• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 9557
 • يکشنبه 1385/12/27
 • تاريخ :

فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام


* امام باقر علیه السلام، از جدّش، از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل كرده است كه پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: پاره‌اى از پیكر من در خراسان دفن خواهد شد، هر گرفتارى كه او را زیارت كند، خدا ناراحتى او را برطرف سازد، و هر گنهكارى كه به زیارت او رود، خداوند گناه او را ببخشد.(1)

* ابوهاشم جعفرى گوید: از امام جواد علیه السلام شنیدم كه فرمود: میان دو كوه طوس، پاره‌اى است كه آن را از بهشت ستانده‌اند، هر كه بدان جا درآید، روز رستاخیز از آتش ایمن خواهد ماند.(2)

* حسین بن زید گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم كه مى‌فرمود: مردى از نسل فرزندم موسى، قیام خواهد كرد كه همنام امیرالمؤمنین علیه السلام است و در سرزمین طوس كه در خراسان است، دفن خواهد شد. او در همان جا با زهر كشته مى‌شود و غریبانه به خاكش مى‌سپارند. هر كه او را با معرفت زیارت كند، خداوند او را همسان كسانى كه پیش از پیروزى، بخشش و پیكار كرده باشند، پاداش خواهد داد.(3)

* بزنطى گوید: از امام رضا علیه السلام شنیدم كه فرمود: هر یك از دوستان من كه عارفانه به دیدار من آید، من خود در روز رستاخیز از او شفاعت كنم.(4)

* امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه دورى سفر را بر خود بپذیرد و به زیارت من آید، من در روز قیامت در سه جایگاه به نزد او خواهم شتافت تا او را از تنگنا به در آورم: آن جایى كه نامه اعمال دست به دست مى‌شود، در صراط، و هنگام سنجش اعمال.(5)

* هروى گوید: امام رضا علیه السلام وارد بارگاهى شد كه هارون را آن جا در خاك نهاده بودند، در كنار گور او با دست خویش خطى بر زمین كشید و فرمود: این تربت من است كه در آن دفن مى‌شوم و خدا این جا را محل آمد و شد پیروان و دوستداران من خواهد ساخت. هر زائرى كه به دیدار من آید و هر مسلمانى كه بر من سلام دهد، با شفاعت ما اهل‌بیت، بخشش و رحمت خداوندى را از آن خود خواهد كرد.(6)

* عبدالعظیم حسنى گوید: به امام جواد علیه السلام عرض كردم: من میان زیارت قبر جدّتان امام حسین علیه السلام و زیارت بارگاه پدرتان در طوس حیران مانده‌ام، شما چه مى‌گویید؟ فرمود: اندكى درنگ كن! سپس به خانه رفت و در حالى كه گونه‌هایش آغشته به اشك بود، بیرون آمد و فرمود: زائران بارگاه امام حسین علیه السلام فراوان‌اند و زائران قبر پدرم در طوس اندك.(7)

* صقر بن دلف گوید: از سرورم امام هادى علیه السلام شنیدم كه فرمود: هر كه به درگاه خداوند نیازى دارد، قبر جدّم امام رضا علیه السلام در طوس را بدین سان زیارت نماید كه نخست غسل كند، در بالا سر دو ركعت نماز بگزارد و در قنوت حاجت خویش را بر زبان آورد. اگر در خواسته‌اش معصیت یا بریدن از خویشان نباشد، مستجاب خواهد شد؛ زیرا جاى قبر آن حضرت پاره‌اى از بهشت است و هر مؤمنى كه آن را زیارت كند، خدا او را از آتش رهایى بخشد و در سراى امنیت جاى دهد.(8)


پی‌نوشت‌ها:

1- عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج2، ص 257/ امالى صدوق، ص 119.

2- عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج2، ص 256.

3- عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج2، ص 255/ امالى صدوق 118.

4- امالى صدوق، ص 119.

5- خصال، ج1، ص 109/ امالى صدوق، ص 121. 6- عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج2، ص 136.

7- عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج2، ص256.

8- عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج2، ص 262/ امالى صدوق، ص 588 .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
روایاتی درباره امامت حضرت رضا علیه السلام

روایاتی درباره امامت حضرت رضا علیه...

روایاتی درباره امامت حضرت رضا علیه السلام
برخورد صریح امام رضا علیه السلام با سوءاستفاده از موقعیت خانوادگی

برخورد صریح امام رضا علیه السلام با...

برخورد صریح امام رضا علیه السلام با سوءاستفاده از موقعیت خانوادگی
تلاشى براى شناخت تاریخ مقدس در تشیع (1)

تلاشى براى شناخت تاریخ مقدس در تشیع...

تلاشى براى شناخت تاریخ مقدس در تشیع (1)
عبدالعظیم حسنی راوی روایت رضوی

عبدالعظیم حسنی راوی روایت رضوی

عبدالعظیم حسنی راوی روایت رضوی
UserName