• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2419
 • شنبه 1385/12/26
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(27اسفند85)


امروز ، بیست و هفتم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با 28 صفر 1428 هجری قمری و 18 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


رحلت رسول اکرم (ص)

1416 سال پیش در چنین روزی در سال 11 ه.ق ، اشرف مخلوقات و ختم رسل ، حضرت محمدمصطفی (ص) رحلت نمودند .بیماری آن حضرت از نیمه های صفر همان سال آغاز و از 24 صفر شدت یافته بود (1) . نقل است که پیش از فوت ،پیامبر فرمودند :حبیبم رانزد من آماده کنید . عایشه وحفصه پدران خود را نزد آن حضرت حاضر نمودند لیکن آن حضرت روی مبارک خویش را از آنان برگردانید و فرمود : حبیبم رانزد من حاضر کنید . سپس دنبال علی بن ابی طالب (ع) فرستادند . چون نظر مبارک به آن حضرت افتاد او را نزد خود خواند و کلماتی به حضرت فرمود .هنگامی که علی بن ابی طالب (ع) از نزد آن حضرت خارج شد ، عمر و ابوبکر به او گفتند : «خلیلت به تو چه گفت »؟

فرمودند :«هزار باب علم به من حدیث کرد که از هر باب هزار باب دیگر باز می شود .» (2)

پیامبر در لحظات آخر عمر خود وصیت هایی به امیر المومنین (ع) فرمودند و جبرئیل و میکائیل و ملائکه را بر آن شاهد گرفتند . از جمله آن کلمات که جبر ئیل به پیامبر(ص) می فرمود و امیر المومنین (ع) می شنید این بود«خُمست را غصب می کنند و پرده ی احترامت را می درند و محاسنت به خون سرت رنگین می شود .»

امیرالمومنین (ع) می فرمایند :«هنگامی که آن کلام را فهمیدم ، فریاد زدم و بر روی زمین افتادم .»

سپس فرمایشاتی به حضرت زهرا و فرزندانش کرد .سپس آن وصیت مهر شد و به امیرالامومنین (ع) تحویل داده شد . امیرالمومنین (ع) پس از غسل دادن آن حضرت بر ایشان نماز خواندند .(4)

مردم بجز اصحاب سقیفه ، در مسجد حمع شده بودند و در فکر نماز بر پیامبر و دفن میت بودند .امیرالمومنین (ع) آمدند و فرمودند:« رسول خدا (ص) امام ما است در زمان حیات و پس از وفاتش » (کنایه از اینکه بر بدن آن بزرگوار نماز جماعت نمی خوانیم ).

در این هنگام مردم دسته دسته وارد می شدند و بدون امام آیه « انُّ الله و ملائکة یصلونَ علی النبی ، یا ایهَّا الذینَ آمنوا صَّلوا علیه و سَّلموا تسلیما ».(5) را سه بار تکرار می کردند و بیرون می آمدند .

بعد حضرت مولی الموحدین (ع) فرمودند :خداوند در هر مکانی که روح پیامبرش را قبض می کند راضی است که در همان مکان دفن شود ، و من آن حضرت را در مکانی که از دنیا رفته است دفن می کنم . پس ایشان با کمک دیگران قبری حفر کردند و بدن آن حضرت را داخل قبر قرار دادند .

سپس آن حضرت داخل قبر رفت و صورت پیامبر (ص) را باز کرد و گونه راست را بر زمین گذاشته در لحد را بستند و خاک روی آن ریختند .(6)

خلاصه ای از زندگی ان پیامبر (ص):

آن حضرت دو ماهه – و بنابر نقلی در حمل – بودند که پدر بزرگوارشان جناب عبدالله بن عبدالمطلب (ع) از دنیا رفتند . مادر را در 7یا 8 سالگی از دست دادند و 8 سال و دو ماه و ده روز داشتند که جد بزرگوارش جناب عبدالمطلب (ع) از دنیا رحلت فرمود .

25 ساله بودند که با حضرت خدیجه کبری (ع) ازدواج کردند و 30 سال از سن مبارک ایشان گذشته بود که حضرت امیرالمونین (ع) متولد شدند .

در 40 سالگی خداوند آن حضرت را به نبوت مبعوث فرمودند و در 45 سالگی آن حضرت به معراج رسید .

در سال پنجم بعثت حضرت زهرا (ع) متولد شد .در 50 سالگی خدیجه کبری و وابوطالب رااز دست می دهد. در 52 سالگی به مدینه هجرت نمودند. و در آنجا بمدت ده سال اقامت نمودند تا اینکه رحلت نمودند .(7)

***


آغاز امامت امیر المومنین (ع) و همزمان ، غصب خلافت توسط شرکت کنندگان در سقیفه

1416 سال پیش در چنین روزی در سال 11 ه.ق ، همزمان با روز رحلت نبی مکرم اسلام ، امامت حضرت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) آغاز می شود ، و زیارت آن حضرت در این روزمستحب است .(8)

رسول گرامی اسلام قبل از رحلت در آخرین زیارت خانه خدا و ادای مناسك حج امام علی (ع) را جانشین خود و ولایت امت مسلمانان برگزیدند و پس از اندك مدتی با این جهان فانی وداع كردند .

همچنین در همین روز در حالی علی (ع) به همراه دیگر خاندان پیامبر مشغول کفن و دفن رسول خدا بودند ، جماعتی از مهاجران و انصار در مکانی بنام سقیفه بنی ساعده جمع شدند تا برای خود خلیفه‌ای انتخاب کنند .(9)

روایت است که وقتی عمر ابوبکر را از اجتماع اصحاب باخبر می‌کند، ابوبکر از کنار علی – که در آن وقت هر دو در کنار جسم پاک پیامبر بودند – بیرون می‌رود و خانه پیامبر را ترک می‌گوید. بی آنکه یک کلمه با خاندان رسول خدا ولو به عنوان تعارف و مجامله گوید و آنها را با خود دعوت کند. و هیچ اشاره‌ای به آنجا که می‌خواهد برود، نمی‌نماید. (10) . و با عمر به سوی سقیفه بنی ساعده می‌رود. بیش از یک ساعت نگذشته بود که وی با دو یارش عمر و ابوعبیده خود را به محل اجتماع انصار (سقیفه بنی ساعده) رسانیده بودند که این خبر پرشتاب از سقیفه به بیرون سرایت کرد که پسر ابوقحافه خلیفه شده است.

باید توجه داشت که در سقیفه پس از کنار گذاشتن امام علی(ع) ، رقابت قبیله ای آغاز شد و طبعاً در زمینه برتری قبیله ای ، قریش از همه بالاتر بود هر چند نفوذش در مدینه محدود بود.

مهمترین استدلال ابوبکر و عمر در سقیفه مسأله قرابت و خویشی با پیامبر و سن ابوبکر بود و در کنار آن برتری قریش و اینکه عرب زیر بار قبیله ای جز قریش نخواهد رفت .و خبر این اجتماع و نتیجه آن ، در هنگامی به علی (ع) رسید که ایشان هنوز مشغول تجهیز بدن پیامبر بودند .

***


شهادت امام حسن مجتبی (ع)

1377سال پیش درچنین روزی در سال50 ه.ق ، امام حسن مجتبی (ع) به شهادت رسیدند . (11) اقوال دیگری روز شهادت این امام بزرگوار را در 7 صفر و یا 5 ربیع الاول ذکر می کند(12) که البته روز 28 صفر تاریخ دقیق تری است .

جعده دختر اشعث بن قیس با زهری که معاویه برای او فرستاده بود آن حضرت را مسموم کرد . معاویه همراه با زهر صد هزار درهم فرستاده و وعده کرد که او را به عقد یزید در آورد . هرچند به وعده ی خود وفا نکرد .(13)

مسمومیت امام حسن (ع) چهل روز طول کشید .(14) پس از ظهور اثرات سم به بدن مبارک و فرا رسیدن وقت شهادت ، به سید الشهدا (ع) فرمودند :« مرا مسموم کرده اند و پاره های جگرم درون طشت است . من از شما جدا می شوم و به خداوند ملحق می گردم ، و می دانم چه کسی مرا مسموم کرده ، ولی به حقی که بر شما دارم در این باره حرفی نزنید . وقتی من از دنیا رفتم چشمانم راببند و غسلم بده و کفنم نما و مرا کنار قبر جدم قرار بده تا تجدید عهد کنم . سپس مرا در بقیع کنار جده ام فاطمه بنت اسد (ع) دفن کنید . می دانم که مخالفین و معاندین گمان می کنند مرا کنار پیامبر (ص) دفن می کنید و با شما مخالفت می کنند . شما را بخدا قسم می دهم که مبادا بخاطر من حتی بخاطر خون من قطره ای خون ریخته شود . سپس آن حضرت مثل آنچه امیرالمومنین (ع) وصیت فرموده بودند ، به اولاد و اهل خود وصیت نموده و از دنیا رفت .

امام حسین (ع) بعد از غسل و کفن و نماز ، آن حضرت را بطرف مرقد شریف پیامبر (ص) حمل کردند . با دیدن این منظره برای مروان و بقیه ی بنی امیه با سلاح و همراه عایشه آمده بودند شکی باقی نماند که می خواهند آن حضرت را کنار پیامبر (ص) دفن کنند . لذا آمدند و جملگی شدیدا ممانعت کردند .

سپس بنی مروان جنازه ی آن حضرت را تیرباران کردند و بنی هاشم دست به شمشیر بردند ، ولی امام حسین (ع) مانع شده فرمودند : «وصیت برادرم نباید ضایع شود » .

این در حالی بود که امام حسن مجتبی به امام حسین (ع) خبر داده بود که این افراد چه جنایتی مرتکب می شوند . (15) سپس بدن آن حضرت را به بقیع بردند و در کنار جده اش به خاک سپردند .(16)امام حسن (ع) دارای 15 فرزند دختر و پسر بودند ولی از جعده هیچ هیچ فرزندی نداشتند .(17)

***


فتح بیت المقدس به دست مسلمانان

1371 سال پیش درچنین روزی در سال 636 میلادی ، سرزمین بیت المقدس بدست مسلمانان فتح شد. پس ازظهوراسلام دردوران گسترش بلاد اسلامی نخستین برخورد مسلمانان با رومیان درجنوب بَحرُ المیت صورت گرفت. دردوران خلافت ابوبكرسپاه اسلام رومیان را شكست دادند و جنوب فلسطین را آزاد كردند. پس ازاین شكست پادشاه روم سپاه عظیمی فراهم آورد و به سرزمین فلسطین فرستاد، اما دراین نبرد هم رومیها ازلشكراسلام به فرماندهی خالدبن ولید شكست سختی خوردند. بدین ترتیب دمشق به حاكمیت مسلمانان درآمد ولی درسال 583 هجری قمری صلاح الدّین ایوبی این شهررا مجدّداً بازپس گرفت. ازآن پس تا جنگ جهانی اول اداره سراسرفلسطین بدست مسلمانان بود اما دراین جنگ سربازان انگلیسی فلسطین را با دسیسه های بسیاراشغال كردند و سپس این سرزمین تحت سلطه صهیونیستها درآمد. مردم مسلمان و آزاده فلسطین برای آزادی كشورشان ازیوغ اشغالگران صهیونیست همچنان به مبارزه ادامه می دهد.

***


تشکیل کنفدراسیون سوییس

192 سال پیش درچنین روزی در سال 1815 میلادی ، کنفدراسیون سوئیس اعلام موجودیت کرد . سوئیس از چندین کانتون تشکیل شده است که هریک دارای قانون و مجلس مقننه جداگانه می باشد . سوئیس کشوری است در اروپای مرکزی بین آلمان و ایتالیا . نژاد مردم این کشور ترکیبی از نژاد های ژرمن و لاتین می باشد . اکثر مردم این کشور از مذاهب پروتستان و کاتولیک پیروی می کنند . زبان رسمی آن سه زبان آلمانی ، ایتالیایی و فرانسوی است . حکومت این کشور در حال حاضر جمهوری فدرال است . به هنگام تشکیل کنفدراسیون سویس از بیست و شش ایالت تشکیل شده بود . سوئیس از کنفدراسیون به سوی فدرالیسم حرکت نموده است .

***


تولد دو كولانژ مورخ و جامعه شناس فرانسوی

177 سال پیش در چنین روزی در سال 1830 میلادی ، فوستل دو كولانژ مورخ و جامعه شناس قرن 19 فرانسه به دنیا آمد .

وی كارشناس تاریخ قرون قدیم و وسطا بود. دوكولانژ ریشه مالكیت زمین و فئودالیسم و این كه از چه زمانی و چرا انسان تمایل به مالك شدن و آقایی كردن بر همنوع خود یافت كه در لحظه تولد متساوی به دنیا می آیند كشف و در كتابی قطور منتشر كرد. وی در همین كتاب نفوذ فكری یونان و روم در زمینه مالكیت و حس برتری را تشریح كرده است. او در زمینه پیدایش مذهب ، قانون و موسسه در دنیای قدیم بررسی فراوان كرد و نتیجه تحقیقات خود را در كتاب « شهر باستانی » منتشر ساخت.

وی 59 سال عمر كرد و در سال 1889 میلادی درگذشت .

***


تولد استفان مالارمه

165 سال پیش در چنین روزی در سال 1842 میلادی ، استفان مالارمه شاعر فرانسوی به دنیا آمد . استفان مالارمه در نوجوانی به انگلستان رفت و در آنجا نیز ازدواج کرد . وی پس از آن عازم پاریس شد و در این شهر به ترجمه اشعار «ادگار آلن پو» پرداخت . وی به سال 1898 میلادی در گذشت . « پس از نیمه شب » عنوان مهمترین اثر اوست .

مالارمه را رهبر مکتب سمبولیسم در ادبیات می شناسند . این مکتب در پایان سده نوزدهم به وجود آمد و شارل بودلر پیشگام این راه بود. استفان مالارمه به همراه پل ورلن و آرتور رمبو، از جمله کسانی بودند که از بودلر الهام گرفتند و با اثرهای خود زمینه را برای پیدایش نمادگرایی آماده ساختند .

شاعران سمبولیست در جستجوى راه گریزى از سختیها و نابسامانیهاى روحى و اجتماعى بودند. تصور وجود جهانى آرمانى در فراسوى طبیعت، پاسخى به نیازهاى روحى این عده بود.

***


درگذشت حاج شیخ جعفر شوشتری

124 سال پیش درچنین روزی درسال 1303 ه ق ، حاج شیخ جعفر شوشتری از علمای برجسته مكتب تشیع بدرود حیات گفت .

حاج شیخ جعفر شوشتری فرزند ملا حسین یکی از علما و مراجع بزرگ اواخر قرن سیزدهم هجری است. وی فقیهی اصولی، مجتهدی با تقوی و خدا دوستی با وفا بود. شوشتری مقدمات علوم فقهی را در زادگاهش به پایان برد و عازم عتبات گردید. مدتی از محضر شیخ محمد حسن آل یاسین و شیخ اسماعیل کاظمینی استفاده نمود و به ایران مراجعت کرد. طولی نکشید که مجددا به عراق رهسپار شد و سالیانی متمادی از محضر شریف العلما، صاحب فصول، صاحب ضوابط و صاحب جواهر بهره مند بود، و در اواخر جزء مجتهدین کرسی درس شیخ انصاری محسوب بود.

شوشتری چند سالی را در زادگاه خویش در مقام مرجعیت و زعامت شیعیان خوزستان قرار داشت و از اغلب بلاد ایران فضلا از محضرش برخوردار بودند. او محل وثوق و توجه مردم بود. تو گوئی وعظ های آتشین او و نصایحش هم اکنون در فضای خوزستان پراکنده است.

نوشته اند عموی ناصرالدین شاه والی خوزستان از معظم له بیمناک بود و دسیسه ها نمود تا آنکه شیخ مرحوم ناگزیر شد به اتفاق خانواده با ناراحتی خوزستان را ترک کند و برای همیشه ساکن نجف گردد. شوشتری مهارت علمی و استادی خویش را در آثار مهم خود به ثبوت رسانید. کتاب منهج الرشاد، فوائد المشاهد و خصائص الحسینیه در فقه و اصول و امامت از یادگارهای اوست.

محدث کاظمینی در تکلمه، محدث نوری در دار السلام و محدث قمی در فواید، به ذکر محاسن و فضائل اخلاقی و مراتب علمی به خصوص زهد و تقوای او پرداخته و صاحب ترجمه را کراماتی بر شمرده اند.

نوشته اند این زاهد پارسا و بزرگ مجتهد ربانی در آخر عمر زیارتی از مشهد مولا ثامن الحجج علیه السلام نمود و به هنگام مراجعت به عراق در کرند کرمانشاه وفات نمود. شیعیان عراق و ایران از وفات او خیلی متأسف شدند و از جنازه او استقبال نموده، او را با احترام در نجف اشرف به خاک سپردند. شب وفات او تناثر نجوم گردید، یعنی همگان دیدند ستارگان درنقاط مختلف آسمان و زمین خیلی به حرکت در آمده اند که بعضی زمینیان وحشت نموده اند و از سال 329 تا 1303 چنین عملی را تاریخ از آسمان مشاهده ننمود.

***


درگذشت شیخ عبدالله بروجردی

98 سال پیش درچنین روزی درسال 1329 ه ق ، شیخ عبدالله بروجردی دانشمند وفقیه شیعی وفات یافت. این عالم فرزانه در بروجرد متولد شد و پس از سالیان متمادی تحصیل درعلوم فقه و حدیث عالمی مبرز شد. بروجردی همواره به تدریس وتالیف اهتمامی خاص داشت وآثاری ارزشمند از خود به یادگار گذاشته است. «رساله ای درباره اجماع امر ونهی» از آن جمله است .

***


تولد جان آپدایک، شاعر و رمان نویس آمریکایی

75 سال پیش در چین روزی در سال 1932 میلادی ، جان آپدایک شاعر و رمان نویس آمریکایی به دنیا آمد .« یک ماه یکشنبه ها »، «برزیل » ، «سناتور » و « خرگوش » عناوین مهمترین آثار اوست . وی به عنوان یکی از برترین نویسندگان در جهان معاصر شناخته شده است و آثار او به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده اند .

***


قانون منع احتكار محصول كابینه تازه

65 سال پیش در چنین روزی در سال 1320 شمسی ، مجلس ، قانون منع احتكار را كه نخستین پیشنهاد كابینه تازه بود و با قید فوریت تسلیم شده بود از تصویب گذراند . پس از اشغال نظامی كشور در شهریور ماه 1320 و آغاز خرید غلات محصول ایران با اسكناسهایی كه اشغالگران خودشان آنها را چاپ كرده بودند و حمل این غلات به شوروی، ایران با كمبود خواروبار و اجناس ضروری دیگر رو به رو شده بود و چون تورم پول به دلیل ورود اسكناسهای تازه رو به افزایش بود مغازه دارها و دیگران دست به احتكار زده بودند و بر مشكل افزوده بودند كه كابینه تازه لایحه منع احتكار را به مجلس داد و مجلس كه در آن ماه با بحران كابینه رو به رو شده بود آن را سریعا تصویب كرد تا نخست وزیر سمت حود را ترك نكند.

***


تولد مجتبی میرزاده

61 سال پیش در چنین روزی در سال 1324 ، مجتبی میرزاده ، آهنگ ساز، تنظیم کننده و نوازنده ی ویولون ، کمانچه و سه تار در کرمانشاه متولد شد .

او فعالیت موسیقیایی اش را با فلوت پلاستیکی و سنتور بدون مضراب شروع کرد و بعدها نوازندگی ویولن را فرا گرفت . وی در سال 47 وارد دانشکده ی هنرهای زیبا شد ، اما خیلی زود آن را ترک کرد . او سالها به کار در استودیوهای مختلف پرداخت و همزمان با برنامه ی گلها نیز همکاری داشت . د رسال 50 موسیقی فیلم را با " درشکه چی " آغاز کرد و تا پایان عمر بیش از 56 موسیقی فیلم نوشت . در سال 54 تدریس در هنرستان ملی را آغاز کرد و با وقوع انقلاب به ساخت سرودهای انقلابی پرداخت که سرود معروف " بوی گل و سوسن و یاسمن آید " از آن جمله است . او از کسانی بود که برای موسیقی پس از انقلاب تلاش کرد .

تكنیك ها و شگردهای منحصر به فردش در نوازندگی ویلن و تكنوازی های او در برنامه گل ها تا رهبری اركستر بزرگ رادیو ایران، ساخت موسیقی متن فیلم و خلق آثار بی بدیل در موسیقی كردی میرزاده را در جایگاهی رفیع در عالم موسیقی به عنوان یك چهره بین المللی قرارداد . او از معدود هنرمندانی بود كه تمام زمینه های موسیقی را به خوبی تجربه كرده و به بهترین شكل اجرا و به منصه ظهور رسانید.

او در تاریخ 26 تیر ماه 84 در منزلش واقع در خیابان میرداماد تهران درگذشت . از آثار به یاد ماندنی او آلبوم راز گل با صدای علیرضاافتخاری و تنظیم آهنگهای آلبوم به یاد آن گذشته با صدای همایون کاظمی است .

***


درگذشت فردریك هاپكینسُن

50 سال پیش درچنین روزی در سال1957 میلادی ، «فردریك هاپكینسُن» ازپزشكان محقق انگلیسی در68سالگی درگذشت. هاپكینسن بعد ازاتمام تحصیلات دررشته زیست شناسی به تحقیقات علمی دامنه داری مشغول شد و تا پایان عمربه این كاراشتغال ورزید. هاپكینسن ازكاشفان ویتامین بشمارمی‎رود.

***


پایان جنگ الجزایر

45 سال پیش در چنین روزی در سال 1962 میلادی ، جنگ الجزایر پایان یافت . این جنگ هفت و نیم سال طول کشید و بیش از دویست و پنجاه هزار کشته به جای گذارد. در پایان این جنگ بن بلا از این کشور گریخت . جمهورى دمکراتیک خلق الجزایر با بیش از دو میلیون کیلومترمربع مساحت در شمال غربى قاره آفریقا و در ساحل جنوبى دریاى مدیترانه قرار گرفته است . تونس، لیبى، نیجر، مالى، موریتانى، صحراى باخترى ومراکش از جمله کشور های همسایه این کشورند . حدود 99 در صد از مردم این کشور از تیره "عرب - بربر" هستند و کمتر ازیک درصد آنها نژاد اروپایى دارند. مسلمانان اهل تسنن 99 درصد ساکنان الجزایر را تشکیل مى دهند و حدود یک درصد از مردم هم به دین مسیح و یایهود اعتقاد دارند. زبان رسمى کشور الجزایر عربى است.

***

كودتای« لون نول» در كامبوج و آغاز بی ثباتی این كشور

37 سال پیش در چنین روزی در سال 1970 ، لون نول وزیر كابینه كامبوج بر ضد پرنس سیهانوك ــ پادشاهی كه خود را نخست وزیر می نامید و در مراسم برای مردم ساز می زد ــ كودتا و اورا از كشور اخراج كرد و در كامبوج نظام جمهوری برقرار ساخت .

لون نول كه در دوران استعمار فرانسه به عنوان یك نظامی استعمار با نیروهای ضد استعمار دكتر هوشی مین در ویتنام جنگیده بود و بعدا تا وزارت دفاع كامبوج بالا رفته بود پس از اعلام جمهوری در كامبوج كه از هزار سال پیش از آن به صورت پادشاهی اداره شده بود به خود درجه مارشالی داد و چون قویا هوادار آمریكا بود برضد كمونیستهای ویتنام وارد عمل شد .

این اقدام لون نول سبب شد كه كمونیستهای كامبوج به نام « خمر سرخ » بر ضد او بپا خاستند و پس از چند سال مبارزه وی را به امریكا فراری دادند و در سال 1975 بر جایش نشستند .

خمر سرخ با پیاده كردن اجباری خالص ترین نوع سوسیالیسم در یك جامعه كشاورزی و سنتی باعث مرگ بسیاری از مردم شد . خمرهای سرخ پول را لغو و طلا را بی ارزش اعلام كرده و به شهر نشینی پایان داده و همه را برای كار تولیدی به روستا ها فرستاده بودند كه در این میان جمع كثیری جان دادند.

خمر سرخ سپس مدعی قسمتی از اراضی ویتنام شد و دست به تعرض نظامی زد كه ارتش ویتنام وارد كامبوج شد و خمرها را به منطقه ای در نزدیكی مرز تایلند فراری داد و حكومت تازه ای روی كار آورد كه مورد قبول غرب نبود .

سرانجام پس از خروج نیروهای ویتنام از كامبوج رژیم این كشور راضی به بازگشت سیهانوك و مشاركت در حكومت شد. بعدا نیز خمر سرخ ازهم پاشید ، ولی نا بسامی كه با كودتای لون نول بر كامبوج هندی نژاد مستولی شده كاملا بر طرف نگردیده است. لون نول در نوامبر 1985 در آوارگی در كالیفرنیا ی امریكا در گذشت.

***


ذوالفقار علی بوتو ، محکوم به مرگ

29 سال پیش در چنین روزی در سال 1978 میلادی ، ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر پیشین پاکستان و رهبر حزب مردم ، به جرم دست داشتن در قتل پدر یكی از رقبای سیاسی اش به مرگ محکوم شد .

بوتو سالها وزیر امورخارجه و رئیس دولت پاكستان بود و در سال 1971 موفق شد پاكستان را از بحران جدا شدن پاكستان شرقی ( بنگلادش امروز ) خارج سازد. دولت وی با یك كودتای نظامی بر انداخته شده بود .

سالها بعد حزب او دخترش «بی نظیر» را نخست وزیر پاكستان كرد. این جمله تاریخی از او نقل شده که در سال 1974 با فریاد گفته بود :

« ما علف و برگهای درخت خواهیم خورد، ما حتا گرسنه خواهیم ماند. اما یک بمب خواهیم داشت.»

شروع محاکمه هویدا

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ، محاکمه امیر عباس هویدا که سیزده سال در دوران ستم شاهی نخست وزیر ایران بود ، در دادگاه انقلاب اسلامی تهران ، آغاز شد . درمتن کیفرخواست وی این اتهامات به چشم می خورد :

« فساد در ارض ، محاربه با خدا و خلق خدا و نایب امام زمان (عج) ، قیام علیه امنیت و استقلال کشور با تشکیل کابینه های دست نشانده آمریکا و انگلیس در حمایت از منافع استعمار گران ، اقدام بر ضد حاکمیت ملی ، دخالت در انتخابات مجلس و عزل ونصب وزار و فرماندهان به خواست سفارتخانه های خارجی ، واگذاری منابع زیر زمینی نفت ، مس و اورانیوم به بیگانگان ، گسترش و نفوذ امپریالیسم آمریکا و همدستان اروپایی آن در ایران از طریق هدم منابع داخلی و تبدیل ایران به بازار مصرف کالاهای خارجی ، پرداخت در آمدهای ملی حاصل از نفت به شاه و فرح و ممالک وابسته به غرب و اخذ وام با نرخهای بالا و گزاف و شرایط اسارت بار از آمریکا و دول غرب ، نابود ساختن کشاورزی و از بین بردن جنگلها ، شرکت مستقیم در فعالیت های جاسوسی به نفع غرب و صهیونیسم ، دسته بندی با توطئه گران در سنتو و ناتو برای سرکوبی ملت های فلسطین ، ویتنام و ایران ، عضویت فعال در سازمان فراماسونری در لژ فروغی با توجه به اسناد و اقرار متهم ، شرکت در اخافه و ارعاب مردم حق طلب همراه با کشتار و ضرب و جرح آنان و محدود کردن آزادی آنها با توقیف روزنامه ها و اعمال سانسور مطبوعات و کتب ، موسس و نخستین دبیر کل حزب استبدادی رستاخیز ملت ایران ، اشاعه فساد فرهنگی و اخلاقی و شرکت در تحکیم پایه های استعمار و ایجاد قضاوت کنسولی در مورد آمریکاییها ، شرکت مستقیم در قاچاق هرویین در فرانسه در معیت حسنعلی منصور ، گزارش خلاف واقع با انتشار روزنامه های دست نشانده و تعیین سردبیران دست نشانده در راس مطبوعات » .

در این دادگاه امیر عباس هویدا نیز به دفاع از خود پرداخت و مطالبی را در باره خود بیان کرد .

وی در سال 1298 ه.خ متولد شد . پدرش حبیب الله عین الملک سالها سفیر ایران در لبنان و عربستان و دیگر کشورهای عربی بود و مادرش بانو سرداری دختر ادیب السلطنه بود.

امیر عباس در اواخر تحصیل در دوره دبیرستان به اروپا رفت و سالها در انگلستان و بلژیک و فرانسه زندگی و تحصیل کرد. او پس از اتمام تحصیلات خود در رشته علوم سیاسی به ایران بازگشت و در وزارت امور خارجه ایران مشغول به کار شد.

هویدا پله‌های ترقی را به سرعت طی کرد و در دولت منصور به وزارت دارایی منصوب شد. پس از ترور منصور توسط گروه فداییان اسلام، وی توسط محمدرضا شاه پهلوی به عنوان نخست وزیر ایران منصوب شد و 13سال در این پست ماند.

هویداپس از 13 سال تصدی پست نخست وزیری ، از کار کناره گرفت و جمشید آموزگار به نخست وزیری منصوب شد و هویدا به عنوان وزیر دربار شاهنشاهی مشغول به کار شد. این ایام مقارن بود با اشتعال شعله‌های انقلاب اسلامی مردم ایران و شاه برای آرام کردن مردم ، هویدا و چند تن دیگر از رجال سرشناس سیاسی دوران زمامداری او را بازداشت کرد که تا روز پیروزی انقلاب 22 بهمن 1357 تحت بازداشت محترمانه بودند.

***

پی نوشت:

1- مستدرک سفینةالبحار :ج6

2- کافی :ج2

3- کافی :ج2

4- ارشاد:ج1

5- سوره احزاب :آیه 56

6- ارشاد :ج1

7- منتخب التواریخ

8- بحارالنوار :ج97

9- تتمة المنتهی

10- عبدالفتاح عبدالمقصود (عالم معاصر اهل سنت) ، کتاب خاستگاه خلافت ص307 -- نیز در تاریخ طبری ص 443 و 459 و 456 و کامل فی التاریخ ابن اثیر 20 و 3/2 .

11- اعلام الوری :ج1

12- بحارالنوار :ج44

13- ارشاد :ج2

14- تتمةالمنتهی

15- مجتمع البحرین :ج1

16- ارشاد :ج2

17- ارشاد :ج2

منابع:

مهر

روزنامک

ویکی پدیا

صداو سیما

سایت شوشتریهای خوزستان

سالنامه موسیقی ایران :ج 1و2

سایت بلوط

تقویم شیعه

UserName