• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2195
 • شنبه 1385/12/12
 • تاريخ :

چکیده ای از گفت‌‌وگو با پرویز پرستوییدعا می‌كنم دیگر نامزد دریافت سیمرغ نشوم

نشستن پرویز پرستویی روی صندلی داغ تا بستن كمر‌بند مشكی‌ هاپكیدو كه نوعی از ورزش دفاع شخصی است باعث شد تا در هفته اخیر پرستویی به چهره‌ای خبرساز تبدیل شود، بازیگر‌ی كه می‌توان او را بیكار‌ترین هنر‌پیشه پركار خواند. در طول سال سناریوهای بسیاری به پرستویی پیشنهاد می‌شود كه به اعتقاد او چنگی به دل نمی‌زند. پرستویی این روزها و در فضای فعلی سینما حرف‌های شنیدنی بسیاری دارد . اما انگار دود موتور‌سواران هنوز بازیگر نقش معروف حاج كاظم را آزار می‌دهد‌، آن‌هم با وجود اینكه 10 سال از آژانس شیشه‌ای گذشته است.


هاپكیدو به روایت پرستویی

این بازیگر كه چندین پروژه پیشنهادی در دست دارد و مشغول مطالعه و ارزیابی آنهاست، جمعه هفته گذشته طی مراسمی‌ كمربند و نشان ویژه ورزش رزمی‌ هاپكیدو را دریافت نمود.

پرویز پرستویی درباره ورزش‌ هاپكیدو می‌گوید: ورزش‌ هاپكیدو ورزش مفیدی برای جوانان است و تاثیرات بسیار مثبتی در جامعه دارد.

در زمان دریافت كمربند سیاه ‌هاپكیدو‌، صحنه‌ای را به او نشان دادند كه یك كیف‌قاپ، كیف خانمی‌ را می‌زند و این خانم با حركتی ظریف و بدون نیاز به اسلحه، كیف خود را به دست می‌آورد و امنیت جانی پیدا كند.

او ادامه می‌دهد: ما نمایندگی ورزش ‌هاپكیدو را در خاورمیانه داریم و از كشورهای دیگر برای یاد گرفتن‌ هاپكیدو به ایران می‌آیند، چرا نباید جوانان ما در این مركز آموزش داده شوند ما شاهد هستیم مدیران ورزشی به ورزش‌های دیگری بها و بودجه و امكانات می‌دهند كه شاید به اندازه ‌هاپكیدو در پالا‌یش روحی و روانی مردم، رشد كودكان و مبارزه با مفاسد اجتماعی كارایی نداشته باشد. پس نیاز جدی به حمایت از این ورزش احساس می‌شود.


رمز موفقیت پرستویی

پرستویی در ادامه می‌گوید : در سال‌های اخیر یاد‌گرفته برای موفقیت باید شنونده و تماشاگر خوبی باشد و از نظر او بخش مهم بازیگری در خوب دیدن است. او می‌گوید: از همه بازیگران پیشكسوت سینما یاد گرفته كه برای ارائه یك بازی خوب، باید خوب ببیند.پرستویی اعتقاد دارد كه احساس مسوولیت سنگینی دارد و به همین خاطر نباید در هر فیلمی‌ بازی كند. او در ادامه می‌پرسد چرا عزت‌ا... انتظامی ‌در طی دو سال تنها یك فیلم بازی كرده است؟ مگر نه اینكه به او پیشنهاد‌های بسیاری داده می‌شود؟


دسترنج تماشاگران زحمتكش

پرستویی در سال‌های بسیاری كه در سینما نقش‌آفرینی كرده احترام فراوانی برای تماشاگر قائل بوده است چون اعتقاد داشته تماشاگری كه به همراه خانواده‌اش به سینما می‌آید پس از یك هفته تلا‌ش و زحمت در یك روز تعطیل به سینما آمده و با حاصل زحمت و دست‌رنج خود بلیتی برای خود خریده و در این وضعیت پرستویی باید به گونه‌ای بازی كند تا شرمنده مخاطبان خود نشود.


جلو‌ی دوربین رفتن حرمت دارد

او در ادامه صحبت‌های خود با خبرنگار اعتماد ملی از آنچه كه در این سال‌ها یاد گرفته سخن می‌گوید. به گفته پرستویی، جلو‌ی دوربین رفتن حرمت دارد. پرستویی می‌گوید كه در سال‌های اخیر خودش را نه یك هنرپیشه دانسته، نه یك بازیگر و نه یك كاسب. او 37 سال پیش چیزهایی را یاد گرفته كه هنوز پس از سال‌ها به آن پایبند است. او از سال 48 این موضوع را به یا‌د دارد كه به خودش گفته بود باید تكلیف خودش را با بازیگری روشن كند چون اگر می‌خواهد بازیگری معروف شود، راه دیگری نیز برای معروف شدن وجود دارد. او در این سال‌ها یاد گرفته كه خدمتگزار مردم باشد، حرمت‌ها را نگاه دارد، در كنار و راستای مردم باشد و درست زندگی كردن و انسانیت را یاد بگیرد.


اعتراض روی صندلی داغ

شاید كمتر كسی فكر می‌كرد پرویز پرستویی صریح‌ترین و شدیدترین واكنش را به برخورد‌های نامناسب در مراسم اختتامیه جشنواره فجر وحواشی مربوط به آن مثل ورود كمیسیون فرهنگی مجلس در برنامه مشهور صندلی داغ داشته باشد، چرا كه بخش‌هایی از برنامه <صندلی داغ> این هفته كه جمعه‌شب از تلویزیون پخش شد به اعتراض <پرویز پرستویی> نسبت به ورود مجلس به بحث داوری جشنواره فیلم فجر و رفتارهای نامناسب برخی افراد در مراسم اختتامیه جشنواره فجر تبدیل شد.

پرستویی با توجه به اتفاقاتی كه در روزهای اخیر در سینما اتفاق افتاده بود، لا‌زم دیده كه درباره این موضوعات صحبت كند.


چرا كار باید به مجلس كشیده شود؟

پرستویی در این برنامه می‌گوید: واكنش‌ها به مساله داوری امسال چندان خوشایند نبود. مگر ما جزو یك خانواده و صنف و زیر یك چتر نیستیم؟ چرا باید چنین برخوردهایی در سینما شود‌؟ چرا باید این‌قدر جار و جنجال شود كه كار ما به مجلس كشیده شود؟! وی با طرح این سوال كه داوری جشنواره فجر چه ارتباطی می‌تواند به مجلس داشته باشد ادامه می‌دهد: آیا در قانون اساسی آمده كه مثلا‌ مجلس می‌تواند با داوری و داوران یك جشنواره برخورد كند؟! پرستویی ادامه داد: با این اتفاقات دعا كردم كه دیگر كاندیدا نشوم. متاسفانه ما در سینما به این ظرفیت نرسیده‌ایم كه قواعد را رعایت كنیم.


دفاع از نصیریان

وی در این برنامه با انتقاد از اظهاراتی كه داوری جشنواره را ناجوانمردانه خوانده بود، می‌گوید: زمانی كه <علی نصیریان> نمایشنامه می‌‌نوشت من به دنیا نیامده بودم. آیا نباید حرمت پیشكسوتان را حفظ كنیم؟

بازیگر فیلم‌‌هایی چون آژانس شیشه‌‌ای و موج مرده می‌گوید: هنرمندان الگوی مردم هستند و مردم به حرف زدن و حتی پوشش ما دقت می‌كنند‌؛ این در حالی است كه رفتارهایی كه من در مراسم اختتامیه جشنواره فجر از سوی برخی افراد دیدم اصلا‌ رفتارهای زیبایی نبود! نمی‌دانم از كجا طراحی می‌شد وچه كسی میزانسن می‌داد، ولی باید به دیگران احترام گذاشت و حرمت‌ها را نگه داشت، به هر حال امیدوارم دیگر حرمت‌ها توسط برخی افراد شكسته نشود.این هنرمند برجسته سینمای ایران می‌گوید: امیدوارم انرژی‌ای كه برخی افراد برای اعتراض در جشنواره فجر صرف كردند برای بهسازی مملكت خرج شود.


بیكار‌ترین هنر‌پیشه پركار

وقتی از صفار‌هرندی بر روی صندلی داغ می‌پرسند بازیگر محبوبت چه كسی است او نام پرستویی را می‌آورد، بعد احمد نجفی از پرستویی می‌خواهد بزرگ‌ترین تقاضای خود را از خانواده سینما بگوید: پرستویی می‌گوید: امیدوارم اتفاقات خوبی در سینما بیفتد و تغییری بنیادی در سینما صورت گیرد.پر‌ستویی خود را در وضعیت فعلی سینما بیكار‌ترین هنر‌پیشه پركار می‌داند. در طول سال سناریوهای بسیاری به پرستویی پیشنهاد می‌شود كه به اعتقاد او چنگی به دل نمی‌زند.


بدترین منتقد خویش

پرستویی می‌گوید، همه داوران جشنواره از دوستان او هستند و از اینكه به او جایزه‌ا‌ی داده نشده نباید گلا‌یه كند. او خودش را همیشه بدترین منتقد خودش می‌داند و زودتر از هر منتقدی به اشتباهاتش پی ‌می‌برد.داوری یك امر سلیقه‌ای است كه چند هنرمند براساس تجربیات بسیار خود، به قضاوت درباره فیلم‌ها می‌پردازند.


اتوبوس شب

امسال در جشنواره فجر پرستویی، فیلم اتوبوس شب را دیده كه از آن خوشش آمده است. او می‌گوید: اتوبوس شب با اینكه اولین تجربه كارگردانش در زمینه سینمای دفاع مقدس بود فیلم خوبی از كار در آمده بود. تجربه سالیان بسیار پوراحمد در فیلمسازی، باعث شد كه <اتوبوس شب> از ساختار خوبی برخوردار شود.


پرستویی و مجیدی

در گفت‌وگوهایی كه تا‌كنون با پرستویی داشته‌ام او همواره از مجید مجیدی بسیار تعریف كرده است. او در میان صحبت‌های خود مجیدی را بهترین و باشرف‌ترین فیلمساز بین‌المللی و برون‌مرزی سینما می‌داند كه فیلم‌هایی كه می‌سازد تف سربالا‌ نیست و به موضوعات جهانشمولی می‌پردازد كه هم در داخل و هم در خارج مورد استقبال قرار می‌گیرد.

منبع : روزنا - محمد تاجیك

UserName