تعداد مطالب : 4461
تعداد نظرات : 7
زمان آخرین مطلب : 3روز قبل

 

 

 

 

خاصیت های هویج رو از وقتی بچه بودیم شنیدیم. درسته که هویج رو توی خیلی از غذاها و سالاد هامون استفاده میکنیم اما فکر کردیم که خوبه چند تا ایده رنگی رنگی هم در مورد استفاده از هویج براتون بذاریم. این ایده ها متنوع هستن و ممکنه بعضی هاشون براتون مفید باشن.

 

 

چهارشنبه 28/4/1396 - 9:47

چهارشنبه 28/4/1396 - 9:45

 

 

 

 

 

 

موج انتقادات علیه این تحقیق

 

یک تحقیق جدید که ادعا می‌کند ضریب هوشی خانم‌ها از آقایان کمتر است به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.
 به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که میانگین IQ مردان چهار درجه از زنان بیشتر است زیرا مردان مغز به مراتب بزرگتری نسبت به زنان دارند. اگرچه IQ عمدتا یک منطق نمادین است که ملاکی بحث برانگیز درباره سنجیدن هوش به حساب می‌آید. برای همین تعمیم آن به زندگی روزمره کمی سخت به نظر می‌رسد.

 

این تحقیق در دانشگاه اراسموس روتردام انجام شده که البته بابت نحوه سنجش هوش و ملاک انتخابی آن بسیار بحث برانگیز بوده است.

 

البته این تحقیق مخالفان سرسختی هم داشته. آنجلا ساینی، روزنامه نگار، پژوهشگر و نویسنده، یکی از منتقدان این تحقیق می‌گوید این ادعا درست نیست و آخرین تحقیق بخشی از مدت‌ها تلاش طولانی متخصصان اعصاب مرد برای تضعیف زنان است.

سه شنبه 27/4/1396 - 16:24

 

پیاده روی علاوه بر فایده برای سلامت قلب و ماهیچه ها، در حفظ سلامت مغز هم موثر است. 
به گزارش مهر، به گفته محققان دانشگاه هایلندز نیومکزیکو، ضربه پاها به هنگام پیاده روی، فشار امواج را از طریق عروق خونی ارسال می کند که به شکل قابل توجهی موجب افزایش رسیدن خون به مغز می شود.

 

محققان با استفاده از سونوگرافی غیرتهاجمی، جریان خون مغزی نیم کره ای یا CBF هر دو طرف مغز ۱۲ جوان سالم را در هنگام ایستاده، استراحت و پیاده روی ثابت اندازه گیری کردند.

 

محققان دریافتند درحالیکه ضربه پا در پیاده روی در مقایسه با دویدن ملایم تر بود، اما پیاده روی امواج فشار بزرگی را در بدن تولید می کند که به شکل قابل توجهی موجب افزایش جریان خون به مغز می شود.

 

به گفته محققان، داده های جدید نشان می دهد جریان خون مغز بسیار پویا بوده و ارتباط مستقیمی با فشارهای آئورت چرخه ای دارد. تسلسل تاثیرات همودینامیک بر جریان خون مغز انسان در زمان رکاب زدن، پیاده روی و دویدن است.

 

در حقیقت این فعالیت ها موجب بهینه سازی عملکرد مغز و حس خوب آرامش به هنگام ورزش می شود.

 

مطالعات قبلی هم نشان داده اند که تکامل هوش انسان تنها به اندازه مغز ارتباط ندارد بلکه به میزان خون تامین شده برای مغز هم ارتباط دارد.

 

محققان تاکید دارند برای داشتن هوش بهتر، باید به طورمداوم اکسیژن و مواد مغذی از طریق خون به مغز برسد.

 

سه شنبه 27/4/1396 - 16:22

 

.محققان دریافتند کودکان متولد شده به شیوه IVF در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان های اطفال قرار دارند. 
به گزارش مهر، درمان های ناباروری نظیر IVF (لقاح آزمایشگاهی) برای بسیاری از والدینی که از طرق دیگر باردار نمی شوند، معجزه است. اما تحقیق جدید نشان می دهد این شیوه درمان ممکن است با برخی خطرات احتمالی همراه باشد.

 

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد برخی درمان های ناباروری با افزایش ریسک سرطان در کودکان مرتبط هستند.

 

به گفته محققان، از بین ۲۴۲,۱۸۷ نوزاد متولدشده در این مطالعه، ۹۸.۳ درصد به صورت بارداری خودبخودی ایجاد شده بودند؛ ۱.۱ درصد از طریق شیوه IVF، و ۰.۷ درصد بعد از درمان های OI (القای تخمک گذاری) ایجاد شده بودند.

 

بعد از پیگیری وضعیت این کودکان به مدت ۱۱ سال، ۱۴۹۸ مورد نئوپلاسم، یعنی رشد بافت غیرعادی و جدید، شناسایی شد. اما محققان دریافتند نرخ بروز نئوپلاسم در بین کودکان ایجادشده از طریق نئوپلاسم، بالاترین میزان و در نوزادان متولدشده به شیوه IO کمترین میزان در مقایسه با نوزادان عادی بود.

 

طبق اعلام موسسه ملی سرطان آمریکا، نئوپلاسم واژه دیگری به جای تومور است و توده غیرعادی بافت را نشان می دهد که در زمان تقسیم بیش از اندازه سلول ها یا مرگ سلول ها در صورت نیاز پدیدار می شود.

 

محققان دلیل اصلی وجود این ارتباط را نمی دانند و تحقیقات بیشتر در این زمینه نیاز است.

 

سه شنبه 27/4/1396 - 16:21

 

 

مطالعه جدید بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد یک نوع اسیدچرب اُمگا۳ آسیب جدی به کبد را متوقف می سازد. 
به گزارش مهر، یافته های محققان دانشگاه ایالتی اورگن آمریکا نشان می دهد مکمل «اسید داکوزاگزازنئیک» (DHA)، یکی از مهم ترین اسیدهای چرب اُمگا۳، موجب توقف روند پیشرفت کبدچرب غیرالکلی در تبدیل به سیروز کبدی یا سرطان کبد می شود.

 

مشخصه کبدچرب غیرالکلی که التهاب کبد، فشار اکسایشی و فیبروز است، فاکتور بسیار پرخطری برای ابتلا به سیروز کبدی و سرطان کبد است.

 

طبق اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا، پیش بینی می شود این بیماری تا سال ۲۰۲۰ علت اصلی پیوند کبد باشد درحالیکه هنوز هیچ درمان پزشکی تاییدشده ای برای آن وجود ندارد.

 

محققان در یک مطالعه ۱۰ ساله دریافتند مرگ ناشی از سیروز و بیماری های کبدی به ترتیب در ۲۰ و ۱۲ درصد بیماران مبتلا به کبدچرب غیرالکلی اتفاق افتاد. زمانیکه افراد مبتلا به کبدچرب غیرالکلی بررسی شدند، دارای میزان بسیار پایین اسیدچرب اُمگا۳ بودند. زمانیکه این میزان اسیدچرب افزایش یافته بود، روند بیماری متوقف شده بود.

 

اسیدهای چرب اُمگا۳، مسیرهای مهم بیولوژیکی از جمله سنتز اسیدچرب، اکسایش، تجزیه تری گلیسیریدها یا چربی های موجود در خون را تنظیم می کند. به نظر می رسد این اسیدچرب در ترمیم کبد آسیب دیده نقش داشته باشد.

 

بالاترین میزان این اسیدچرب امگا۳ در ماهی های چرب نظیر سالمون، خال مخالی، ماهی تن و ساردین یافت می شود، اگرچه به میزان کم هم در برخی مواد خوراکی نظیر گوشت مرغ، جگر، زرده تخم مرغ، و برخی انواع جلبک وجود دارد.

 

سه شنبه 27/4/1396 - 16:21

موادشیمیایی موجود در مواد پلاستیکی روزمره با بروز بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع۲ و فشارخون بالا در مردان مرتبط است.
به گزارش مهر، محققان دانشگاه آدلاید استرالیا به رابطه مستقل بین بیماری های مزمن در میان مردان و غلظت مواد شیمیایی احتمالا مضر معروف به فتالات ها پی بردند.

 

فتالات ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که به طور گسترده ای در محصولات مصرفی عمومی مانند بسته بندی مواد غذایی، اسباب بازی ها، داروها و حتی وسایل پزشکی استفاده می شوند.

 

محققان دریافتند از بین ۱۵۰۰ مرد استرالیایی موردآزمایش قرار گرفته، فتالات ها در نمونه ادرار ۹۹.۶ درصد مردان ۳۵ سال به بالا یافت شد.

 

زومن شی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دریافتیم شیوع بیماری قلبی-عروقی، دیابت نوع۲ و فشارخون بالا در بین مردان دارای میزان بالاتر فتالات بیشتر بود.»

 

وی در ادامه می افزاید: «درحالیکه ما هنوز دلایل اصلی ارتباط فتالات ها با بیماری ها را نمی دانیم، اما می دانیم که مواد شیمیایی بر سیستم غدد درون ریز انسان تاثیر دارند. این غدد بر ترشح هورمون های تنظیم کننده رشد بدن، متابولیسم، و رشد و عملکرد جنسی تاثیر می گذارند.»

 

همچنین به گفته شی، میزان بالای فتالات، علاوه بر بیماری های مزمن، با افزایش میزان برخی نشانگرهای التهابی در بدن نیز مرتبط بود.

 

سن و رژیم غذایی غربی، ارتباط مستقیم با غلظت بالای فتالات ها دارد.

 

شی عنوان می کند که احتمالا این یافته ها در مورد زنان هم تایید خواهند شد.

 

سه شنبه 27/4/1396 - 16:19


 

 

این علایم در 75 درصد زنان پیش یا پس از یائسگی ایجاد می‌شود و یک تا دو سال بعد از آن طول می‌کشد. 
یک متخصص زنان و زایمان گفت: زنان سیگاری زودتر یائسه می‌شوند.

 

به گزارش ایسنا، مریم جوادیان با بیان اینکه یائسگی قطع دائمی قاعدگی است که به دنبال توقف عملکرد تخمدان‌ها به وجود می‌آید، افزود: سن متوسط یائسگی، 51 سالگی است و با وجود افزایش طول عمر زنان، سن یائسگی ثابت می‌ماند.

 

وی تصریح کرد: سن یائسگی به طور ژنتیکی تعیین می‌شود و فاکتورهایی مانند نژاد، وضعیت اقتصادی - اجتماعی، سن نخستین قاعدگی یا تعداد تخمک‌گذاری‌های قبلی تاثیری در آن ندارند، اما اشعه شیمی درمانی با تاثیر بر تخمدان می‌تواند موجب یائسگی زودرس شود.

 

این متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی بابل، با اشاره به اینکه زنان سیگاری یائسگی را زودتر تجربه می‌کنند، گفت: جراحی تخمدان‌ها یا برداشتن رحم ممکن است موجب پایین آمدن سن یائسگی شود.

 

جوادیان خاطرنشان کرد: نارسایی زودرس تخمدان به یائسگی زیر40 سال اطلاق می‌شود و می‌تواند به دلایل ناشناخته یا اختلالات کروموزومی یا بیماری خودایمنی و یا تحت تاثیر داروها و اشعه ایجاد شود.

 

وی با اشاره به اینکه یائسگی با تغییرات در سیکل‌های قاعدگی از چند سال گذشته و تغییرات هورمونی همراه است، گفت: مهم‌ترین تغییر هورمونی که پس از یائسگی ایجاد می‌شود و مشکلات ناشی از یائسگی به آن وابسته به نظر می‌رسد، کاهش هورمون استروژن است.

 

این هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد: نگرانی‌های اصلی سلامتی در زنان یائسه شامل علائم گر گرفتگی، آتروفی دستگاه ادراری تناسلی، پوکی استخوان، بیماری قلبی عروقی، سرطان، کاهش قوای شناختی و مشکلات جنسی است.

 

جوادیان درباره علائم وازوموتور یا گر گرفتگی گفت: این علایم در 75 درصد زنان پیش یا پس از یائسگی ایجاد می‌شود و یک تا دو سال بعد از آن طول می‌کشد. گر گرفتگی اصلی‌ترین دلیل مراجعه به پزشک در این دوران است و می‌تواند در کار، فعالیت روزمره وخواب فرد تداخل ایجاد کند.

 

این متخصص با اشاره به اینکه بیماری تیروئید دراین گروه سنی افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: تغییرات روش زندگی، گرگرفتگی را کمتر می کند. پوشیدن لباس نخی، بودن در محیط خنک و امتناع کردن از بیرون رفتن در ساعات گرم روز توصیه می‌شود و وزن بالا و سیگار این علائم را تشدید می‌کند. بنابراین تشویق به کاهش وزن و قطع مصرف سیگار توصیه می‌شود.

 

وی گفت: پوکی استخوان بسیار شایع بوده به طور تقریبی نیمی از زنان بیش از 50 سال به آن مبتلا هستند و غربالگری از نظر سنجش تراکم استخوان فقط در افراد پرخطر مانند افرادی که سابقه شکستگی قبلی دارند، یائسگی زودرس و بعضی فاکتورهای خطر مانند مصرف دراز مدت داروها توصیه می‌شود. برای پیشگیری از پوکی استخوان، رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D به تنهایی کافی نبوده و دادن مکمل های کلسیم ویتامین  "دی" ضروری است و همچنین ورزش منظم و قطع سیگار توصیه می شود.

 

این متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی بابل اظهار کرد: بیماری قلبی و عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر زنان بوده و به طور تقریبی 45 درصد دلایل مرگ و میر راتشکیل می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه سابقه فامیلی، سن، زندگی بدون تحرک، سیگار، دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا، چاقی و سیگار از فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی است، تصریح کرد: با افزایش سن خطر بیماری های قلبی وعروقی به طور چشمگیری افزایش می یابد و اقدامات پیشگیرانه شامل تغییر نحوه زندگی، ورزش، قطع سیگار، کنترل مناسب قند، چربی و فشارخون است.

 

سه شنبه 27/4/1396 - 16:18

 

 

مطالعات جدید نشان می‌دهد کمبود ویتامین D‌ در دوران بارداری بر مهارت‌های حرکتی و توسعه رفتارهای اجتماعی کودک تاثیر مخرب دارد. 
به گزارش ایرنا از مدیکال ساینس، تحقیقات مختلف مضرات کمبود ویتامین D در دوران بارداری را تایید کرده‌اند.

 

مطالعات اخیر محققان دانشگاه‌های ساری (Surrey) و بریستول با بررسی اطلاعات بیش از هفت هزار مادر و کودک نشان می‌دهد کمبود ویتامین D بر رشد اجتماعی و مهارت‌های حرکتی کودک اثر سوء دارد.

 

این مطالعه نشان می‌دهد کاهش توانایی‌های شناختی کودک ناشی از فقر ویتامین D مادر در دوران بارداری، زمانی که کودک سه سال و نیم دارد، مشهود است و هنوز این آثار در سنین بعدی زندگی دیده نشده است.

 

ویتامین D برای رشد سیستم عضلانی ضروری است، از طرفی واکنش بین ویتامین D و دوپامین در مغز جنین نقش حیاتی برای رشد مغز و اعصاب مربوط به رشد و توسعه اجتماعی دارد.

 

نور خورشید مهمترین منبع ویتامین D به شمار می آید. مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، قارچ، انواع پنیر، شیر، حبوبات، روغن ماهی، آب پرتقال و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند.

 

علاوه بر این، 15 دقیقه پیاده روی در بعد از ظهر که شدت نور آفتاب کمتر است، برای تامین ویتامین D بدن توصیه شده است.

 

نتایج این مطالعه در نشریه British Journal of Nutrition منتشر شده است.

 

سه شنبه 27/4/1396 - 16:16

 

مزاج افراد در تعیین نوع رفتار و برخوردهای آنها بسیار موثر است لذا دانستن این ویژگیها و رعایت تدابیر غذایی ویژه هر مزاج، کمک شایانی به حفظ سلامت جسمی و روحی می‌کند؛ یکی از ویژه‌گیهای افراد صفراوی، عجول و بی‌قرار بودن است.
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مزاج سرشتی یا جبلی، مزاجی است که از طریق ارث از پدر و مادر به فرد منتقل می‌شود و از زمان تولد در فرد وجود دارد و یک حالت طبیعی برای آن فرد به حساب می‌آید.

هر مزاج دارای علائم و خصوصیات خاص خود است که با علائم بیماری ناشی از غلبه اخلاط که در ادامه به آن می‌پردازیم، تفاوت دارد.

پیش از این ویژگیها و تدابیر ویژه افراد دموی را مورد بررسی قرار داده بودیم که از اینجا قابل دسترسی است.

ویژگی‌هایی که در ادامه آمده است مربوط به مزاج سرشتی «افراد صفراوی» است:

افراد صفراوی، لاغر‌اندام هستند اما مفاصل و استخوان‌بندی درشت و برجسته دارند؛ پوست گرم و خشکیدارند، رنگ پوست و سفیدی چشم آنها کمی به زردی می‌زند، موهای پر‌پشت و سیاه و گاهی مجعد دارند و به علت حرارت و خشکی زیاد بیشتر مستعد تاسی سرند.

خشکی دهان و عطش فراوان دارند، خیلی گرمایی هستند و در تابستان اذیت می‌شوند، استعداد این را دارند که با خوردن خوراکیهای خیلی گرم، دچار خارش و کهیر شوند؛ تمایل به خوردن ترشیها (سرکه، تمرهندی و لواشک) دارند و همچنین سردیهایی مثل خیار، کاهو و هندوانه همچنین این افراد چندان تمایل به خوردن شیرینی ندارند.

صفراوی‌مزاجها، نبض پر و قوی دارند، عروق برجسته در دست دارند، این افراد زود عصبانی شده و زود هم عصبانیتشان فروکش می‌کند، بسیار پرانرژی و پرتحرک هستند؛ افراد باهوش و زیرک همچنین پرحرف هستند.

در کارها چالاک و سریع هستند، افراد دقیق، منظم و تیز‌بین هستند؛ میل بالای جنسی و توان جنسی متغیر دارند؛ این  افراد پیوسته، سریع و بلند صحبت می‌کنند، خوابشان کم و سبک است، قدرت هاضمه آنها خوب است و معمولاً یبوست دارند.

افراد صفراوی از حافظه و قدرت یادگیری بالایی برخوردار هستند، روابط اجتماعی آنها قوی است؛ عجول و بی‌قرارند.

اصولاً مزاجهای گرم (دمویها و صفراویها) از لحاظ اعمال بدنی و خصوصیات حیاتی از قدرت بالایی برخوردارند، گرما موجب افزایش کارکرد اعضای مختلف از مغز و اعصاب گرفته تا اندامهای تناسلی می‌شود.

تدابیر ویژه افراد صفراوی

رژیم غذایی مناسب برای صفراوی‌ها (گرم و خشک) غذاهایی است که سرد و تر باشند؛ افراد صفراوی غالباً در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته و رنگ و رویی به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهای آنان با حجامت افزایش می‌یابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.

نمونه‌ای از رژیم غذایی مناسب برای افراد صفراوی، کاهوست که سرد و تر است و برای دفع صفرا مفید است؛ ماهی، ماست و به طور کلی لبنیات، مرکبات، ماءالشعیر (آب جو) آبغوره ، آ‌بلیمو برای صفراوی‌ها مفید و لازم است.

علائم غلبه صفرا

اگر تعادل میان اخلاط و مقدار آنها یا کیفیت هر یک از اخلاط بهم بخورد، موجب بیماری در بدن می‌شود یا به عبارتی موجب غلبه یک خلط بر اخلاط دیگر در بدن می‌شود که باید مورد درمان قرار گیرد که در ذیل علائم غلبه خلط صفرا ذکر شده است:

زردی رنگ چشم و پوست

 خشکی دهان و بینی

عطش زیاد

جوش و آکنه در سر و صورت

خشکی پوست و اگزما

تلخی دهان

کاهش اشتها به غذا

احساس گزگز و سوزن‌سوزن شدن بدن

نبض سریع

احساس تهوع

سه شنبه 27/4/1396 - 16:11