• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3284
 • دوشنبه 1385/12/28
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(28اسفند85)


امروز ، بیست و هشتم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با 29 صفر 1428 هجری قمری و 19 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


تولد قطب الدین محمود شیرازی

793 سال پیش درچنین روزی در سال 634هجری قمری ، « قطب الدین محمود شیرازی» از بزرگترین حكیمان ایران و مشهوترین فیلسوف قرن 7 هجری قمری در شیراز متولد شد . قطب الدین بعد از مرگ پدر ، بجای او دربیمارستان مظفری شیراز بكار مشغول شد ودر كنار مداوای بیماران به مطالعه كتب ابن سینا پرداخت . بعد از اطلاع از تاسیس رصد خانه مراغه قطب الدین با عشقی وافر خود رابه محضر خواجه نصیر الدین طوسی رساند و مدتها از دانش او كسب فیض كرد . بدین تریتب در پزشكی ، هیئات و فلسفه استادی بزرگ و صاحبنظرشد . قطب الدین محمود شیرازی به اكثر سرزمینهایی كه در تصرف ایلخانیان بود سفر كرد ودر همین دوره جامع الاصول را نوشت .آخرین كتاب شیرازی «درة التاج» بزبان فارسی است كه از گنیجنه ها ی جامع علوم به شمار می رود .

***

تولد بندتو وارچی ، مورخ و فیلسوف ایتالیایی

504 سال پیش در چنین روزی در سال 1503 میلادی ، بندتو وارچی مورخ و فیلسوف ایتالیایی به دنیا آمد و 62 سال عمر كرد.

وارچی به معنی واقعی كلمه یك تاریخنگار حرفه ای بود . یك تاریخ شانزده جلدی محصول كار اوست . وی به خواست دولت فلورانس یك تاریخ جامع برای این منطقه ایتالیا نوشت.او گفته است كه یك مورخ حرفه ای می تواند به خواست و سفارش هر كس یك موضوع تاریخی و یا یك رویداد را بررسی كند ، حقایق را كشف و بنویسد ، ولی نباید حتی اگر خنجر برگردنش بگذارند از حقیقت نویسی خارج شود . مورخ نباید مرعوب و یا تطمیع شود و اگر بشود از این كسوت خارج است .

وارچی نوشتن رویداد به صورت مطلق را تاریخ نویسی نمی داند و آن را رویداد نویسی و درج وقایع عنوان داده است و تاكید دارد كه مورخ باید نظر خودرا هم بر رویداد اضافه كند . به گفته او ، ممكن است یك رویداد توسط چندین مورخ نوشته شود وهمین تفسیر مورخ است كه میان انها ایجاد تفاوت می كند و یكنواخت بودن از میان می رود و تفسیر رویدادها به تدریخ مورخ را فیلسوف و صاحب نظر می كند.

***


انتخاب مانیل به عنوان پایگاه استعماری اسپانیا

436 سال پیش در چنین روزی در سال 1571 میلادی ، اسپانیایی ها مانیل امروز را به عنوان پایگاه استعمار خود بر فیلیپین انتخاب كردند . در آن زمان پادشاه وقت اسپانیا نامش فیلیپ بود و به همین دلیل این سرزمین به نام « فیلیپین » نامگذاری شده است. این کشور در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و مانیل پایتخت آن است . فیلیپین امروزه جزء کشورهای فقیر جهان تلقی می شود و مطابق آمار رسمی دولت این کشور حدود یک سوم از جمعیت این کشور بعنوان فقیر شناخته می شوند .

***


خودكشی امپراتور چین با 200 تن از درباریان و پایان یك دودمان

363 سال پیش در چنین روزی در سال 1644 میلادی ، « سی سانگ » امپراتور وقت چین از دودمان مینگ پس از این كه شنید یك مقام این كشور از راه خیانت یكی از دروازه های پكن را به روی نیروهای شورشی « لی زی چنگ » كه شهر را محاصره كرده بودند گشوده و شورشیان وارد شهر شده اند خودكشی كرد و متعاقب او دویست تن از اعضای خاندان و درباریان او دست به خودكشی زدند تا اسیر و تحقیر نشوند و با خودكشی آنان حكومت سلسله مینگ بر چین كه 276 سال طول كشیده بود پایان یافت و سلسله« كوینگ» كه از منچوها بود و آخرین دودمان سلطنتی چین بشمار می رود روی كار آمد . دودمان كوینگ در 1911 منقرض شد.

دودمان مینگ در سال 1368 میلادی با بركنار كردن خاندان چنگیز ( مغولها ) بر جای انها نشست و پایتخت چین را در« بی جینگ » به معنای پایتخت شمالی ( پكن ــ پایتخت مغولها ) تثبیت كرد . این دودمان دیوار چین را به منظور جلوگیری از رخنه مغولها تعمیر و تقویت كرد. در زمان همین دودمان ، چین به صورت یك قدرت دریایی درآمده بود و بزرگترین كشتی های جهان آن روز را می ساخت و با بنادر آسیا و افریقا داد و ستد داشت. دست اندازی ژاپنی ها به شبه جزیره كره و فساد اداری باعث تضعیف این دودمان شده بود.

***


قتل لاسال

320 سال پیش در چنین روزی در سال 1687 میلادی ، رنه رابر لاسال كه مالكیت دولت فرانسه را بر مناطق مركزی ایالات متحده امروز بر قرار كرده بود ، در تكزاس امروز ، هنگامی كه در جستجوی دهانه رود «می سی سی پی» و جایی كه به خلیج مكزیك می ریزد بود ، به دست یكی از همراهانش كشته شد. لاسال منطقه طرفین رود می سی سی پی را به نام لوئی 14 پادشاه وقت فرانسه « لوئیزیانا » اسم گذاری كرد كه هنوز باقی است.

لاسال از طریق كانادا دست به اكتشاف مناطق مركزی آمریكای شمالی از شیكاگو تا دلتای می سی سی پی زده بود. وی نخستین اروپایی بود كه به رودخانه اهایو رسید. او مركز تجسس خود را در سن لوئی كه اینك شهر بزرگی است مستقر ساخته بود . لاسال نخست تصور می كرد كه می سی سی پی به خلیج كالیفرنیا می ریزد ولی بعدا كه طول این رودخانه را طی كرد به اشتباه خود پی برد.

علت قتل او این بود كه راه را گم كرده بودند و یكی از همراهان او كه به این لحاظ كنترل اعصاب خود را ازدست داده بود لاسال را كشت. لاسال بر خلاف مهاجران انگلیسی های كه سرخپوستان را می كشتند با ایشان دوستی می كرد و روابط حسنه داشت و از همان زمان سرخپوستان همیشه متحد فرانسه بودند و در جنگ با انگلیسی ها به فرانسویان كمك می كردند. 130 سال بعد از استقرار فرانسویان در امریكای شمالی دولت واشنگتن لویزیانا را از دولت ناپلئون خریداری كرد.

***


در گذشت اسحاق نیوتن

280سال پیش در چنین روزی در سال 1727 میلادی، اسحاق نیوتن فیلسوف و ریاضیدان بزرگ انگلیسی دیده از جهان فروبست .

او در 25 دسامبر سال 1642 میلادی در منطقه نارس انگلستان به دنیا آمد . نیوتن در دانشگاه کمبریج انگلستان در زمینه های ریاضی، فیزیک و فلسفه به تحصیل و تحقیق پرداخت. وی در 24 سالگی قوانین اساسی فیزیک را تنظیم کرد و آنها را درباره اجرام آسمانی به کار برد.

مهم ترین کشف نیوتن، قانون اصلی جاذبه است. کشفیات علمی نیوتن، پایه بسیاری از اکتشافات بعدی دانشمندان درباره قوانین حاکم بر طبیعت و اصول ریاضی و هندسی شد. نیوتن مفاهیم و قوانین اساسی مکانیک را فرمول بندی کرد و پس از کشف جاذبه عمومی، منظره ای فیزیکی از جهان به وجود آورد که تا آغاز قرن بیستم دست نخورده باقی ماند. نیوتن را به دلیل مطالعه آثار ریاضی دانان بزرگ و به ویژه پایه گذاری اساس حساب و جبر و آنالیز، به عنوان یکی از بنیان گذاران اصول ریاضیات عالی می دانند.

نیوتن پس از تحقیقات جالبی که درباره نور انجام داد، ثابت کرد که نور خورشید یا نور سفید عملاً از ترکیب رنگ های گوناگون به وجود آمده است که با یک منشور ساده قابل تجزیه است. نتیجه این تجربه، باعث ایجاد مفهوم طیف یا نوار رنگ گردید و پایه طیف شناسی ریخته شد. وی همچنین با ساخت نوعی تلسکوپ که به جای عدسی، دارای آینه بازتابنده بود، پایه تلسکوپ های امروزی را گذارد و از آن برای بررسی اعماق کیهان استفاده برد.

دیدگاه های این دانشمند بزرگ جهان درباره دین، فلسفه و اخلاق مورد توجه بسیاری از دین شناسان و متفکران قرار گرفته است. در مورد چگونگی کشف قانون جاذبه زمین توسط او داستانی بسیار مشهور وجود دارد .

در یكی از روزهای آفتابی اسحاق جوان در زیر درخت سیبی نشسته بود و به آسمان نگاه می كرد. فصل پائیز بود و باد ملایمی می وزید. ناگهان سیبی از درخت كنده شد و بر سر جوان افتاد. این اتفاق ساده باعث شد كه یكی از رازهای طبیعت كه تا آن زمان كسی به آن پی نبرده بود آشكار شود. در آن زمان دانشمندان فكر می كردند كه فقط سنگینی اشیاء باعث افتادن آنها به زمین می شود اما كسی بدرستی نمی توانست به این سوال جواب دهد كه چرا سیبی كه از درخت كنده می شود روی زمین می افتد و به آسمان نمی رود.

نیوتن فهمید كه این زمین است كه اشیاء را به طرف خود می كشد. او این نیرو را نیروی جاذبه زمین نامید . او در دفتر خود نوشت : " من كم كم به این فكر افتادم كه نیروی جاذبه زمین تا كره ماه هم می رسد"

وی آثار متعددی به نگارش درآورده است که کتاب "مبانی ریاضی فلسفه طبیعی درباره حرکت اجسام"، مهم ترین اثر اوست. وی در این کتاب پیروی حرکات اجسام در زمین و آسمان را بر اساس قوانین واحد اثبات می کند و قوانین مهم سه گانه خود را در این باره مطرح می سازد.

قوانین نیوتن :

قانون اول: هر جسم که در حال سکون یا حرکت یکنواخت در امتداد خط مستقیم باشد، به همان حالت می‌ماند مگر آنکه در اثر نیروهای خارجی مجبور به تغییر آن حالت شود.

قانون دوم: آهنگ تغییر اندازه‌ی حرکت یک جسم، متناسب با نیروی برآیندِ وارد بر آن جسم است و در جهت نیرو قرار دارد.

قانون سوم: برای هر کنشی همواره یک واکنش مساوی مخالف وجود دارد.

مجموعه قوانین سه‌گانه نیوتن ، اساس و شالوده فناوری مدرن هستند و با وجود پیدایش فرضیه‌های تازه‌تر از اهمیت آن کاسته نشده است.

او بیش از بیست سال آخر عمر خود را در مقام ریاست انجمن سلطنتی انگلستان گذراند و فعالیت های علمی خود را ادامه داد. اسحاق نیوتن سرانجام در بیستم مارس سال 1727 میلادی در 85 سالگی پس از عمری تحقیق و مطالعه درگذشت و در کلیسای وست مینستر که مدفن بزرگان بسیاری است، به خاک سپرده شد. برای قدردانی از این دانشمند بزرگ واحد نیرو را نیوتن نامیده‌اند. بدون تردید می‌توان گفت در تاریخ بشریت نامی از مافوق نیوتن وجود نداشته و هیچ اثری از لحاظ عظمت و بزرگی مانند کتاب(اصول) او نخواهد بود.

***


درگذشتمیرزا ابولقاسم قائم مقام فراهانی

176 سال پیش درچنین روزی درسال 1251هجری قمری ، میرزا ابولقاسم قائم مقام فراهانی ادیب و سیاستمدار دوره قاجار بدستور محمد علیشاه قاجار به قتل رسید .

او در سال 1193 هجری قمری به دنیا آمد و زیر نظر پدر دانشمند خود ، سیدالوزراء میرزا عیسی، معروف به میرزا بزرگ ، تربیت یافت و علوم متداوله زمان را آموخت. او از مردم هزاوه اراك بود . در آغاز جوانی به خدمت دولت درآمد و مدتها در تهران کارهای پدر را انجام می داد.

سپس به تبریز نزد پدرش، که وزیر آذربایجان بود، رفت. چندی در دفتر عباس میرزا ولیعهد به نویسندگی اشتغال ورزید و در سفر های جنگی با او همراه شد و پس از آنکه پدرش انزوا گزید، پیشکاری شاهزاده را به عهده گرفت. نظم و نظامی را که پدرش میرزا بزرگ آغاز کرده بود، تعقیب و با کمک مستشاران فرانسوی و انگلیسی سپاهیان ایران را منظم کرد و در بسیاری از جنگهای ایران و روس شرکت داشت.

در سال 1237 هجری قمری پدرش میرزا بزرگ قائم مقام درگذشت و بین دو پسرش، میرزا ابوالقاسم و میرزا موسی، بر سر جانشینی پدر نزاع افتاد و حاجی میرزا آقاسی به حمایت میرزا موسی برخاست، ولی اقدامات او به نتیجه نرسید و سرانجام میرزا ابوالقاسم به امر فتحعلی شاه به جانشینی پدر با تمام امتیازات او نائل آمد و لقب سیدالوزراء و قائم مقام یافت و به وزارت نایب السلطنه ولیعهد ایران رسید و از همین تاریخ بود که اختلاف حاجی میرزا آقاسی و قائم مقام آغاز شد .

میرزا ابولقاسم مشاغل دیوانی را با وزارت عباس میرزا آغاز كرد .بعد از مرگ فتحعلیشاه به مقام صدارت محمد شاه رسید ولی همچون گذشته با دشمنی های درباریان ، سعایت حاسدان و مخصوصا فتـنه انگیزیهای بیگانگان، عاقبت شاه را بر وی بدگمان کردند تا شاه در سال دوم سلطنت خود دستور داد او را در باغ نگارستان، محل یـیلاقی خانواده سلطنتی، زندانی و پس از چند روز خفه کردند و بدین قرار به زندگانی مردی که از بزرگان ایران و ابلغ المترسلین آن زمان بود، پایان داده شد. قائم مقام مردی فوق العاده باهوش و صاحب فکر و عزم ثابت و خلاصه " یک دیپلمات صحیح و با معنی ایرانی " بود که به واسطه اطلاعات و تجارب خود، به اوضاع و احوال سیاست همسایگان ایران به خوبی آشنا و به قدر تسلط کاردینال مازارن بر لویی چهاردهم، در مزاج شاه جوان ایران نفوذ داشت و با این حال محال بود از او امتیازاتی که به ضرر دولت باشد، به دست آورد.

گفتنی است كه وی افزون بر تبحر در سیاست وكشور داری ، در شعر و ادب نیز صاحب نظر بود و از پیشروان سبك جدید ادبی ایران بشمار می رفت . مجموعه رسائل و منشآت قائم مقام، که حاوی چند رساله و نامه های دوستانه و عهد نامه ها و وقفنامه هاست و محمود خان مـلک الشعراء مقدمه ای بر آن نوشته، به اهـتمام شاهزاده فرهاد میرزا در سال 1280 هجری قمری در تهران چاپ شده است.

***


تولدویتوس برینگ ، کاشف تنگه برینگ

147 سال پیش درچنین روزی در سال1680میلادی ، «ویتوس برینگ» ازمكتشفان قرن18و دریانورد دانماركی دركپنهاك متولد شد.

برینگ به دریانوردی علاقه بسیارداشت؛ ازاین رو دركشتی مشغول به كارشد و تا درجه دریا سالاری ارتقا یافت. برینگ دراوت سال1740میلادی تنگه ای حدفاصل میان آلاسكا و سیبری را كشف كرد.

ماموریت کشف این مسئله كه آیا قاره آسیا و آمریكا به هم متصلند ، از طرف پطر كبیر ، به برینگ كه در خدمت او بسر می برد داده شده بود . برینگ بعد از كشف این تنگه ، مشخص كرد كه آسیا و آمریكا را یك تنگه به عرض 50 مایل از یكدیگر جدا میكند كه اغلب ایام سال یخ بسته است . این تنگه بنام او به تنگه برینگ مشهوراست.

***


درگذشت ملا حسینعلی تویسركانی

141 سال پیش درچنین روزی درسال 1286هجری قمری ، ملا حسینعلی تویسركانی از مشهور ترین علما و استادان اصفهان در گذشت. وی عالمی صالح و اول تحقیق و تتبع بود. در زمینه فقه و اصو ل اطلاعاتی گسترده داشت و سالهای متمادی دانش خود را در اختیار طلاب قرار داد . از مهمترین آثار تویسركانی «كشف السرار در فقه» را می توان نام برد .

***


سید ابوالحسن ممتاز العلما لخنوی

129 سال پیش درچنین روزی در سال 1298 هجری قمری ، سید ابوالحسن ممتاز العلما لخنوی از بزرگان علوم دینی در بمبئی هندوستان متولد شد .ممتاز العلما تحصیلاتش را در زادگاه خود آغاز كرد و بعد از كربلا و نجف در حوزهای علمیه این شهر ها تحصیلات خود راادامه داد .در زمان جنگ جهانی اول به بمبئی بازگشت و تدریس و خطابه پرداخت این عالم مسلمان آثاری چند دارد كه از آن میان به« كتاب الوقایه» می توان اشاره كرد.

***


تولد پروفسور ژولیو کوری

107 سال پیش درچنین روزی درسال1900میلادی ، پروفسور فردریک ژولیو کوری فیزیکدان بر جسنه فرانسوی به دنیا آمد . به مدرسه فیزیک و شیمی پاریس رفت و تحت تأثیر استاد فیزیک مدرسه پروفسور پل لانژون قرار گرفت. وی مدتی دستیار برجسته مادام کوری و پس ازآن با دختر وی یعنی ایرن کوری ازدواج کرد . آن دو بعدها باکشفیات گسترده در حوزه فیزیک در سال 1935 میلادی جایزره نوبل شیمی را از آن خود کردند .

وی در سال 1958 میلادی درگذشت .

***


اشغال اصفهان توسط سپاهیان روس

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1294 ه ش ، اصفهان به اشغال سپاهیان روس در آمد. در دوران جنگ جهانی نخست ایران آماج حمله کشورهای انگلستان و روسیه قرار گرفته بود . انگلیسی ها به جنوب ایران حمله ور شدند و در جنوب البته با مقاومت مردم بوشهر و طرفداران رییسعلی دلواری روبرو گشتند . روسها نیز بی توجه به مردم ایران تا نقاط مرکزی کشور پیش رفتند و نهایتا توانستند در چنین روزی اصفهان را به اشغال خود در آوردند . در این دوره مقاومت های مردم اصفهان به طرز دیگری نمایان می شود . به طور مثال وحید دستگردی یکی از شاعران این شهر در ترجیع بندی به بیان ظلم های وارده از سوی روس ها بر مردم این دیار سخن می گوید .

همّت و غیرت ز ما، مدد ز حی‌ّ احد *غالب حی‌ّ قدیم‌، قادر فرد صمد

واهب فیض ازل‌، مالک ملک ابد * نعمت او بی‌حساب‌، رحمت او بی‌عدد

عنایتش یار را، به یاوری در رصد *کیفرش اغیار را، هماره اندر صدد

هو، حق‌، مولا مدد، نابود کن دیو و دد ...

و الی آخر ...

***


تولد حسین شمس ، روزنامه نگار توانمند ایرانی

72 سال پیش در چنین روزی در سال 1313 ، حسین شمس (شمس ایلی) ، روزنامه نگار توانمند ایرانی متولد شد.

او از مهرماه 1336 تاكنون یك نفس در روزنامه اطلاعات به كار خبر اشتغال داشته است. شمس دارای استعداد فراوانی در روزنامه نگاری بود . به گونه ای كه پس از یك سال حضور در نشریه اطلاعات ، دبیر اخبار حوادث شهری و دستگاه قضایی این روزنامه شد. او از سال 1345 تا سال 1359 معاون اول سردبیر روزنامه اطلاعات بود.وی كه در دوران دانشجویی از مخالفان سلطنت بود پس از براندازی 28 مرداد به همان دلیل از دانشگاه اخراج شده بود كه بعدا تحصیلات عالی خود را تكمیل كرد. شمس در رعایت اصول روزنامه نگارى، تنظیم خبر و نوشتن تیتر، رهبرى گروه (تیم) خبرنگاران مامور تهیه خبر یك رویداد مهم و مدیریت تحریریه یك روزنامه بزرگ؛ در ژورنالیسم ایران نمونه بوده است. اودر دهه 1370 از سوی ناشران چند روزنامه تازه و از جمله روزنامه ایران دعوت به همكاری شد ولی نپذیرفت و كتبا پاسخ داد كه روزنامه نگاری را در اطلاعات آغاز كرده و در همین جا به پایان خواهد برد. شمس كه از موسسان سندیكای روزنامه نگاران كشور است در رعایت بی طرفی زبانزد است.

از خصوصیات او این بوده است كه پا به پاى پیشرفت هاى حرفه روزنامه نگارى پیش برود و شاید نخستین روزنامه نگار ایران بوده كه با تكنولوژى تازه (الكترونیك) در حرفه روزنامه نگارى آشنا و با آن به كار ادامه داده است.

***

روز استقلال تونس

51 سال پیش در چنین روزی در سال 1956 میلادی ، کشور تونس از فرانسه استقلال یافت . تونس کشوری است در شمال ساحل آفریقا در ساحل در یای مدیترانه بین الجزایر و لیبی . نژاد مردم این کشور سامی و زبان رسمی آنان عربی و فرانسه است . نود درصد مردم این کشور پیرو دین اسلام و بقیه یهودی و مسیحی هستند . تونس در چنین روزی در سال 1956 میلادی از فرانسه مستقل شد و رژیم آن به جمهوری تغییر یافت . این کشور در دوازدهم نوامبر سال 1956 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد . پایتخت آن تونس نام دارد .تونس در قدیم به کارتاژ مشهور بود . این کشور نخستین سرزمین شمالى افریقاست که توسط فنیقى‏ها و رومى‏ها فتح شد . درسال 1881م فرانسه به تونس مسلط شد تا اینکه بدنبال مبارزات مردم در سال 1956م فرانسه ناگزیر شد به استقلال تونس تن دهد. حبیب بورقیبه که از زمان استقلال تونس در تونس حکومت مى‏کرد در اکتبر 1987م بدون خونریزى کنار رفت و زین العابدین بن على اوضاع را بدست گرفت.

***


در گذشت لوئیس بروگلی

20 سال پیش در چنین روزی در سال 1987 میلادی ، لوئیس بروگلی فیزیکدان فرانسوی در گذشت . لوئیس دو بروگلی در سال 1925 برای اولین بار تئوری خصوصیات موجی الکترونها که طول موجی کمتر از نور مرئی دارند را ارائه کرد. او در سال 1929 جایزه نوبل را از آن خود کرد .

***


آغاز جنگ آمریکا علیه عراق

4 سال پیش در چنین روزی در سال 2003 میلادی و در ساعت هفت و پانزده دقیقه به وقت تهران ، جنگ سلطه یا جنگ آمریکا و انگلستان علیه عراق آغاز شد . در این جنگ که به بهانه وجود سلاحهای کشتار جمعی در عراق و مبارزه با تروریسم آغاز شد ، مهاجمین با هدف قرار دادن مناطق مسکونی در نقاط مختلف عراق فجایع انسانی گسترده ای را در منطقه رقم زدند . پس از حمله هوایی کشورهای آمریکا و انگلستان به عراق و پشتیبانی آتش گسترده ، نیروی زمینی و تنفگداران دریایی آمریکایی ظرف چند روز بغداد را به اشغال خود در آوردند . صدام حسین که خود در پایان این جنگ متواری گردید با وجود در اختیار داشتن 60 هزار نیروی فدایی و گارد ریاست جمهوری هیچ گونه تحرک مثبتی را علیه نیروهای آمریکایی به انجام نرساند . گفته می شود یکی از اهداف اصلی و نخستین نیروهای مهاجم به کشور عراق تسلط بر منابع نفتی این کشور بوده است . این امر از شعارهای تظاهرات میلیونى ضد جنگ در سراسر جهان پیداست . مخالفین جنگ در تظاهرات گسترده در شهر های مختلف دنیا شعار می دادند به خاطر نفت انسان ها را هدف گلوله قرار ندهید . افکار عمومی جهان چنین جنگی را زور مداری ابرقدرت در جهت به چنگ آوردن منابع نفتى می دانستند .

اما امروزفشارها بر دولت آمریکا درباره تجاوز به عراق و ضرباتی که نیروهای آمریکایی در این سرزمین متحمل شده اند، همچنان در حال افزایش است.

در این برهه زمانی حتی جمهوریخواهان (حزب رئیس جمهور آمریکا) نیز از وضعیت کنونی که به سبب سوء مدیریت پرونده عراق از سوی بوش به وجود آمده است و به همین سبب ارتش آمریکا زیان های سنگینی را در عملیات نظامی در عراق متحمل می شود، بسیار نگرانند.

همچنین حزب دمکرات آمریکا نیز تبلیغات گسترده ای را علیه بوش آغاز نموده و دمکرات ها اعتقاد دارند که اطلاعات غلطی درباره سلاح های کشتار جمعی به آمریکایی ها داده شده است تا تجاوز به عراق توجیه شود. در همین راستا جان کری نامزد سابق حزب دمکرات برای ریاست جمهوری جنگ علیه عراق را یکی از بدترین اشتباهات سیاست خارجی آمریکا در طول تاریخ لقب داد و کاخ سفید را به نفاق و بی کفایتی متهم کرد و گفت:

" دادگاه تاریخ دولت (آمریکا) را متهم خواهد ساخت، زیرا کشور را برای ورود به این جنگ گمراه کرده است".

***

منابع:

مهر

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

روزنامک

صدا و سیما

ویکی پدیا

روزنامه شرق

سازمان توسعه تجارت ایران

IRIB

رشد

سایت فارسی اداره ی پیشرفت مدارس سوئد

UserName