• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 924
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:57
 • تاريخ :

آثار مرحوم شیخ محمد حسین کاشف الغطاء جمع آوری می شود

  آثار مرحوم شیخ محمد حسین کاشف الغطاء توسط مرکز احیاء آثار اسلامی شناسایی و جمع آوری می شود.

  رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مدیر ارتباطات و همکاریهای علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مدیر مرکز احیاء آثار اسلامی و مدیر گروه کتاب شناسی و نسخه شناسی و محقق مرکز احیاء آثار اسلامی برای جمع آوری و شناسایی نسخ خطی و دست نویس مرحوم ''محمدحسین کاشف الغطاء'' عازم نجف شدند.

این نسخه ها قرار است برای تحقیق و تصحیح 50 اثر از ''علامه شیخ محمد حسین کاشف الغطاء'' شناسایی و جمع آوری و سرانجام به دو زبان فارسی و عربی توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و انتشارات دارالمورخ در بیروت چاپ و منتشر شوند.

حجه الاسلام و المسلمین ناطقی مدیر مرکز احیاء آثار اسلامی که هم اکنون در نجف بسر می برد، گفت: هدف ما از این سفر، از یک طرف شناسایی و جمع آوری آثار مرحوم ''شیخ محمد حسین کاشف الغطاء '' و از سوی دیگر فراهم آوردن مقدمات اجلاس بزرگداشت مرحوم '' سید محمد جواد بلاغی'' بوده است.

وی افزود: آثار دست نویس ''کاشف الغطاء'' از 4 کتابخانه بزرگ شهر نجف همچون ''کتابخانه بزرگ مرحوم علامه امینی''معروف به ''کتابخانه امیرالمومنین''، ''کتابخانه مرحوم آیت الله حکیم''، ''کتابخانه مرحوم آیت الله بروجردی'' و ''کتابخانه آقا بزرگ تهرانی'' و ''کتابخانه مرحوم شیخ محمد حسین'' شناسایی و جمع آوری می شوند.

مدیر مرکز احیاء آثار اسلامی افزود: تاکنون از این چهار کتابخانه بزرگ شهر نجف بازدید کرده ایم و قرار است ملاقاتهایی را نیز با شخصیتهای علمی و محققان موسسات علمی داشته باشیم تا از آنها برای شرکت در برگزاری اجلاس ''مرحوم شیخ محمد جواد بلاغی'' و ''شیخ محمد محمدحسین بلاغی'' دعوت بعمل آوریم.

وی در ادامه از همکاری و استقبال خوب مدیران کتابخانه ها خبر داد و گفت:خوشبختانه همکاری مدیران کتابخانه ها با ما بسیار مطلوب بوده است و تا حد امکانات و تجهیزات موجود، نیازهای ما را تامین کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین ناطقی درباره شناسایی و تهیه منابع مورد نیاز از کتابخانه های مذکور اظهار امیدواری کرد و در این زمینه یادآور شد: براساس جستجوهای بعمل آمده به نظر می رسد که بتوانیم در حدود 50 نسخه از آثار خطی و دست نویس شیخ محمد حسین کاشف الغطاء را شناسایی کرده و جمع آوری کنیم.

وی وضعیت فعلی کتابخانه های نجف را منظم و مرتب ندانست و متذکر شد: از آنجا که عراق، سالهای سال در محاصره رژیم بعثی عراق و تحت سلطه نظام دیکتاتوری صدام بوده است، کتابخانه ها آنطور که باید و شاید از نظم و ترتیب خوبی برخوردار نیستند و حتی بعضی از آنها فاقد فهرستی از حداقل عناوین کتابهای موجود هستند اگر چه پس از سقوط صدام در زمینه احیاء و نظم این کتابخانه ها تلاشهای فراوانی شده است اما باز این مقدار کافی نبوده و با زحمت می توان از این مجموعه ها استفاده کرد.

مدیر مرکز احیاء آثار اسلامی، مشکلات ایمنی موجود در عراق را یکی از موانع مهم سفر به بغداد و کاظمین دانست و گفت: متاسفانه به دلیل عدم امنیت موجود در عراق، امکان سفر به بغداد و کاظمین را نداریم و امیدواریم در سفرهای بعدی بتوانیم به این شهرها عزیمت کرده و از کتابخانه های آنها نیز بازدید بعمل آوریم.

کاشف الغطاء یکی از علمای معاصر است که در سده اخیر بیشترین تاثیر را از نظر سیاسی و علمی در حوزه نجف داشته و در نزد شیعیان دارای شخصیت و منزلت والایی است.

UserName