.

اين فيلم توسط « ديويد اس . گوير» كارگرداني شده است و « ميك ديوس» و كريستين روم فيلمنامه آن را به رشته تحرير درآورده‌اند.

از جمله بازيگران اين فيلم مي‌توان به جاستين كاتوين ( در نقش نيك پاول)، مارگاريتا لويدا ( اني نبوتون) مارسيا گي گاردن ( ديان پاول) ، كريس ماركت، الكس اولافلين، مايكل هريسون، رايان كلندي، آندرد فرانسيس و ... اشاره كرد.

**داستان فيلم:

«نيك پاول» جوان درسخوان و اصلي ادبياتي است و با مادر ش به تنهايي زندگي مي‌كند. وي در مدرسه با دختري به نام آمي هم دوره است كه به خاطر شرايط بد خانوادگي، وارد راه‌هاي خلاف شده و گاهي دست به دزدي و زورگيري مي‌زند. يكي از دوستان خلافكار آني در چي اختلافاتي كه بين آن‌ها به وجود مي‌آيد، سرقتي را كه آني مرتكب شده، به پليس لو مي‌دهد. اني به تصور اين كه نيك او را لو داده است با همدستي چند نفر ديگر به وي حمله مي‌كند . نيك در اثر ضربات وارده به كما مي‌رود و آني كه تصور كرده نيك مرده است پيكر او را در يك كانال آب مخفي مي‌كند. اما نيك هنوز زنده است و روح او به دنبال نجات دادن زندگي جسمش است.

**درباره فيلم:

فيلم سينمايي « نامرئي» چون چند فيلم موفق تاريخ سينما از جمله فيلم مشهور « روح» درون‌مايه‌يي فراطبيعي دارد. در اين فيلم كارگردان تلاش مي‌كند تا بيننده را از دنياي محدود طبيعت جدا كرده و با ابعاد مختلف روح بشر آشنا كند. اگر چه فيلمنامه‌نيسان سعي داشته‌اند تا با باز نكردن بعضي مباحث ( از جمله پيش زمينه زندگي سخت آني و با مشكلات دروني نيك) فيلم را هر چه بيشتر مرموز جلوه دهند، اما اين عدم پردازش شخصيت‌ها در پاره‌يي موارد به گنگ شدن داستان منجر شده است.

در طول داستان شاهد هستيم كه آني كه در حال فرار از دست پليس است به جاي بازگشت به گذشته خود، به اتاق نيك سر مي‌زند و در آنجا در مي‌يابد كه نقاط مشترك زيادي با پسري دارد كه به تصور او اكنون ديگر زنده نيست. فشار رواني ناشي از احساس گناه، آني را به مرزي مي‌رساند كه به همذات پنداري با نيك مي‌پردازد و از اين طريق گويي صداي « روح نيك»‌را نيز مي‌شنود . شكل‌گيري نوعي رابطه عاطفي بين آني و « پسر مرده» مي‌تواند گواهي بر شرايط روحي نامناسب آني باشد كه با فرار از شرايط به خانوادگي خود سعي در يافتن پناهي براي ادامه حيات دارد و تا جايي اين احساس شدت مي‌يابد كه اني حتي از فداي جان خود براي نجات نيك دريغ نمي‌كند.

اگر چه ايده اين فيلم به خودي خود مي‌تواند بيننده را مجذوب كند، اما در بعضي صحنه‌ها چنان سير حوادث داستان پيش پا افتاده مي‌شود كه بيننده اعتماد خود را نسبت به فيلم از دست مي‌دهد. نمونه چنين صحنه‌هايي فرار آني از دست نيروهاي پليس در شرايطي است كه از هر سو در محاصره پليس قرار دارد . در مجموع مي‌توان گفت كه فيلم « نامرئي» كه تجربه‌يي جديد براي كارگردان فيلم‌هاي « بتمن آغاز مي‌كند»‌و « تيغ»‌محسوب مي‌شد نمره قبولي كسب مي‌كند اما به هيچ عنوان نمي‌توان آن را در زمره فيلم‌هاي موفق اين ژانر به شمار آورد.

**نكاتي درباره فيلم:

فيلم سينمايي « نامرئي» براساس يك فيلم سوئدي با همين نام ساخته شده است؛ البته فيلم سوئدي نيز خود اقتباسي از رماني نوشته «‌ماتس وال» نويسنده سوئدي بوده است.

صحنه‌هايي از فيلم كه به مصرف مواد مخدر اختصاص داشته است از اين فيلم حذف شدند. تهيه‌كنندگان اين فيلم دليل اين امر را جلوگيري از قرار دادن اين فيلم در دسته فيلم‌هاي بزرگسالان عنوان كرده‌اند.

اين فيلم هنوز جايزه‌يي از جشنواره‌هاي بين‌المللي كسب نكرده است و دست‌اندركاران تهيه آن اميدوارند كه اين فيلم در جشنواره‌هاي امسال مورد لطف داوران قرار بگيرد.

**درباره كارگردان:

ديويد ساموئل گويل، متولد بيست و دوم دسامبر سال 1965 به شهر ميشيگان ايالات متحده است.

وي از مدرسه سينما – تلويزيون آمريكا فارغ‌التحصيل شد. وي تا كنون جوايز ارزنده‌يي چون جايزه بهترين كارگردان جشنواره‌ فيلم‌هاي عملي، تخيلي و ترسناك آمريكا در سال 2006 براي فيلم بتمن آغاز مي‌ند جايزه بهترين فيلمنامه‌نويس جشنواره « برام استوكر» براي فيلم «‌شهر تاريك»‌در سال 1999 و جايزه بهترين فيملنامه‌نويس جشنواره منتقدين فيلم استراليا را از آن خود كرده است.

در كارنامه هنري كارگردان ساخت فيلم‌هايي چون زيگ زاگ (2002) ، تيغ (2004) ، نامرئي (2007)‌، متولد نشده (2008) به چشم مي‌خورد.

منبع : ايسنا

 

UserName