• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 10876
 • چهارشنبه 1387/2/11
 • تاريخ :

شيوع آنفلوانزاي جديد

خبر شيوع نوع جديدي از ويروس آنفلوانزا، در خبرگزاري‌ها منتشر شده است.

گلودرد

اين خبر كه از زبان دكتر امام هادي، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نقل شده بود، در كنار اپيدمي‌هاي گوارشي كه در هفته‌هاي پيش اتفاق افتاده، مي‌توانست به نگراني عمده‌اي براي مردم تبديل شود، اما واقعيت اين است كه بعضي از خبرها تنها ظاهر ترسناكي دارند، چنان‌كه دكتر امام هادي در گفت‌وگو با همشهري، اين ويروس را تنها نوع جديدي از ويروس آنفلوانزا دانست كه هر از گاهي جهش پيدا مي‌كند.

نكته ديگر اين است كه آنفلوانزا معمولا همراه با دردهاي شديد در اندام بدن، گلودرد، تنگي نفس و حتي شكم درد بروز مي‌كند (نظير آنچه اين روزها شايع است)، اما در روزهاي گذشته، طي پرسش از متخصصان عفوني، مبني بر اين‌كه آيا بيماري جديدي كه با دردهاي شكمي همراه است اپيدمي شده يا نه، با پاسخ منفي مواجه شديم و حالا بعد از چند روز مشخص شده است كه آن بيماري همين آنفلوانزا بوده است.

در اين ميان دكتر طلعت مختاري آزاد، مسئول آزمايشگاه ملي آنفلوانزا و سرپرست بخش ويروس‌شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران، با بيان اينكه نه خبر را تاييد مي‌كند و نه تكذيب، به همشهري مي‌گويد:

"ماهيت ويروس آنفلوانزا اين است كه هر از گاهي جهش پيدا كند، اما بدون انجام كار مولكولي دقيق روي نمونه‌هاي حاضر، نمي‌توان گفت كه نوع جديدي از ويروس آنفلوانزاست يا خير، چرا كه در تشخيص انواع‌ جديد، پس از جداسازي، ويروس بايد به سازمان بهداشت جهاني ارسال شود و با تمامي ويروس‌هاي دنيا مقايسه گردد تا جديد بودن آن مشخص شود و ما به تنهايي نمي‌توانيم رايي صادر كنيم."

وي در ادامه با اشاره به اينكه حتي اگر ويروس حاضر نوع جديد آنفلوانزاهم باشد، اتفاق ترسناكي نمي‌افتد، مي‌گويد:

"ما 2 تا 3 ماه است كه بررسي نمونه‌هاي آنفلوانزاي تيپ B را شروع كرده‌ايم، اما اين آنفلوانزا كه به‌خصوص در جوان‌ها اتفاق مي‌افتد، حتي آنقدر شديد نبود كه به اپيدمي خاصي بيانجامد يا مدارس را تعطيل كند و در نهايت مشكل جديد يا خاصي را هم ايجاد نكرده است."

دكتر امام‌هادي هم با تاييد گفته‌هاي دكتر مختاري آزاد، معتقد است كه اين خبر تنها از لحاظ علمي اهميت دارد و تفاوتي در اصل درمان ايجاد نمي‌كند، اما توجه به آن را از يك سو به اين دليل كه افراد بدانند اپيدمي خطرناك يا كشنده‌اي اتفاق نيفتاده و از سوي ديگر به‌دليل اينكه به هر حال نوعي بيماري است و بايد نسبت به آن با احتياط رفتار شود، لازم مي‌داند.

او در ادامه به‌دليل راحت بودن شرايط انتقال ويروس، انجام اقدامات پيشگيرانه در اين مورد را مثل تمامي انواع ديگر آنفلوانزا لازم دانسته و مي‌گويد:

"آنفلوانزا ويروسي است كه با عطسه و سرفه انتشار پيدا مي‌كند و سرد و گرم شدن شديد و ناگهاني هوا، به‌خصوص در اين روزها كه هوا هم رو به گرمي مي‌رود، نمي‌تواند شرايط بدني ابتلا به اين بيماري را تسهيل كند."

مردي مبتلا به آنفلوآنزا

دكتر امام هادي تمام علايم آنفلوآنزاي جديد را همان علايم هميشگي آن از جمله درد در اندام‌‌هاي بدن، گلودرد، تنگي نفس و شكم درد برشمرده و مهم‌ترين اقدام براي اين بيماران را هيدراته كردن بيمار يا آب رساني به بدن آنها عنوان مي‌كند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، مدت واگيردار بودن اين بيماري را 3 الي 4 روز ذكر كرده و براي جلوگيري از اپيدمي اين آنفلوانزا توصيه مي‌كند كه بيماران مبتلا، حداقل روز اول را حتما در خانه بمانند و استراحت كنند و از روزهاي بعد تا 4 روز هم از ماسك استفاده كنند و مراقب سرفه و عطسه خود باشند(جلوي دهان خود را با دستمال بگيرند) تا باعث ابتلاي ساير افراد به اين بيماري نشوند.

اين در حالي است كه تمامي متخصصان شديدا تاكيد مي‌كنند كه جاي نگراني وجود ندارد و اتفاق تازه يا خطرناكي روي نداده است، اما همين اتفاق و در كنار آن بي‌اطلاعي متخصصان عفوني از دردهاي گوارشي ايجاد شده بر اثر اين بيماري، سبب مي‌شود تا اين سؤال عمده به وجود آيد كه:

«آيا احتياج به سازمان يا دستگاه هماهنگ كننده‌اي براي اطلاع رساني به متخصصان از چگونگي تحقيقات آزمايشگاهي كه در كشور انجام مي‌شود، وجود دارد يا نه؟ و يا كاركرد ديگري پيدا كرده است؟!»

صدف کوه کن

*مطالب مرتبط:

براي درمان و مقابله با آنفلونزا چه بايد بكنيم؟

ويروس آنفلوآنزا در برکه‌هاي يخ‌زده هم زنده مي‌ماند

آنفلوآنزا اپيدمي نشده است

10 فرمان براي مبتلايان به گلودرد

سرماخوردگي، آنفلوآنزا يا آلرژي؟

آنفلوآنزا و واكسيناسيون (قسمت اول) و (قسمت دوم)

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
آنفلوآنزا

آنفلوآنزا

آنفلوانزا عبارت‌ است‌ از یك‌ عفونت‌ تنفسی‌ مسری‌ و شایع‌ كه‌ در اثر یك‌ ویروس‌ ایجاد می‌ شود. مدت‌ زمان‌ شروع‌ علائم‌ از زمان‌ وارد شدن‌ ویروس‌ به‌ بدن‌ 24 تا 48 ساعت‌ است‌. سه‌ نوع...
سرماخوردگی را جدی بگیریم

سرماخوردگی را جدی بگیریم

مردم برای کاهش علائم و نشانه های سرماخوردگی آسپرین مصرف می کنند اما تحقیقات نشان داده است که آسپرین تعداد ویروس های سرماخوردگی در ترشحات بینی را افزایش داده و در نتیجه شانس سرایت بیماری را از شخصی به شخص دیگر...
13روش مبارزه با سرماخوردگی

13روش مبارزه با سرماخوردگی

1- حداقل سی سانتیمتر از افرادی كه سرفه یا عطسه می كنند فاصله بگیرید. قطره های ریزعطسه یا سرفه حدوداً تا مسافت 30 سانتی متری پراكنده می شوند. دكتر دنیس موری ، پزشك اطفال از دانشكده پزشكی ایالت میشیگان، خاطرنشان می كند كه اگر...
UserName
عضویت در خبرنامه