• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2446
 • شنبه 1385/12/26
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(26اسفند85)


امروز ، بیست و ششم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با 27 صفر 1428 هجری قمری و 17 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


محاصره قسطنطنیه

1290 سال پیش در چنین روزی در سال 717میلادی ، محاصره قسطنطنیه آغاز شد . در قرن دوازدهم امپراتوری بیزانس از رود دانوب تا جزیره کرت واز ایتالیا تا سوریه گسترش پیدا کرد. پایتخت آن، قسطنطنیه، مرکز تجارت شرق و غرب بود. مبلغان بیزانس، مسیحیت را به شوروی و بالکان گسترش دادند. اما امپراتوری بیزانس بوسیله ترکان سلجوقی که به سرزمین های آسیای صغیر حمله می کردند. مورد تهدید قرار گرفت.

سرانجام محاصره قسطنطنیه توسط یك سپاه اسلامی مركب از هشتاد هزار سرباز آغاز شد ، ولی به علت نداشتن قدرت دریایی ، مسلمانان ، موفق به گرفتن شهر نشدند .

اما فتح قسطنطنیه در حدود 150 سال بعد اتفاق افتاد . در اواسط قرن پانزدهم امپراتوری مسیحی بیزانس در حال انقراض بود. ترکهای مسلمان عثمانی تمامی متصرفات بیزانس را بجز پایتخت آن، قسطنطنیه، به تسخیر خود در آورده بودند، در سال 1453 م بعد از تقریبا دو ماه محاصره، شهر قسطنطنیه به دست سربازان ینی چری سلطان محمد دوم سقوط کرد. بدینسان، شهری مسیحی نشین با قدمتی 1000 ساله به مرکز تمدن اسلامی تبدیل شد و «استانبول» نام گرفت.

***


تولد ابن ماجه

1219 سال پیش درچنین درسال209ه.ق ، «ابن ماجه»ازمحدثان مشهورمسلمان درشهرقروین متولد شد.

وی به بغداد، بصره، كوفه، شام، مكه، مصرو ری سفركرد و دراین مسافرتها به گردآوری حدیث ازمحدثان مشهورآن دوران مشغول شد.كتاب «السُّنَن» ابن ماجه یكی ازصحاح سِتّه است كه بسیار مشهورو ارزنده است. این محدث مسلمان درتاریخ و علم تفسیرنیزدانش و مهارتی درخورتوجه داشت و ازاو كتابی درباب تاریخ قزوین بجای مانده است كه درباره این شهراطلاعات گرانبهایی به محقق می دهد.

***


آغازجنگ‌های صلیبی

912 سال پیش در چنین روزی درسال 1095 میلادی ، جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان ومسیحیان آغاز شد.

جنگ‌های صلیبی به جنگ‌هایی گفته می‌شود که در آن مسیحیان برای رهایی بیت المقدس از دست مسلمانان در قرون یازده و دوازده میلادی بدان دست می‌‌یازیدند. نخستین کسی که لوای جنگ را برافراشت راهبی بنام پطرس از اهالی فرانسه بود. جنگ‌های صلیبی هشت جنگ است که در جنگ اول و چهارم هیچیک از پادشاهان اروپایی دخالت نداشتند و فقط نجبا و اصیل زادگان بودند که بر صلیبی ‌ها فرمانروایی می‌‌کردند. غیر از جنگ اول در باقی جنگ‌ها مسیحیان از مسلمانان شکست خوردند.

در سال 1095 میلادی پاپ اورین دوم همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشلیم (بیت المقدس) واقع در فلسطین را اشغال کنند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی گردید. عده زیادی از جنگجویان صلیبی در طول سفر خطرناک از اروپا تا خاورمیانه جان خود را از دست دادند. آنها که زنده ماندند در سال 1099 م بیت المقدس را تسخیر کردند. بین سالهای 1099 تا 1250 میلادی شش جنگ صلیبی دیگر رخ داد ولی در هیچ یک از آنها صلیبیان موفقیتی به دست نیاورند.

***


کشف فیلیپین

486 سال پیش در چنین روزی در سال1521میلادی ، فردینان ماژلان کشور فیلیپین را کشف کرد

او یک پوینده و دریانورد پرتغالی بود که به دولت اسپانیا خدمت می‌کرد. او نخستین کسی بود که در جهت غرب از اروپا به آسیا رفت و در اقیانوس آرام کشتی راند. ماژلان همچنین نخستین کسی بود که با هدف دور زدن کره? زمین، رهبری یک ناوگان اکتشافی را عهده ‌دار شد.

سرانجام کشتی وی از از خط استوا گذشت، و به جزایر هومونهون فیلیپین رسید. و بدین ترتیب توانست این این کشور را کشف کند .

امروزه جمهوری فیلیپین دارای استقلال می باشد . فیلیپین در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و پایتخت آن مانیل است. و زبان آنها تاگولوگ – انگلیسی و دین آنها مسیحی– اسلام می باشد .

رئیس جمهور بعنوان رئیس حكومت و رئیس قوه مجریه با رای مستقیم مردم و تنها برای یك دوره 6 ساله انتخاب می‌شود و انتخاب مجدد امكان‌پذیر نیست.

مسلمانان بزرگترین اقلیت مذهبی را در فیلیپین تشكیل میدهند . قسمت اعظم مسلمانان در جزایر میندانائو زندگی می‌كنند.

***


تولد پل لودویگ فن هیس داستان نویس آلمانی

177 سال پیش در چنین روزی در سال 1830 میلادی ، « پل لودویگ فن هیس » داستان نویس شهیر آلمان به دنیا آمد .

وی نخستین نویسنده آلمان است كه برنده جایزه نوبل در ادبیات شد . این جایزه در سال 1910 به خاطر داستانهای كوتاهش به اوداده شد. ابتكار تاسیس انجمن نویسندگان آلمان را به نام او در تاریخ ادبیات ثبت كرده اند كه به ریاست دوره اول آن انتخاب شد.

فن هیس در نوشتن داستان كوتاه روشی بكار برد كه هنوز دنبال می شود . به نقل از او در كتاب راهنمای نگارش داستان كوتاه چنین آمده است :

داستان كوتاه لزوما خیالی نیست . تاكید بر این است كه داستانهای كوتاه زمینه واقعی داشته باشند . داستان نویس دنبال تلاش روزنامه نگار را می گیرد كه طبیعت كار او عجله كردن و به موقع رسانیدن مطلب است . روزنامه نگار به این دو مورد؛ « شخصیت فرد به وجود آورنده ماجرا و چرا آن را به وجود آورده است » با همان چشم می نكرد كه به موارد دیگر ، بنابراین توضیحات او در باره این دو مورد ( دوعنصر خبر به زبان امروز روزنامه نگاری ) كوتاه و مختصر است و نویسنده داستان كوتاه همین دو مورد را باید كشف كند و بشكافد كه اساس كار در همین دو مورد است...

***


تولد گوتلیب دایملر

173 سال پیش در چنین روزی در سال 1834 میلادی ، گوتلیب دایملر مهندس و مخترع آلمانی دیده به جهان گشود .

آثار هوش فوق العاده او از همان دوران کود کی روی رفتارش پیدا بود و در مدرسه هم هرچه را می آموخت بسرعت جذب میکرد.پس از به پایان رساندن تحصیلات خود به انگلستان و فرانسه و بلژیک رفت . سرانجام پس از هشت سال به کشور خویش بازگشت .در یک دوره زمانی بخاطر اینکه خود را در منزلش حبس کرده بود و به کارهای تحقیقاتی خود می پرداخت مورد سوء ظن همسایگان و در نتیجه پلیس شد ولی بعد از انجام تحقیقات در مورد او این سوء ظن مرتفع گدید .بدین ترتیب دایلمر توانست اختراعات زیادی را به جهانیان عرضه کند .

دایملر اسم دخترش مرسدس را روی ماشینی که اختراع کرده بود گذاشت و به سبب اختراعات خود روز به روز مسیر پیشرفت را طی می کرد و بدین ترتیب صنعت اتومبیل سازی او بصورت یک صنعت بسیار پر سود در آمد.

.سر انجام دایملر پس از هدیه کردن اختراعات مهم و بزرگ خود به جهان به سال 1900 در گذشت .

***


روسها اصفهان را اشغال نظامی كردند

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1916 میلادی ، نیروهای روسیه كه به بهانه بیرون راندن آلمانی ها و عثمانی ها، با نقض بی طرفی ایران در قبال دولتهای متحارب در جنگ جهانی اول وارد ایران شده بودند ، شهر مركزی اصفهان را متصرف و آن را به اشغال خود در آوردند.

در جریان جنگ اول جهانی ، مستوفى الممالك (رئیس الوزرا) به دستور احمد شاه، ایران را در جنگ «بى طرف» خواند. اما تنها یك هفته بعد از اعلام بى طرفى ایران، ارتش عثمانى كه به متحدین پیوسته بود به آذربایجان حمله كرد. افكار عمومى ایران به دلایل مذهبى و با توجه به سابقه اقدامات روسیه و انگلستان در ایران، به عثمانى (كشور مسلمان) گرایش داشت. عثمانى ها و مأمورین آلمانى از یك سو در مناطق جنوب و مركز ایران كه حوزه نفوذ انگلستان محسوب مى شد به عملیات ایذایى و اطلاعاتى مشغول شدند و از سوى دیگر ارومیه و تبریز را به تصرف درآوردند.

ارتش روسیه فوراً به ایران وارد شد و آنها را از آذربایجان عقب راند. در این زمان آقاى حائرى (شیخ العراقین) در فروردین ماه 1294 فتواى جهاد علیه متفقین را كه به امضاى علماى بزرگ عراق رسیده بود به احمد شاه داد و در واقع انتظار خود را از شاه براى همراهى با افكار عمومى ابراز مى كرد. استقبال حیرت انگیز مردم كرمانشاه و تهران در چند روز پس از آن از وزراى مختار آلمان و ایتالیا، تأكید دیگرى بر تمایلات آنها بود. اما احمد شاه نمى توانست با این تمایلات همراهى نشان دهد. هراس ناشى از حركت قواى روس مستقر در قزوین به سوى تهران كه از میانه این كشمكش آغاز شد و انتشار خبر تصرف بوشهر توسط نیروهاى انگلیسى و خلع سلاح ژاندارم هاى ایرانى بر نابسامانى اوضاع افزود.

نظامیان روس، اواسط آبان 1294 به كرج رسیدند و تهران در آستانه اشغال قرار گرفت. شاه هشدار داد در صورت ادامه حركت قشون روسیه، پایتخت را به اصفهان منتقل خواهد كرد. علماى قم علیه متفقین فتواى جهاد دادند و مجلس كه از اكثریت افتاده بود تعطیل شد. سرانجام وزراى مختار روسیه و انگلستان در دیدار با احمدشاه، او را از ترك پایتخت منصرف كردند. قرار شد قواى روسیه به سوى قزوین بازگردد، اما مدتى بعد ساوه را اشغال كردند . اعضاى كمیته دفاع ملى از قم به اصفهان و از آنجا به كرمانشاه رفتند و در اتحاد با حاكم وقت لرستان و خوزستان و عشایر قشقایى، دولت دفاع ملى تشكیل دادند. انگلیسى ها در مقابل عشایر خمسه و بختیارى و قبایل عرب را علیه دولت دفاع ملى مسلح و مقدمات تشكیل پلیس جنوب را فراهم كردند.

با نزدیك شدن ارتش روسیه از شمال، كمیته دفاع ملى كرمانشاه را به سوى قصر شیرین و كرند ترك كرد. و این چنین بود که روس ها در طول اسفندماه، اصفهان و كرمانشاه را اشغال كردند.

***


عملیات حضرت مهدی در غرب سوسنگرد

26 سال پیش درچنین روزی در سال1359ه.ش ، عملیات امام مهدی(عج) صورت گرفت.این عملیات در غرب سوسنگرد انجام شد و خسارات وارده آن به دشمن ، انهدام یک گردان تانک و یک گردان مکانیزه ، صد کشته و 68اسیر بود که جملگی به دست توانای نیروی سپاه پاسداران و پشتیبانی آتش توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت .

طبق این عملیات ، سپاه ایران اسلامی باید حمله ای غیر کلاسیک و چریکی علیه مواضع دشمن صورت می داد.برای اجرای حمله ، کانال طویلی تا نزدیکی مواضع عراقی حفر شد وتعدادی از نیروهای زبده آماده حمله شدند. همچنین تعدادی از خانه های سوسنگرد که در غرب شهر واقع بودند،ازطریق تونلهایی به هم متصل شد تا نیروها بتوانند براحتی و بدون اینکه در دید و تیررس دشمن قرار گیرند، رفت و آمد کنند. سرانجام عملیات امام مهدی ( عج ) در 26 اسفند 1359در ساعت هفت و نیم صبح در منطقه غرب سوسنگرد آغاز و سپاه اسلام با استعداد200نفر با سلاح سبک و نیمه سنگین از چهار محور وارد عمل شد.

در این عملیات ابتدا توپخانه ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت ده دقیقه از راه دور آتش ریخت ، سپس نیرو های رزمنده با عبور از تونل های حفر شده خود را پشت خاکریزهای دشمن رسانده و با یک یورش ناگهانی دشمن را غافل گیرکردند.

***


درگذشت علی اکبر شهنازی

23 سال پیش در چنین روزی در سال 1362 ه. ش ، علی اکبر شهنازی نوازنده ی تار و ردیف دان و مدرس و نواساز درگذشت .

علی اکبر خان شهنازی روز عید قربان سال 1276 ه.ش در تهران، خیابان عین‌الدوله کوچه نصیر حضور در خاندان هنر به دنیا آمد. چون در روز عید قربان به دنیا آمد، به وی حاجی علی اکبر خان یا حاجی مطلق می‌گفتند. آقا علی اکبر فراهانی پدربزرگش، آقا حسینفلی پدرش و میرزا عبد‌الله عمویش بود. تحصیلات خود را در مدرسه‌های سن لویی، اشراف و سعادت به پایان برد.

آموزش تار را از سن 12 سالگی نزد پدر و عمویش آغاز نمود و مدتی از محضر درویش خان بهره برد. اولین صفحه‌اش را با جناب دماوندی در سن 14 سالگی در بیات ترک و افشاری در تهران ضبط کرد. پس از درگذشت پدر در سال 1294 جانشین وی شد و در سال 1300معروفترین نوازنده تار در تمام محافل هنری بود. در اواسط 1305 به دعوت کمپانی هیز ماسترز ویس صفحاتی با آواز اقبال ضبط گردید.

در سال 1308 هنرستان موسیقی شهنازی را تاسیس نمود. با تاسیس رادیو در برنامه‌های هفتگی موسیقی رادیو به همراه ادیب خوانساری و . . . نوازندگی می نمود. در سال 1334 در هنرستان آزاد موسیقی به آموزش مشغول شد. در سال 1341 ردیف آقا حسینقلی و در سال 1356 ردیف دوره عالی را ضبط نمود.

از نواسازی ها آهنگ ترانه های «زد لشگر گل » ، «نسیم سحر » و از تصانیفی که ساخته می توان به تصنیف ای نوع بشر، به اصفهان رو، سرود جوانان وطن، تصنیف چهارگاه، (زد لشگر گل) اشاره کرد.

از شاگردان به نام وی محمد حسن عذاری و رضالطفی و حبیب الله صالحی و رضا وهدانی و فرهاد ارژنگی و هوشنگ ظریف و محمد رضا لطفی و داریوش دولتشاهی و داریوش طلایی و حسین علیزاده و عطا جنگوک و داریوش پیرنیاکان را می توان نام برد .

وی در26 اسفند 1363 در سن 87 سالگی در بیمارستان شرکت نفت درگذشت.

***


در گذشت لویی دوبروی

20 سال پیش درچنین روزی در سال1987میلادی ، لویی دوبروی فیزیکدان بر جسته فرانسوی در گذشت .

او جوانی 32ساله‌از طبقه اشراف فرانسه بود . دوبروی مطالعات خود را با تحصیل تاریخ قرون وسطی آغاز کرد و بعدها کم‌کم به فیزیک نظری علاقه‌مند شد، رساله دکترایی به دانشگاه علوم پاریس عرضه داشت که شامل نظریه‌های شگفتی بود.

دوبروی با استفاده از تشابه بین اصل فرما دراپتیک و اصل کمترین عمل در مکانیک کلاسیک ، پیشنهاد کرد که قرینه طبیعت دوگانه موجی ذره‌ای تابش ، طبیعت دوگانه ذره‌ای موجی ماده است. بنابراین ذرات باید تحت شرایط خاص خواص موجی داشته باشند. بر این اساس دوبروی برای هر ذره موجی نسبت می‌داد که دارای طول موج ویژه‌ای است.

بنابراین دوبروی ، با ضربه‌ای جسورانه مدارهای اتمی بور را در هم شکست. نظریه دوبروی در سال 1926 توسط ارین شرودینگر ، فیزیکدان اتریشی تعییم داده شد و بر مبنای صرفا ریاضی قرار گرفت.

***


قتل عام مردم حلبچه توسط رژیم بعثی عراق

19 سال پیش در چنین روزی در سال 1366 ه.ش ، مردم مظلوم حَلَبچه بدست عوامل رژیم بعثی عراق قتل عام شدند.

حَلَبچه یا حلبجه یکی از شهرهای کردستان عراق در 15-10 کیلومتری مرز ایران و225 کیلومتری شمال شرقی بغداد است. جمعیت حلبچه در حدود 80000 نفر است که بیشتر ایشان کرد هستند. حلبچه از مناطق گورانی‌زبان بوده که در آن کردی سورانی به مرور جانشین گویش گورانی گشته است.

مردم بی دفاع حلبچه در جریان جنگ ایران و عراق، در تاریخ 16 تا 17 مارس 1988 توسط رژیم بعث عراق طی عملیاتی مرسوم به عملیات انفال بمباران شیمیایی شدند .

عملیات انفال، نام عملیاتی در سال 1988 بود که در آن نیروهای رژیم بعث عراق که به طور مستقیم از صدام حسین تکریتی فرمان میگرفتند، بیش از صد هزار کرد عراقی را قتل عام کردند.

دراین فاجعه 5000 تن شهید و 7000 نفرمجروح شدند. این نكته شایان توجه است كه پس ازجنگ جهانی اول تا زمان حادثه حلبچه چنین استفاده هولناكی ازسلاحهای شیمیایی نشده بود، بطوریكه پروفسورهندریكس سم شناس برجسته بلژیكی پس ازبررسی مصدومان شیمیایی شده حلبچه گفت: “ عراق ازهرسه نوع گازخردل، عصبی و سیانوردراین حمله استفاده كرده است. به گفته یك خلبان عراقی رژیم بعثی عراق درحملات شیمیایی شهرحلبچه و اطراف آن از20تا25فروند هواپیما كه هریك حامل سه یا چهاربمب ویژه بودند، استفاده كرد.

***


تجدید نظر در اساسنامه اتحادیه جمهوری های شوروی

16 سال پیش در چنین روزی در سال 1991 میلادی ، مجلس نمایندگان جمهوری های 15 گانه اتحاد شوروی اساسنامه این اتحادیه را اصلاح كرد تا این جمهوری ها مخصوصا در زمینه امورخارجی اختیارات بیشتری داشته باشند. پارلمان شوروی در عین حال به گورباچف اختیاراتی را كه درخواست كرده بود داد .

با وجود تجدید نظر پارلمان در اساسنامه اتحادیه ، یلتسین و سران جمهوری های اوكراین و بلاروس در دسامبر همین سال در یك استراحتگاه زمستانی ، در یك جلسه خصوصی اتحاد شوروی را بدون حضور پارلمان و یا رفراندم عمومی منحل كردند كه این تصمیم كه پشتیبانی خارجی داشت سریعا به اجرا در آمد و تا به امروزهم كسی این سه تن را باز خواست نكرده است.

در 13 مارس 1990 پارلمان شوروی رای داده بود كه قدرت این كشور پس از72 سال از انحصار حزب كمونیست خارج شود ــ حزبی كه نمایندگان این پارلمان را تعیین كرده بود.

***


رحلت آیت الله العظمی سید عبد الاعلی سبزواری

14 سال پیش در چنین روزی در سال 1414 ه ق ، آیت العظمی سید عبد الاعلی سبزواری از بزرگان فقه و فقاهت دیده از جهان فروبست .

پدراو از علمای اعلام و خود صاحب عنوان اهل علم و فضل و ادب و کمال بود. از آثارش شرح "دعای کمیل" است که به ناصرالدین‌شاه تألیف کرده و دلالت بر فضل و گستردگی اطلاعات او دارد.

مهذب الاحکام مهذب الاحکام فی بیان الحلال و الحرام عنوان یکی دیگر از آثار گرانسنگ اوست .

***


روز ملی ایرلند

همه ساله چنین روزی به عنوان روز ملی ایرلند گرامی داشته می شود .

ایرلند نام رسمی کشوری در جزیره ایرلند در غرب اروپا است. پایتخت آن دوبلین است. گاه از این کشور به صورت "جمهوری ایرلند" نام برده می‌شود.

جمهوری ایرلند 80 درصد كل مساحت جزیره ایرلند را دربر می گیرد. آب و هوای این كشور سرد و مرطوب بوده و وجود مزارع و مراتع حاصلخیز، شرایط بسیار مساعدی برای دامپروری مهیا نموده است.

در سال 1919 مجلس ایرلند، حکومت این کشور را «جمهوری» اعلام کرد، و متعاقب آن 3 سال جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا در گرفت .در سال 1992 ایرلند جنوبی‏ ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏، به عنوان دولت آزاد ایرلند به استقلال واقعی رسید. شش استان درشمال ایرلند جزء پادشاهی انگلستان باقی ماندند.

اقلیت پروتستان در شمال ایرلند، نیروی قدرتمندی را در مجلس بریتانیا تشکیل می‌‌دادند و هر گونه تلاش در جهت تأسیس خود مختاری برای ایرلند را مانع می‌‌شدند. پروتستانها می‌‌ترسیدند که موقعیت ممتار خود را در مجلس ایرلند که اکثریت آن را کاتولیکها تشکیل می‌‌دادند، از دست بدهند.

در سال 1919 م جنگ بین ارتش جمهوریخواه ایرلند و بریتانیا شروع شد. ارتش جمهوریخواه ایرلند خواستار آن بود که ایرلند که اکثرا کاتولیک بودند تبدیل به یک جمهوری مستقل گردد. با این وجود، اکثریت پروتستانها در شش استان آلستر واقع در شمال ایرلند خواستار آن بودند که جزئی از بریتانیای کبیر باشند. در سال 1921 اعضای ارتش جمهوریخواه ایرلند با امضاء نمودن قرارداد انگلیس ایرلند، با بریتانیا صلح کردند. ایرلند جنوبی مبدل به یک کشور خود مختار شد.

***

منابع:

مرکز توسعه تجارت کیش

مهر

ویکی‌پدیا

آفتاب

سایت دادخواهی

مشعل

صدا و سیما

سایت آشنا

روزنامک

دانشنامه رشد

دارینوس

شرق

شاهد

سایت سفارت ایران در مانیل

هوپا

سالنامه موسیقی ایران :ج 1و2

ایرانگار

UserName