• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1616
 • پنج شنبه 1385/12/17
 • تاريخ :

گزارشی از سینمایی‌های آخر هفته‌ی سیما

شبكه‌های تلویزیونی در هفته‌ی جاری 10 فیلم سینمایی را روی آنتن می‌برند كه اغلب آن‌ها با مضامین ماورایی و تخیلی برای پخش درنظر گرفته شده‌اند.

در میان فیلم‌هایی این هفته شش سینمایی، « مرد بدون گذشته»، «سریر خون»، «کیت و لئو پولد»، « پینوكیو»، « مزرعه نهر سرد» و«درخت باور» با مفاهیم ماورایی پخش می‌شوند و «نفس دوباره» (جنایی)، «می‌خواهم با تو باشم »(خانوادگی) مضامینی دیگر را به خود اختصاص داده‌اند.

هم‌چنین دو فیلم «افق» و« سفر به چزابه» همزمان با درگذشت رسول ملاقلی‌پور، كارگردان 51 ساله‌ی سینمای ایران در روزهای پایانی هفته‌ی جاری از شبكه‌ی دو سیما پخش می‌شود.


شبكه اول: «مرد بدون گذشته » و« درخت باور»

برنامه «سینما یك»، پنج‌شنبه (17 اسفند ماه) فیلم سینمایی «مرد بدون گذشته» به كارگردانی آكی كورسیماكی را برای پخش در نظر گرفته است. این فیلم محصول سال 2002 فنلاند، آلمان و فرانسه است و جوایزی از جشنواره كن و مونترال را به خود اختصاص داده است. «مرد بدون گذشته» هم‌چنین در بیست و یكمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش درآمده و داستان آن درباره مردی است كه در جستجوی كار به هلسینكی سفر می‌كند و در حادثه‌ای حافظه خود را از دست می‌دهد، او ناچار می‌شود همه چیز را از نو شروع كند. فیلم درباره‌ی انسان‌هایی است كه همیشه می‌دانند چگونه انسان بمانند.

شبكه اول سیما هم‌چنین، جمعه ساعت 16 فیلم تلویزیونی «درخت باور»‌ را به روی آنتن می‌برد. این فیلم كه توسط محمدرضا زندی كارگردانی شده است، درباره‌ی پسر نوجوانی است كه در حفظ درس‌ها مشكل دارد. به توصیه معلم خود زیر درخت قدیمی ده مشغول درس خواندن می‌شود. معلم به او می‌گوید این درخت رازی دارد كه تنها او از آن اطلاع دارد. بزودی درس پسر بهتر می‌شود اما مشكل از آن جا شروع می‌شود كه ناخواسته راز درخت فاش می‌شود. در این تله فیلم بازیگرانی چون مهران رجبی و كاوه آهنگر نقش‌های اصلی را ایفا می‌كنند.


شبكه دو سیما: «افق» و «سفر به چزابه »

همزمان با درگذشت رسول ملاقلی‌پور، شبكه‌ی دو سیما فیلم سینمایی «افق» را جمعه ساعت 17 و 30 دقیقه پخش می‌كند. این فیلم محصول سال 1367 است كه پس از آثاری چون «نینوا»، «بلمی به سوی ساحل» و «پرواز در شب» با موضوع دفاع مقدس ساخته شد.

فیلم سینمایی «سفر به چزابه»، ساخته‌ی دیگر رسول ملاقلی‌پور نیز پنجشنبه (17 اسفندماه) ساعت 14 و30 دقیقه در شبكه دو تكرار می‌شود.


شبكه سه : «کیت و لئو پولد » ،« سریر خون » و » پینوكیو»

فیلم سینمایی «سریر خون» ، جمعه، ساعت 22و 30 دقیقه از برنامه «صد فیلم» شبکه سه به روی آنتن می‌رود. این فیلم به کارگردانی آکیرا کورو ساوا در سال 1957 در ژاپن ساخته شد و داستان آن درباره‌ی سردار «واشیزو » و دوستش سردار «میکی» است كه پس از پیروزی در جنگ در جنگل گم می‌شوند و جادوگری را می‌بینند که پیشگویی می‌کند. « واشیزو » به حکومت خواهد رسید، اما ورثه‌ی «میکی» جانشین می‌شوند . آنان به دلیل شجاعتشان پاداش می‌گیرند، سپس «واشیزو» ابتدا پادشاه و بعد میکی را می‌کشد.

فیلم سینمایی «کیت و لئو پولد» نیز پنجشنبه (17 اسفند ماه ) ساعت 20 و 30 دقیقه از شبکه سه پخش می‌شود. این فیلم به كارگردانی جیمز منگولد، درباره‌ی دانشمندی است كه دستگاهی را اختراع می‌کند که انسان را به زمان دیگر می‌فرستد. بدین ترتیب یک نجیب‌زاده از قرن 19 به زمان حال می آید و در اینجا زمان دچار مشکلات ومسائلی می‌شود. بازیگرانی چون برادلی ویتفورد، فیلیپ وسکو ، برکلین میر، ناتاشا لیون و لیو سهریبر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم «پینوكیو» نیز جمعه (18 اسفندماه) ساعت 10 و 45 دقیقه از شبکه سه سیما پخش می‌شود. این فیلم به کارگردانی روبرتو بنینی، درباره‌ی نجار پیری است که آرزوی داشتن فرزندی را دارد. او آدمکی چوبی می‌سازد که جان می‌گیرد. از آدم شدن ظاهری این آدمک که نامش را پینوکیو می‌گذارد تا تبدیل شدن او به یک آدم واقعی بوسیله فرشته مهربان که حامی اوست، ماجراهای این فیلم ایتالیایی را می‌سازد. روبرتو بنینی، نیکولتا براسچی، مینو بلی ، کارلوگیوفر، پیپ بارا و فرانکو جاوارون بازیگران اصلی فیلم هستند.


شبكه‌ی چهار: «نفس دوباره»

فیلم سینمایی «نفس دوباره» نیز ساعت 20 و 30 دقیقه جمعه، در قالب برنامه سینما چهار از تلویزیون پخش می‌شود. این فیلم به كارگردانی ژان پیر ملویل، محصول سال 1996 فرانسه است.

«نفس دوباره» درباره ی شخصیتی به نام «گاس» است كه پس از شانزده سال به جرم قتل به زندان افتاذده است.او از زندان فرار می‌كند و به شهر محل تولدش مارسی می‌رود.او قصد دارد از «جوریچی» كه معتقد است در محكومیت او نقش داشته انتقام بگیرد. در یان فیلم بازیگرانی چون لینوونتورا، پل موریس، ریموند پل گرین، كریستین فابرگا و مارسل بازافی به ایفای نقش پرداخته‌اند.


شبكه پنج: «مزرعه نهر سرد»

شبكه‌ی تهران، ظهر جمعه (ساعت 13 و 30 دقیقه) فیلم سینمایی «مزرعه نهر سرد» را روی آنتن می‌برد.این فیلم به كارگردانی مایك فیگیس، درباره‌ی مردی به نام «تیلسون» است كه همراه با همسر، پسر و دخترش از شهر خود به خانه‌ای بزرگ و قدیمی در یك دهكده نقل مكان می‌كند.در آن دهكده عكسها و فیلمهای خانواده‌ای كه قبلا در آنجا زندگی می‌كردند همچنین یك كتاب نقاشی وجود دارد كه در همان ابتدای اسباب كشی با آن مواجه می‌شود.شارون استون و دنیس كویر بازیگران این فیلم هستند.

منبع :ایسنا

UserName