• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3824
 • سه شنبه 1385/12/15
 • تاريخ :

امروز در تاریخ(15اسفند85)


امروز ،سه شنبه پانزدهم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با 16 صفر 1428 هجری قمری و 6 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


تنظیم تقویم جلالی ، توسطحکیم عمر خیام

928 سال پیش در چنین روزی در سال 1079 میلادی ، تقویم هجری خورشیدی كه مورد استفاده ما ایرانیان است، توسط حكیم عمر خیام نیشابوری فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و شاعر بنام ایران در دوره سلجوقی و قرن پنجم هجری قمری تكمیل شد كه به تقویم جلالی معروف گردیده است، زیرا كه در زمان حكومت جلال الدین ملكشاه سلجوقی تنظیم شده بود.

این تقویم دقیق تر از تقویم میلادی است، زیرا كه عدم دقت آن هر 3770 سال، یك روز است و تقویم میلادی هر3330 سال می باشد.

به دلیل تبحر و دانش عظیمی که خیام در علم بدست آورده بود، ملکشاه سلجوقی او را به سوی در بار فراخواند و وی را به صدارت خود منصوب کرد . خیام در نزد ملکشاه دست به انجام کارهای علمی بسیاری زد که از میان آنها می توان به نگارش تقویم جلالی اشاره کرد . او بنا به در خواست ملکشاه رصدخانه ملکشاهی را ساخت و در صدد اصلاح تقویم موجود بر آمد . تقویم جلالی او که امروزه در میان ایرانیان رواج دارد از چنان اعتباری بر خوردار است که تا کنون کمتر به آن ایراد وارد شده است . همچنین گفته اند تقویم او از تقویم گریگوری دقیق تر است .

اوهمچنین شاعری بی نظیر بود ، شهرت او گرچه بیشتر به شاعری است اما در واقع خیام فیلسوف و ریاضی دانی بود که به آثار ابوعلی سینا پرداخت و یکی از خطبه های معروف او را در باب یکتایی خداوند به فارسی ترجمه کرد. رباعیات او كه در سال 1839 توسط فیتز جرالد به انگلیسی ترجمه شده هنوز هر سال تجدید چاپ می شود.

خیام سفرهای طولانی به سمرقند و بلخ و هرات و اصفهان کرد و همه جا با روشنی تمام در باب حیرت و سرگشتگی فلسفی خویش سخن می گفت. رساله ای در کیفیت معراج، رساله دیگر درباره علوم طبیعی و کتاب های بسیار به زبان های فارسی و عربی حاصل زندگی نسبتاً طولانی اوست.

از آثار معروف فارسی منسوب به عمر خیام، رساله نوروز نامه است که با نثری ساده و شیوا، پیدایی نوروز و آداب برگزاری آن را در دربار ساسانیان بازگو نموده است. او در این رساله با شیفتگی تمام درباره آیین جهانداری شاهنشاهان کهن ایرانی و پیشه ها و دانش هایی که مورد توجه آنان بوده سخن رانده و تنی چند از شاهان داستانی و تاریخی ایران را شناسانده است.

از دیگر آثار او می توان به رساله فی شرح ما اشکال من مصادرات اقلیدس، رساله فی ابراهین علی المسائل الجبر و المقابله (جبر خیام)، میزان الحکم رساله الکون و التکلیف، الجواب عم ثلاث مسائل اضیاء العقلی، رساله فی الوجود، رساله فی کلیه الوجود، نوروزنامه و کتاب الزیج المکشاهی که به رومی نیز ترجمه شده است.

خیام در سال 517 ه.ق چشم از جهان فرو بست. وی را در زادگاهش نیشابور به خاک سپردند. سازمان میراث فرهنگی موزه حکیم عمر خیام را که شامل آثار ارزشمند باقی مانده از وی به ویژه در رابطه با دانش ستاره شناسی، تقویم، ریاضیات و اشارات مكرر خیام به خاك، كوزه و كوزه گری و اهمیت سفال نیشابوربوده است را در کنار قبر او در نیشابور قرار داده است.

***


تولد یوسُف بن رافع بهاءُ‌ الدّین حَلَبی

863 سال پیش درچنین روزی در سال 1145 میلادی ، «یوسُف بن رافع بهاءُ‌ الدّین حَلَبی» ازتاریخ نگاران مسلمان در موصل متولد شد.

او مدتی به عنوان كمك معلم درنظامیه بغداد تدریس می‎كرد. حَلَبی چند سال بعد راهی سفرحج شد و هنگام بازگشت دردمشق مورد ملاطفت صلاحُ الدّین ایوبی قرارگرفت و به عنوان قاضی بیت المقدس مشغول كارشد.

حلبی مدتی بعد ازوفات صلاحُ الدّین ایوبی به شهرحلب بازگشت و دو مدرسه دراین شهردایركرد و به تدریس درآنها پرداخت. «اَلنَّوادِرُ السُّلطانیّه» ازتألیفات حلبی است.

***


اعلام پادشاهی صادق خان ، یکی از برادران کریم خان

227 سال پیش در چنین روزی در سال 1780 میلادی ، صادق خان برادر کریم خان زند پس از درگذشت برادر خود دركرمان اعلام پادشاهی كرد.

پس از درگذشت كریم خان زند كه در طول حیات راضی نشده بود او را شاه بخوانند و تا پایان عمر ، عنوان «وكیل مردم» را حفظ كرده بود و از زندگی توده مردم دور نشده بود، دو برادرش زكی خان و صادق خان، هر دو خود را جانشین او و «شاه ایران» اعلام كردند. زكی خان در شیراز خود را شاه خوانده بود و صادق خان در ششم مارس 1780 (روزی چون امروز در 227 سال پیش) دركرمان اعلام پادشاهی كرد.

هنگام درگذشت كریم خان، صادق خان در بصره بود تا از این منطقه در برابر حمله احتمالی عثمانی دفاع كند. او پس از اطلاع از مرگ كریم خان با شتاب عازم شیراز پایتخت آن زمان ایران شده بود تا بر جای برادر بنشیند كه چون زكی خان قبلا پادشاهی خود را اعلام كرده و او را به شیراز راه نداده بود روانه كرمان شد و در این شهر اعلام پادشاهی كرد و كرمان را پایتخت خود قرار داد.

علی مرادخان زند، یك سركرده دیگر، با استفاده از این وضعیت، در منطقه ای دیگر اعلام پادشاهی كرد و در صدد بر انداختن دو شاه زند بر آمد و چون صادق خان را ضعیفتر تشخیص داد به جنگ او شتافت كه در این جنگ صادق خان اسیر و كشته شد.

پس از این پیروزی، چون جعفر خان پسر صادق خان با علی مراد خان از در دوستی در آمده بود، فاتح جنگ وی را حكومت كرمان داد.

لطفعلی خان زند آخرین امیر زندیه پسر جعفر خان بود كه پس از یك مقاومت جانانه در كرمان، در ارگ بم دستگیر و به دست آغا محمد خان قاجار افتاد و مقتول شد.

درگیری سران زند بر سر قدرت باعث سلطه قاجارهای مغول تبار بر وطن ما و رو به زوال و انحطاط گذاردن امپراتوری پهناور ایران (ایران زمین) شد كه در دو قرن گذشته و تا به امروز، قدرت های وقت جهان با تمام نیرو مانع از احیاء آن شده اند.

به طور كلی ، دوران تقریبا" پنجاه ساله زندیهعصر كشمكشهای داخلی بود و مدعیان خارجی را یارا و اندیشه آن نبود كه به ایران تجاوز كنند . سرحدات كشور نیز از هر جهت در اختیار دودمانهای ایرانی قرار داشت . همچنین ، با تحكیم اقتدار احمد خان ابدالی ( در صفحات جدا شده از هند به وسیله نادر شاه ) می توان گفت كه نفوذ عنصر ایرانی در شبه قاره هند كماكان برقرار بود .

***


تولد ابراهیم پور داود

121 سال پیش در چنین روزی در سال 1264 ه.ش ، ابراهیم پور داود دانشمند نامدار و استاد تاریخ و ادبیات ایران پیش از اسلام، شاعر و پژوهشگر آیین زرتشتی و اوستا و محقق معاصر ، در رشت به دنیا آمد.

ابراهیم پورداود پسر حاجی داود ، در محله سبزه‌ میدان رشت دیده به جهان گشود. پدرش از زمینداران و بازرگانان بنام رشت بود. پنج یا شش ساله بود که وی را برای آموزش به مکتب میرزامحمدعلی نامی سپردند. او به گفته خویش در آنجااندکی خواندن و نوشتن آموخت. از کودکی به گفته خود بسیار ناآرام بود و طبعی سرکش داشت و خودش نیز براین باور بود.

از کودکی به سراییدن مرثیه‌هایی از برای آل عبا می‌پرداخت و پدرش نیز به او می‌بالید.

او در بیست سالگی در 23 صفر 1323 با برادرش سلیمان داوودزاده به تهران رفت و طب قدیم را نزد میرزامحمدحسین خان سلطان‌الفلسفه آموخت. در همین زمان بود که به جنبش مشروطه پیوست.

او در 20 اوت 1910 رهسپار فرانسه شد. پس از چندی دبیرستان بووه را گذراند و به دانشکده حقوق پاریس راه یافت. وی در پاریس به همراه محمد قزوینی و حسین کاظم‌زاده ایرانشهر، روزنامه ایرانشهر را منتشر ساخت.

او در سال 1307 به آلمان رفت و به پژوهش درباره تمدن ایران باستان و اوستا پرداخت. در سال 1311 به دعوت رابیندرانات تاگور به هند رفت و در دانشگاه ویسوبهاراتی به تدریس پرداخت.

وی همچنین در آنجا به دستیاری دو تن از استادان آن دانشگاه صدبند از شعرهای تاگور را از بنگالی به فارسی برگرداند. او عضو گروه اوستاشناسی و همچنین رئیس بخش فارسی و عربی این دانشگاه بود. در فروردین1313 دوباره به آلمان رفت. وی باز به کار پژوهش اوستا سرگرم بود که دولت آن زمان ایران برپایه یک طرح اقتصادی پروانه فرستادن پول به بیرون از کشور را به ایرانیان نداد پس پورداوود با گرفتاری مالی روبرو شد و به ناچار در6 اردیبهشت 1318 به ایران بازگشت. پس از بازگشت به ایران در سال 1316، به تدریس در دانشگاه تهران ، در دانشکده‌های حقوق و ادبیات پرداخت . او برای بار سوم در سال1322 همراه یک گروه فرهنگی به مدت هفتاد روز به هند سفر کرد. در مهرماه 1324 انجمن ایرانشناسی را بنیاد نهاد که به تحقیق و پژوهش در ادبیات و آیین کهن ایران باستان می‌پرداخت.

او همچنین در سالهای 1339و1340 در کنگره های ایران شناسی در مسکو، انگلستان،رم،آتن،فنلاند،سوئد و هلند شرکت کرد. بعد از بازگشت به عنوان ریاست شعبه ایران شناسی کنگره ای که در دهلی تشکیل شده بود برگزیده شد و دکترای افتخاری ادبیات دانشگاه دهلی را به دست آورد. در سال 1343 بازنشسته شد و در سال 1346 عنوان استادی ممتاز دانشگاه تهران را به دست آورد.

سرانجام پس از عمری تلاش در جهت نشر معارف در سال 1347 ه.ش. بر اثر سکته قلبی در گذشت. آرامگاه پورداود در سبزه میدان رشت است .

از آثار او می توان به :

گزارش گاتها ، یشتها،خرده اوستا ، یسنا(پوشینه یکم) ، یسنا(پوشینه دوم) ، یادداشتهای گاتها ، ویسپرد ، ایرانشاه؛تاریخچه مهاجرت ایرانیان به هند، خرمشاه ، سوشیانس ، پوراندخت‌نامه ، یزدگرد شهریار، سروده‌های پورداوود در گزارش خرده اوستا؛سروده شده در مهر 1310 ، گفت و شنود پارسی؛برای دبیرستانهای هند(اسفند1312) ، فرهنگ ایران باستان ،هرمزدنامه اشاره کرد.

***


ثبت آسپرین به عنوان دارو توسط فلیكس هوفمان

108 سال پیش در چنین روزی در سال 1899 میلادی ، فلیكس هوفمان شیمیدان «آسپرین» را به عنوان داروی ضد درد، ضد التهاب اعضای داخلی بدن و ضد تب به ثبت رساند .

با وقوع انقلاب صنعتی در جهان و ایجاد مشاغل صنعتی همه روزه مردم کشور های مختلف دچار تنش های روحی می شدند و البته امروزه این حالت به درجه حاد خود رسیده است . با این توصیفات بشر امروزی به دنبال تسکین دهنده ای می گشت که تا حدودی به وی آرامش را اعطا کند.

فلیكس هوفمان دو سال پیش ازثبت ماده آسپرین «اسید استیل سالی سیلیك ، ACETYLSALICYLIC »را خارج ساخته بود و به خاصیت دارویی آن پی برده بود.

آسپرین از همان زمان بدون نسخه دكتر به فروش می رسید و در اندك مدتی در همه جهان توزیع شد. از سال 1971 هر سال یك خاصیت تازه آسپرین كشف شده است. از مهمترین خواص این داروی اسیدی رقیق سازی خون و جلوگیری از لخته شدن آن است كه توصیه شده افراد مستعد به حمله قلبی و سكته مغزی آن را باخود داشته باشند.

***


تولدگابریل گارسیا مارکز

79 سال پیش در چنین روزی در سال 1928 میلادی ، گابریل گارسیا مارکِز رمان‌نویس، روزنامه‌نگار، ناشر و فعال سیاسی کلمبیایی در در دهکده? آرکاتاکادرمنطقه? سانتامارا در کلمبیا متولد شد.

تا هشت سالگی با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌كرد. پدربزرگش بعدها درآثار او حضوری جدی و مستقیم پیدا كرد. به طوری كه شخصیت اصلی رمان «كسی به سرهنگ نامه نمی‌نویسد»، خصوصیات پدربزرگش را دارد.

ماركز از همان روزهای كودكی و نوجوانی بسیار بازیگوش بود و مادر و پدرش همیشه به خاطر درس نخواندن او به دشواری می‌افتادند. به همین خاطر نیز تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته حقوق نیمه‌كاره گذاشت تا روزنامه‌نگار شود.

او در سال 1941 اولین نوشته‌هایش را در روزنامه‌ای به نام JUVENTUDE که مخصوص شاگردان دبیرستانی بود منتشر کرد و در سال 1947 به تحصیل رشته حقوق در دانشگاه بوگوتا پرداخت. در سال 1965 شروع به نوشتن رمان صد سال ‌تنهایی کرد و آن را در سال 1965 به پایان رساند که به عقیده اکثر منتقدان شاهکار او به شمار می‌رود. وی در سال 1982 برای این رمان، برنده جایزه ادبی نوبل شد . مارکز در صد سال تنهایی ، کاشف زوایای تاریک هستی انسان و سرگشتگی های اوست . مارکز خود می گوید : من در رمانهایم شاعرم . و همین یک جمله کوتاه ، زیبا ترین تفسیری است که می توان راجع به رمان صد سال تنهایی ، ارائه داد .

او در سال 1999 رسماً مرد سال آمریکای لاتین شناخته شد و در سال 2000 مردم کلمبیا با ارسال طومارهایی خواستار پذیرش ریاست جمهوری کلمبیا توسط مارکز بودند که وی نپذیرفت.

مارکز یکی از نویسندگان پیشگام سبک ادبی رئالیسم جادویی است، اگرچه تمام آثارش را نمی‌توان در این سبک طبقه‌بندی کرد.

***


تشکیل نخستین دولت كمونیستی دررومانی

62سال پیش درچنین روزی در سال1945میلادی ، نخستین دولت كمونیستی دررومانی تشكیل شد. این كشور درجنگ جهانی دوم به نفع آلمان وارد جنگ شد اما پس ازحمله ارتش شوروی سابق به متفقین پیوست و عاقبت دولت كمونیستی دراین كشورروی كارآمد.

این كشور ازسال1987میلادی با ناآرامی‎های سیاسی- اجتماعی روبرو شد. درهمین زمان یان ایلی یِسكو جبهه نجات میهن را رهبری كرد و درانتخابات 1990 میلادی به ریاست جمهوری رومانی دست یافت. سرانجام درهمین سال رژیم كمونیستی برای همیشه دررومانی برچیده شد.

***


استقلال غنا

50 سال پیش درچنین روزی در سال1957میلادی ، كشورغنا با تلاش دكترقوام نكرومه به استقلال رسید. کشور غنا با 537، 238 کیلومتر مربع وسعت (هفتاد و پنجمین کشور جهان) در نیمکره شمالی (نصف النهار مبدأ از آن میگذرد)، درغرب قاره افریقا، درکنار اقیانوس اطلس و در همسایگی کشورهای ساحل عاج در غرب، ولتای علیا در شمال و توگو در شرق واقع شده‌است. پیش از آغاز استعمار به‌وسیله اروپائیان، این منطقه در اختیار ممالک مستقل سیاه پوستان بود.

با ورود پرتغالیها در قرن پانزدهم و نفوذ استعماری آنان و سایر اروپائیان، این ممالک از هم پاشیده شد و به توسط آنها تجارت برده و طلا رونق یافت. غنا در عهد استعمار به ساحل طلا مشهور بود. پس از پرتغالیها، انگلیسها شروع به دست اندازی و تأسیس پایگاههای تجارتی دیگری درغنا نمودند و بتدریج شهرهائی در اطراف آنها ایجاد شد. درسال 1874 میلادی، بریتانیا، مستعمره فرمانگزار ساحل طلا را تأسیس کرد و پس از منازعات طولانی، پادشاهی آشانتی و سرزمینهای شمالی واقع در شمال آشانتی را نیز تحت الحمایه خود اعلام کرد. پس از جنگ جهانی اول، قسمتی از توگولند آلمان که به قیمومیت بریتانیا داده شده بود، از لحاظ اداری ضمیمه ساحل طلا گردید.

در اواخر دهه پنجم قرن حاضر، تمایلات استقلال طلبانه مردم ساحل طلا منجر به چند شورش ملی شد. در سال1951 بریتانیا قانون اساسی تازه‌ای به این مستعمره اعطا کرد که برطبق آن، نوعی خودمختاری در امور داخلی به این مستعمره داده شد و بدنبال آن اولین انتخابات عمومی برگزار گردید. در این انتخابات قوام نکرومه رهبر حزب ملی خلق به نخست وزیری رسید .

در ماه ژوئیه سال 1960 نوع حکومت این کشور به همت قوام نکرومه تبدیل به جمهوری شد و خود نکرومه قدرت را به دست گرفت.

از همان آغاز ریاست جمهوری نکرومه، توطئه‌ها و دسایسی بر علیه وی و حکومتش انجام گرفت و بارها به جان وی سوءقصد شد.

در سالهای بعد از نکرومه، وضع اقتصادی غنا همواره رو به تنزل بوده و در آخردهه هشتم قرن حاضر به بدترین دوران خود رسیده بود.در سال 1978 ژنرال فردآکوفو به قدرت رسید ولی دولت او نیز سال بعد به‌وسیله نظامیان دیگری به رهبری جری راولینگز برکنار شد.

قانون اساسی این کشور در سال 1979 تدوین شده که به موجب آن قوه مقننه از یک مجلس ملی با 140 عضو تشکیل یافته‌است.

***


در گذشت آیت الله میرزا یوسف مجتهد تبریزی

48 سال پیش درچنین روزی در سال1337هجری قمری ، آیت الله میرزا یوسف مجتهد تبریزی از علمای جهان تشیع در عراق دار فانی را وداع گفت . «لسان الحق » عنوان مهمترین اثر وی است .

***


درگذشت پرل باك ، نویسنده امریکایی

34 سال پیش در چنین روزی در سال 1973 میلادی ، پرل باك در شهر دامبی آمریكا درگذشت.

«پرل باك» در هلیزبورن ایالت ویرجینیای غربی آمریكا به دنیا آمد. پدر و مادر او مبلغ مذهبی بودند و او نیز همراه آنها مدتی در چین به سر برد. پرل پس از پایان تحصیلاتش در آمریكا به عنوان معلم و مبلغ به چین بازگشت و در آنجا با جان باك كه یك كارشناس كشاورز آمریكایی مقیم چین بود، ازدواج كرد.

مضمون بیشتر كتابهای پرل باك، تحكیم حسن تفاهم میان آسیا و غرب بود. نخستین اثرش «باد شرق، باد غرب» (1930) زمانی كه او سی و هشت ساله بود، منتشر شد. باك در جریان این رمان سعی داشت تفاوت میان شرق و غرب را به تصویر بكشد.

او به خاطر توصیف غنی و حماسی‌اش از زندگی روستاییان چینی و نیز به خاطر زندگینامه فوق‌العاده‌ای كه نوشت، در سال 1938 جایزه نوبل ادبیات را از آن خود كرد.

***


تاسیس حزب رستاخیز و آغازی برپایان دوران شاه

31 سال پیش در چنین روزی در سال 1354 ه . ش ، چهار روز پس اعلام تاسیس حزب رستاخیز از سوی شاه وقت، این حزب ، بدون ایدئولوژی و سازمان (مرامنامه و اساسنامه) به عنوان تنها حزب ایران (حزب فراگیر) آغاز بكار كرد و مدیران و كارمندان دولت مجبور به نوشتن نام خود در دفاتری نطیر دفتر های حضور و غیاب مدارس شدند تا عضو حزب به شمار آیند زیرا كه شاه گفته بود اگر كسی مخالف این حزب باشد گذرنامه اش را بگیرد و از كشور برود!، سخنی كه تا آن زمان از دهان هیچ زمامداری شنیده نشده بود. این حزب در حقیقت جانشین احزاب ایران نوین و مردم شده كه هر دو توسط نخست وزیران اسبق تاسیس شده بودند. اقدام غیر دمكراتیك شاه در تاسیس حزب رستاخیز، در كتب تاریخ اوج دیكتاتوری و آغاز پایان كار او تلقی شده است.

پیش از این حزب دولتی ، در دوره حکومت منوچهر اقبال، سیستم دو حزبى ملیون و مردم برقرار شد، سپس در دوره نخست وزیرى منصور، حزب ایران نوین ایجاد گردید. پس از کشته شدن منصور، امیر عباس هویدا، حزب ایران نوین را زیر کنترل خود گرفت. طى دورانى که سیستم دو حزبى ملیون و مردم برقرار بود، محمد رضا شاه، در چند مورد خود را هواخواه تعدد احزاب در کشور دانست و گفت قصد ندارد سیستم یک حزبى برقرار کند.

وى در کتاب ماموریت‏براى وطنم به این نکته اشاره کرده و گفته است: «...من چون شاه کشور مشروطه هستم، دلیلى نمى‏بینم که مشوق تشکیل احزاب نباشم و مانند دیکتاتورها، تنها از یک حزب دست نشانده خود پشتیبانى نمایم..» .

در سال 1354 شاه از گفته‏هایش در مورد لزوم تشکیل احزاب عدول کرد. به دستور وى، حزب ایران نوین منحل شد و موجودیت‏حزب رستاخیز اعلام گردید.

***


روزی كه هواداراندكتر مصدق در بهارستان كشتار شدند

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1323 ه.ش ، در میدان بهارستان تعداد زیادی از مردم را که هوادار دکتر مصدق بودند را به گلوله بستند .

در این روز بسیاری از مردم و دانشجویان دانشگاه تهران به خانه دكتر مصدق ، كه دو روز پیش از آن، جلسه مجلس را به حالت اعتراض ترك گفته بود ، رفته بودند و او را به اصرار به مجلس باز گردانده بودند .

در میدان بهارستان ماموران فرمانداری نظامی به سوی انبوه مردم كه هنوز در خارج از مجلس به حمایت از دكتر مصدق شعار می دادند آتش گشودند و جمع كثیری را به قتل رساندند.

در پی این تیراندازی، مردم از بیرون و نمایندگان مجلس از داخل دولت را تهدید به ادامه تظاهرات و اقدامهای دیگر كردند كه برای حل مسئله و رفع تشنج، همان روز ژنرال گلشائیان از ریاست فرمانداری نظامی تهران و حومه بركنار شد.

دكتر مصدق سیزدهم اسفند 1323 در پی یك كشمكش چند ماهه با نماینگان هوادار دادن دادن امتیاز بهره برداری از منابع كشور به خارجیان و مخالفان محدود شدن قدرت شاه، پس از این كه پیشنهاد او در باره اعلام جرمها با مخالفت رو به رو شد، جلسه مجلس را به حالت اعتراض ترك كرده بود.

دكتر مصدق در هفتم آبان 1323 پس از آن كه شنید دولت وقت می خواهد امتیازهای صنعتی و معدنی و اداره امور مالی كشور را به خارجیان بدهد و از جمله نفت شمال را در اختیار شوروی بگذارد ضمن نطق تندی با دادن هر گونه امتیازی به خارجیان مخالفت كرده بود و در این زمینه آنقدر پافشاری كرده بود كه در جلسه یازدهم آذر همان سال طرح منع مقامات دولتی از واگذاری هرگونه امتیازی در زمینه نفت به شركتها و دولتهای خارجی از تصویب گذشت كه طبق آن برای متخلفان از این قانون، مجازاتی برابر سه تا هشت سال زندان و انفصال ابد از خدمات عمومی تعیین شده بود.

دور شدید مخالفت نمایندگان طرفدار قدرت شاه با دكتر مصدق از 23 آبان همان سال (سال 1323) آ‎غاز شده بود. روز 21 آبان، سه روز پس از كناره گیری ساعد از نخست وزیری، مجلس رای تمایل به نخست وزیرشدن دكتر مصدق داده بود و در پی این ابراز تمایل، 23 آبان شاه با دكتر مصدق ملاقات كرد تا او را به عنوان نخست وزیر معرفی كند. دكتر مصدق در این ملاقات كه در كاخ مرمر انجام شد شرایط خود برای قبول سمت نخست وزیری را با شاه در میان گذارد؛ ازجمله محدودشدن اختیارات شاه به همان حد كه در قانون اساسی آمده بود و عدم مداخله او در تعیین وزیر جنگ و تبدیل واژه جنگ به « دفاع ملی » و منع كامل درباریان، اطرافیان و بستگان شاه از مداخله در امور دولت و نوشتن هرگونه توصیه به مقامات. شاه از پذیرفتن این شرایط خود داری كرد و دكتر مصدق هم انصراف خود را از نخست وزیر شدن به مجلس اعلام داشت و از آن روز تا 13 اسفند و قهر كردن مصدق از مجلس، مخالفت نمایندگان طرفدار قدرت شاه و دادن امتیاز به خارجیان با وی شدت یافته بود.

روایت است كه دكتر مصدق در ملاقات 23 آبان 1323 به شاه گفته بود كه اگر نخست وزیر باشد و توصیه ای از درباریان به مقامهای دولتی برسد توصیه نامه را در روزنامه ها منتشر خواهد ساخت .

چند سال بعد كه شاه بر اثر فشار مردم مجبور شد ورقه نخست وزیری دكتر مصدق را امضاء كند می دانست كه زود و یا دیر اختیارات او را مخصوصا در امور ارتش محدود خواهد ساخت و به نفوذ نزدیكان او در امور دولتی، مقاطعه ها (مزایده و مناقصه ها) و صدور امتیازها پایان خواهد داد.

***


جانشینی مالنكف به جای استالین

53 سال پیش در چنین روزی در سال 1953 میلادی ، یك روز پس از درگذشت استالین ، سران حزب كمونیست شوروی در میان شایعات بسیار در باره مرگ استالین ، از میان خود« مالنكف » را كه شخصی كم حرف ، آرام و درست نقطه مقابل استالین بود ، به جانشینی وی انتخاب كردند.

رهبران شوروی از زمان مالنكف به بعد ، تنها شعار سوسیالیستی می دادند و در تكمیل بنای آن در شوروی كاری انجام نمی شد .

همین رفتار آنان سرانجام به ویران شدن بنای نیمه تمام سوسیالیسم شوروی انجامید و ظاهرا تلاش پی گیری هم برای جمع آوری مصالح باقیمانده از بنای ویران سوسیالیسم این كشور برای استفاده در ساختن یك بنای تازه در جریان نیست.

هم اکنون که پنجاه سال پس از مرگ استالین گذشته شایعاتی وجود دارد که نوید از این موضوع می دهد كه عوامل « بریا » رئیس امنیت وقت شوروی استالین را با داروی عوضی از پای در آورده اند ، زیرا كه استالین عزم جزم به حمله اتمی به آمریكا در زمانی مناسب داشت و بریا می ترسید كه بیش از نیمی از مردم شوروی نیز كشته شوند.

در اواخر دهه 1950 پس از این كه خروشچف علنا از استالین انتقاد كرد و كارهای او را محكوم ساخت ، نظر مردم شوروی نسبت به استالین تغییر كرد ، ولی پس از فروپاشی شوروی و بسط فساد و تباهی در روسیه و بازگشت این كشور به دورانی كه بعضی آن را بدتر از آخرین سالهای حكومت تزار ها می پندارند نظر روسها نسبت به استالین عوض شده و با نظر مثبت كارهای او را ارزیابی می كنند و شروع به از نو شناختن وی كرده اند .

دومین نطر سنجی در باره استالین كه ششم مارس 2003 دو روز پس از اعلام نتیجه تظر سنجی اول انحام شد عده هواداران استالین را در روسیه 51 در صد نشان می داد .نظر سنجی اول بیست روز پبش از پنجاهمین سالروز مرگ او ( پنجم مارس 2003 ) انجام شده بود.

روسها گفته اند در چند سال اخیر عده ای اراضی و املاكی را كه استالین با زحمت زیاد ملی كرد تا مردم برابر شوند ، تصاحب کرده اند و سلاحهایی كه به بهای گرسنگی خوردن دهها ساله روسها ساخته شده بود تخریب شده و یا در انبارها دارند می پوسند ، جوانان روس گرفتار اعتیاد کشیده شدند این كشور و مردمش آینده ای غیر مشخص دارند. قاطبه روسها اوضاع موجود را نتیجه یك توطئه بزرگ بر ضد خود می پندارند.

***


انتشار فرضیه دمكراسی هدایت شده دكتر سوكارنو

47 سال پیش در چنین روزی در سال 1960 میلادی ، جان اف كندی رئیس جمهوری وقت آمریكا كه در آسیای جنوبی در جستجوی یك دوست بود سوكارنو ، رهبر اندونزی ، را به آمریكا دعوت كرد و در آنجا ضمن مذاكرات مفصل متوجه شد كه ضدیت با غرب وارد خون سوكارنو شده و دوستی آنان امكان ندارد .

ششم مارس سال 1960 دكتر سوكارنو با اعلام فرضیه « دمكراسی هدایت شده GUIDED DEMOCRACY» خود پارلمان اندونزی را منحل كرد . وی اعلام كرده بود كه معتقد به آراء نصف به علاوه یك نیست ، زیرا ارزش نمایندگان با هم فرق دارد . آنان شخصیت های مختلفی هستند و تحصیلات و تجربه متفاوت دارند و درجه وطندوستی و مردم خواهی آنان نیز مساوی نیست . دكتر سوكارنو در توجیه فرضیه خود گفته بود كه ما مشرق زمینی ها چشم بسته دمكراسی غربی را پذیرفته ایم .این دمكراسی كه پایه آن از فلاسفه یونان باستان است برای شهرهای كوچك، و جهانی كه صداقت در آن باشد و خارجیان نخواهند مداخله كنند و ...خوب است نه برای دنیای ما . نجربه 12 ساله من نشان می دهد كه نه مردم به آن حد از شعور و آگاهی رسیده اند كه خوب انتخاب كنند و نه این كه انتخاب شدگان صرفادر غم وطن و هموطنان هستند . آنان می خواهند به پارلمان راه یابند تا به نوایی برسند . به باور سوكارنو ، تا رسیدن مردم به بلوغ سیاسی و تنظیم یك دمكراسی واقعی برای اندونزی بهترین را ه ، ایجاد هیاتی از سران دلسوز ناسیونالیستها ، مذهبیون و كمونیستهای اندونزی است و برای این كار ، نخست باید میان این سه گروه اتحاد برقرار شود.

در زمان دكتر سوكار نو حزب كمونیست اندونزی سومین حزب كمونیست جهان بود. سوكارنو به سازمان ملل با این منشور و این اركان موافقت نداشت و شدیدا متمایل به رهبری چین بر جهان سوم بود . او می گفت تا روزی كه كشورهای جهان سوم ( غیر متعهد ) از خود یك خبر گزاری بزرگ و یك سازمان نیرومند و حد اقل یك سیاست اقتصادی مشابه نداشته باشند و همیاری نكنند اسثتمار خواهند شد و بدبخت خواهند بود. او باور نمی كرد كه روزی ژنرالهای اندونزی به تحریك خارجی برضد او عمل كنند . وی عقیده داشت كه مردم مانع چنین اقدامی خواهند شد كه بعدا معلوم شد در این زمینه زیاد خوش بین بود.

***


تصویب قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن

16 سال پیش در چنین روزی در سال 1369 ، مجلس ، قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن را در 32 ماده و 19 تبصره تصویب کرد . این لایحه در تاریخ 6 فروردین ماه 1370 به تصویب شورای نگهبان رسید، و بعدها در سال 1373 مورد اصلاح قرار گرفت .

البته آئین نامه اجرائی این قانون، که باید وزارت بازرگانی تنظیم نماید، تهیه نشد و اجرای قانون جدید در پاره ای زمینه ها معلق ماند. لیکن اتاق بازرگانی در هر کجا که مجاز بود به فعالیتهای خود ادامه داد و هیات نمایندگان و هیات رئیسه خود را انتخاب کرد.

اتاق یادشده بمنظور کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور, تبادل افکار و بیان آرا و عقاید مدیران صنعتی, معدنی, کشاورزی و بازرگانی تاسیس شده است .

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران موسسه ای غیر انتفاعی است که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد

.مرکز اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران در تهران می باشد. وظایف و اختیارات اتاق ایران عبارتنداز:

الف – ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن و کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکتی.

ب – ارائه نظر مشورتی در مورد مسائل اقتصادی کشور اعم از بازرگانی, صنعتی و معدنی و مانند آن به قوای سه گانه.

ج – همکاری با دستگاههای اجرائی و سایر مراجع ذیربط به منظور اجرای قوانین و مقررات مربوط به اتاق.

د- ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاقهای مشترک و کمیته های مشترک با آنها بر اساسی سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران.

ه – تشکیل نمایشگاههای تخصصی و بازرگانی داخلی و خارجی با کسب مجوز از وزارت بازرگانی و شرکت در سمینارها و کنفرانسهای مربوط به فعالیتهای بازرگانی, صنعتی, معدنی و کشاورزی اتاق در چارچوب سیاستهای نظام جمهوری اسلامی ایران.

و – کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور و تشویق و کمک به موسسات مربوطه جهت شرکت در نمایشگاههای بازرگانی داخلی و خارجی.

ز- تشویق و ترغیب سرمایه گذاری داخلی در امورتولیدی بالاخص تولید کالاهای صادراتی که دارای مزیت نسبی باشند.

ح- تلاش در جهت بررسی و حکمیت در مورد مسائل بازرگانی داخلی خارجی اعضا و سایر متقاضیان از طریق تشکیل مرکز داوری اتاق ایران طبق اساسنامه که توسط دستگاه قضائی تهیه و به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.

ط – ایجاد و اداره مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی بمنظور انجام وظائف و فعالیتهای اتاق.ی – صدور کارت عضویت طبق آئین نامه اتاق ایران جهت تکمیل مدارک صدور کارت بازرگانی.

ک – تشکیل اتحادیه های صادراتی و وارداتی و سند یکاهای تولیدی در زمینه فعالیتهای بازرگانی, صنعتی, معدنی و خدماتی طبق مقررات مربوط.

ل – دائر کردن دوره های کاربردی در رشته های مختلف بازرگانی, صنعتی, معدنی و خدماتی متناسب با احتیاجات کشور

.م – تهیه, صدور, تفریغ و تایید اسنادی که طبق مقررات بین المللی بعهده اتاق ایران می باشد با هماهنگی وزارت بازرگانی.

ن – تشکیل اتاقهای مشترک با کشورهای دوست با هماهنگی وزارتین بازرگانی و امور خارجه.

***


روز در ختکاری

همه ساله چنین روزی به عنوان روز درختکاری در ایران گرامی داشته می شود . در ختکاری یکی ازسنن پسندیده در اسلام است که به کرات نسبت به آن در روایات تاکید شده است .

از جمله این احادیث و روایات ، این موارد می باشند:

امام صادق (ع) در این باره می فرمایند :

شش چیز است که مومن پس از مرگ از آنها بهره مند می شود : فرزند صالح ، مصحفی که از او بماند ، چاه آبی که حفر کرده باشد ، آبی که جاری کند ، سنت نیکی که بنهاد و در ختی که بکارد .

روایت شده است : حضرت علی (ع ) به ایجاد نخلستان بزرگی پرداختند و به دست مبارکشان آن را به بار نشاندند .

پیامبراعظم (ص) فرمود :

هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت.

ایشان همچنین فرمودند : هر که نهالى بکارد، خداوند به مقدار میوه‏اى که از آن درخت به دست مى‏آید، در نامه اعمال او پاداش مى‏نویسد.

همچنین امام صادق‏(ع) فرموده اند: درختان میوه را قطع نکنید که خداوند بر شما عذاب فرو مى‏ریزد.

در قرآن کریم بیش از بیست آیه قرآن کریم به سر و راز رویش گیاهان اشاره می کند . در جمهوری اسلامی ایران به همین مناسبت و به منظور توجه دهی مردم به امر مهم در ختکاری و حفظ منابع محیط زیست و زیست محیطی از پانزدهم تا بیست و دوم اسفند هر سال به نام هفته منابع طبیعی و روز درختکاری نام گذاری شده است .

***

منابع :

مهر

روزنامک

سایت آریا موزیک

ایران میراث

ویکی پدیا

صداوسیما

موزه خیام

سایت اوکازیون

مشعل

TCCIM

UserName