• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2449
 • يکشنبه 1388/6/22
 • تاريخ :

زندگي در فضا

اخترک 2020 يک ستاره کوچک معمولي نيست! مي­شود گفت که يکي از معدود جرم­هاي آسماني اهل مطالعه و کنجکاو در همسايگي کهکشان راه شيري است.

اين اخترک بر حسب اتفاق يک روز وقتي با تلسکوپ نقره­اي‌رنگش‌- که به گفته خودش آدم­ها تا هزار سال ديگر هم نمي­توانند يکي مثل آن را بسازند- به سياره زمين نگاه مي­کرد، متوجه نشريه دوچرخه شد و شروع به خواندن آن کرد. (البته اين را هم بگويم که اخترک 2020 از وقتي که کره زمين را کشف کرده ديگر کار و زندگي­اش را ول کرده است و مدام در زندگي و کار ما زميني­ها سرک مي­کشد و گه گاه ايراداتي هم مي­گيرد!) همين طور که با اشتياق مشغول خواندن دوچرخه بود، از بين مطلب­ها، توجهش به خبرهاي نجومي جلب شد و بعد از کمي تحقيق، فهميد که خوانندگان ما علاقه زيادي به نجوم و اتفاق­هايي که در فضا مي افتد دارند. آنجا بود که فکري به نظرش رسيد و تصميم گرفت که کار تازه­اي را شروع کند. از طريق ماهواره­ ارتباطي­اش با ما تماس گرفت و گفت که حاضر است با ما همکاري کند و خبرهاي مربوط به فضا و ستاره­ها را برايمان بفرستد!

فضاپيماي ديسكاوري

اين شد که ما هم ستوني را به  اخترک 2020 اختصاص داديم تا هر چند هفته يک بار ما را از اتفاق­هايي که در گوشه و کنار کيهان مي­افتد با خبر کند و با توضيحات اخترکي خودش، به ما بگويد که آن دور دورها چه مي گذرد.

عبدالرحمن صوفي، ستاره شناس معروف ايراني

سلام! يکي از مهم‌ترين خبرهاي نجومي در هفته­هاي گذشته، پرتاب فضاپيماي ديسکاوري به ايستگاه بين­المللي فضايي بود كه به دليل مشكل­هاي فني، با كمي تأخير همراه بود. پس از پرتاب، چکه کردن يکي از موتورها باعث نگراني سرنشينان شد اما در نهايت فضاپيما با هفت فضانورد توانست در ايستگاه آرام گيرد. در اين سفر فضانوردها 8000 کيلوگرم بار با خود بردند که قرار است در آينده از آنها در آزمايش­هاي علمي  استفاده شود. يك دستگاه فريزر، يك تردميل(دستگاه دو درجا) و يك دستگاه تهويه هوا از ديگر وسيله­هايي است كه فضانوردها با خودشان به ايستگاه برده اند و نشان مي‌دهد آنها چه‌قدر به سلامتي خود اهميت مي‌دهند. بد نيست اين را هم بدانيد كه در اين سفر هشت موش  فضانوردها را همراهي مي‌كنند. زميني­ها با اين كار اثرهاي زندگي در فضا را روي بدن جانداران  بررسي مي‌كنند تا در آينده كه برنامه­هاي طولاني‌تري براي زندگي در فضا داشتند از نتيجه آنها استفاده كنند! از ديگر برنامه­هاي كاري آنها مي­توان به انجام سه پياده­روي فضايي براي جايگزين كردن وسيله­هاي علمي خارج از ايستگاه و نصب يک مخزن تازه آمونياک اشاره كرد. از آمونياک براي انتقال حرارت اضافي توليدشده در ايستگاه به رادياتورهاي خارجي و خنک نگه داشتن محيط داخل ايستگاه فضايي استفاده مي­شود.

مدارگرد چاندرايان

خبر ديگر اين كه در هفته آخر مرداد ماه، در كشور شما مسابقه رصدي به نام صوفي برگزار شد و بهترين رصدگران معرفي شدند. طبق تحقيق­هايي كه من كرده­ام «عبدالرحمن صوفي» يكي از منجمان معروف ايراني است كه در سال192 قمري به دنيا آمده و سال 673 از دنيا رفته است. او در مدت زندگي­اش توانست بيش از هزار ستاره را رصد و ويژگي­هاي هر كدام را ثبت كند. رقابت رصدي صوفي امسال در شهر شيراز و در كنار بناي پاسارگاد و تخت جمشيد برگزار شد و در آن 116 شركت كننده از شهرهاي مختلف ايران به رقابت پرداختند.

يك خبر هم از مدارگرد «چاندرايان» برايتان دارم كه گفته مي­شود ارتباطش با زمين قطع شده است. اين مدارگرد كه سال گذشته توسط شركت فضايي هند به فضا فرستاده شده است تا به حال توانسته اطلاعات خوبي را به زمين مخابره كند. اما به تازگي مشكلي برايش به وجود آمده به‌طوري كه نه مي تواند پيامي را دريافت و نه ارسال كند و در اصطلاح نجومي لال شده است. تا به حال مدارگرد چاندرايان سه هزار بار دور ماه چرخيده و عكس هاي بسيار خوبي از آنجا به زمين فرستاده است.

سنگ تقلبي كه گفته مي شد از ماه آمده!

در آخر هم يك خبر جالب را كه چند روز پيش شنيده­ام  نقل مي­كنم كه نشان مي­دهد شما زميني­ها بعضي وقت­ها چه كارهاي عجيبي مي­كنيد!‌ در سال 1969 فضاپيماي آپولو11 روي كره ماه فرود آمد و سه سرنشين آن براي اولين بار توانستند روي ماه قدم بگذارند. يكي از يادگارهاي آن سفر قطعه سنگي بود كه به نخست وزير سابق هلند هديه شد و بعد از آن در موزه آمستردام به نمايش گذاشته شد. به تازگي آزمايش‌هايي روي اين سنگ انجام شده  كه نشان مي‌دهد اين قطعه سنگ نه تنها از كره ماه نيامده است بلكه يك تكه چوب است! اين چوبِ سنگ‌شده در واقع فسيلي است که در آن ، مواد معدني جايگزين بافت هاي درخت شده است. كاركنان موزه اين مسئله را خنده‌دار توصيف كردند و گفتند كه به عنوان يك سنگ عجيب همچنان آن را در موزه نگه خواهند داشت!

  

UserName